Лемонграс — як вирощувати і використовувати в медицині і кулінарії

Знайомий нам по трав’яним сумішам та легендарному «альпійському лугу», лемонграс належить до цінних лікарських та пряно-ароматичних рослин. І для України є справжньою екзотикою. Адже це рослина зовсім іншого клімату. Ароматний та дуже красивий злак з жорстким листям не зимує у нас у відкритому грунті. Але вирощувати лемонграс в Україні все ж можна. В якості контейнерної, кімнатної чи однорічної рослини – це один з найневибагливіших злаків. Пухкий грунт, гарне освітлення, поливи та вчасне оновлення – ось і все, що потрібно для успіху.

Лемонграс - вирощування в Україні

Як вирощувати і використовувати лемонграс

Опис рослини

Якої тільки плутанини з назвами лемонграсу не виникає! Лемонграс називають і лимонною травою, і науково цимбопогоном, часто асоціююють з зовсім іншою за властивостями і зовнішністю цитронелою та лимонним сорго. Остання назва допустима, але лише у окремій формі – західно-індійське лимонне сорго.

Особливий злак лемонграс (Cymbopogon citratus) – теплолюбний, потужний злак висотою до 1,5 м з добре розвиненою мичкуватою кореневою системою і циліндричними стеблами, щільно охопленими почергово розташованим жорстким, прямим, мечовидним листям з ребристою поверхнею. Саме за характером росту «пучками», що нагадують молоду цибулю чи часник, лемонграс і відрізняється від схожих за ароматом азіатських злаків. Та й блідо-зелений відтінок зелені яскраво виділяється на фоні сусідів.

Цвітіння лемонграсу не надто привабливе: на верхівках стебел розпускаються бліді китиці суцвіть. В Україні дочекатися цвітіння непросто.

Рослина славиться солодким, лимонно-пряним, нав’язливим ароматом, що відчувається і у свіжої зелені, і у сушеному вигляді.

Як вирощувати лемонграс в Україні

Лемонграс – уродженець південного сходу Азії, що звик до теплого, вологого клімату. Вирощувати в Україні цей особливий злак з зимівлею в відкритому грунті неможливо. Найкращих результатів можна досягти, вирощуючи лемонграс як садову контейнерну рослину з зимівлею у теплих, яскраво освітлених приміщеннях. Влітку його можна не просто виносити на свіже повітря, а й прикопувати чи пересаджувати в грунт, спрощуючи догляд. Цікавий варіант – вирощування в теплиці, підвищена вологість якої та стабільне тепло ідеально підходять для лемонграсу.

Вирощування в якості однорічного злаку, з щорічним посівом розсади в кінці зими і пересаджування в грунт в травні теж можливе, та цей варіант зазвичай потребує багато зусиль і догляду.

Може стати лемонграс і повноцінно кімнатною рослиною. Розміри у кімнатного лемонграсу компактніші, він вимагатиме дуже яскравого освітлення та високої вологості повітря.

Лемонграс в контейнері

Лемонграс – потужний злак, який потребує великих контейнерів. Для вирощування рослин використовують кадки чи великі горщики, широкі ємності діаметром і глибиною від 25 см. Обов’язкова вимога – великі дренажні отвори.

Для лемонграсу підійде лише якісний, пухкий, стійкий до ущільнення, родючий субстрат. Цей злак не виростиш у звичайній тепличній чи садовій землі. Оптимальний варіант землесуміші для лемонграсу – придбати складну суміш для пальм чи овочево-ягідних рослин, додати половину об’єму піску та щедру порцію додаткового розрихлювача перліту для підвищення повітропроникності.

Для лемонграсу на дно ємностей потрібно обов’язково закладати високий дренаж (мінімальна висота – 5 см, оптимальна – ⅓ від висоти ємності).

Пересаджують лемонграс щорічно, на початку росту, за потреби розділяючи чи омолоджуючи. Земляну грудку навколо коренів бажано зберігати.

Лемонграс в контейнері

Лемонграс в контейнері можна вирощувати навіть як кімнатну рослину

Лемонграс у відкритому грунті

Лемонграс як однорічник потребує щорічного вирощування розсади. Сіяти насіння потрібно вже наприкінці січня чи початку лютого, забезпечивши досвічування. Розсаду можна висаджувати в кінці травня, щойно нічна температура підвищиться до +12°С, зберігаючи рівень заглиблення рослинок. За ретельного догляду врожай збирають в вересні, орієнтуючись на погоду – перед першим похолоданням до +10°С і нижче.

Та все ж частіше грунт – проміжна стадія вирощування. Лемонграс на грядки чи в теплицю пересаджують на літо або просто прикопують ємності з рослинами в грунт, щоб спростити догляд. Наприкінці літа, після похолодання, рослини знов викопують і переводять у контейнерну форму. В теплицях  можна спробувати залишити частину кущиків зимувати з укриттям, а при наявності підігріву – і взагалі вирощувати без викопування.

Умови, комфортні для лемонграсу

Протягом всього року для лемонграсу потрібно забезпечити максимально яскраве освітлення. І перебуваючи на зимівлі у приміщенні, і на вулиці влітку, лемонграс страждає навіть від мінімального затінення. Та адаптувати рослини до зміни умов, переносити на свіже повітря і назад в приміщення треба поступово, даючи звикнути в проміжних зонах. Взимку лемонграс бажано досвічувати або розмістити на південних вікнах.

Оптимальна температура для лемонграсу – від +18 до +25°С. Критичним вважається «нижній» показник в +10°С, тоді як спеку легко компенсувати підвищенням вологості повітря. Зимувати злак повинен в температурі близько +16°С.

Лемонграс дуже не любить протягів: захищене місце потрібно обирати і у приміщенні, і у садку. Якщо рослину прикопують чи пересаджують на літо в грунт, потрібно обирати захищені, сонячні ділянки з добре дренованим грунтом пухкої текстури.

Читайте також нашу статтю про любисток.

Як доглядати за лемонграсом

Поливають лемонграс часто, залежно від погоди та темпів просихання субстрату. Зазвичай для кімнатного та контейнерного лемонграсу дають підсихати 2-4 см грунту, та можна орієнтуватися на стандартну частоту поливу:

  • 1 раз в 2-3 дні в теплу погоду під час вегетації;
  • 1-2 полива в день в спеку на свіжому повітрі;
  • 1 полив в тиждень взимку, в період спокою.

Вода в піддонах не повинна застоюватися: її надлишки варто злити через 15 хв після поливу. В грунті прикопаний чи висаджений лемонграс поливають залежно від кількості опадів, не допускаючи тривалої посухи.

Окрім поливів, варто подбати і про обприскування чи інші методи підвищення вологості повітря – лемонграс обожнює вологість, вищу від 60%. Влітку горщики можна розмістити біля водних об’єктів у садку, де рівень зволоженості природно високий. В приміщеннях використовуйте додаткові засоби – зволожувачі чи піддони з мокрими камінцями.

Підживлюють лемонграс комбінованими добривами. Цей злак чудово реагує на внесення органічних добрив у вигляді готових гумінових препаратів та добрив для декоративно-листяних рослин з підвищеним вмістом азоту. Вносять добрива в період активної вегетації, з середини весни до середини осені, з частотою 1 раз в місяць повною, рекомендованою виробником дозою, або 1 раз на 2 тижні, з вполовину меншою концентрацією.

У грунті злак потребує розпушення землі та захисту від бур’янів. Оскільки листя у лемонграсу гостре, поводитися з рослиною потрібно обережно, захищаючи шкіру на руках від потенційних травм при будь-яких процедурах.

Пошкоджені стебла і листя краще зрізати відразу, до основи. Найбільше лемонграс страждає від гнилі, павутинних кліщів в сухому повітрі. Корекція догляду, умов і застосування біопрепаратів зазвичай для цього злаку дуже дієві.

Лемонграс у відкритому ґрунті

Лемонграс у відкритому грунті

Розмноження рослини

Виростити свій лемонграс можна двома способами – з насіння або вегетативно, вкорінивши живець-стебло в воді чи придбавши поділку. В продажі лемонграс зустрічається рідко, і якщо немає знайомих, які вже вирощують цей злак і можуть дати живці чи частину куща, лемонграс доведеться вирощувати з насіння.

Висівати насіння лемонграсу краще в середині весни, при однорічній культурі – в січні-лютому. Якщо є фітолампи, сіяти цей злак можна буквально впродовж всього року.

Насіння краще проростити чи хоча б замочити на декілька годин. Сіють лемонграс у пухкий, зволожений з розприскувача субстрат для розсади негусто або відразу в індивідуальні ємності, прикриваючи зверху шаром просіяної землі чи піску в 3 мм. Тепло від +21°С, яскраве світло, плівка чи скло з щоденним провітрюванням – умови, за яких за декілька тижнів з’являться перші сходи. Пікірування проводять через 3-4 тижні. Розсада потребує легкої, але постійної вологості грунту, підвищеної вологості повітря та максимально яскравого освітлення.

Збір зелені лемонграсу

Лемонграс дозволяє збирати «врожай» з одних і тих же стебел. Якщо зрізати зелень правильно, а не виламувати й нівечити, стебло знову відросте.

Збір листя лемонграсу проводять за бажанням та потребою. Стандартом вважається висота від 25 см і діаметр стебла від 1,5 см, та протягом всього року можна збирати окремі листя і пагони. Зріз потрібно проводити гострим лезом, обережно – трішки нижче рівня грунту.

Лемонграс дуже довго зберігається свіжим – як мінімум тиждень в контейнері в холодильнику. Для сушки листя ріжуть смужками і висушують в темному, сухому місці, зберігаючи у щільно закритому посуді. Повне збереження ефірних речовин впродовж як мінімум 2 років – унікальна властивість лемонграсу.

Зелень лемонграсу

Зелень лемонграсу дуже довго зберігається свіжим

Лемонграс в медицині і кулінарії

Чай, чайні та трав’яні збори, ароматизація напоїв – основний, та не єдиний спосіб використання лемонграсу як у свіжому, так і сушеному вигляді. Зазвичай лемонграс додають за смаком, але не більше, ніж 1 ч.л. на склянку води.

Лемонграс є незамінною спецією для японської та азіатської кухні, зокрема, широко використовується для ароматизації соусів та супів.

Лікувальні властивості лемонграсу роблять ефірне масло, видобуте з листя рослини та настої рослини, одними з найсильніших природних антисептиків, дезодоруючих, бактерицидних та фунгіцидних засобів. Лемонграс дезінфікує, допомагає подолати симптоми застуди та хронічних захворювань дихальної системи, проявляє тонізуючу, пото- та сечогінну дію.

Та не менш корисний він і для шлунково-кишкового тракту, нормалізуючи травлення та стимулюючи роботу залоз, допомогаючи при колітах, метеоризмі, отруєннях. Лемонграс застосовують у лікуванні герпесу, грибкових уражень та інших шкірних захворювань. Допомагає він регулювати менструальні цикли і швидко відновлюватися після важких хвороб. Обезболююча дія лемонграсу проявляється при артритах, ревматизмі, м’язовій чи головній болі.

Лемонграс відлякує комах і приваблює кішок. Настій трави може бути використаний для захисту грядок та садових рослин від комах-шкідників у якості природного інсектициду.

Ця рослина через тонізуючу дію небезпечна при захворюваннях серцево-судинної системи, гіпертонії, вагітності, вигодовуванні. Через інтенсивність дії вживати лемонграс потрібно з обережністю, не більше 1-2 порцій чаю чи настою на добу.

Варто пам’ятати, що гострі листя лемонграсу становлять небезпеку для дітей та домашніх тварин.

Читайте також нашу статтю про шавлію лікарську.

Лемонграс в дизайні саду

На весь теплий період лемонграс – один з найяскравіших акцентів для прикрашання саду. Горщик, діжку чи контейнер з цим злаком доречно використати біля улюбленого місця відпочинку чи дому, адже лемонграс відганяє комах і його аромат чудово доповнить атмосферу.

Можна використати лемонграс і як акцент, розмістивши ємність на квітнику, доповнивши кам’янистий сад чи дизайн насаджень біля водойм. При висаджуванні в грунт його зазвичай розміщують окремо або на грядці з пряними рослинами, а не вводять в декоративні композиції.

Тетяна Шумовська,

ЗЕЛЕНА САДИБА.