Лілії після цвітіння — питання і відповіді  

Лілії, догляд за якими насправді мінімальний, після цвітіння потребують уваги, щоб і в наступному році радувати вас своїми елегантними квітами. Є ряд питань, які задають собі садівники-початківці, коли бачать, як лілія відцвітає. Коли обрізати лілії після цвітіння? Чи треба підживлювати ці квіти після цвітіння? Чи потребують вони в цей час поливу? Коли викопувати і як зберігати цибулини лілій взимку? Відповіді на всі питання щодо догляду за ліліями після цвітіння – у нашій статті.

Лілії після цвітіння — питання і відповіді

Лілії після цвітіння — питання і відповіді

1. Коли обрізати лілії після цвітіння?

До серпня, як правило, більшість сортів лілій вже відцвітають. У багатьох садівників виникає бажання зрізати квітконоси, щоб вони не псували зовнішній вигляд всього квітника. Однак поспішати з цією процедурою не варто. Річ у тому, що квітконоси ще довго залишаються зеленими й беруть активну участь в процесах обміну речовин рослини. Якщо ви обріжете лілії одразу після цвітіння, то частково позбавите цибулини живлення. Це погано позначиться і на якості материнської цибулини, і на формуванні діток.

Але ось саму квітку, яка вже втратила декоративність, обрізати не тільки можна, але й треба. Видаляючи її, ми запобігаємо утворенню насіння у рослини. На цей процес лілія витрачає занадто багато сил, а для чого? Ви ж не збираєтеся розмножувати лілії насінням? Тому сміливо видаляємо всі відцвілі квітки, а квітконоси – значно пізніше, після пожовтіння і засихання.

Деякі садівники практикують поступове обрізування квітконосів лілій, в міру їх засихання. Тоді вони не так псують загальний вигляд клумби.

2. Чи треба підживлювати лілії після цвітіння?

Здавалося б, навіщо підживлювати рослину, якщо вона щойно відцвіла? А треба! Бо саме після цвітіння лілії починають запасатися поживними речовинами, щоб забезпечити собі (і вам) пишне цвітіння у наступному році, а також без проблем пережити зиму. До того ж якщо лілії після цвітіння отримають якісне підживлення, в наступному році вони раніше почнуть нарощувати квітконоси й, відповідно, раніше зацвітуть.

Правило «ніякого азоту в другій половині літа» стосується абсолютно всіх багаторічних рослин, лілії – не виключення. Добриво для лілій у цей період має містити калій, фосфор, магній, кальцій. Серед поширених мінеральних добрив підійдуть суперфосфат, монофосфат калію, калімагнезія, сульфат калію.

З органічних добрив ідеально використовувати попіл. Він містить велику кількість калію і фосфору, але при цьому позбавлений азоту. Попіл можна пару днів настоювати у воді в пропорції 1:3 і, розбавляючи водою в пропорції 1:10, полити лілії під корінь хоча б раз після цвітіння. А можна простіше – приблизно склянку попелу висипати під кожен дорослий кущ лілій. З дощами й поливами добриво поступово буде надходити до коренів рослини.

Після цвітіння лілій видаляємо тільки квіти, квітконоси – після засихання

3. Лілії та догляд — поливати чи ні?

Багато садівників-початківців мають такий «гріх» — поки рослина цвіте, або ми чекаємо на її цвітіння, ми «намотуємо біля неї кола»: і поливаємо, і підживлюємо, і лікуємо… Але ось як вона відцвіла, вважаємо, що місію свою виконала, і забуваємо про неї до наступного сезону. Це вкрай неправильно. Особливо з ліліями.

Після цвітіння лілії поливати треба обов’язково, якщо вологи в ґрунті недостатньо. Якщо серпень багатий на дощі, то можна обійтися і без поливів. Жодна цибулинна рослина не любить надлишку вологи. Але під час посухи ​​поливати лілії треба не менше ніж раз в 7-10 днів, глибоко промочуючи ґрунт. Лілії в цей період активно запасають поживні речовини, а для цього їм конче необхідна вода.

4. Чи треба викопувати цибулини лілій після цвітіння?

Викопувати цибулини лілій (орієнтовно на 5-6 тиждень після закінчення цвітіння) потрібно, якщо:

  • планується оновити посадки;
  • лілії з десяток років ростуть на одному місці;
  • вирощуються сорти, які погано зимують у ґрунті;
  • є ознаки захворювань;
  • проводиться загальне перепланування квітника;
  • потрібно відібрати посадковий матеріал.

Якщо ви вирощуєте сорти, які адаптовані до вашого клімату, тобто достатньо зимостійкі, квіти не хворіли, а молоді цибулинки для розмноження лілій вам в цьому сезоні не потрібні, тривожити лілії викопуванням на зиму не варто.

Садити лілії можна одразу після викопування цибулин, або наступної весни

Садити лілії можна одразу після викопування цибулин, або наступної весни

5. Як розмножити лілії?

Осінь вважається найкращим періодом для розмноження цих цибулинних багаторічників. Цибулини акуратно витягаємо з землі та ретельно очищаємо. Під час огляду видаляємо всі частини з ознаками хвороб і пошкодженнями. Очищені й відібрані цибулини промиваємо в простій воді, а потім вимочуємо в слабкому (трохи рожевому) розчині марганцівки.

Дітки висаджуємо в борозни не глибше 10 см, великі цибулини в лунки на відстані 25-30 см одна від одної й на глибину, приблизно, 15-20 см. Прикопуємо сумішшю піску з поживним ґрунтом. Посадки добре поливаємо. Зверху викладаємо мульчу.

Читайте також нашу статтю Лілії в дизайні саду — вибір місця і партнерів.

6. Як зберігати цибулини лілій взимку?

Якщо посадковий матеріал планується використовувати тільки навесні, треба правильно зберігати цибулини лілій пізньої осені та взимку. В принципі, їх зберігання мало чим відрізняється від зберігання інших цибулинних і бульбових квітів. Основне, що їм загрожує, це висихання і гниль.

В ідеалі, цибулини повинні зберігатися в темному, не надто вологому, провітрюваному приміщенні при температурі не нижче нуля і не вище +5 градусів. Кращий варіант — підвали або погреби. Цибулини можна помістити в суху тирсу, стружку, торф, засипані в коробки, ящики або пакети з проробленими отворами для вентиляції. Перед закладанням їх обробляють якісними фунгіцидними препаратами й припорошують попелом. Під час зими час від часу заглядайте на цибулинки, контролюючи процес.

Гарних вам лілій в наступному сезоні!

ЗЕЛЕНА САДИБА.