10 речей для затишної оселі, або як жити «хюґно»

Чи знаєте ви, що найщасливішою нацією в світі вважають данців? Цьому питанню було присвячено багато соціологічних досліджень. І навіть в «списку країн-щасливчиків» від ООН Данія вже не перший рік посідає п’єдестал країни найщасливіших людей. Не дивно, що саме в Копенгагені працює Дослідний інститут Щастя, а його засновник і керівник Мік Вікінг їздить з лекціями по всьому світу. Звісно, адже щасливими хочуть бути усі, незалежно від того, як далеко вони живуть від Данії. Не так давно він написав книжку, в якій поділився своїми власними спостереженнями, чого його земляки такі щасливі. Вона називається «Маленька книга хюґе. Як жити добре по-данськи». В цьому матеріалі ми поділимося з читачами ЗЕЛЕНОЇ САДИБИ деякими уривками з цієї книги, які стосуються створення справжнього затишку в оселі. Це десять речей, які легко ввести в своє повсякденне життя, і які помітно покращать його якість.

huge-02-1024x683-5090191

10 речей для затишної оселі, або як жити «хюґно»

Що таке хюґе?

В своїй книзі Мік довго пояснює значення слова «хюґе», яке не перекладається жодною мовою світу. Складно пояснити, що воно означає. Скоріше за все, це емоція. Можна просто пити каву, а можна пити каву по- хюґе – на підвіконні, закутавшись в теплий плед і споглядаючи за погодою. Хюґе – це домашній затишок, родинне тепло, приємне спілкування… Власне, хюґе – це і є відчуття щастя. Я б сказала, це створення щастя власними руками в конкретному місці і в конкретний час.

До-речі, як стверджує Мік, в найщасливішій країні світу існує залізне правило – о 17.00 в офісах вже практично нікого нема. А ті працівники, які мають дітей, залишають його ще раніше – о 16.00, бо нащадків треба забрати зі школи-садочка і встигнути приготувати щось смачненьке до вечері. Про роботу на вихідні, взагалі, мова не може йти. Це я про те, що щасливі люди, в першу чергу, щасливі в себе вдома. І створення домашнього затишку для данців – це справжній фетиш, якому не зайве було б і нам повчитися.

Хюґні подарунки до Нового року допоможе обрати наша публікація «30 ідей інтер’єрних подарунків до зимових свят від українських майстрів» – фото і адреси, де купити.

10 речей для хюґе-оселі

1. Хюґе-місце

У вас вдома є таке? Це просто найзатишніший куточок, де ви можете заховатися від усіх з чашкою чаю і книжкою в руках. Можливо, воно на кухні, бо там величезне вікно і широке підвіконня. А, може, це куточок на мансарді, де стоїть крісло-гойдалка і старий торшер. Його давно пора викинути, але він вам, як рідний, бо це світло дуже затишне. Хюґе- місце – це місце комфорту, тільки ваше чи всієї вашої родини, як веранда, наприклад. Подумайте, чи є у вас вдома таке? Якщо нема, терміново організуйте щось подібне! Це просто.

Х'юге місце- це просто найзатишніший куточок, де ви можете заховатися від усіх з чашкою чаю і книжкою в руках

Х’юге місце- це просто найзатишніший куточок, де ви можете заховатися від усіх з чашкою чаю і книжкою в руках

2. Камін

Данці і сьогодні віддають перевагу пічному опаленню перед більш сучасним. І не тільки тому, що топити дровами недорого. Піч-камін чи будь-яке інше джерело вогню – це дуже «хюґно» (так, це слово в данській мові відміняється). Три з десяти осель в Данії мають таку перевагу. Якщо ви живите в приватному будинку, зробіть все, щоб в ньому з’явився камін. І ваше життя стане більш «хюґним». Якщо ви живете в квартирі, тут теж є варіанти, але краще перебирайтеся в село. Бо життя зат містом прекрасне!

Піч-камін чи будь-яке інше джерело вогню – це дуже «хюґно»

Піч-камін чи будь-яке інше джерело вогню – це дуже «хюґно»

3. Свічки

Без свічок немає «хюґе». Навіть не знаю, з чим порівняти. Це, як для українців… сало! 🙂 85 відсотків данців вважають, що без свічок створити затишок неможливо. Понад половину данців запалюють свічки щодня (!!!) восени та взимку, і тільки 4 відсотки не роблять цього ніколи (дані провідної газети Данії). В цьому загальному «свічковому божевіллі» є  один мінус – кіптява. Як стверджують вчені, одна спалена свічка дуже забруднює повітря. То ж, давайте, з ними без фанатизму.

Без свічок немає «хюґе»

Без свічок немає «хюґе»

4. Вироби з дерева

Данці люблять дерево. Дерев’яні меблі, підлогу, стелю, рами… Дерево – найприродніший матеріал, який будь-коли використовувала людина для своїх потреб. У данців дуже популярні навіть дерев’яні іграшки. Вони дорогі, бо дуже «хюґні». А у нас дерев’яні іграшки чомусь синонім важкого дитинства 🙂

Вироби з дерева - дорогі, бо дуже «хюґні»

Вироби з дерева – дорогі, бо дуже «хюґні»

5. Природа

Дерево – це ще не все, що потрібно бачити і відчувати природнього біля себе данцям. Вони воліють принести в дім всю атмосферу лісу. Листя, горіхи, гілки, шкури тварин… Різдвяний декор в Данії практично стовідсотково натуральний – це і віночки з шишок, і гірлянди з цитрусових, і, звичайно, тільки справжня новорічна ялинка з лісу. А ще вони дуже люблять кімнатні рослини. Але їх має бути всього кілька. І у кожної – своя історія. Кавове дерево – ідеальне для х’юге.

В х'юге оселі обов'язково повинна жити хоч одна жива рослина

В х’юге оселі обов’язково повинна жити хоч одна жива рослина

6. Книжки

«Відпочинок із цікавою книгою є наріжним каменем самої ідеї ««хюґе», каже автор. Хто не любить полиці, заповнені товстими і не дуже книжками? Від них віє спокоєм і мудрістю. А це дуже «хюґні» відчуття.

Відпочинок із цікавою книгою є наріжним каменем самої ідеї ««хюґе»

Відпочинок із цікавою книгою є наріжним каменем самої ідеї ««хюґе»

7. Кераміка

У вас є улюблена кружка? Якщо ні – обов’язково її купіть. Данці вважають, що пити вдома чай чи каву з улюбленої кружки – це дуже «хюґно». Гарненький керамічний чайник, ваза на столі – маленькі деталі, які роблять оселю затишною.

Пити вдома чай чи каву з улюбленої кружки – це дуже «хюґно»

Пити вдома чай чи каву з улюбленої кружки – це дуже «хюґно»

8. Думайте через дотик

Урізноманітнюйте текстури, які оточують вас вдома. Вовняний плед, дерев’яна підлога, керамічне кашпо… Звичайно, торкатися до них приємніше, ніж до пластикової миски. Зрозуміли, про що мова?

Вовняний плед, дерев’яна підлога, керамічне кашпо - це дуже х'югно

Вовняний плед, дерев’яна підлога, керамічне кашпо – це дуже х’югно

9. Вінтаж

В данських оселях дуже цінують старовинні речі. Ви можете знайти що завгодно в численних вінтажних чи антикварних магазинах. Але особлива цінність – це старі речі вжитку вашої родини. Столовий стіл, який зробив своїми руками дідусь? Швейна машинка «Singer», за якою шила ще ваша прабабуся? Все це дуже «хюґно»!

Вінтажні речі - дуже х'югні

Вінтажні речі – дуже х’югні

10.  Ковдри та подушки

Пледи і подушки неодмінно мають бути в кожній затишній оселі, особливо в холодні місяці року. Закутитися в плед іноді так потрібно! Не для того, щоб зігрітися, а просто, щоб відчути себе у безпеці – вдома…

Пледи і подушки неодмінно мають бути в кожній затишній оселі

Пледи і подушки неодмінно мають бути в кожній затишній оселі

Навчитися жити х’югно можна у наших рідних українських інста-блогерів. Читайте нашу статтю Цікаві українські інстаграм-сторінки — про дім, сад, їжу, культуру та інше.

Ось, власне, і всі «хюґні» засоби, щоб перетворити свою оселю на королівство родинного домашнього затишку. Нічого складного, погодьтеся. А бути щасливим в себе вдома, кажуть данці, значить – бути щасливим, загалом.

Хай все у вас буде «хюґно»!

ЗЕЛЕНА САДИБА.