Календар садово-городніх робіт на квітень

Весна цього року нам випала неочікувано пізня. До кінця березня мало хто з українців зміг “влізти” в свій город чи сад, але квітень – це вже середина весни, а отже маємо ще більше роботи, ніж зазвичай. Бо ж в березні тільки чекали весну, робити щось в саду чи на городі було неможливо. Зважаючи на це, передивіться наш календар робіт на березень, бо, мабуть, нічого з того, що малося б за нормальної погоди бути виконаним, на початок квітня не зроблено. А вже потім приступайте до робіт, які традиційно виконують в саду чи на городі в квітні.

narcissus-1024x673-4374151

Календар садово-городніх робіт на квітень

Знімаємо зимові укриття

Зазвичай, до квітня ми вже майже повністю розкриваємо рослини, які утеплювали на зиму. Але в цьому році, мабуть, це вдалося зробити одиницям. Як правило, розкривати рослини починаємо, коли температура встановиться вище позначки +5°С. Робимо це поступово, шар за шаром (якщо укриття було багатошарове), даючи особливо примхливим рослинам кілька днів на акліматизацію після прибирання кожного шару утеплювача.

Більшість садівників, навіть якщо погода в квітні дуже нестабільна, намагаються розкрити всі рослини в цьому місяці, бо небезпека того, що вони упріють під укриттям, значно вища можливості їх заморозити. Але для таких теплолюбивих рослин, як клематиси, певні види троянд і т.д., варто потурбуватися про тимчасовий захист на випадок заморозків.

Генеральне прибирання

Варто зазначити, що до генерального прибирання в саду, на грядках і, тим більше, на квітниках, варто приступати не раніше, ніж грунт достатньо просохне для цього. Справа в тому, що коли ви «гулятимете» по вологій землі, яка і так після землі досить «збита», ви її ще більше ущільните. І потім доведеться довго її розпушувати.

Правило №1 весняного прибирання: прибирати починаємо не раніше, ніж земля достатньо просохне.

Про те, як прибирати територію, ми писати багато не будемо. Берете в руки граблі, вила і згрібаєте все, що лежить не там, де треба. Рослинне сміття – у компост (квітень, до речі, найкращий час, щоб закласти нову компостну купу, як це зробити правильно читайте в нашій статті про компост), всі відходи, які можна спалити – спаліть, інше – вивезіть на сміттєзвалище.

Прочистіть водостоки, на ділянках в низинах поправте дренажні системи. Якщо ваша прибудинкова територія ще не зовсім освоєна, квітень – ідеальний час, щоб розпланувати свої володіння.

Як правильно розпланувати нову ділянку, читайте в статті “Чи є у вас план? Або – з чого починається ландшафтний дизайн?”»

На квітниках з багаторічними рослинами повністю зніміть стару мульчу, приберіть рослинне сміття, всі підгнивші корені квітів чи кущів. Санітарна обрізка кущів – це також елемент прибирання. Обов’язково проведіть її. Це стосується не тільки троянд, а й інших декоративних кущів.

Як проводити обрізку троянд весною, читайте тут.

В квітні треба гарно розпушити грунт навколо всіх багаторічних рослин на квітниках та в пристовбурових колах плодових дерев. Ці маневри нададуть землі потрібної повітре- та водопроникності.

Багаторічники, які полюбляють оголити своє коріння навесні (примула, периста гвоздика, гейхера, фіалка і т.д.), потребують вашої посиленої уваги – обов’язково нагребіть землі на їхні корені.

Проводимо обрізку

Якщо цього не було зроблено в березні, то в квітні – саме час.

Як обрізати плодові  дерева і кущі весною, читайте тут.

Квітень – останній шанс правильно провести формуючу обрізку для вічнозелених живих огорож. А також, поки не набухли і не почали розкриватися бруньки, треба обрізати всі декоративні кущі. Це має бути і санітарна обрізка, і формуюча.

Обробляємо сад від шкідників

До того, як розпустилися бруньки, всі плодові дерева і кущі варто обробити проти шкідників і хвороб. Досвідчені садівники стверджують, що така профілактика зберігає до 50% врожаю. Для весняного обприскування рослин з метою профілактики використовують розчин бордоської рідини.

Смородину і аґрус обливають горячою (приблизно +65°С) водою чи обприскують препаратом Топаз. Полуницю для профілактики варто обприскати слабким розчином марганцівки. Це захистить її від кліща, п’ятнистості і сірої гнилі.

Підживлення рослин

Після розпушування землі на квітниках і обробки дерев і кущів від шкідників в саду треба провести перше весняне підживлення. Більшість рослин навесні підживлюють азотними добривами. Це стимулює їх ріст і нарощення зеленої маси. Підживити квіти, дерева і кущі можна і органічними добривами, і спеціальними мінеральними комплексами. Щодо органіки, це може бути зола, перегній, компост, які вносяться або в сухому, або в розведеному вигляді.

Якщо восени сад і квітники не були підживлені, то можна внести, крім азотних, і добрива, які містять фосфор і калій. Особливо гарно ранні підживлення впливають на виноград і малину.

Мульчування

Мульчування – етап, який завершує весняне прибирання на квітниках і в плодовому саду.

Про те, як правильно веносити мульчу, читайте тут.

Квітень – час саджати дерева, кущі і квіти

Саме в квітні наступає ідеальна пора закладати молодий сад.

Як вибрати саджанці плодових, читайте в нашій статті.

tree-planting-1024x705-4087378

Квітень – час садити дерева

Добре, якщо ями під посадку були викопані з осені. Але не біда, якщо ви цього не зробили в минулому році. Крім посадки нових дерев і кущів, саме зараз добре проводити щеплення старих, і прикопувати відводки для отримання саджанців агрусу і смородини.

Щодо декоративного саду, то саме в квітні проводять найбільшу кількість нових посадок. Це стосується:

  • Більшості декоративних багаторічників;
  • Папоротників;
  • Декоративних злаків і трав;
  • Садових ліан;
  • Дворічних рослин, які потрібно переселити на нові місця (маргаритки, віола і т.д.).

Троянди також краще висаджувати в квітні. Коли краще садити троянди, читайте в нашій спеціальній статті.

Звичайно, якщо квітень не достатньо теплий, і земля погано прогрілася, то поспішати з посадкою нових рослин не варто. Але за гарних погодних умов, і розтягувати цей процес надовго не потрібно.

Сіємо холодостійкі культури

Пора подумати і про грядки. Прийшов час висівати насіння овочів і зелені, які не бояться повернення холодів. Кресс-салат, кріп, петрушка, шпинат, щавель, морква, редис, руколла… Для того, щоб насіння гарно проросло, посіви можна накрити агроволокном чи плівкою. Але і без укриття ви зможете отримати ранню зелень.

Якщо земля достатньо прогрілася, можна посіяти в квітні і буряк, горох, посадити часник і картоплю.

Як підготувати картоплю до посадки, читайте тут.

Засіваючи грядки, памятайте про правила сівозміни і сумісності культур.

Про сівозміну читайте тут.

marigolds-1024x768-5102371

Чорнобривці на грядках – це не тільки корисно, а й красиво

Обовязково посійте по периметру грядок рослини-захисники від шкідників і хвороб. Це календула, чорнобривці, настурція і інші. Ці квіти не тільки принесуть користь вашим овочам і зелені на грядках, а й значно прикрасять територію.

Не забудьте посіяти і сидерати. Гірчиця, жито, фацелія, овес можуть висіватися, як тільки зійде сніг і грунт відтане. Ці сидерати не бояться заморозків і збагатять грунт до того, як прийде час садити на грядки основні культури.

Детально про використання сидератів читайте тут.

В кінці квітня, якщо грунт прогрівся достатньо, можна сіяти у відкритий грунт холодостійкі однорічні квіти:

  • Матіола;
  • Немофіла;
  • Нігелла;
  • Годеція;
  • В’юнка;
  • Однорічний мак;
  • Волошки і т.д.

Турбуємося про розсаду

В квітні абсолютна більшість розсади вже підростає, про неї варто турбуватися, як і раніше. А ось деяке насіння ще можна посіяти на розсаду – це середні і пізні сорти білокачанної капусти, цвітної і капусти броколлі, ультраскороспілі томати і баклажани.

В квітні також треба провести пікіровку розсади більшості декоративних квітів, посіянних в березні. Та посіяти на розсаду насіння таких квітів, як:

  • Рудбекія;
  • Космея;
  • Духмяний горошок;
  • Чорнобривці;
  • Цинії;
  • Лобулярії і ін.
gorgyna-1024x768-1069991

Бульба жоржини на пророщуванні

На пророщування в квітні можна поставити жоржини, індійські канни, інші квіти, що розмножуються бульбами. Попереднє пророщування дозволяє набагато раніше отримати цвітіння і розтягнути його на значно довший термін. Для пророщування бульби поміщають в контейнери з піском, постіно підтримуючи його вологість. В теплі і на світлі у вологому піску бульби оживуть задовго до висадки їх у відкритий грунт.

Готуємо теплиці

Початок весни – гарний час, щоб звести нові теплиці або підготувати до переселення рослин старі. Якщо теплиці вже готові, можна в квітні висівати в них огірки. В середині місяця виставляють в теплиці розсаду селери, квасолі, капусти. В кінці місяця, як правило, вже можна висівати в теплиці насіння томатів, баклажанів, кабачків, патисонів.

Розсаду томатів висаджують в теплиці в першій декаді місяця, огірків – в другій. В другій-третій декаді квітня можна висаджувати розсаду всіх овочів під тимчасові укриття.

Роботи на квітнику

Якщо про посів і посадку нових квітів і декоративних кущів ми вже згадали, то про багаторічники, які вже кілька років ростуть на квітниках, варто згадати окремо. В квітні треба омолодити і поділити скабіозу, ехінацею, рудбекію, гейхеру, новоанглійську астру, золотарник і інші.

Якщо маєте іриси, поки вони не зацвіли, потурбуйтеся про їх здоров’я. Для цього, як тільки погода дозволить, треба відгребти грунт від «шийки» кореневища, оголивши його верхню частину. Це профілактика проти різноманітних бактеріальних захворювань, які приводять до підгнивання кореневищ ірисів.

Півонія любить дуже ранні підживлення. Під її кущами розсипають доломітове борошно (100 гр на кожну рослину) і удобрюють рідким азотно-фосфорним добривом.

В квітні якраз час подумати про організацію нових квітників.

25 простих схем квітників – тут.

Турботи про газон

Якщо вже маєте газон, то всі роботи по його очищенню та корекції проводити слід лише тоді, коли газон повністю висохне. Інакше можна його просто загубити.

Якщо тільки плануєте розбити новий газон, то в квітні вже можна почати це робити.

Реальний досвід створення газону на дачі – тут.

На разі, це все. Мабуть, багато про що ми не згадали, але намагалися описати основні роботи в саду, на квітнику і на городі, які варто провести в квітні. А які роботи, зазвичай, робите ви в цьому місяці? Напишіть про це в комментарях до статті. Будемо вам вдячні!

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.