Що посіяти на осінь, щоб бути з урожаєм до морозів?

Чесно кажучи, такий вислів як «посіяти на осінь», я ніколи раніше не чула, але роздумуючи, як назвати цей матеріал, вирішила, що він дуже вдало показує, про що стаття. Бо зараз поговоримо про ті городні культури, які не тільки можна, а й треба сіяти з перспективою на осінній врожай. Зазвичай восени ми тішимося гарбузами з власного городу, пізньостиглими сортами капусти, моркви й буряка та томатам, які достигають у кухонній шафці. Але насправді список власноруч вирощених овочів, якими можна ласувати до перших морозів, значно більший! А скільки зелені можна посіяти з прицілом на осінь, щоб продовжити сезон споживання вітамінної їжі, як мінімум, місяців на два! Отже, не лінуємося, беремо в ручки насіння, грабельки і йдемо на грядки, що звільнилися після ранніх культур, сіяти холодостійкі овочі й зелень з коротким терміном дозрівання. Які – читайте в цій статті.

Що посіяти на осінь, щоб бути з урожаєм до морозів?

Що посіяти на осінь, щоб бути з урожаєм до морозів?

Переваги осіннього городу

Як на мене, то доглядати за посадками наприкінці літа-восени набагато приємніше, ніж весною-влітку. Хоча б тому, що не спекотно і немає отієї весняної гарячки «О, Боже, я нічого не встигаю!». Восени час ніби сповільнюється, даруючи можливість тихо працювати та насолоджуватись прекрасними картинками осіннього саду-городу…

При цьому посадки кінця сезону приносять городнику значно менше клопотів, ніж весняні. По-перше, чим коротше стає світловий день, тим повільніше ростуть будь-які рослини, в тому числі бур’яни. Менше бур’янів – менше прополювання, більше часу у садівника.

По-друге, восени активність шкідників починає знижуватися, а деякі з них зникають і зовсім. Якщо осінь не надто волога, як в останні роки, то багато грибних хвороб також можуть обійти овочі стороною.

По-третє, осінь – найкращий час для овочів прохолодного сезону. Ви помітили, що деякі культури восени зростають навіть краще, ніж навесні? До того ж окремим культурам навіть корисне зниження температури повітря, щоб цукор накопичувався в листі, що робить їх смак солодшим. Овочі прохолодного сезону, про які піде мова нижче, виграють від порівняно низьких температур і коротшого світлового дня. А якщо час їх плодоношення припаде на спекотне літо, то врожаю просто не буде.

Так, наприклад, врожай шпинату в липні у відкритому ґрунті – скоріше результат якихось «хитрощів» городника, ніж природне явище. Бо при високих температурах і довгому світловому дні шпинат стрілкується, так і не наростивши нормальну масу листя.

Четверта перевага вирощування овочів з прицілом на осінь — при нижчих температурах повітря вам не доведеться часто поливати. А використання мульчі, щоб зберегти вологість ґрунту, і періодичні дощі (осінь все-таки) може звести поливи грядок восени до нуля.

Крім того, деякі культури (морква, капуста, пастернак) стануть ще смачнішими під дією легких приморозків. Завдання садівника – передбачити, наскільки низько може опуститися температура, і відповідно до цього захистити свої посіви. До справжніх холодів можна накрити багато коренеплодів товстим шаром солом’яної мульчі, що продовжить сезон городництва на місяць, а то й більше.

Сіяти в серпні овочі та зелень можна на грядки, які звільнилися від врожаю ранньостиглих культур. У мене це - грядка після картоплі

Сіяти в серпні овочі та зелень можна на грядки, які звільнилися від врожаю ранньостиглих культур. У мене це – грядка після картоплі

Які овочі посіяти на осінь?

Вважається, що культури, які завдяки скоростиглості встигнуть порадувати плодами й листям до приходу зими, безпечно висівати до середини серпня. Це в тому випадку, якщо ви не хочете потім возитися з укриттям. Але якщо останній місяць літа вкрай спекотний і посушливий, а можливості поливу обмежені, краще відкласти посіви, ніж втратити сходи. В останні роки вересень і жовтень в Україні радують теплом, то ж можна сподіватися на врожай і від вересневих посівів швидкостиглих овочів.

У серпні можна посіяти майже всі види «швидких» овочів:

  • капусту – ранню білокачанну, кольрабі (бажано, розсадою), кале, пак-чой, пекінську;
  • ранні сорти огірків;
  • цибулю на зелень (батун, порей, шніт, слизун, багаторічні луки);
  • редис і дайкон;
  • ранні сорти буряка і моркви — для гички та смачних молодих плодів (чим раніше посіяти, тим краще результат, але такий врожай не годиться для тривалого зберігання);
  • горох;
  • спаржева квасоля ранніх сортів;
  • картопля надранніх сортів.

В кінці серпня можна починати пересаджувати, ділити та висаджувати ревінь, спаржу, хрін, черемшу й інші багаторічні овочі.

Важливо! Сіючи будь-які овочі обов’язково дотримуйтеся принципів сівозміни. Про це ми писали в статті Чи потрібна городу сівозміна?

Яку зелень посіяти на осінь?

Серпень дає можливість всім городникам отримати восени ще один врожай вітамінної зелені. А, може, і не один, бо багато культур варто сіяти конвеєром – кожні два тижні. Таким чином можна забезпечити постійні вітамінні добавки до меню аж до приходу зими.

Весь серпень можна сіяти на грядки кріп і петрушку. А їм в компанію додати:

  • фенхель на зелень;
  • базилік;
  • коріандр;
  • руколу;
  • шпинат;
  • листовий салат (але не качанний);
  • крес-салат;
  • гірчицю;
  • щавель;
  • мангольд;
  • огіркову траву.

Якщо є можливість поливати грядки, або стоїть сприятлива погода, можна починати висівати насіння (особливо свіжозібране) всіх багаторічних пряних трав — м’яти, меліси, шавлії та ін. Вони ще встигнуть підрости до зими.

Мангольд - фаворит осінніх грядок

Мангольд – фаворит осінніх грядок

Догляд за грядками восени

Які б ви рослини не посіяли в серпні чи на початку вересня, варто дотримуватися агротехніки для кожного виду. Посіви не повинні бути загущеними, та й проріджування краще не відкладати, адже напередодні осені кожен день на рахунку. На грядках потрібно намагатися не сильно утрамбовувати ґрунт, акуратно прикриваючи насіння пухкою землею.

Молоді рослини треба захистити від серпневої спеки, а ґрунт підтримувати пухким і водопроникним. Мульча вам у поміч!

Поливи — загальна вимога для посівів і посадок, проведених на осінь. Якщо в кінці літа стоїть посуха, без води рослини не зможуть нормально розвиватися і зростати. Поливи повинні бути якісними — глибокі, але не часті.

Дорогі читачі! Сподіваюся, ми надихнули вас на продовження городнього сезону і ви посієте ще багато чого смачненького і корисного. Особисто я сьогодні перевірю свої запаси насіння і посію все, що не встигла весною. Зверну увагу тільки на одну графу на упаковках «період дозрівання». Якщо він менше ніж 60 днів після сходів, сміливо сіятиму! І нехай мої експерименти будуть вдалими!

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.