Півонія лікарська і її використання в народній медицині

Коли мова заходить про півонії, я навіть не знаю, з чого починати — з їх чарівного вигляду, чи все ж таки з їх не менш чарівних лікарських властивостей? А, може, з захопливих легенд, які, до речі, оспівують півонію як лікаря? Адже саме з легенд походить назва квітки, що перекладається як «лікуючий, цілющий». Вважається, що саме цією рослиною власний лікар богів Пеон зцілив від ран Аіда та Ареса. При цьому він не гребував допомагати смертним, за що й був покараний та перетворений Зевсом на квітку. В цій статті я розкажу про півонію як визнані і офіційною, і народною медициною ліки. Отже, до вашої уваги — півонія лікарська і її цілющі властивості, що найсильніше проявляються в настоянці. Але це не єдиний препарат, який готують на основі цієї дивовижної рослини.

Квітка півонії рожевої

Півонія лікарська — які хвороби лікує і як вживати

Яка півонія — лікарська?

Видів півонії — аж зашкалює, тож мусимо спочатку визначитися, яка саме півонія лікує. Сам вид півонія лікарська (Paeonia officinalis) є достатньо рідкісним на сьогодні в природі і садах. Але це праматір багатьох трав’янистих півоній, які ми сьогодні вирощуємо на своїх ділянках.

В більшості, садові півонії трав’янисті (ті самі «бабусині сорти») — це гібриди півонії лікарської і півонії молочноквіткової (Paeonia lactiflora), і вони також наділені лікувальними властивостями, хоч і меншою мірою, ніж сама видова рослина.

Але в українських садах і досі популярні декоративні форми саме півонії лікарської:

  • «Розеа плена» з рожевими квітками;
  • «Альба плена» з білими квітами;
  • Вишнева півонія «Руба плена».

Це багаторічні рослини, що мають кілька стебел висотою до метра. Пуп’янків в одному кущі може бути кілька штук. Бічні стебла з бутонами зацвітають пізніше центрального стебла, тому цвітіння півоній лікарських, їх гібридів і садових форм може тривати досить довго.

Я вважаю цю квітку своїм рятівником. Занадто часто у скрутних життєвих становищах саме півонія лікарська допомагала заспокоїтися та розкласти все по полицях, «стати на ноги» після операцій, подолати нервові наслідки від вживання ліків, що використовувалися під час медичних втручань, запобігти сезонним загостренням хронічних хвороб та не підчепити зайвого разу ГРВІ. Зрештою — просто відпочити уві сні, коли все навкруги зовсім не так, як треба, а валер’янка та пустирник протипоказані, бо тиск «на нулі». Самі розумієте — не поділитися наче знайомим, але дійсно рятівним та випробуваним на собі засобом було б не правильно.

Лікарську півонію (Paeonia officinalis) джерела досить часто плутають з так званим «Мар’їним коренем». Так називають півонію незвичайну (Paeonia anomala), яка теж частково має подібні лікарські властивості та належить до трав’янистих півоній.

А чи є лікарською деревовидна півонія? Читайте все про цю рослину в нашій статті за посиланням.

Що саме лікують півонією?

Настоянку півонії найчастіше використовують як:

  • протисудомне,
  • легке знеболювальне (але коли біль має неврологічне походження — вона може впоратися цілком самостійно),
  • онкопротекторне,
  • спазмолітичне,
  • протизапальне,
  • антимікробне,
  • для підвищення апетиту та покращення травлення (слід бути обережним людям з завищеною кислотністю шлунка),
  • протидіарейне,
  • попереджає різкі зміни настрою та розлади сну, порушення менструального циклу у жінок.

Допомагає півонія лікарська при лікуванні екзем, нейродермітів, псоріазу. Також виявлена здатність препаратів півонії подовжувати дію наркозу, але не його побічну дію. Водні відвари та чаї з півонії знімають алкогольну інтоксикацію та покращують пам’ять.

Настоянка півонії у терапевтичних дозах не завдає суттєвих змін артеріальному тиску, серцевим ритмам та диханню, але все ж слід пам’ятати, що півонія визнана отруйною рослиною, тож консультація лікаря щодо вживання препаратів півонії на заваді не стане.

Використання півонії поширене також у косметології, вона входить до складу багатьох готових засобів для зволоження шкіри, проти вікових змін, заспокійливих при чутливій шкірі, відбілюючих, зміцнюючих волосся та тонізуючих косметичних засобів.

Як вирощувати півонії, читайте в нашій статті.

Хімічний склад півонії

Півонія лікарська багата на жирні олії, входить до їх складу бензойна та саліцилова кислоти, аскорбінова кислота, складні ефіри, магній, вісмут, марганець, залізо, стронцій, мідь, хром, кальцій. Корені вміщують більше лікарських речовин, пелюстки ж, своєю чергою, мають додатково танін та пеонін (відповідно забарвленню: чим темніший — тим більше).

Слід пам’ятати одну важливу річ: лікарськими властивостями наділені пелюстки півонії не світліші за насичено-рожеві. Але для приготування настоянок та ліків використовують як пелюстки, так і корені рослини.

Висушені квіти півонії на таці

Висушені квіти півонії

Як збирати та заготовляти півонію?

Корені зазвичай збирають восени (жовтень-листопад), як мінімум, з 2-хрічних рослин, викопують, миють, ріжуть на тонкі стрічки та сушать в добре вентильованих приміщеннях або на відкритому повітрі за умови високої температури (але не під променями сонця). Чим температура вища, тим краще та більше корисних речовин збережеться у сировині. Повністю висохле коріння півонії зберігають у сухих приміщеннях до 3 років.

Пелюстки збирають, коли починає розкриватися квітка, сушать при температурі +50°C у сушарках або у сухому приміщенні під постійною вентиляцією. Показником правильної сушки буде трохи темніший за свіжий колір пелюсток зі береженим ароматом, але не пожовклий або почорнілий. Зберігають в щільно закритій тарі не довше 3 років.

Насіння збирають, коли воно дозріло, досушують та зберігають так само як і пелюстки.

Для лікарських цілей найкраще підходять дорослі рослини, тобто від 2 до 5 років.

Читайте також нашу статтю 5 причин вирощувати нагідки, або календулу.

Настоянка півонії

Пальму першості серед препаратів з півонії лікарської має звісно спиртова настоянка півонії. Саме в спиртове середовище півонія віддає найбільше своїх корисних речовин. Вона готується або з добре подрібненого кореня, або з пелюсток.

Настойка з коренів півонії

10 г подрібненого сухого кореня заливають 100 мл 40-45% спирту (раджу обирати пляшечку з темного скла), коркують та настоюють у темному місці протягом 14 діб, щоденно збовтуючи. Вживають від 10 до 40 крапель перед вживанням їжі тричі на день. Курс не має перевищувати 3-4 тижні.

Настоянка півонії з пелюсток

Заповнюють обрану ємність (бажано з темного скла) щільно сухими пелюстками до верху, заливають спиртом (40-50 %) так, щоб покрило вміст, ставлять у темне прохолодне місце на 14 діб. Якщо ви вирішите настояти свіжі пелюстки — принцип той самий, але слід обирати міцніший спирт (60-70%) та помірно щільно заповнювати пелюстками місткість. Термін зберігання 1, максимум — 2 роки.

Спиртові настоянки також можна використовувати місцево — втирати при ревматичних та неврологічних болях, а також при обробці ран для прискорення загоєння.

Настойка півонії, фото

Настоянка півонії

Інші препарати з півонії

Водна настоянка

1 чайну ложку добре подрібненої сировини заливають 0,5 літром окропу та дають настоятися 30-40 хвилин у теплому місці. Відціджують та вживають по 2 столових ложки тричі на добу не довше 3 тижнів. Зберігають у холодильнику не більше 1-2 діб.

Для зовнішнього застосування водні настої рекомендується робити вдвічі міцнішими. Ними протирають шкіру при дерматитах, втирають у шкіру голови при облисінні та лупі. Також для зовнішнього використання добре підійде насіння півонії.

Корені півонії порізані

Корені півонії

Відвари з півоній

Пів чайної ложки подрібнених коренів залити склянкою води, кип’ятити 10 хвилин під кришкою, далі дати настоятися впродовж 1 години. Вживати тричі на день по 1 ст. ложці не довше місяця. Потім слід зробити перерву на 15 днів.

Коріння перетерти у порошок, 30 грамів якого залити літром води та дати закипіти. Вживають по 100 мл тричі на добу. Актуально при епілепсії та серйозних нервових розладах.

Дрібно нарізаного кореня 100 грамів залити літром води та варити, допоки об’єм не зменшиться вдвічі. Відцідити та дати охолонути. Далі змішати зі 100 мл 96% спирту. Приймають по 40 крапель на день.

Чай з пелюсток півонії

Трохи передмови — це найулюбленіший з моїх вечірніх напоїв, який рятував не тільки від хвороб, а й від нервових розладів у буремні часи. Для приготування вам знадобляться свіжі або правильно висушені запашні пелюстки півонії лікарської.

Такий собі лікувальний чай-сироп-варення виходить: 300 г пелюсток закип’ятити з невеликою кількістю води (додаємо рівно стільки, щоб покрила вміст). Як тільки закипить, додати 500-600 г цукру та сік одного лимону та продовжувати варити, поки цукор повністю не розтане. Таку смакоту можна приймати по 2 столових ложки у чистому вигляді перед сном як заспокійливий та як загальнозміцнювальний засіб (якщо не маєте протипоказань) або додавати до чаю у якості підсолоджувача, але не перевищуйте кількості від рекомендованої.

Класика: чайну ложку сухих пелюсток залити окропом (250 мл) та дати настоятися близько 15 хвилин. Мед або цукор — до смаку. Достатньо вживання однієї чашки такого чаю перед сном, щоб убезпечити себе від сезонних ГРВІ та осінньої депресії. Як профілактичний вживається не довше 15 днів, далі краще зробити перерву.

Для косметичних цілей столова ложка пелюсток заливається окропом та настоюється в термосі або загорнута рушником протягом 30 хвилин. Далі можна відцідити та протирати шкіру, ополіскувати волосся або робити маску.

Дорогі читачі! На останок ще раз нагадаю про те, що усі лікарські рослини мають свої протипоказання. Так, з півонією слід бути обережними людям з завищеною кислотністю шлунка, вагітним та годуючим жінкам (особливо стосується спиртових настоянок), людям з хворою печінкою (обережно, бо півонія містить танін) та нирками. Тож, коли ви обрали півонію як ліки — проконсультуйтеся зі своїм лікарем, не перевищуйте рекомендованих дозувань та будьте здорові. А гарний настрій та рівновагу півонія вам гарантує!

Оля Юхимівна,

ЗЕЛЕНА САДИБА.