Logo

Морозник – чудо-квітка зимового саду

Геллеборус, або морозник, як ми його звикли називати, багаторічна рослина, що належить до родини жовтців. І, як майже всі її представники, отруйна. Її часто використовують в медицині, а морозник кавказський вважають мало не панацеєю для схуднення. Але нас він цікавить, перш за все, своєю декоративністю в зимовому саду. Бо квітку морозник не можна віднести до весняних першоцвітів, хоч вона і зацвітає першою. Справа в тому, що морозник – це зимова квітка. В цьому році в багатьох регіонах України морозник зацвів в кінці січня, бо зима видалася теплою і малосніжною. Та навіть в суворіші зими морозник цвіте в березні чи на початку квітня, як тільки блисне перше сонечко, а тюльпани лише проклюнуться з під землі. І, що дуже радує, морозник, в залежності від сорту, цвіте протягом двох тижнів-півтора місяця! Як вирощувати та розмножувати морозник, читайте в нашій статті.

Морозник – чудо-квітка зимового саду

Морозник – чудо-квітка зимового саду

Як виглядає морозник?

Вічнозелений морозник має вигляд невеликих компактних кущиків (20-50 см у висоту), які цвітуть дуже красивими, схожими на ліхтарики, квітами. Порівняно з висотою стебел, вони величезні – до 8 см в діаметрі. Колір квіток морозника може бути різним, в залежності від сорту – білим, рожевим, фіолетовим і навіть зеленим.

В природі морозник часто зустрічається на узліссі гірських листопадних лісів Середньої Європи, Західної Азії і Середземномор’я. Морозник – квіти, які можуть рости на одному місці в саду близько десяти років без пересадки, яку вони переносять дуже погано. То ж цю рослину цілком слушно буде віднести до практичного саду.

Правильно вибираємо місце для морозника

Щоб геллеборуси в вашому саду пишно цвіли взимку, а влітку не завдавали клопоту, врахуйте при посадці, яке місце йому найкраще підійде. Морозник може рости і на сонці, і в напівтіні, деякі сорти витримують навіть глибоку тінь. Тобто сорти геллеборуса вибирайте в залежності від того, де ви збираєтеся посадити ці квіти. До речі, найкраще морозник виглядає в группових посадках.

Ви не зробите помилку, якщо поселите його під якимось листопадним деревом чи декоративним кущем. Взимку чи ранньою весною, коли морозник цвіте, там йому буде достатньо сонця, а влітку, у спеку, листя дерева створять для нього приємну напівтінь і прохолоду. Таке місце має ще один плюс – листя, опадаючи з дерева, зробить без вашої участі природню мульчу, яка значно покращить родючість грунту і живлення коренів квітки поживними речовинами.

морозник взимку фото

Морозник любить пухкий лужний гарно дренований грунт. Якщо земля на вашій ділянці кисла, як розкислити грунт, читайте тут.

Як посадити морозник?

Частину дорослої рослини чи молоду, яка вже достатньо підросла для пересадки у відкритий грунт, треба висаджувати у попередньо підготовлені ямки. Їх приблизний розмір 25*25*25 см, відстань між ними – 30 см. Посадкову лунку треба наполовину заповнити компостом або перегноєм. Висадивши рослину, місце посадки – рясно полити і добре втрамбувати грунт. Перші три тижні доведеться добре поливати рослини, щоб вони прижилися. Посадку проводять в квітні або в вересні.

Розмноження морозника

Розмножувати морозник можна і насянням, і поділом куща. Розмноження насінням – процес складніший, має свої нюанси:

  1. Насіння висівають на розсаду одразу після їх збирання (як правило, в червні). Чим довше воно лежить, тим менша його всхожість;
  2. Грунт для посіву має бути родючим, пухким і вологим;
  3. Насіння висівають на глибину 1,5 см у відкритий грунт (!!!);
  4. Перші всходи зявляться в березні місяці наступного року;
  5. В період перших однієї-двох пар листя морозник пікірують на клумбу, що знаходиться в напівтіні;
  6. На постійне місце його висаджують лише на третій рік, тоді ж варто чекати його перше цвітіння.

Самосівом може розмножуватися лише один вид морозника – вонючий. При цьому, він не переносить розмноження поділом куща.

морозник 1 фото

Поділ куща для розмноження морозника проводиться значно простіше. Навесні (одразу після цвітіння) старий кущ ділять на кілька нових і висаджують на постійне місце.

Догляд за морозником зводиться до періодичного мульчування компостом і внесенням, за потреби, на поверхню грунту біля куща вапна чи іншого розкислювача.

Найбільш цікаві види і сорти морозника

Найбільш невибагливі до умов вирощування наступні види морозника:

  • Морозник чорний (великі білі квіти, які дивляться вгору, а не опущені вниз, вважаються класичними для морозника);
  • Морозник пахучий, чи кавказький (має дуже яскраве листя і великі суцвіття квітів-дзвіночків унікального салатового кольору);
  • Морозник східний (великі квіти червоно-білої палітри з красивим пучком тичинки).

Сучасні селекціонери вивели багато сортів-гібридів морозника, які різняться і формою квітів, і їх забарвленням. Вибирати є з чого!

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.