Кімнатні рослини – 5 універсальних правил догляду

Затишну оселю практично неможливо уявити без кімнатних рослин. Це можуть бути декоративно-листяні чи квітучі вазони, сукуленти чи орхідеї, або навіть справжній бонсай. Рослини створюють в приміщенні атмосферу свіжості і близкості до природи, недарма вони є обов’язковими в оселях данців – найщасливішої нації в світі. Запеклим городникам і садівникам вазони дають можливість і взимку займатися улюбленою справою – доглядати за рослинами. Цей догляд може бути мінімальним, і зводитися до періодичних поливів, а може вимагати чи не щоденної уваги і спеціальних маніпуляцій. Все залежить від того, яка саме рослина оселилася на вашому підвіконні. Та є певні поради, що стосуються вирощування практично всіх кімнатних рослин. Особливо цінними вони будуть для новачків, бо ті, зазвичай, переведуть не одну рослину, поки навчаться правильно за нею доглядати.

kimnatni-roslini-01-1024x671-9286711

Кімнатні рослини – 5 універсальних правил догляду

1. Тісний горщик

Розмір горщика має значення. І це той випадок, коли краще менший, ніж більший. Досвідчені квітколюби стверджують, що оптимальним для кімнатної рослини є розмір горщика, який втричі менший в діаметрі за його крону. Звичайно, точно досягнути цього неможливо, але мати на увазі варто.

Справа в тому, що мікрофлора, яка розвивається в субстраті, що залишається не освоєним корінням кімнатної рослини, починає працювати на її отруєння. Іноді ми і самі не можемо зрозуміти, чого вазон не цвіте чи не росте, адже, здається, правильно за ним доглядаємо. Буває, думаємо, що йому мало місця в горщику і пересаджуємо у більший, тим самим завдаючи рослині ще більшої шкоди.

Тож, запам’ятайте – корінню кімнатної рослини (байдуже, квітучої чи ні) повинно бути тісно в горщику. Настільки, щоб після пересадки його корені буквально за місяць змогли дістатися протилежних стінок контейнера.

2. Запитайте про полив у рослини

Спочатку, правда, треба запитати у продавця, який полив необхідно забезпечити кімнатній рослині, що купуєте. Він може бути:

  • Надлишковим (дуже мало вазонів, яким насправді потрібен надлишковий полив, зокрема, це азалія, циперус, аір);
  • Рясним (такий полив необхідний більшості квітучих вазонів, зокрема, бегонії, олеандру, плющу, лимону, калатеї і іншим);
  • Помірний (як правило, потребують такого поливу декоративно-листяні кімнатні рослини, а взимку – і квітучі);
  • Рідкий (кімнатні рослини, для яких оптимальний рідкий полив: каладіум, глоксинія, філодендрон і інші. Зауважте, що поливати кактуси взимку, взагалі, не потрібно).

А як визначити, скільки разів на тиждень поливати вазон, якщо він потребує, наприклад, помірного поливу? Ось про це слід «запитати» у самого вазона. Бо на те, як часто йому хочеться пити, впливає багато факторів: температура в приміщенні, погода за вікном, сезон року, цвітіння чи час від останньої пересадки. Тобто, якщо вам продавчиня каже, поливати певну кімнатну рослину раз на тиждень, це значить, що поки він жив у крамниці, його поливали з такою періодичністю, і рослина гарно себе почувала. Але це не значить, що ви повинні в себе вдома поливати так само часто цей вазон.

При надлишковому поливі грунт має бути вологим завжди, а в піддоні не всихати вода. При рясному – грунт має бути вологим, але вода – не застоюватися, поливати варто тоді, коли зверху грунт тільки почав підсихати. При помірному поливі – тільки тоді, коли субстрат підсох приблизно на два сантиметри зверху (перевірити легко, встромивши олівець чи палець). Рідкий полив – це коли рослину поливають тільки після того, як грунт в горщику повністю просох. Ідеально для рослин, що потребують надлишкового чи рясного поливу, використовувати агрогідрогель.

Читайте також нашу статтю про догляд за кімнатними рослинами взимку.

вазони фото

При надлишковому поливі грунт має бути вологим завжди, а в піддоні не всихати вода

3. Якісний субстрат – здорова квітка

На сьогоднішній день виробництво субстратів для вирощування кімнатних рослин практично ніяк не регулюється. Тож, якщо ви купуєте грунт для фіалок, це зовсім не значить, що виробник підготував його з метою забезпечити усім фіалкам комфортні умови для росту. Скоріше за все цей субстрат нічим не відрізняється від «універсального» грунту чи субстрату «для пальм».

Насправді всі субстрати для кімнатних рослин можна поділити за кислотністю, щільністю і поживністю. Більшість вазонів потребують грунту з кислотністю приблизно 5.5pH (слабокислий), пухкого і не дуже поживного. Де такий взяти? Можна приготувати самотужки або купити в магазині. Як правило, якісний субстрат продається в великих фасовках (200-250 літрів), бо розрахований на покупців-виробників квіткової продукції, власників теплиць. Якщо вам не потрібно стільки грунту, ви можете купити його вскладчину з друзями чи колегами по хобі.

Насправді всі субстрати для кімнатних рослин можна поділити за кислотністю, щільністю і поживністю

Насправді всі субстрати для кімнатних рослин можна поділити за кислотністю, щільністю і поживністю

4. Краще не додати добриво, ніж передати

Загубити кімнатний вазон, перегодувавши його добривом, значно легше, ніж втратити його від недостатньої кількості поживних речовин у контейнері. Запам’ятайте, не можна удобрювати кімнатні рослини, як мінімум, місяць після пересадки. А краще – два. Бо за цей час коріння освоїть весь простір в горщику і йому, напевне, вже не завадить трошки «смачненького». Також зауважте, що кожна рослина має свої потреби в напрямку підживлення. Як правило, в період цвітіння всі квітучі кімнатні рослини рекомендується підживлювати органічним чи мінеральним комплексним добривом, як мінімум, раз на пару тижнів. Взимку більшість рослин не потребують додаткового підживлення.

5. Сезонність – це дуже важливо

Є кімнатні рослини, догляд за якими майже не відрізняється у різні пори року. У таких вазонів нема явного періоду спокою. Але є такі, які гостро потребують зимової сплячки. І в цей період, щоб вижити, рослина має опинитися в зовсім інших умовах, порівняно з тими, які ви їй забезпечили в активний період вегетації. Тож, якщо купуєте нову рослину у свій дім, дізнайтеся спочатку, чи потребує вона спеціального догляду взимку, і чи реально вам його забезпечити. Бо ви можете «благополучно» втратити свій улюблений вазончик лише тому, що не знали про його потребу у зниженій температурі в зимовий період.

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.