Кожна господиня розуміє важливість споживання овочів. Щоб узимку отримувати необхідну кількість вітамінів та поживних речовин, слід заморожувати овочі влітку, коли в них найбільше корисних елементів, а ціна найбільш доступна. Сьогодні поговоримо про те, як вибирати овочі для заморожування, як їх правильно зберігати та розморожувати, а головне – розберемося, які саме овочі найкраще підходять для заморозки.
Основні етапи заготовки овочів на зиму наступні:
Також, щоб усі ці старання не були марними, потрібно вміти правильно розморозити овочі, що дозволить зберегти у них максимум вітамінів. Поговоримо коротко про всі ці етапи.
Читайте також наш матеріал Запасаємось вітамінами на зиму — як правильно заморозити ягоди і фрукти.
Зміст:
Заморожувати можна усе, чого душа забажає. Найчастіше це капуста (цвітна, броколі), баклажани, горошок, помідори, болгарський перець, кабачки, огірки, гарбуз, буряк, щавель тощо.
Заморозивши щавель, можна узимку мати запашний зелений борщ. З замороженого гарбуза виходить надзвичайно смачний дієтичний суп-пюре. Заморожені перці дадуть змогу приготувати ароматний фарширований перець. Практично усі страви стають смачнішими, якщо додати зелені, тому варто запастися укропом, петрушкою, усім, що любите.
Чим свіжіші овочі перед заморозкою, тим більше вітамінів та користі збережеться при заморожуванні. Не варто заморожувати перезрівші продукти, при розморожуванні вони втратять свою форму і перетворяться у пюре.
Холод – натуральний консервант, і заморожені овочі практично стовідсотково зберігають свою користь. І хоч заморожування – це дієвий спосіб зберегти вітаміни, мікроелементи та інші корисні речовини, що є в овочах, існують деякі вийнятки. Наприклад, цибуля та часник втрачають свій аромат, смак, зовнішній вигляд та корисні властивості після розморожування. На щастя, ці овочі можна знайти цілий рік у магазинах, бо вони добре зберігаються.
Але порційно заморожені продукти зручніше одразу використовувати для приготування. Тому, хоча часник не радять заморожувати цілим, можна його натерти на тертушці, змішати із зеленню та заморозити у пакетиках, він віддаватиме свій аромат стравам. Щодо цибулі, ми дамо нижче кілька порад, як її, за бажання, можна заморозити.
Існує вірогідність, що водянисті овочі, такі як кабачки, цукіні, огірки, помідори при розморожуванні втратять свою форму і смак, але ми підкажемо у нашій статті, як мінімізувати такий ризик.
Для салату не варто заморожувати капусту чи листя салату, адже вони втратять свою хрумку структуру і зовнішній вигляд. Хоча заморожування цих продуктів можливе для приготування голубців чи борщу.
Редис теж через свою водянисту структуру не дуже піддається заморожуванню. Вода розриває м’якоть, утворюючи великі кристали льоду, овоч втрачає свій смак та вигляд. Тому редису підходить тільки шоковий спосіб заморожування. Якщо у вас є функція у морозильній камері, яка дозволяє заморожувати при температурі -30 або -40 градусів, тоді можете заготовляти так редис (хвилин 15 шокової заморозки, потім перекладаємо у морозильну камеру з температурою -18°С). Зберігати варто не більше 4 місяців.
Є наступні способи заморожування овочів:
Під час шокового способу овочі заморожуються одразу у контейнерах або спеціальних харчових пакетах із застібками. Цей метод допомагає зберегти початковий смак і зовнішній вигляд плодів, тому що в овочах не встигають утворитися крупні кристали льоду. Такий спосіб можливий, якщо у вас сучасна морозильна камера із функцією швидкого заморожування.
Але така можливість є не у всіх, тому можна скористатися сухим способом заморожування. Для цього викладаємо цілі або нарізані овочі на рівну поверхню (дощечку або деко) і кладемо в морозильну камеру, нічим не прикриваючи. Даємо постояти, як мінімум, 4 години (а краще – довше), виймаємо, швидко перекладаємо у пакети чи контейнери, не гаючи часу, щоб продукти не розмерзлись, і кладемо назад до морозилки.
Заморожуйте порційно!
Як фрукти, так і овочі, варто заморожувати порційно, скільки вам потрібно для одного вживання, адже повторне заморожування не лише псує зовнішній вигляд овочів, це може бути ще й небезпечно через розмноження бактерій, які не вбиваються низькими температурами.
Зберігайте заморожені продукти у герметично закритих ємностях (пакетах чи контейнерах), оскільки вони дуже сильно вбирають у себе запахи інших продуктів, що зберігаються у морозилці. З тієї ж причини бажано виділити для овочів окремий відділ у морозильній камері.
Підписуйте усі ємності із замороженими продуктами. Варто вказати назву, дату заморозки та вагу.
Заморожені овочі можна зберігати до року у морозильній камері, якщо температура становить мінус 18 градусів. Якщо ж температура в морозилці мінус 12 градусів та вище, то бажано не зберігати заготовки довше 4 місяців.
Бланширування – це обробка продуктів парою або окропом для того, щоб зберегти колір у овочів та зелені, запобігти потемнінню, щоб після розморожування вони зберігали свою структуру. Хоч більшість овочів можна заморожувати сирими, у цій статті ми все ж радимо не оминати процедуру бланширування, оскільки вона подовжує термін зберігання продуктів у морозильній камері.
Розморожувати найкраще у закритій упаковці у прохолодному місці, найкраще – у холодильнику. Не варто поспішати розморожувати овочі у микрохвиловій печі чи під гарячою водою, бо плоди втратять свій зовнішній вигляд, перетворившись на кашу.
Коли ви готуєте суп чи борщ із заморожених продуктів, не потрібно їх розморожувати, можна одразу кидати у киплячу воду. Також не потрібно розморожувати зелень, якщо хочете додати її до страви. Варто покласти її замороженою у вже готову страву, вимкнути її та накрити кришкою.
А тепер поговоримо про нюанси у підході до заморожування різних овочів, щоб зберегти їх якомога краще, не втративши ні вітамінів, ні зовнішнього вигляду.
Найкраще заморожувати цей соковитий овоч цілим, попередньо вирізавши з нього серцевину та плодоніжку. Спочатку треба бланширувати: опустити у друшляку на 30 секунд у киплячу воду, дістати і одразу опустити на кілька секунд у дуже холодну воду та висушити.
Щоб зекономити місце у морозилці, вкладаємо перці всередину один одного, тоді кладемо в пакет. Такі заготовки можна після розморозки фарширувати і запікати або тушити.
Читайте наш рецепт Фарширований перець без шкірки.
Якщо ж ви плануєте готувати салати, рагу чи супи, можна заморожувати перці порізані шматочками.
На жаль, неможливо узимку купити ароматні смачні помідори, тому їх теж дуже зручно заготувати з літа. Радимо заморожувати некрупні помідори-“сливки” або черрі цілими або шматочками. Крупні сахаристі помідори краще взбити блендером і заморозити у вигляді пюре, яке зручно використовувати потім для супів, борщу, пасти, лазаньї тощо.
Для піци, омлета, м’яса по-французьки можна заморозити помідори кільцями. Для цього спочатку потрібно розкласти їх на пергаментному папері чи харчовій плівці на рівній поверхні, відправити у морозилку на кілька годин, після цього розкласти по контейнерах для зберігання і повернути у морозильну камеру.
Для додавання у страви можна підготувати томатну засмажку. Для цього знадобляться: помідори, сіль, мелений перець, цукор і олія для смаження. Можна використати помідори зі шкіркою або без – за вашим бажанням, на смак це не вплине. Щоб легко зняти шкірку, потрібно попередньо обдати помідори окропом. Потім дрібно їх нарізати.
Викладаємо шматочки на сковорідку з розігрітою олією, додаємо сіль, перець, цукор за смаком. Якщо любите, додайте спеції: базилік, орегано, тмин, кріп, петрушку, фенхель, а також нарізану цибулю або часник. Обсмажуйте хвилин 5, потім додайте води, накрийте кришкою і тушіть хвилин 20. Коли маса стане однорідною, схожою на томатну пасту, вимкніть вогонь та охолодіть її. Потім розкладіть у формочки і заморозьте на ніч. Після цього швидко перекладіть томатні заготовки з формочок у контейнери чи пакети і покладіть у морозильну камеру.
Такі зручні та смачні заготовки можна додавати до будь-яких страв при варінні не розморожуючи.
Огірки варто заморожувати лише маленькі, тверді. Вибирайте без жовтизни, з непошкодженою шкіркою. Їх можна заморожувати цілими, але це не дуже популярний спосіб, адже через свою водянистість їх важко розморозити і нарізати, бо вони розлазяться прямо у руках, а також шкірка легко здирається.
Найчастіше огірки заморожують нарізаними середніми по товщині кружечками. Щоб вони не злиплися між собою, спочатку треба розкласти їх на рівній поверхні на пергаментному папері, заморозити одним шаром, потім перекласти у контейнери заморожені кружечки і покласти назад у морозильну камеру.
Якщо ви полюбляєте окрошку, можна так само заморозити огірки, лише нарізавши їх кубиками. При приготуванні їх додають у суп без розморожування. Також їх можна додавати до салатів. До речі, для поціновувачів холодних супів буде цінним збереженням часу, якщо заморозите одразу мікс огірків та редиски, нарізаних кубиками, з укропом в порційних пакетах.
Їх потрібно розділити на суцвіття і вимочити 30 хвилин у підсоленій воді, так з капусти вийдуть усі комашки та хробаки, які можуть жити усередині. Рекомендуємо також перед заморожуванням опустити їх у киплячу воду на 3 хвилини, після чого одразу занурити у холодну, щоб припинити термічний процес і зберегти капусту хрумкою. Заморожуємо одразу після охолодження та висихання.
Якщо зберігаєте продукти у контейнерах, лишайте трохи вільного місця, бо заморозка розширюється і потребує трохи додаткового простору. Якщо заморожуєте у пакетах, вичавіть з них максимально повітря. Для цього можна вставити у пакет коктейльну трубочку і витягнути губами повітря, тоді швидко закрити пакет.
При бланшируванні капусти рекомендуємо додати трохи лимонної кислоти, щоб уникнути потемніння.
Потрібно відрізати плодоніжку перед заморожуванням. Щоб прибрати гіркоту з баклажанів, необхідно нарізати їх кружечками і посипати сіллю, вона забере неприємний присмак. Через 30 хвилин змити сіль водою. Також радимо кинути баклажани на 3 хвилини в киплячу воду, охолодити, просушити та одразу покласти в морозильну камеру. Можна запекти баклажани, зняти шкірку та заморозити. Тоді з них зручно робити узимку ікру та додавати у салати.
Обирайте самі ніжні молоді кабачки чи цукіні з тоненькою шкіркою, в яких якомога менше насіння і воно дрібне. Їх потрібно вимити, висушити, обрізати хвостики. Оскільки ці овочі дуже водянисті, оптимальний спосіб їх заморозки – натерти на терці (або за допомогою кухонного комбайну), дати постояти деякий час, щоб стік сік, злити його, а м’якоть розфасувати по контейнерах або пакетах і заморозити.
Якщо плануєте готувати з заморожених кабачків суп чи рагу, поріжте їх кубиками чи кружечками товщиною 1 см, розкладіть на піднос в один шар, заморозьте, потім перекладіть у контейнери чи пакети і одразу поверніть до морозильної камери.
Як і інші овочі, чим швидше після збору ви заморозите свіжий горошок, тим більше вітамінів у ньому збережеться. Вибирайте цілий горох, насиченого зеленого кольору. Спочатку його необхідно ретельно помити у друшляку, відкинувши сміття, потім у друшляку опустити у киплячу воду на 3 хвилини і після цього одразу опустити у посудину з холодною водою, додавши туди льоду.
Бланширування руйнує ферменти, які сприяють потемнінню зерен. А опускання у холодну воду зупиняє термічний процес, щоб горох надто не розварився та не став м’який, втративши свою форму. Потім потрібно зернята висушити, розкласти в один шар на рівний піднос та покласти у морозилку на ніч. Коли горошок замерзне, складаємо його у пакети або контейнери і повертаємо швидко назад у морозильну камеру.
Обрізаємо з гарбуза шкірку, потім довільно нарізаємо м’якоть, наприклад, кубиками шириною 2,5 см. Щоб шматочки не злиплися, розкладаємо їх на підносі чи деко таким чином, щоб вони не торкалися один одного. Кладемо в морозилку на ніч, після цього перекладаємо у пластиковий контейнер чи пакет з урахуванням того, щоб залишилося трохи вільного простору, так як продукти розширюються при охолодженні.
Також зручно заморожувати запечений гарбуз у вигляді пюре. Для цього спочатку запікаємо гарбуз у духовці зі шкіркою. Коли він буде готовий, шкірка дуже легко зніметься. Можна вийняти м’якоть ложкою, розфасувати її по формочках чи пакетах і заморозити.
Заморожувати гарбуз у вигляді пюре можна для смачних гарбузових млинців. Дивіться наш рецепт Млинці з гарбуза – смачний і корисний рецепт.
Помийте та почистіть буряк. Можна заморожувати його цілим, порізаним на шматочки, наттертим на терку або подрібненим у блендері. Порізаний сирий буряк розкладіть на деко в один шар, заморозьте, потім перекладіть у контейнери чи пакети і одразу поверніть до морозильної камери.
Натертий або у вигляді пюре розкладіть у формочки, залишіть у морозилці на ніч, тоді перекладіть у ємності для зберігання і поверніть назад до морозилки.
Можна заморожувати також і варений буряк. При варінні додайте у воду трохи оцту для збереження кольору. Можна натерти одразу як на борщ або салат. При готуванні розморожувати буряк не потрібно.
Для додавання у борщ зручно заморозити готову овочеву підсмажку із наступних овочів: буряка, моркви, цибулі, болгарського перцю і помідорів. Цю суміш також не потрібно розморожувати перед приготуваннм.
Читайте також наш рецепт Борщова заправка на зиму – рецепт Людмили Воропаєвої.
Оскільки цибуля доступна нам цілий рік, її заморожування не здається актуальним. То ж заморожування цибулі більше підходить для випадків, коли лишилась невикористана почищена цибуля після приготування їжі, і ви думаєте, що з нею зробити. Почищену від лушпиння цибулю необхідно нарізати скибками шириною 0,5-1 см, опустити на 2 хвилини у киплячу воду, потім на хвилину опустити у холодну воду, просушити, розкласти на пергаментному папері на деко та поставити на годин 4-5 у морозилку. Після цього перекласти у харчові контейнери чи спеціальні пакети і відправити для зберігання у морозилку.
Інший варіант – підсмажити шматочки цибулі та заморозити. Після розморожування додають у страви для приготування. Зазвичай, не вживають цей сирий розморожений продукт.
Сиру моркву опускаємо у киплячу воду на 2-3 хвилини, виймаємо, перекладаємо на хвилину у холодну воду, можна додати туди льоду або просто замінити воду, коли вона нагріється від моркви. Нарізаємо на шматочки будь-якої форми: кружечки, кубики, соломку, навіть зірочки і квіточки, якщо є спеціальні пристосування і бажання. Дуже добре потрібно їх висушити, щоб не було зверху вологи. Викладаємо на дошку або деко, потім – у морозильну камеру на кілька годин. Далі перекладаємо по конейнерах або пакетах і – назад на зберігання у морозилку.
Так само можна заморозити просто сиру моркву, але ми радимо бланширувати, бо це продовжує термін зберігання моркви та покращує її якість.
Заморозка картоплі
Почищену картоплю опускаємо у киплячу воду на 5 хвилин, виймаємо, перекладаємо на 2 хвилини у холодну воду, можна додати туди льоду або просто замінити воду, коли вона нагріється від картоплі. Розрізаємо на шматки, дрібну картоплю можна заморожувати цілою.
Як і у випадку з більшістю інших овочів, заморожування відбувається в два етапи. Спочатку розкладаємо плоди на деко в один шар, відправляємо їх на ніч у морозильну камеру. Потім дістаємо заморожену картоплю, розкладаємо у зручну тару і повертаємо до морозилки.
При приготуванні страв додаємо одразу з морозилки, картоплю не потрібно розморожувати.
Можна так само заморозити картоплю нарізану кубиками. У такому випадку бланшируємо шматочки картоплі. Тоді її зручно одразу додавати до супів чи рагу, що дуже економить час, особливо якщо ви пізно повертаєтеся з роботи чи маєте маленьких дітей (коли дорога кожна хвилина).
Заморожену селеру можна додавати в суп, соуси, рагу тощо. Спочатку миємо овоч, прибираємо крупні волокна, розрізаємо на шматки. Якщо бажаєте, можна заморожувати цілою. Бланшируємо – на 3 хвилини опускаємо у киплячу воду, виймаємо, перекладаємо на хвилину у холодну воду. Висушуємо, розкладаємо на фольгу або пергаментний папір і кладемо у морозилку на ніч. Потім дістаємо , розкладаємо у контейнери або пакети і повертаємо до морозилки.
Ці продукти теж необхідно бланширувати буквально 1 хвилину, добре просушити, нарізати та заморозити. Зручно і красиво виглядає, якщо спочатку розкласти їх у формочки для льоду або інші ємності, заморозити, а тоді пофасувати по контейнерах або пакетах для зберігання і покласти назад у морозилку.
Можна змішати щавель або шпинат з маслом кімнатної температури, і цю масу заморозити у формочках, вийде чудова заготовка для омлетів, запіканок.
Важливо пам’ятати! Часу для приготування овочів, що були заморожені, потрібно удвічі менше, ніж для приготування сирих овочів. У суп, наприклад, такі овочі потрібно класти в останню чергу, практично у кінці приготування.
До речі, не обов’язково піддавати термічній обробці овочі, які були заморожені. Їх можна вживати просто розмороженими.
Хай вам буде смачно!
Галчона Константинович,
ЗЕЛЕНА САДИБА.