Птахи нашого саду — за що люблю і… терплю іноді

Оксана Дивисенко – засновниця, головний редактор і постійний автор «Зеленої садиби». Щиро переконана, що життя за містом прекрасне, але поки з родиною веде «подвійне життя»: в мальовничому волинському селі і у звичайній міській квартирі. Щиро ділиться з читачами своїм досвідом створення красивого саду і затишного буття.

Я точно знаю, що моя стаття про користь, яку приносять птахи саду, може викликати у наших читачів суперечливі відгуки. Бо я бачила, як сусід в селі колись відстрілював з рушниці шпаків, які мали намір поласувати його черешнею. Так, буває, що птахи можуть псувати життя садівнику, але, якби той сусід знав, яку користь приносять ті ж шпаки саду, він би точно на них не сердився! Про користь птахів для саду і буде ця публікація.

Користь птахів для саду

Про користь птахів для саду

Які птахи особливо корисні для саду

Шпаки

Цього літа в моєму саду живе три сім’ї шпаків. Одна пара зробила гніздечко прямо у нас на веранді — між балкою і шифериною даху. І я маю можливість спостерігати, скільки хрущів (і жуків, і личинок) носять шпаки своїм голодним дітям. З періодичністю кожні 5 хвилин, а то і частіше!

Хтось таки порахував тих жуків — в середньому, до 8000 (!!!) хрущів і їх личинок згодовує пташенятам сімейна пара шпаків за сезон. Ну як? Може, все-таки варто з такими «поліціянтами» саду поділитися трохи черешнею? Тим більше, що є багато різних методів захистити врожай від ненажерливих птахів, про що ми поговоримо в іншій публікації.

Всі фото відкриваються у повному розмірі, достатньо по ним клікнути!

Синиці

Взимку ми поставили годівничку на підвіконня кухні з боку вулиці, завжди залишали там їжу і мали можливість всю зиму любуватися синичками, які кожного ранку прилітали до нас на сніданок. Боже, яка це насолода спостерігати за ними!

Але зараз не про це. Якась вдячна (чи розумна 🙂 ) синиця цієї весни зробила собі гніздечко всередині металевої опори спортивного турніка в нашому саду. І я глибше поцікавилася, а яка користь від синиць в саду?

Синиці поїдають шкідливих комах весь рік — навіть взимку, харчуючись періодично з вашої годівнички, вони будуть вишукувати і їсти шкідників саду, які зимують на штамбах і гілках дерев. Вважається, що влітку за добу одна синиця з’їдає стільки шкідливих комах і їх личинок, скільки важить сама!

При цьому кожна пара синиць за сезон гніздиться двічі. До осені їх число зростає приблизно в десять разів. Але взимку 90% синиць гине. В основному — від голоду. Зрозуміли, чому вам потрібна годівничка в саду?

Читайте також про інших корисних птахів, які зимують в Україні.

Дятли

Ну, про користь дятла для здоров’я дерев ми всі знаємо зі школи. Так от, дятли теж залюбки можуть оселитися в саду. Навесні і влітку ці птахи позбавляють сад від довгоносиків, хрущів, вусанів, короїдів і листоїдів. Але ці птахи полюбляють селитися в садах, де є такі дерева, як береза, сосна, ялина, осика тощо. Тобто у виключно плодових садах вони селяться рідко, правда, взимку можуть прилітати за харчами.

Дятли не довбуть здорові дерева! Якщо ви помітили, що якийсь дятел «полюбив» вашу яблуню-грушку, значить — вона може йому запропонувати великий вибір шкідників.

Взимку в наш сад час частенько залітав один дятел і «чистив» грушу. На жаль, ранньою весною я знайшла якогось дятла мертвим недалеко від цього дерева. Хтось скрутив йому в’язи, але не з’їв. Можливо, сусідський кіт, який часто до нас навідується. Сподіваюся, що це не наш пес 🙂 Бо він хоч і ганяє пташок по саду, помічений в такому варварстві ніколи не був.

Мало не плакала над цим дятлом...

Мало не плакала над цим дятлом…

Горобці

У наших горобців цього року два нових гнізда — одне під стріхою старої хати, інше — в «козирку» даху нової. Горобці особливо полюбляють попелицю на трояндах, сливах, яблунях, калині. «Працюють» вони дуже ретельно і ґрунтовно. Принаймні попелиці у мене в саду практично нема. Десь з’явится трохи, потім дивлюся – нема…

За літо ці малі пташки вигодовують три покоління дитинчат, які харчуються виключно білковою їжею, тобто — шкідливими комахами і їх личинками. У них дуже різноманітне меню!

А дорослі горобці, крім комах, поїдають ще й насіння бур’янів. Крім того, підбираючи зерна злакових з соломи, яка служить у мене мульчею для більшості рослин, горобці ще й позбавляють такої насолоди мишей.

Ластівки

З ластівками ми, на жаль, попрощалися минулої весни, коли знімали старе шиферне покриття з даху, ремонтуючи хату. На той час вони ще були в теплих краях, а коли повернулися, свого гніздечка вже не застали.

Цього року ластівки поки у нас не оселилися. Образилися, мабуть 🙂 Шкода. Бо від них саду теж велика користь. Вони полюють, в  основному, на літаючих комах — різних жуків і мух (в тому числі на капустяну і морквяну муху).

Птахи — це про здоров’я саду і його екологічність. А це головні фактори, на яких наполягають творці квіткового шоу Челсі-2024. Про основні тренди виставки читайте в статті за посиланням.

Інші корисні птахи для саду

Здається, я вже перелічила всіх своїх корисних птахів в саду. Але їх значно більше! Близько 30-ти видів птахів з «пташиного населення» України віддають перевагу проживанню поруч з людьми, а не десь в лісових хащах. І переважна більшість з них приносить нашим садам значно більше користі, ніж шкоди.

Зокрема, дуже корисні пищуха, вівчарик, зяблик, щиглик і інші.

На жаль, наші лелеки, а ми маємо сад з лелечим гніздом, цієї весни не сіли на гніздо. Часто прилітає один. Іноді ночує в гнізді. Але без пари. Скоріше за все, другий (чи друга) загинула десь у теплих краях. А лелеки, наскільки я знаю, створюють пару лише раз у житті. Наші лелеки дуже любили видлупавати хрущів, які застрягали в хвої сосен.

Яку ще користь приносять птахи саду?

Багато птахів в саду люблять їсти насіння рослин — не тільки з «коробочок», а й те, що вже осипалося на землю. Тим самим вони значно зменшують шанс на проростання багатьох бур’янів.

Птахи, які постійно довбуть землю, щоб знайти комах, не тільки допомагають контролювати популяції шкідників, але й водночас аерують ґрунт. Шпаки, сойки та горобці — це досвідчені аератори ґрунту, яких має вітати кожен розумний садівник.

Послід птахів багатий на азот і фосфор, які є ключовими поживними речовинами для рослин. Звичайно, дрібні садові птахи не забезпечать достатньо добрив для всього саду, але кожен невеликий послід, який вони залишають, приносить користь рослинам.

І я собі постійно про це нагадую, коли бачу цей послід на кожній хості і гортензії під вишнями «в околицях» ще одного  гнізда шпаків 🙂

Сад, в якому живуть птахи і почуваються там безпечно, живий і яскравий. Життя в саду поряд з птахами для мене — особливе задоволення.  Я навчилася розрізняти їх голоси. Я починаю розуміти їх звички і особливості спілкування між собою. Я люблю їх! І кожні вихідні, повертаючись з міста в село, мене зустрічають не тільки мої рослини, а й мої птахи. І я щаслива бачити, що їх стає все більше.

Дорогі читачі! Сподіваюся, що моя стаття про користь птахів для саду допоможе вам зрозуміти своїх пернатих сусідів і пробачити їм ту шукоду, яку вони, відкликаючись на свою природу, можуть принести вашому врожаю. З ними можна навчитися «домовлятися». Але мені, якщо чесно, не шкода і поділитися з ними частиною врожаю. До того ж, зазвичай, вишні родять так, що нам стільки і не треба 🙂

А якщо вам буде цікаво купити садовий декор, який допоможе запросити корисних птахів до вашого саду, зазирніть в нашу крамничку садового декору.

Люблю всіх!

Оксана Дивисенко,

   ЗЕЛЕНА САДИБА.