Лілії, догляд за якими насправді мінімальний, після цвітіння потребують уваги, щоб і в наступному році радувати вас своїми елегантними квітами. Є ряд питань, які задають собі садівники-початківці, коли бачать, як лілія відцвітає. Коли обрізати лілії після цвітіння? Чи треба підживлювати ці квіти після цвітіння? Чи потребують вони в цей час поливу? Коли викопувати і як зберігати цибулини лілій взимку? Відповіді на всі питання щодо догляду за ліліями після цвітіння – у нашій статті.
До серпня, як правило, більшість сортів лілій вже відцвітають. У багатьох садівників виникає бажання зрізати квітконоси, щоб вони не псували зовнішній вигляд всього квітника. Однак поспішати з цією процедурою не варто. Річ у тому, що квітконоси ще довго залишаються зеленими й беруть активну участь в процесах обміну речовин рослини. Якщо ви обріжете лілії одразу після цвітіння, то частково позбавите цибулини живлення. Це погано позначиться і на якості материнської цибулини, і на формуванні діток.
Але ось саму квітку, яка вже втратила декоративність, обрізати не тільки можна, але й треба. Видаляючи її, ми запобігаємо утворенню насіння у рослини. На цей процес лілія витрачає занадто багато сил, а для чого? Ви ж не збираєтеся розмножувати лілії насінням? Тому сміливо видаляємо всі відцвілі квітки, а квітконоси – значно пізніше, після пожовтіння і засихання.
Деякі садівники практикують поступове обрізування квітконосів лілій, в міру їх засихання. Тоді вони не так псують загальний вигляд клумби.
Здавалося б, навіщо підживлювати рослину, якщо вона щойно відцвіла? А треба! Бо саме після цвітіння лілії починають запасатися поживними речовинами, щоб забезпечити собі (і вам) пишне цвітіння у наступному році, а також без проблем пережити зиму. До того ж якщо лілії після цвітіння отримають якісне підживлення, в наступному році вони раніше почнуть нарощувати квітконоси й, відповідно, раніше зацвітуть.
Правило «ніякого азоту в другій половині літа» стосується абсолютно всіх багаторічних рослин, лілії – не виключення. Добриво для лілій у цей період має містити калій, фосфор, магній, кальцій. Серед поширених мінеральних добрив підійдуть суперфосфат, монофосфат калію, калімагнезія, сульфат калію.
З органічних добрив ідеально використовувати попіл. Він містить велику кількість калію і фосфору, але при цьому позбавлений азоту. Попіл можна пару днів настоювати у воді в пропорції 1:3 і, розбавляючи водою в пропорції 1:10, полити лілії під корінь хоча б раз після цвітіння. А можна простіше – приблизно склянку попелу висипати під кожен дорослий кущ лілій. З дощами й поливами добриво поступово буде надходити до коренів рослини.
Багато садівників-початківців мають такий «гріх» — поки рослина цвіте, або ми чекаємо на її цвітіння, ми «намотуємо біля неї кола»: і поливаємо, і підживлюємо, і лікуємо… Але ось як вона відцвіла, вважаємо, що місію свою виконала, і забуваємо про неї до наступного сезону. Це вкрай неправильно. Особливо з ліліями.
Після цвітіння лілії поливати треба обов’язково, якщо вологи в ґрунті недостатньо. Якщо серпень багатий на дощі, то можна обійтися і без поливів. Жодна цибулинна рослина не любить надлишку вологи. Але під час посухи поливати лілії треба не менше ніж раз в 7-10 днів, глибоко промочуючи ґрунт. Лілії в цей період активно запасають поживні речовини, а для цього їм конче необхідна вода.
Викопувати цибулини лілій (орієнтовно на 5-6 тиждень після закінчення цвітіння) потрібно, якщо:
Якщо ви вирощуєте сорти, які адаптовані до вашого клімату, тобто достатньо зимостійкі, квіти не хворіли, а молоді цибулинки для розмноження лілій вам в цьому сезоні не потрібні, тривожити лілії викопуванням на зиму не варто.
Осінь вважається найкращим періодом для розмноження цих цибулинних багаторічників. Цибулини акуратно витягаємо з землі та ретельно очищаємо. Під час огляду видаляємо всі частини з ознаками хвороб і пошкодженнями. Очищені й відібрані цибулини промиваємо в простій воді, а потім вимочуємо в слабкому (трохи рожевому) розчині марганцівки.
Дітки висаджуємо в борозни не глибше 10 см, великі цибулини в лунки на відстані 25-30 см одна від одної й на глибину, приблизно, 15-20 см. Прикопуємо сумішшю піску з поживним ґрунтом. Посадки добре поливаємо. Зверху викладаємо мульчу.
Читайте також нашу статтю Лілії в дизайні саду — вибір місця і партнерів.
Якщо посадковий матеріал планується використовувати тільки навесні, треба правильно зберігати цибулини лілій пізньої осені та взимку. В принципі, їх зберігання мало чим відрізняється від зберігання інших цибулинних і бульбових квітів. Основне, що їм загрожує, це висихання і гниль.
В ідеалі, цибулини повинні зберігатися в темному, не надто вологому, провітрюваному приміщенні при температурі не нижче нуля і не вище +5 градусів. Кращий варіант — підвали або погреби. Цибулини можна помістити в суху тирсу, стружку, торф, засипані в коробки, ящики або пакети з проробленими отворами для вентиляції. Перед закладанням їх обробляють якісними фунгіцидними препаратами й припорошують попелом. Під час зими час від часу заглядайте на цибулинки, контролюючи процес.
Гарних вам лілій в наступному сезоні!
ЗЕЛЕНА САДИБА.