Як мої помідори ростуть здоровими без профілактичних обробок

Оксана Дивисенко – засновниця, головний редактор і постійний автор «Зеленої садиби». Щиро переконана, що життя за містом прекрасне, але поки з родиною веде «подвійне життя»: в мальовничому волинському селі і у звичайній міській квартирі. Щиро ділиться з читачами своїм досвідом створення красивого саду і затишного буття.

Майже середина липня, у нас на Волині прохолодно, дощить кожен день, іноді не просто дощить – ллє як з відра. Мої помідори на городі просто неба не мали жодної профілактичної обробки по листу, навіть біопрепаратами. Частину своїх томатів посадила в середині травня в парник, частину – в кінці травня на відкриту грядку, частину – 4 червня. Всього 4 сорти, близько 70 кущів. На сьогодні мої томати здорові, цвітуть, в’яжуть і нарощують плоди, і я хочу розповісти, як мені вдається вирощувати їх без хімії та без підживлень. Повірте, це реально.

Помідори без хімії

Як мої помідори ростуть здоровими без профілактичних обробок

Помідори без хімії — відео

Побачити, як виглядають мої помідори на середину липня і мій город можна у наступному відео:

Все починається з розсади

Здоров’я рослин, як і здоров’я людей, закладається в «дитинстві». Для томатів – це розсадний період. Для того, щоб спокійно вирощувати томати, треба самому виростити їх розсаду – без хімічних обробок.

Зазвичай, коли ми купуємо розсаду, ми купуємо рослини, які для надійності (щоб не захворіли й ніякий кліщ на них не напав) за пару місяців обробили кілька разів пестицидами й різними препаратами «для краси» — антистресанти, стимулятори росту і т.д. Це питання прибутку людей і важко їх звинувачувати в тому, що вони так роблять. Бо це дохід, який годує цілі родини, і це, скажімо так, не заборонена агротехніка.

Але наш приватний город і поле з помідорами якогось фермера чи агрохолдингу – це дві великі різниці. Вирощуючи томати не гектарами, а грядками, ви можете дозволити собі, вирощувати їх без пестицидів. І тут важливо, щоб помідори навчилися рости без пестицидів ще на стадії розсади.

Всі рослини від природи мають імунітет. Інакше вони просто не дотягнули б до того часу, як людина додумалася до оприскувача. А ми, люди, обробляючи рослини профілактично пестицидами, вбиваємо цей імунітет, особливо – на стадії розсади. Ми вбиваємо хімічними препаратами в рослинах їх здатність самотужки протистояти хворобам.

Далі будемо говорити тільки про хвороби. Про свій досвід боротьби зі шкідниками рослин я розповідала в іншій статті. Тут теж – ніякої профілактики, тільки за потреби! І тільки біопрепаратами!

Плюс – коли ви купуєте розсаду, найчастіше ви купуєте її з відкритим коренем. Так, помідори чудово приживаються, висаджені з відкритим коренем, але… Але висаджені разом з земляною грудкою, в якій росли пару місяців, приживаються значно краще. Особливо, якщо в цій землі є корисні бактерії та гриби.

Триходерма і «Байкал» = здоровий ґрунт

Моя розсада помідорів  росла в приміщенні на підвіконні без досвічування. Коли пікірувалася в окремі стаканчики, в кожен я поклала приблизно половину чайної ложки триходерми в гранулах. Про триходерму інформації зараз в Інтернеті дуже багато. Я не буду детально тут зупинятися на особливостях використання цього препарату і його користі. Скажу коротко, якщо ви хочете вирощувати помідори без хімії, вам потрібна триходерма ще на стадії розсади.

Триходерма — це ґрунтові гриби, які люди навчилися виробляти в промислових масштабах, коли зрозуміли, що ці гриби вбивають псевдогриби виду Фітофтора і багато інших збудників хвороб рослин, що також живуть в ґрунті.

Здоровий ґрунт – це здорові рослини, не тільки помідори. І турбота про здоров’я ґрунту починається з внесення в землю корисних грибів і бактерій, які природним чином контролюють збудників хвороб і популяції шкідників.

Дуже добре, коли ваші помідори, почнуть взаємодіяти з корисними бактеріями й грибами ще на стадії розсади. Тоді при висадці у відкритий ґрунт їх імунітет буде значно сильнішим. Плюс – вони не хворітимуть в «підлітковому віці».

Я нічим не підживлювала розсаду своїх помідорів. При пікіровці – до чайної ложки триходерми в кожен стаканчик (0,5 л) і полив «Байкалом» приблизно раз на два тижні. Про «Байкал» – тут.

Моя розсада помідорів нічим не хворіла, не витягувалася. Тижні три перед висадкою росла на вулиці. На ніч заносила в хату, коли було дуже холодно. Тобто вона пройшла тривалий період загартовування.

Висадка розсади у відкритий ґрунт

При посадці розсади в ґрунт я знову в кожну лунку додала по чайній ложці гранульованої триходерми і пів чайної ложки мінерального добрива пролонгованої дії «Осмокот» для овочів (термін дії 2-3 місяці).

У нас бідний піщаний ґрунт, і хоч мої грядки гарно заправлені органікою, а деякі з них після фацелії, я точно знаю, що того запасу моїм помідорам без «Осмокоту» не вистачить, і мені доведеться їх підживлювати. Я не хочу зайвої роботи, тому — «Осмокот». Це якісне безпечне мінеральне добриво, яке поступово віддає під час кожного поливу чи дощу мінеральні речовини ґрунту і моїм помідорам досі всього вистачає. І вони здорові.

Мінеральні добрива не шкідливі при дозованому використанні! Про мінеральні добрива більше читайте в моїй статті за посиланням.

Бо, крім здорового ґрунту, якщо помідорам не вистачає якогось елементу живлення, вони будуть… хворіти. Спочатку просто сигналізуватимуть вам поганим виглядом свого листя, що їм чогось не вистачає. Ви їх почнете обробляти хімією, і ситуація ще погіршиться…

Тому, живлення – це так само важливо. Мені подобається забезпечити свої томати живленням на самому початку і вони поступово отримують все необхідне з ґрунту і гранул «Осмокоту».

Мульчування

Наступне – мульчування. Без мульчі вирощувати томати без хімії вам навряд чи вдасться. Мульча – це не тільки про захист вологи в ґрунті і меншу кількість прополювання і поливання. Мульча – це про захист тих самих корисних грибів і бактерій, які ви вносили в ґрунт.

Якщо він замульчований, корисні мікроорганізми працюють і розмножуються. Якщо ні, швидко після внесення вони гинуть. Вам або треба вносити їх знову, або ваші рослини лишаються без їх підтримки й починають хворіти, коли погода сприяє розмноженню хвороб.

Триходерму при  посадці я вношу в кожну лунку і розсипаю легенько по всій грядці, зароблюю в ґрунт і вкриваю соломою. Цього сезону мені не вистачило на всі грядки соломи, тому частину грядок попередньо я засіяла фацелією і висаджувала розсаду прямо у сидерат. Потім, коли розсада прижилася, зрізала фацелію ножицями і вкладала як мульчу біля помідорів. Мені дуже сподобався цей спосіб. Наступного року планую всю розсаду висаджувати в сидерати.

Догляд за помідорами у відкритому ґрунті

Власне з догляду — полив. Але цього сезону мені поливає весь город дощик. Так свої помідори за півтора місяця я поливала лише два рази.

Поливаю помідори холодною водою зі свердловини. Знаю, що це не дуже правильно. Але мені так простіше. Роблю це зранку – перед спекою, не на ніч. Взагалі, на ніч, вважаю, помідори краще не поливати.

Ще з догляду — за півтора місяця був полив розчином «Байкалу» 2 рази. Для розчину використовую відстояну воду. Літр робочого розчину – на кущ.

Ну і пасинкування. Приблизно раз на тиждень виходжу проривати свої помідорні хащі. Бо в мене дійсно хащі, помідори висаджені занадто густо.

Через погоду, бо у нас це літо — або вітрища, або дощі, я не обприскувала по листу свої томати навіть біопрепаратами. Але мої помідори від того поки не страждають. Попереду – друга частина літа, період, коли фітофтора зазвичай дуже активна. Тому я сподіваюся погода дасть мені можливість обробляти фітоспорином чи триходермою (є в порошку, який можна розвести водою) хоч час від часу мої томати.

Якщо — не дасть, і фітофтора таки прийде, я допоможу своїм томатам хімічним фунгіцидом «Квадріс». Це ефективний фунгіцид, який при цьому має незначний, порівняно з іншими, період очікування після обробки до збору плодів – всього 5 днів.

Минулого року така обробка знадобилася тільки приблизно третій частині моїх томатів. Інші виросли без фітофтори і без фунгіциду. Але я минулого року часто обробляла свої томати сироваткою з йодом. Цього сезону – ще нічим.

Висновки

Я сприймаю фунгіциди, як ліки для рослин, і не бачу необхідності використовувати ліки, поки рослини здорові. Найкраща профілактика для томатів – здоровий ґрунт, насичений корисними бактеріями й грибами, достатня кількість поживних речовин в ньому і мульча.

Ну і, звичайно, в період без дощів томати необхідно поливати. На нашому піску – навіть, якщо нема спеки. До речі, сильні вітри висушують зелену масу рослин, і навіть коли, здається, прохолодно, томати треба поливати, щоб вони поповнили запаси вологи в листі.

Гарних вам врожаїв!

Оксана Дивисенко.