Правила посадки цибулі на ріпку весною

Як правило, в Україні висаджують цибулю-сіянку і під зиму, і весною. Перший варіант – це можливість ласувати вже з травня ніжними перами цибулі й зібрати перший врожай ріпки на кілька тижнів раніше. Але не всі й не завжди мають можливість посадити цибулю під зиму. То чого не зробити це навесні? Як і коли саме садити цибулю на ріпку весною, розкажемо в статті.

Рука тримає посадкову цибулю і садить в борозенки

Правила посадки цибулі на ріпку весною

Коли садити цибулю на ріпку весною?

Цибуля ріпчаста вважається холодостійкою культурою, що може виносити нетривалі заморозки аж до -5 градусів. Але при цьому, чим нижчі температури вплинуть на сходи, тим вищий ризик того, що сіянка зростаючи буде підгнивати й зарано випустить стрілки.

То ж коли можна садити цибулю весною у відкритий ґрунт? Усі терміни умовні й залежать не тільки від конкретного регіону, умов ділянки, але й погодних особливостей сезону. Весна буває дуже різною. Свій розвиток паростки цибулі можуть почати вже при температурі +2…+5 °C в повітрі. Але при цьому треба, щоб ґрунт прогрівся вже до, як мінімум, +12 градусів на глибині 10 см.

Кожного року в різних регіонах нашої країни ця пора приходить в різні календарні дні. І ось що я вам скажу, як людина вже з кількарічним досвідом городництва й абсолютно не забобонна. Моя покійна мама колись радила мені ніколи «не лізти в землю» до Благовіщення (7 квітня), якою б ранньою не здавалася весна. Я завжди їй казала щось типу «ну що за забобони! 21 століття! Клімат став набагато тепліший і сухіший, садити все треба раніше, якщо погода дозволяє!»

Так було перші два-три роки мого городництва, поки до мене не дійшло, що все посіяне насіння в березні-на початку квітня у відкритий ґрунт в гіршому випадку зігниє в землі й зовсім не зійде, в кращому – буде сходити разом з овочами, посіяними на два-три тижні пізніше, коли земля і повітря достатньо прогріються.

Тобто сьогодні, вирішуючи, коли садити цибулю навесні, я орієнтуюся на погоду, але ніколи не роблю це раніше Благовіщення. Роботи в саду і на городі в березні вистачає – прибрати ділянку, пересадити/посадити якісь кущі чи деревця, профілактичні обробки й побілка… А ось після 7 квітня, можна вже і думати – пора чи не пора садити цибулю. Якщо нічні температури на тиждень не прогнозуються нижче 0, пора садити. Якщо говорити приблизно, то у нас на Волині це зазвичай середина квітня.

Читайте також нашу статтю Чого жовтіє цибуля і що з тим робити?

Де садити цибулю на ріпку?

Щодо освітлення, тут без варіантів – якщо ви хочете не просто поїсти зеленої цибулі, а зібрати врожай ріпки, при цьому – пристойний такий врожай, садити цибулю треба на максимально сонячному місці.

Крім того, цибуля городня любить рости на:

  • рівних, а ще краще трохи підвищених ділянках. Ніякого застою води!
  • на ґрунтах з нейтральною реакцією pH. Навіть на слабокислих цибуля буде рости неохоче – підгниватиме і не утворюватиме великих ріпок;
  • ідеальна земля для цибулі ріпчастої – суглинки чи супіщані ґрунти.
  • цибулю не рекомендується вирощувати на одному місці пару років підряд. Дотримуйтесь сівозміни. Ця культура любить рости після бобових, помідорів, капусти, огірків, динь і кавунів, пряних трав. Не любить таких попередників як перець і часник.
Пера цибулі ростуть на грядці

Ідеальна земля для цибулі ріпчастої – суглинки чи супіщані ґрунти

Як підготувати ґрунт під посадку цибулі?

Бажано підготувати грядку для вирощування цибулі ще восени, або хоча б за пару тижнів до посадки весною. Тобто в березні, замість того, щоб сіяти насіння в холодну землю, займіться підготовкою ґрунту для майбутніх посівів.

Вносити під цибулю гній дуже не рекомендується. А ось компост чи перегній з додаванням попелу – вітається. 5 кг компосту і добра жменя попелу – достатньо на 1 квадратний метр грядки.

Якщо земля важка, чого цибуля ріпчаста не любить, додайте на грядки пісок. Ідеально – пролити після внесення добрив землю розчином препаратів з мікроорганізмами – «Фітоспорин», «Байкал» тощо. Можна підготувати місце для посадки цибулі навесні за допомогою мінеральних добрив – 30-40 грамів універсального мінерального добрива на квадратний метр. Про те, які бувають мінеральні добрива читайте в нашій статті Мінеральні добрива — лікбез для початківців.

Цибуля не любить «жирну» землю. То ж якщо у вас чорнозем, то вся підготовка до посадки цибулі зведеться до видалення бур’янів і внесення на грядки піску, а не добрив.

Чи треба готувати сівок до посадки?

Для врожаю цибулі, як і будь-чого іншого, дуже важлива якість посівного матеріалу. Чим свіжіший сівок – тим краще, ідеально, якщо це насіння з торішнього врожаю. 2 роки – максимум.

Неоднорідні цибулинки краще відсортувати. Найкрупніші і ті, що проросли – садимо на зелень, вони швидко підуть в стрілку і не подарують велику цибулину. На врожай ріпки ідеальний сівок діаметром 1,5-2,5 см.

Сівок для посадки, що підгнив, відразу відбраковуємо. Не жаліємо! З гнилого посадкового матеріалу нічого хорошого не виросте.

До посадки насіннєву цибулю тримаємо в прохолоді і темноті, але без переохолодження. Без мінусових температур!

Обрізати чи ні «хвостики» у посадкової цибулі – вирішувати тільки вам. На якість врожаю ріпки ця процедура не впливає. Але якщо ви хочете швидше поласувати зеленими перами цибулі, то краще обрізати. Так само, обрізка «хвостиків» може допомогти стартувати цибулинкам, якщо ви трохи запізнилися з посадкою. Обрізайте цибулю обережно, не зачіпайте живий паросток, відрізайте тільки суху частину, полегшуючи йому «дорогу».

Щоб прискорити вкорінення і проростання занадто сухий сівок (якщо вам так здається) перед посадкою можна замочити на пару годин просто в воді. Якщо сівок позаминулого року, замочування може тривати до доби (кілька разів треба міняти воду).

Для знезараження і профілактики хвороб сівок замочують на пів годинки-годину в слабкому розчині марганцівки (ледь рожевий) або в інших фунгіцидах. Обирайте біологічні препарати, наприклад, «Фітоспорин», «Фітоцид». За бажання можна використати і професійні вкорінювачі типу «Корневін».

Я особисто хімічні препарати для протравлювання сівка не використовую. Але для цього згодиться мідний купорос (1 ч.л. на відро води) чи спеціальний препарат «Максим» згідно з інструкцією.

Садимо цибулю весною

Посівні цибулинки ставимо вертикально, дистанція між ними — приблизно 10 см

Як садити ріпчасту цибулю весною?

Цибулю-сівок висаджують в борозенки приблизно в 5 см глибиною. Між рядами варто дотримуватися дистанції в 20 см. Борозенки бажано просипати попелом, якщо земля має кислу реакцію, або піском – у випадку, коли ґрунт важкий і поживний.

Посівні цибулинки ставимо вертикально, дистанція між ними — приблизно 10 см. Легенько вдавлюємо в землю. Після закриття рядків шар землі над сівком має бути приблизно 2 см. Утрамбовувати його не потрібно!

Сходить цибуля, в залежності від температури повітря, тиждень-два. Чим холодніше, тим повільніше.

Читайте також нашу статтю Як і коли садити цибулю на зиму?

Догляд за ріпчастою цибулею

Догляд за цибулею зводиться до боротьби з бур’янами та регулярних поливів. Щодо підживлення, то якщо ви правильно підготували ґрунт до посадки сівка, вони не потрібні. Але на бідних ґрунтах можна підживити цибулю через три тижні після сходів настоєм курячого помету чи зелених бур’янів. Підійдуть і комплексні мінеральні добрива згідно з інструкцією.

Якщо земля кислувата, то попіл можна вносити на грядки з цибулею кілька разів за сезон. В цьому випадку можна вносити й доломітове борошно  (два рази за сезон: при посадці та через місяць після сходів).

Мульчування рядків і міжрядь дозволяє значно полегшити догляд за цибулею, менше сапати і поливати. Крім того, мульча дозволяє зберегти водопроникність ґрунту, захистити його від перепадів температури, переохолодження чи дуже великого нагрівання. Про мульчування у нас є окрема стаття Яку мульчу я використовую, і чому без мульчування не уявляю свій сад і город.

В засуху цибулю поливають приблизно раз в тиждень. На піщаних ґрунтах – частіше. Мульча – вам в поміч! За три-чотири тижні до збору врожаю цибулю ріпчасту не поливають!

Гарного вам врожаю!

ЗЕЛЕНА САДИБА.