Ось воно – літо! Запашне, гаряче, з присмаком першої полуниці і черешні, з ароматом півоній і троянд… Червень – мабуть, найприємніший місяць літа для садівників-городників. Роботи ще – не початий край, але вже більше часу можна присвятити відпочинку в саду і насолоді першими плодами своєї праці. Та дуже розслаблятися не варто, бо в червні роботи в саду і на городі менше, як у травні, але це все-одно дуже насичений і важливий для майбутнього врожаю місяць. Які садово-городні роботи треба встигнути зробити в червні, читайте в нашій статті.
В останні роки вже початок червня в Україні, як правило, спекотний і сухий в усіх регіонах. Літо почало приходити до нас раніше. Ви помітили, що ще років двадцять назад розпал полуниці припадав на останню декаду червня? Тепер ми масово смакуємо цією ягодою вже в кінці травня, а до кінця червня її сезон приходить до завершення.
Температури червня не завжди стабільні, але, буває, градус термометра постійно підвищується, або вперто стоїть вище позначки +30 градусів. В цей час більшість рослин не тільки нарощують вегетативну масу, але й закладають врожай, то ж питання поливу для них дуже актуальне.
Важливо! Принести користь рослинам може тільки ПРАВИЛЬНИЙ полив! Не вдало вибраний час для поливу, занадто холодна не відстояна вода, дуже сильний струмінь води зі шлангу не тільки не принесуть користі, а й нашкодять вашій городині чи квітам.
Основні правила поливу рослин влітку:
Правила поливу для декоративних рослин – квітів, кущів – нічим не відрізняються від правил поливу городини. В червні на квітниках вологи потребують не тільки розсада однорічників, які у спеку без поливу можуть просто не прижитися, але й багаторічні квіти та деякі кущі, наприклад, гортензія, що в червні починає цвітіння і потребує для цього додаткового зволоження.
Не забувайте за потреби поливати і весняні цибулинні, які вже відцвіли, але саме на початку літа їх цибулинки набираються сили на цвітіння наступного року. І без достатньої кількості води цієї сили їм забракне.
Сапання городу, поряд з поливом, найактуальніше питання червня. Саме в цьому місяці зілля просто пре, заважаючи культурним рослинам рости і розвиватися. ЗЕЛЕНА САДИБА багато писала про «Розумний город», принципи якого дозволяють звести нанівець сапання городу. Якщо ви їх ще не використовуєте, радимо вам прочитати статтю про особливості використання мульчі. Бо це один з найбільш простих і ефективних засобів не боротьби, а профілактики бур’янів.
Якщо ж поки ви не використовуєте мульчу – сапка вам у поміч! В принципі, це непогана фізична зарядка, а спорт, як відомо, це наше здоров’я і довге життя…
Що стосується використання мульчі на квітниках, то це не тільки корисно для рослин, а ще й красиво. При цьому замульчувавши на початку червня поверхню грунту квітників, ви не тільки убезпечите себе від сапання клумб (як правило, у червні до квітників руки просто не доходять і вони дуже швидко заростають), а й зекономите і час, і сили на поливах. Бо, зазвичай, у червні замульчовані квітники можна не поливати. Мульча добре зберігає вологу, і дорослим багаторічникам вистачить мінімальних дощів.
Основне правило проріджування всходів рослин – не жаліти їх виривати!!! Якщо ви залишите менше паростків, урожай отримаєте більший. Бо, конкуруючи за воду і поживні речовини, культурні рослини шкодять один одному іноді навіть більше, ніж бур’яни, які ростуть поряд.
Проріджувати рослини треба також вміти. Робити це потрібно постійно, як тільки сходи виросли настільки, що їх можна вирвати пальцями. Краще це робити після проливу. Ні в якому разі не в спеку! Якщо погода стоїть дуже спекотна виберіть для цього ранкові чи вечірні години. Проріджуйте дуже акуратно, притримуючи біля паростків землю. Після процедури грядку ще раз поливають.
На початку літа питання підживлення для більшості і садових, і городніх культур дуже актуальне. Для кожної рослини рекомендують свої дози і варіанти використання добрив. Але стандартні органічні добрива, які є в необмеженій кількості майже у кожному господарстві, будуть в червні корисними абсолютно всім кульутрним рослинам. Це зола, розчин коров’яку чи курячого помету, компост чи трав’яні настоянки, які можна зробити з практично усіх бур’янів після сапання.
Підживлення у червні потребують і декоративні рослини. Особливо ті багаторічники, які починають цвісти у червні-липні. Вчасно внесені мінеральні чи азотні органічні добрива дозволяють добитися від них більш тривалого і рясноого цвітіння.
Окреме питання квітникарів – троянди. Їх підживлювати треба регулярно з початку вегетації і до середини літа кожні 10 днів. І не забувайте регулярно оглядати свої троянди на наявність шкідників і хвороб. Вчасно реагуйте на всі загрози і королеви саду віддячать вам яскравим і тривалим цвітінням.
Детально про шкідників троянд – тут.
Для формування якісних плодів важливо провести грамотне формування рослини, на якій вони ростуть, задля правильного розподілу навантаження на неї. Якщо мова йде про томати чи перець, ця процедура називається пасинкування. Щоб помідори всі сили спрямовували на формування плодів, треба позбавити їх можливості витрачати їх на нарощення зеленої маси. Для цього кожен тиждень за допомогою ножниць видаляють бокові пагони в пазухах їх листя, залишаючи пеньок не більше 1 см.
При цьому різні сорти томатів пасинкують по різному:
Дуже важливо не пропустити період для формування полуниці. Протягом червня багато її сортів активно випустають вуса. Якщо кущ полуниці призначений не для розмноження, а для отримання врожаю в цьому сезоні, то вуса необхідно постійно обрізати.
Зверніть увагу на часник і цибулю. В червні вони починають пускати стрілки. Їх теж треба вчасно прищипнути. До речі, стрілки з часнику і цибулі – дуже смачна приправа до страв на зиму. Для цього їх треба гарно вимити, висушити, подрібнити і заморозити. Додавати таку зелень можна і в перші, і в другі страви. Це дуже смачно і корисино.
Підгортання картоплі – це також метод формування рослини для отримання більшого врожаю. Першу таку процедуру проводять якраз у червні. Для українців підгортання картоплі – чи не головні роботи цього місяця на городі.
Подивіться на свої огірки, якщо біля них ще не встановлені опори, саме час цим зайнятися. Вертикальне розташування пагонів огірків дозволяє зняти значно більший врожай на меншій площі посівів, а огірки при цьому менше хворіють і довше плодоносять.
Що робити, щоб огірки родили довше, читайте тут.
Початок червня – цілком привабливий час для робіт на грядках чи на квітнику, повязаних з посівом нових рослин. Цвітна капуста, морква на зиму, квасоля, дині, горох, сидерати, шпинат, салати, руколла, кабачки, гарбузи… Загалом, якщо не встигли чогось посіяти чи посадити в травні, червень дасть вам ще один шанс. До середини місяця можна висаджувати у відкритий грунт ще і розсаду теплолюбних рослин – помідори, капусту, перець, баклажани…
На квітниках в червні також можна посіяти і висадити розсаду багатьох однорічних рослин. Але при цьому не забувайте почистити свої клумби від весняних фаворитів, які вже відцвіли. Віола, маргаритки, незабудки… На їх місце потрібно висадити літні і осінні квіти.
Окрему увагу приділить на квітниках багаторічним грунтопокривним рослинам, які вже відцвіли. Флокс шиловидний, обрієтта, арабіс… Треба видалити всі засохші і дуже довгі пагони, підстригти кущики, надавши їм привабливу форму. Тоді вони не тільки збережуть декоративність до кінця сезону, але ще раз можуть і зацвісти. Правда, не так рясно.
Червень – місяць, коли шкідники наших рослинок бушують на повну. Багато неприємностей приносять слимаки. Для них можна зробити пастки – розкласти по городу чи в садку на відстані 3-5 метрів один від одного шматки фанери, мішковини, дошки, які періодично треба піднімати і вручну збирати шкідників-слимаків. Проти них продаються спеціальні засоби, які вважаються безпечними для людей, тварин і рослин. Вони мають вигляд гранул, які розкладають по землі. Розчиняючись після дощу чи поливів, вони роблять запах грунту дуже не приємним для слимаків, і ті йдуть геть.
Черешню і вишню доведеться у червні захищати від пташок (для цього накидають сітку на дерева). Щоб фітофтора не вразила помідори, треба видалити з них нижні листочки.
Гарно обдивіться чорну і червону смородину. Якщо на їх листі з’явилися маленькі помаранчеві плями, це прояви іржі. Хворі рослини треба обробити препаратами, до складу яких входить мідь. В кінці червня не забудьте зірвати з кущів смородини перші ягоди, що вже визріли. Але не для того, щоб посмакувати. В них сплять личинки пильщика. Ці ягоди треба знищити разом з шкідниками.
Черешня, груша, слива, вишня, смородина – рослини, які найчастіше вражаються попелицею (тля) саме в червні. При перших проявах обробіть рослини мильним розчином, не чекаючи поки тля масово вразить дерева і кущі. Тоді вже доведеться використовувати спеціальні біологічгі чи хімічні перпарати. Віддавайте перевагу інтексицидам біологічного походження.
Щоб полуницю не вразила сіра гниль, обсипте кущі попелом.
Червень – це приємні турботи, пов’язані зі збором першого врожаю. Зелень петрушки, кропу, салатів, шпинату… Горох, перші огірочки і кабачки… Починається період заготовок на зиму і городини, і ягід. А ті, хто вирощує корисні трави, починають збирати суцвіття ромашки лікарської, шальвії, бузини…
Гарного вам літа! І натхнення!
ЗЕЛЕНА САДИБА.