Ремонтантна малина – особливості догляду на початку літа

Ремонтантні сорти малини, як відомо, здатні давати врожай двічі на рік. Перші, умовно назвемо «весняні» ягоди, дозрівають на торішніх пагонах, а пагони цього сезону родять з кінця літа і до заморозків, назвемо ці ягоди «осінніми». Правда, багато садівників не використовують таку можливість. Вони отримують тільки «осінній» урожай і після закінчення плодоношення, пагони повністю видаляють «під корінь». Їхні аргументи вагомі: один урожай завжди буде ряснішим, а його ягоди – більшими, а зрізавши пагони, можна уникнути багатьох проблем з шкідниками та хворобами. Але в цій публікації ми поговоримо про догляд за ремонтантною малиною на початку літа з метою отримання двох пристойних врожаїв за сезон.

Ремонтантна малина – догляд

Ремонтантна малина – догляд на початку літа

Метод вирощування ремонтантної малини, який базується на отриманні одного врожаю, підходить для бізнесу, коли урожай йде на продаж у великих обсягах. Для багатьох же садівників отримання дуже високих врожаїв не є метою. Їх завдання – розтягнути задоволення від цієї смачної і корисної ягоди на довший період і отримати два врожаї, яких цілком вистачить на сім’ю. Можна зробити заготовки на зиму, їсти малину свіжою і використовувати в десертах. Правда, треба розуміти, що отримання двох хороших врожаїв потребує певних зусиль і правильної агротехніки. Простіше кажучи, кущам малини слід допомогти, щоб їй вистачило сили на два врожаї.

Зміст:

Полив

У малини неглибока коренева система – всього 20 см. Засуха або навіть пересихання верхнього шару землі, якщо не погубить кущ, то врожай точно зіпсує. Тому весь вегетаційний період малині потрібні рясні і регулярні поливи, особливо в регіонах з сухим і спекотним літом. Середня норма поливу 2-3 відра води на 1 кущ 1 раз в тиждень.

Але якраз в момент, коли починається цвітіння і масово з’являються ягоди, поливи слід скоротити. Справа в тому, що з надлишком води ягоди починають загнивати прямо на кущах (стають повністю або частково сірого кольору) і, звичайно – непридатними для використання. Тому в суху погоду вистачить одного відра під кущ 1 раз в тиждень, а під час дощів і зовсім варто поливи припинити.

Мульчування

Одним з найважливіших факторів сильних кущів малини є укриття міжрядь.

  • Мульча зберігає вологу в ґрунті, що важливо в умовах початку літа і спекотної погоди, яка встановлюється в цей період.
  • Мульча перешкоджає росту бур’янів. Багато з них мають кореневу систему на тій же глибині, що і малина, і можуть активно конкурувати з нею за воду і поживні речовини. Можна їх, звичайно, видаляти механічним шляхом, але правильно організована мульча зробить це набагато ефективніше і збереже ваші сили, час і нерви.
  • Мульча є своєрідним температурним буфером. У літній період рятує коріння від перегріву, а в зимовий – від різкого зниження температури грунту, зберігаючи тепло, що йде з глибини.
  • Мульча з рослинних залишків, поступово переробляючись грунтовими мікроорганізмами і черв’яками, стає частиною самого ґрунту, роблячи її живильним і пухким.

Що можна використовувати як мульчу? Скошену траву, підсушені бур’яни, сіно, солому, перепрілу тирсу, торф, компост і т.п. Головне, щоб шар мульчі був досить товстим, не менше 8 см. Можна використовувати і інші матеріали – від картону до спеціального геотекстилю. Важливо, щоб матеріал пропускав воду і повітря, але не пропускав світло до бур’янів.

Детально про особливості використання мульчі, читайте тут.

Важливо біля основи куща залишити невеликий вільний простір, щоб мульча не торкалася гілок малини і не викликала їх підіпрівання. Та й новим паросткам для зростання так буде краще. І ось тут ми підійшли до важливого питання — а скільки цих пагонів має бути на кущі?

Як формувати ремонтантну малину?

Якщо ви націлилися на отримання двох врожаїв малини, то вчіться її правильно формувати і нормувати. Це не складно, і роблять це на початку літа. Саме тоді малина дає від кореня значну кількість нових молодих пагонів. Але занадто велика їх кількість суттєво послаблює рослину. Варто залишити 3-5 найбільш сильних, а дрібні і всі зайві безжально видалити, зрізавши під корінь.

Коли залишені сильні пагони досягнуть висоти 1,2-1,5 м, слід прищипнути їм верхівки. Це зупинить їх зростання у висоту, але почнуть з’являтися бічні пагони. Ці пагони при нормальних умовах до кінця літа встигають відрости на 30-40 см, на них і буде сформований «осінній» урожай.

На початку літа у міру дозрівання збираємо врожай з торішніх пагонів. Коли вони повністю відплодоносять, з вдячністю за два врожаї, видаляємо їх, зрізавши під корінь.

Дуже важливо збирати урожай малини регулярно, кожні 2-3 дні, адже дозрілі ягоди легко обсипаються, і ви втрачаєте частину врожаю.

Обрізаючи і формуючи малину, звертайте увагу на здоров’я самої рослини. Є такий небезпечний шкідник – малинова стеблева муха. Личинки цієї мухи проникають в пагін і пошкоджують його. Боротися з нею непросто і краще запобігти її поширенню. Якщо побачили, що верхівки деяких пагонів, як кажуть «опустили вуха», поникли і прив’янули, це вона. Такі пагони вже не врятуєш, їх просто вирізують і спалюють. Не залишайте їх в малиннику і не закладайте в компост. Личинка вибереться зі стебла і дасть життя новим шкідникам.

Читайте також нашу статтю Малинове дерево чи просто малина у розмірі XXL?

Підживлення ремонтантної малини

Звичайно, для отримання двох хороших врожаїв ремонтантної малини, без підживлення не обійтися. На початку літа, в період цвітіння і плодоношення, найкраще підійде коров’ячий, кролячий чи козячий гній, розведений водою у пропорції 1 до 10. Якщо ж ви використовуєте курячий послід, то його варто розводити сильніше – 1 до 20.

Але не у всіх є можливість придбати таке цінне добриво, зате, напевно, у всіх є бур’яни, які теж згодяться для підживлення малини влітку. Для цього у велику ємність (бочка або ванна) укладають бур’яни (приблизно 2/3 обсягу) і заливають водою. Залиште трохи простору вгорі, адже цей трав’яний настій буде бродити і збільшуватися в об’ємі, до речі, він так і називається «трав’яна бродилка». Перебродивши впродовж приблизно 2-х тижнів, з бур’янів вийде цілком поживний концентрат.

Для використання під малину його розводять в співвідношенні 1 до 4, тобто 2-2,5 л «діючої речовини» доливають водою до 10 л.

Ну а що робити тому у кого і бур’янів немає? Цілком підійдуть мінеральні добрива, що містять азот, скажімо, сечовина. Але краще використовувати для підгодівлі калійну селітру, яка містить і азот, і калій. Завдяки наявності азоту (його там всього 13%) зростання малини піде жвавіше, але не викличе перекіс в сторону зростання зелені, а не врожаю. А калій (його близько 44%) полегшує роботу коренів, дозволяючи їм краще забирати елементи живлення з грунту, робить ягоди смачними і позитивно впливає на майбутній «осінній» урожай. Підживлення роблять, розводячи 20 г калійної селітри в 10 літрах води.

Слід пам’ятати, що малина не любить кислих грунтів і якщо у вас саме такий ґрунт, то не забувайте вчасно його розкислювати.

І в цьому випадку, мабуть, найкращий варіант підживлення для початку літа – це деревна зола. Нагадаю, зола – це фосфорно-калійне добриво, яке при цьому має слаболужну реакцію і нейтралізує надлишкову кислотність грунту. Вносять приблизно 1-2 склянки золи на дорослий кущ, розсипаючи по вологому грунті. Таке підживлення золою слід чергувати з підживленням азотними добривами.

Можна піти зовсім простим шляхом і використовувати комплексні мінеральні добрива, які містять всі необхідні малині макро- і, що важливо в момент цвітіння і плодоношення, мікроелементи. Тим більше, що є спеціалізовані мінеральні добрива для ягідних культур.

Застосовувати органічне підживлення чи мінеральне, вирішувати вам. Головне пам’ятайте: хоч би яке добриво ви не використали, перед підживленням малину завжди слід полити водою, так корисні речовини рівномірно розподіляться в грунті і не викличуть опік кореневої системи.

Ці важливі агротехнічні заходи на плантації ремонтантної малини, дозволять отримати хороший «весняний» урожай і закласти основу майбутнього «осіннього». Але про тонкощі «осіннього» врожаю поговоримо свого часу.

Як доглядати за ремонтантною малиною восени, читайте в нашій статті.

Догляд за ремонтантною малиною — відео

Детальніше про особливості догляду за ремонтантною малиною на початку літа дивіться у моєму відео.

Ігор Білевич,

спеціально для ЗЕЛЕНОЇ САДИБИ.