Рослини з незвичним забарвленням листя щораз частіше привертають увагу любителів квітів. Якщо і вам небайдужі декоративно-листяні рослини, раджу звернути увагу на альтернантеру. Вона дуже ефектно виглядатиме і на підвіконні, і на клумбі, бо в теплу пору року залюбки переселиться в сад. Якого  догляду потребує альтернантера в саду та в домашніх умовах? Про це і поговоримо в статті.

Альтернантера, фото

Альтернантера — вирощування в саду і на підвіконні

Загальний опис рослини

Альтернантера зубчата (Alternanthera dentata) – єдиний вид роду  Альтернантера родини Амарантових, який використовують в декоративному садівництві. Її природне середовище — тропіки та субтропіки.

Це низькоросла рослина зі стеблами, що гілкуються від основи. Забарвлення листя у видової рослини — зелене, але найбільшою популярністю користуються сорти альтернантери зубчатої з фіолетовим листям, наприклад:

  • «Пурпул Принц» (Purple Prince),
  • «Літл Рубі» (Little Ruby),
  • «Пурпул Найт» (Purple Knight).

Альтернантера зубчата згаданих сортів завойовує прихильність квітникарів саме своїм рубіново-фіолетовим листям, бо її дрібні квіти не мають особливої декоративної цінності, та і з’являються в нашому кліматі тільки на екземплярах, що вирощуються в приміщенні.

Це рослини компактні, з доволі пишними кронами, зростають до 50 см висотою. На клумбах альтернантера може рости тільки як однорічник, бо не виносить низьких температур.

Умови, яких потребує альтернантера

Освітлення

Всі сорти альтернантери зубчатої добре переносять навіть полудневі сонячні промені. Власне, саме від інтенсивності світла прямо залежить її яскраве забарвлення. Тож, чим яскравіше освітлення, тим більш насиченим буде колір листя, і, своєю чергою, рослина буде виглядати декоративніше. Якщо ви бажаєте розмістити вашу рослину у кімнаті, то сміливо ставте її на підвіконня з південною орієнтацією.

При цьому альтернантера буде рости і в напівтіні. Їй достатньо 4-5 годин сонячних променів для нормального розвитку. Правда, насичений колір листя втрачається прямо пропорціонально до зменшення інтенсивності освітлення.

Температура повітря

Зважаючи на природне походження, альтернантера — теплолюбна рослина, що не переносить протягів та переохолодження. Оптимальна температура для неї влітку повинна бути близько + 25 °C, взимку —   не нижче + 10 °C.

Грунт

Ґрунти альтернантера любить нейтральні за реакцією pH, багаті на гумус.  Для кімнатного вирощування можна сміливо використовувати універсальний ґрунт. Субстрат можна зробити і самостійно, взявши в однаковій кількості дернову, листову землю, компост та пісок. Головне — ґрунт для цієї рослини має бути пухким та легким. Звісно, не забувайте про обов’язковий дренаж на дні горщика. Зверніть увагу, що для вирощування альтернантери зовсім не підходить глиниста земля.

Читайте також нашу статтю Газанія — догляд і розмноження «африканської» ромашки.

Догляд в домашніх умовах та в саду

Альтернантера доволі вимоглива до води і потребує рясного, за потреби — навіть щоденного поливу, особливо в літню спеку. Зверніть увагу, що не можна допускати пересихання землі, водночас надлишкове поливання може викликати появу грибних хвороб. Обприскувати рослину не обов’язково, вона гарно себе почуває при середній вологості повітря.

Підживлення потрібно вносити тільки в період активного росту — весна-літо. Гарно для цього слугуватимуть універсальні комплексні добрива згідно з інструкцією.

Альтернантеру може вражати павутинний кліщ, попелиця. Позбутися цієї неприємності можна провівши обробку інсектицидом.

Пересаджують  альтернантеру у разі необхідності, зазвичай навесні.

Розмноження альтернантери

Варто додати, що рослина гарно переносить стрижку, саме тому можна формувати її крону та таким чином стимулювати зростання бічних пагонів. А обрізавши рослину ви матимете живці для вкорінення. Це одна з тих рослин, що найкраще розмножується саме методом живцювання. Живці нарізають пізно восени і вкорінюють у вологій суміші піску і перліту. Також отримати живці можна з материнського куща навесні, якщо це кімнатна рослина.

Розмножують альтернантеру і насінням. Його висівають у зволожений ґрунт на глибину 1-3 мм. Від посіву до виносу рослини на свіже повітря, як правило, проходить не менше 4-5 тижнів. В той час температура вже має не опускатися нижче 15 градусів тепла. Щоб рослина нарощувала пишну крону, ще на стадії розсади її можна кілька разів прищипнути.

Читайте також нашу статтю про розмноження колеусів живцюванням.

Альтернантера - бордюрна рослина

Альтернантера — ідеальна ґрунтопокривна рослина для саду

Альтернантера в інтер’єрі та в дизайні саду

Альтернантера зубчата на клумбах вирощується як однорічник і, найчастіше, як ґрунтопокривна рослина. З цією метою її висаджують на передньому або середньому плані квітника з розрахунку 3-5 рослин на квадратний метр. Ідеально виконуватиме вона роль і бордюрної рослини вздовж доріжок.

Партнери, красу яких підкреслить альтернантера – петунії, чорнобривці, агератум і інші квіти зі світлим забарвленням пелюсток.

При контейнерному вирощуванні цю рослину найчастіше використовують як альтернативу колеусу, створюючи цікаві композиції в оточенні низькорослих рослин.

Якщо ви бажаєте альтернантеру розмістити у своїй оселі, то вона чудово себе почуватиме на підвіконнях будь-якої орієнтації, крім північної, і навіть зможе рости всередині інтер’єру – на невеликій відстані від південного вікна. Вона стане яскравим акцентом серед зеленолистих фікусів, сенсевієрій, хлорофітумів.

Юлія Фурсова,

ЗЕЛЕНА САДИБА.