7 яскравих сортів плетистих троянд — рамблери, перевірені часом

Високі виткі троянди з гнучкими гілками (від 3-4 і подекуди до 10 м), зазвичай з дрібними простими або напівмахровими квіточками в міжнародній класифікації троянд називають рамблерами. В минулій статті  «Виткі троянди – романтичні рамблери» ми знайомились з цією групою плетистих троянд, розглядали їхні особливості і можливості використання в ландшафтному дизайні. Сьогодні — найцікавіше! Спробуємо побачити, понюхати, зануритися в особливу атмосферу садів з трояндами-рамблерами. Зазвичай, такі троянди цвітуть один раз за сезон, але цвітіння це настільки рясне та пишне, що залишає по собі незабутнє враження надовго. Про такі сорти троянд сьогодні і піде мова.

7-yaskravix-sortiv-01-1024x801-4955561

7 яскравих сортів плетистих троянд — рамблери, перевірені часом. © davidaustinroses

1. Троянда Apple Blossom, або «Яблуневий цвіт»

Почати знайомство хочеться з сорту, в який не можливо не закохатися. Зі мною таке сталося  з першої світлини, тепер задача номер один – роздобути. Apple Blossom (Luther Burbank, США, 1932, гібрид  Multiflora) в перекладі з англійської – «яблуневий цвіт». Тендітний, ніжний, свіжий подих весни в саду… літом. Цілий місяць! Хочу!

Ця високоросла потужна троянда утворює міцний чагарник, справжні непролазні хащі висотою до 3-5 м і шириною 1,5-3 м. Обережно, ходять чутки, що це – «монстр»: інтенсивно наростає, пагони розповзаються, тільки встигай їх направляти в потрібному напрямку, фіксувати і стримувати. Але вони дарують справжнє свято трояндового цвітіння  вашому саду.

Соковиті пуп’янки розкриваються в ніжно-рожеві напівмахрові квіти з чарівними хвилястими пелюстками (3-5 см в діаметрі), показуючи жовті густі тичинки-вії. Квіти з’являються в гронах, поступово вигорають до блідо-рожевих і білих. Вже розкриті білі квіти, відтінені рожевими пуп’янками – той самий яблуневий цвіт, якому радіємо кожної весни. А тут ще раз таке щастя!

Цей сорт відрізняється легким фруктовим ароматом. Цвіте одноразово, зрідка зацвітає повторно поодинокими квітами. Воліє рости на добре дренованому грунті, на сонячних місцях або в напівтіні. Легкий в догляді, витривалий, гарно живцюється і росте на власному корінні. Підходить для посадки біля пергол, арок, декорування парканів та будівель, прекрасна троянда заднього плану. Справжня знахідка для поціновувачів ландшафтних троянд і бджіл, від яких ще маємо і музичний супровід.

«Своєю» така троянда виглядатиме в садах природнього стилю. Зустрічається у багатьох розаріях та історичних садах, зачекались в Україні!

Троянда Apple Blossom

Троянда Apple Blossom. © Олена Ільченко

Троянда Apple Blossom

Троянда Apple Blossom. © Олена Ільченко

2. Троянда Ghislaine de Feligonde

Наступна троянда, яка зачаровує — Ghislaine de Feligonde (Turbat, Франція, 1916, гібрид  Multiflora). Моя перша любов! Своїх троянд ще не було, а любов вже була. Біло-кремово-жовто-золотистий трояндовий водоспад Ghislaine de Feligonde та сяючу біло-бузкову Frau Eva Shubert на розвороті журналу я пам’ятаю і досі. Мрії здійснюються: перша підростає, другу чекаю восени, дуже чекаю!

Троянда Ghislaine de Feligonde може вирости на опорі до 3-4 м заввишки і 2м шириною, пагони пластичні, можна їм надати будь-яку форму. Жовто-гарячі бутони-перлинки просто чарівно виглядають на фоні вже розквітлих персиково-рожевих, золотисто-жовтих і вже побілілих квітів. Всі кольори присутні на троянді  одночасно, квітування довге, майже безперервне — в дві хвилі.

В холоднішу погоду в окрасі квітів більше проявляються рожеві нотки. Квіти зібрані в крупні грона. Доросла троянда витривала, не хворіє, швидко наростає, досить морозостійка, не колюча. Єдиний клопіт: варто зрізати відцвілі квіти, які засихають і самі не опадають. На перголах, обелісках, в штамбовій формі  вона прекрасна в будь-якому вигляді. Свою розтягну на мотузках, прикріплених від стовпа до стовпа – хочу шматочок французького Багателю у себе вздовж алеї 🙂 .

7-yaskravix-sortiv-04-1024x576-7582973

Троянда Ghislaine de Feligonde. © Олена Ільченко

7-yaskravix-sortiv-03-1024x683-5337598

Троянда Ghislaine de Feligonde. © Олена Ільченко

3. Троянда Frau Eva Shubert

Згадана вище троянда Frau Eva Shubert (Hugo Tepelmann, Німеччина, 1937, мускусний гібрид) — королева до 3 м заввишки. Приголомшлива! Покажу, а враження – за мною!

Троянда Frau Eva Shubert

Троянда Frau Eva Shubert. © manufactum

4. Троянда Poul Noel

Троянда Poul Noel (Remi Tanne, Франція, 1910, гібрид Wichurana) — ще одне цікаве знайомство цього осінньо-зимового періоду пошуків та зустрічей. Чекаю навесні в горщику – таку красу неможливо прогорнути! Це доволі розповсюджений сорт в Європі. Та і у нас, серед поціновувачів романтичних садів в природньому стилі і, звичайно, любителів рамблерів та інших ландшафтних троянд-мускусних гібридів, грунтопокривних та шрабів, його люблять і цінують.

Ця троянда зацвітає одна з перших, має довгі витончені пагони, які легко направляти, надаючи потрібну форму. Може виростати до 3,5 м у висоту і до 2 м в ширину. Пуп’янки швидко розкриваються в лососево-рожеві з жовтим відтінком махрові квіти 5-6 см в діаметрі, зібрані в невеликі китиці зрідка більше, ніж по 5. Розкриті трояндочки з симпатичним гудзиком в центрі схожі на жоржини.

Перше цвітіння розкішне, рясне, потім протягом сезону з’являються поодинокі квіти. Троянда схильна до борошнистої роси, тому доречними будуть профілактичні обробки і, звичайно, слідування всім агротехнічним прийомам. Аромат сильний, кажуть, дуже приємний. Перевірю! Розкішно виглядає такий сорт троянди, привитий на штамб.

Троянда Poul Noel

Троянда Poul Noel. © Олена Ільченко

7-yaskravix-sortiv-08-1024x768-8316706

Троянда Poul Noel. © Галина Микитинець

5. Троянда Veilchenblau

Троянда Veilchenblau (Kiese, Німеччина, 1909, гібрид  Multiflora) — перша зустріч з нею в мене відбулась в 2011 році в Київському трояндарії ботанічного саду ім. Гришка. Взагалі, там таке місце: що не зустріч – то рокова 🙂 . Вона граційно лежала на газоні, облита фіолетово-пурпуровими напівмахровими квіточками з білими патьоками від серединки до краю пелюсток. Хіба таке забудеш?

Ця троянда бере і красою окремо взятої квіточки, і загальним своїм виглядом. Самі квіти невеликі – 3-4 см в діаметрі, з солодким ароматом з нотками конвалії. Пурпурові бруньки з’являються в кінці весни-на початку літа в пухких гронах від 10 до 30 штук. З віком квіти вигорають до попелястого фіолетового кольору. Для тих, хто бачить в старінні троянди прекрасне, Veilchenblau видасться дуже мальовничою.

Квітування триває довго, троянда переливається всіма відтінками одразу – вигляд приголомшливий. Восени чагарник прикрашається дрібними шипшинками – милий подарунок на прощання. Сама троянда може виростати від 3 до 6 м, але може досягати висот і понад 10 м. Добре переносить бідні грунти, спеку і напівтінь, де квіти будуть яскравіші, колір – глибший, але дещо втратить на пишності цвітіння. Схильна до захворювань, я за своєю поки що нічого такого не помічала, але кожне літо – це кожний окремий випадок, тож попереджені = озброєні.

Троянда Veilchenblau

Троянда Veilchenblau. © ZvetSad

7-yaskravix-sortiv-10-1024x768-9409047

Троянда Veilchenblau. © Вікторія Кононенко

6. Троянда New Dаwn

Замовлю слово за троянду New Dаwn (Somerset Rose Nursery, США, 1930, гібрид Wichurana). Багато хто цей сорт любить, так само багато на нього хто сердитий. Колючий, величезний, поцвів, наче шторм, так само і обсипався, і на нове коло. Пелюсток під кущем і на доріжках, як снігу в щедрий снігопад. І квітку не встиг роздивитися, одна довго не тримається, але тут саме лавинна справа – їх дуже багато! Весільні фотосесії будуть на фоні розквітлої дорослої троянди незрівнянні. Так романтично цвісти, як цвіте New Dаwn, вміє не кожна троянда навіть з групи рамблерів.

Я можу бути не об’єктивною, бо це теж та з троянд, яка засіла в мріях ще з часів гортання журналів під каву, чай, до сну, до після сну… Якби треба було засадити сад однією трояндою, це була б вона. Ніжного сріблясто-рожевого кольору, наче порцелянова, квітка якоїсь витонченої повітряної будови… І таких квіток просто не злічити на височенному (до 3 м і більше) кущі, який обвиває, нависає, заплітає, декорує… Разом з чорничними та й іншими клематисами ця троянда стає довершеною – класика жанру.

На сонячному місці в спекотні дні квіти швидко вигорають до білого кольору, в прохолодну погоду рожевий тон зберігається довше. Бувають такі вперті екземпляри цього сорту, які ще і цвітуть один раз. Але, зазвичай, «слухняні» видають дві чіткі хвилі за сезон, між якими без квітів теж не буває. Здоровий, потужний, витривалий сорт часів і народів. Одна з найпопулярніших троянд в світі. Приглядайтесь!

Троянда New Dаwn

Троянда New Dаwn. © whiteflowerfarm

Пелюсток під кущем New Dаwn і на доріжках, як снігу в щедрий снігопад

Пелюсток під кущем New Dаwn і на доріжках, як снігу в щедрий снігопад. © candidegardening

7-yaskravix-sortiv-13-1024x768-2910459

Разом з клематисами троянда New Dаwn стає довершеною – класика жанру. © anthony eglin

 7. Троянда Red Parfume

І наостанок – любителям класики, кому дрібноквіткові троянди здаються простенькими і нецікавими, і навіть тим, кого не дуже цікавлять червоні троянди. Знахідка останніх днів та нова ідея-фікс — вашій увазі крупноквітковий рамблер, цвіте двічі на сезон великими п’янкими глибокого червоного кольору оксамитовими квітами – Red Parfume (Andre Eve, Франція, 1972, рамблер).  Аромат відповідає назві – французи знають, чого хоче жінка….

Окрема квітка вражає своєю красою: величезна (до 10-12 см), повна, класичної форми, духмяна, довго тримається на кущі. Кущ: до 3-4 метрів переконливої краси, пагони пластичні, але не тоненькі. Може вражатися борошнистою росою під осінь. Міць і розкіш – маю докази, насолоджуйтеся!

Троянда Red Parfume

Троянда Red Parfume. © Ірина Лезвинська

Троянда Red Parfume

Троянда Red Parfume. © Ірина Лезвинська

Поради щодо вирощування троянд-рамблерів

Зазвичай найкращими рамблерами для саду є старі, перевірені часом сорти, які з’явились ще на початку і в середині минулого століття. Є і сучасні, здатні цвісти навіть не один раз на сезон, з кращим імунітетом. Слідування основним агротехнічним прийомам:

  • сонячне місце,
  • прорідження крони,
  • уникнення надто щільних посадок,
  • полив без потрапляння на листя води,
  • збалансоване живлення

– ось вона, дорожня карта по приборканню норовливої прикраси садів.

І, звичайно, час. Троянді, щоб розкрити себе і показати, потрібен час. Дайте їй хоча б три роки і ви оціните і романтичний флер дрібних квітів, і напористу переможну красу важкого грона крупних квітів. Присмак феєрії після зазвичай однократного, але такого потужного цвітіння, залишається ще дуже довго.

Хтозна чи можна було б витримати стільки краси весь сезон? Таки природа знає, що робити. А ми – ловімо хвилю, обираймо сорти і викохуймо королев літнього цвітіння, свято року від сезону до сезону, з року в рік, в усі часи. Красу — у кожен двір!

Велика подяка за фото і консультації: Галині Микитинець (Мелітополь), Олені Ільченко (Karlsruhe, Німеччина), Ірині Лезвінській (Біла Церква) і всім українцям, хто знаходить своє щастя в садах, ділиться ним і надихає інших. Україно, квітни!

Вікторія Кононенко,

ЗЕЛЕНА САДИБА.