Антуріум — ошатний, яскравий і надійний

Антуріум — одна з небагатьох кімнатних рослин, що ніколи не набридають. Завдяки своїй популярності, антуріум став справжнім улюбленцем дизайнерів. Вони залюбки прикрашають ним інтер’єри ресторанів, кав’ярень та офісів. Став він і справжньою зіркою сучасного домашнього затишку. Сяюче листя, цікаві покривала суцвіть, блискучі модні відтінки та бездоганна зовнішність не заважають антуріуму залишатися ще й однією з найвитриваліших кімнатних рослин. Невибагливий до освітлення й готовий до скромного догляду, антуріум, здається, створений саме для нашого надшвидкого сучасного ритму життя.

Антуріум — ошатний, яскравий і надійний

Антуріум — ошатний, яскравий і надійний. Фото – anthuriuminfo.com

Антуріум Андре — найпопулярніший вид

Попит на рослини, що можуть похизуватися співставно ефектним листям та цвітінням, сьогодні виріс до небачених масштабів. Один з таких універсалів, що завжди виглядає ошатно і не примушує очікувати цілий рік на кілька тижнів цвітіння — антуріум. Та жоден з видів цієї рослини не цвіте настільки довго, як антуріум Андре (Anthurium andraeanum).

Це компактний вічнозелений багаторічник з вкороченими пагонами, що утворює рясні кущики з довгочерешкового листя висотою від 20 до 60 см (залежно від віку та сорту). Великі, овальні, з загостреним кінчиком та серцевидною основою листки до 30 см завдовжки підкорюють дивовижно яскравими відтінками зеленого. Та і воно блякне на фоні майже дзеркального відблиску глянцевих суцвіть. Головки-початки суцвіть довжиною до 10 см підкреслюють красу покривал та часто забарвлені в один з ними відтінок. Саме глясове, широкосерцевидне, часто пронизане рельєфними прожилками, сліпучо-яскраве покривало робить цю рослину настільки привабливою.

Антуріум Андре здатний цвісти на протязі всього року, невпинно. Наявність пауз у цієї рослини визначається не стільки умовами, скільки доглядом і компенсацією зимою скорочення освітлення. Декоративні покривала тримаються на рослині місяцями.

Сорти антуріуму Андре пропонують надзвичайно широкий вибір рослин. Великі або малі, вузькі або широкі, серцевидні чи майже ланцетні, сяючі і більш матові… І це лише варіації листя. У цієї рослини є однотонні і багатобарвні, рожеві, червоні, салаткові культивари з великими і малими покривалами. Останні у різних сортів антуріума можуть рости прямо, вигинатися або незвично закручуватися. Об’єднує всі сучасні сорти антуріуму Андре одне — вони дивовижно компактні. І обирати їх краще на свій смак.

У домашніх умовах антуріум Андре розмножують переважно розділенням. Всі варіанти живцювання (стебла з повітряними коренями й листом, окремі повітряні корені, переукорінення верхівки) вимагають особливих тепличних умов, легкого грунту і терпіння. Розділення проводять при пересадці, намагаючись відділяти лише сильні бічні відростки, що вже мають власні корені. Розділяти антуріуми можна лише з трьохрічного віку.

Антуріум Андре (Anthurium andraeanum)

Антуріум Андре (Anthurium andraeanum)

Ідеальні умови для антуріуму

Теплолюбивий та відносно вологолюбний антуріум вимагає всього лише стабільних кімнатних умов без будь-яких екстремальних стрибків. Щоб із цією рослиною не виникло жодних проблем, достатньо не дозволяти температурі опускатися нижче 18°С. Надмірну спеку антуріум чудово витримує при підвищеній вологості повітря, та все ж найбільш рясно квітне і найяскравіше виглядає при стабільній температурі від 20 до 23° С тепла влітку та близько 20° С взимку. Від протягів кущики потрібно берегти.

Антуріум потребує особливого субстрату — злегка кислого, легкого, грубуватого за текстурою, з додаванням кори, сфагнуму, перліту, кокосового грунту для розрихлення. Добре розвивається антуріум у готовому субстраті для Бромелієвих чи орхідей. Йому підходять лише пласкі, неглибокі й компактні ємності.

До освітлення у антуріума лише одна вимога: воно не має бути занадто тьмяним. Ця рослина може рости лише не на прямому сонці, в рамках світлих і злегка притіненних місць в інтер’єрі. При недостатньому освітленні не вдасться милуватися на яскраві покривала Орієнтуватися зручніше на режим освітлення північних, східних і західних підвіконь. Рослина сама темпами росту та розміром листя сигналізує про те, достатньо чи ні їй світла, тому віддаляти від підвіконня горщики можна сміливо, експериментуючи та спостерігаючи. Взимку освітлення збільшують, зміщуючи рослину на яскраві підвіконня.

Антуріуми настільки універсальні, що можуть чудово рости як у жилих кімнатах, спальнях, офісах, так і на кухні або у ванній кімнаті. Це одна з рослин, що може рости повністю на штучному освітленні. Фактично у розміщенні можна керуватися лише власним смаком. Та у антуріума є один унікальний талант, який дуже часто використовують професійні дизайнери при озелененні інтер’єрів офісів або ресторанів: антуріуми пом’якшують будь-які видовжені, прямі лінії. Навіть одна рослина на підвіконні нівелює вплив віконної рами на інтер’єр. Так само впливає антуріум і на комоди, великі шафи, полиці та інші предмети меблів з прямими кутами і пласкими поверхнями. Там, де домінують жорсткі лінії, квадрати і прямокутники, антуріуми здатні і поодинці гармонізувати простір.

Оскільки ця рослина потребує розсіяного світла, розташування на підвіконні залишається лише одним з варіантів. При достатньому штучному освітленні або не сильному віддалені від вікон антуріум чудово росте і в інтер’єрі.

Читайте також нашу статю Кордиліна — якрава і невибаглива в кімнатних умовах.

Особливості рослини:

  • антуріум чудово себе почуває у незвичних ємностях і обожнює додаткової декор, в тому числі мульчування субстрату;
  • цю рослину можна вирощувати на гідропоніці та в ємностях з автополивом;
  • у антуріума вірогідність зараження шкідниками прямо пропорційна до показників вологості повітря;
  • щоб антуріум розкрив свою красу, варто виставляти його подалі, наодинці або на відстані не менше ніж 50 см від сусідніх рослин (навіть якщо це його родичі);
  • при неправильному підживленні рослина випускає дуже малі або надто великі листки.
Антуріум Шерцера (Anthurium scherzerianum)

Антуріум Шерцера (Anthurium scherzerianum)

Як доглядати за антуріумом?

Щоб з рослиною не виникло жодних проблем, достатньо забезпечити антуріуму постійну вологість субстрату. Поливи проводять, даючи підсохнути верхнім 2-3 см грунту, відразу зливаючи воду з піддонів та уникаючи як засухи, так і перезволоження. На зиму поливи злегка скорочують. Для антуріуму підходить лише відстояна, тала, дощова чи фільтрована вода кімнатної температури.

Антуріум часто вважають рослиною, що вимагає високої вологості повітря, та все ж більшість сучасних сортів чудово пристосовані до «середніх» кімнатних умов і їм достатньо 55-60%. Надто сухого повітря варто уникати, роблячи все можливе для компенсації роботи опалювальних приладів. У антуріума не можна в жодному разі обприскувати суцвіття. Якщо є можливість зволожувати лише листя, можна обійтися і обприскуванням. Та значно простіше для цієї рослини встановити піддони з галькою чи керамзитом, що будуть стабілізувати умови. При недостатній вологості листя закручується в трубочки, у нього засихають кінчики, рослина повільніше росте й вразливіша до шкідників.

Підживлюють антуріум з березня до жовтня, використовуючи спеціальні добрива для Ароїдних та стандартну частоту (1 раз в 2-3 тижні).

Пересаджувати цю рослину варто лише тоді, коли корені повністю освоять попередній горщик. На дно варто закласти високий прошарок дренажу (до 1/3 висоти). Антуріум обережно перевалюють, не порушуючи земляну грудку. Після пересадки потрібна підвищена вологість повітря.

Антуріум вимагає омолодження при витягуванні пагонів чи виродженні в дрібне листя — переукорінення верхівок з повітряними корінцями чи відділення й вкорінення бічних пагонів.

Чим хворіє антуріум? Ця рослина дуже боїться переохолодження і надмірного поливу, при якому вода застоюється в нижній частині грунту. Плями на листках і сліди загнивання напряму вказують на недоліки догляду. Шкідники на антуріумах зустрічаються досить рідко. Та все ж не можна назвати цю культуру стійкою до павутинного кліща, щитовок або трипсів, боротися з якими краще відразу обробкою інсектицидами.

Читайте також нашу статтю 10 кімнатних рослин, які не вимагають багато світла

Інші цікаві види антуріумів

Різні види антуріумів мало відрізняються за особливостями вирощування, та, крім антуріуму Андре, є й інші оригінальні види, що можуть привабити своїми незвичними покривалами суцвіть.

Антуріум Шерцера (Anthurium scherzerianum) — вузьколистий, компактний і цікавий вид з матовими покривалами навколо дуже струнких початків суцвіть, які частіше за все закручуються по спіралі або штопоровидно. Квітнучи з середини зими до кінця весни, він більш стійкий до недогляду й сухого повітря.

Антуріум Ротшильда (Anthurium x rothschildianum) — красивий великоквітковий вид, у якого біло-червоні покривала видаються гігантськими.

Антуріум кришталевий (Anthurium crystallinum) — особливий вид рослини, у якого ідеальні серцевидні листки красуються сяючими прожилками, утворюючи дивовижний венозний малюнок, подібний до дорогоцінного каміння. Цей антуріум не може похизуватися цвітінням, та його все частіше рекомендують як цікавого конкурента звичним антуріумам, не дивлячись навіть на його вимогливість до стабільної температури, надійного захисту від прямого сонця і високої вологості повітря.

Тетяна Шумовська,

ЗЕЛЕНА САДИБА.