Жовтіє цибуля – чому і що робити?

Виростити гарний врожай цибулі без простого, але регулярного догляду практично неможливо. Але часто весною ми спостерігаємо такі погодні гойдалки, при яких навіть доглянута цибуля жовтіє. Таким чином вона сигналізує, що наявний догляд треба переглянути враховуючи погодні умови, або їй явно не вистачає вашої уваги. Крім того, жовтіє цибуля і через хвороби й шкідників. Що з тим робити, поговоримо в статті.

Жовтіє цибуля, фото

Жовтіє цибуля – чому і що робити?

1. Занадто щільний ґрунт

Якщо ваша цибуля не замульчована, а весна щедра на рясні й часті дощі, майже напевно ґрунт на грядках з цибулею без механічного розпушування буде зверху, як цемент. Втрачається водо- і повітропроникність землі, рослина просто не може нормально розвиватися. При цьому значно знижується стійкість цибулі до хвороб і шкідників.

Ущільнення ґрунту – перший крок на шляху до проблем з вирощуванням цибулі, і жовтіє цибуля, зазвичай, саме через це. Розпушуйте ґрунт після кожного рясного дощу, а ще краще – замульчуйте хоча б міжряддя. Про мульчування читайте детально в нашій статті. Зверніть увагу, у випадку з цибулею мульчу треба відгрібати від цибулини у міру її зростання.

2. Дефіцит або надлишок вологи

Якщо надлишок вологи створений погодою, це одне. Цибуля не любить перезволоження, але допомогти їй можна. Про порятунок рослин від потопу ми писали в окремій статті.

Але іноді ми самі створюємо цибулі постійну сирість, поливаючи її занадто часто. Якщо цибуля жовтіє, а ви грішите постійним поливанням, просто перестаньте це робити. Цибулини розвиваються під землею, де волога утримується довше, ніж на поверхні ґрунту. Поливати весною цибулю треба тільки у випадку тривалої посушливої погоди, а влітку – під час екстремальної засухи.

Полив цибулі має бути помірним і регулярним. Його частота залежить не тільки від погодних умов, але і від особливостей ґрунту. На піщаній землі, звичайно, поливати доведеться частіше, бо і пересихає вона швидше. За місяць до збору врожаю цибулю перестають поливати взагалі.

Жовтіють пера цибулі і від дефіциту вологи, і від чергування надзвичайної сухості ґрунту з перезволоженням.

3. Дефіцит азоту

На бідних ґрунтах у випадку, якщо грядка не «заправлялася» як треба для посадки цибулі, її пера жовтіють, сигналізуючи про дефіцит азоту. Як правило, таке пожовтіння поєднується з потовщенням, деформацією чи вкороченням листя.

Підживлення мінеральними добривами для цибулі варто проводити вдвічі зменшеною дозою (приблизно 15 грамів будь-яких азотних на відро води). З органічними добривами також треба бути обережним, краще менше, ніж більше.

4. Жовтіє цибуля і через шкідників

Якщо ви вирощуєте цибулю на одній і тій самій грядці з року в рік, не дотримуючись правил сівозміни, вона точно буде вражатися різними шкідниками. Крім того, до появи шкідників на цибулі приводять і причини, описані вище.

  • Головний шкідник цибулі – цибулева муха. Викопайте одну цибулину, пера якої почали жовтіти з кінчиків, і побачите, що на цибулині, що вже почала підгнивати, оселилися світлі личинки. Боротися з проблемою можна, але краще до неї не доводити.
  • Якщо перо цибулини розрізати, а всередині невеликі черви – це стеблева нематода. Перемогти її неможливо. Вражені рослини треба якомога швидше знищити.
  • Тютюнові і цибулеві тріпси – дрібнесенькі комахи (довжина тіла до 1 мм) залишають на листках цибулі срібно-білі крапки, що поступово зливаються. Цибуля втрачає колір і жовтіє. Боротися з ними ефективно тільки хімічними інсектицидами. Але при вирощуванні цибулі на перо, їх використання не рекомендоване.
  • Довгоносики виявляють себе скрученими і викривленими перами, личинки буквально виїдають листки зсередини. Якщо уважно роздивитися листок зсередини, видно їхні ходи. Жуків-довгоносиків треба збирати до того, як вони відкладуть яйця на цибулі. Ефективно їх струшувати зранку, поки ті перебувають в стані заціпеніння.
  • Міль цибулева шкоду приносить на початку літа, відкладаючи яйця на ґрунті і біля основи листків. При цьому листя цибулі теж жовтіє, а на рослинах з часом помітна гусінь.

Для профілактики шкідників на цибулі можна розсипати по грядці гірчичний порошок, чорний і червоний гострий перець, попіл з соняшника.

Допомагають попередити проблеми із шкідниками слабкі розчини нашатирного спирту (2-3 ст. ложки на відро води), борної чи бурштонивої кислоти (2 г на відро води). Обприскування такими розчинами посилює стійкість рослин не тільки до шкідників, а й до несприятливих погодних умов.

Якщо з профілактикою ви запізнилися, майте на увазі, що використовувати хімічні інсектициди навіть їх виробники не радять при вирощуванні цибулі на перо. Дозволено – при вирощуванні цибулі на ріпку. Наприклад,  препарат «Енжіо».

Рятувати цибулю від шкідників можна біоінсектицидами, приготованими за інструкцією:

  • «Бітоксибацилін»;
  • «Актоверм»;
  • «Нематодос»;
  • «Фітоверм».

Читайте також нашу статтю Правила посадки цибулі на ріпку весною.

5. Хвороби цибулі, які викликають її пожовтіння

При несприятливих умовах і неправильному догляді цибуля хворіє, і пожовтіння листя – один із симптомів:

  • Різних видів гнилі;
  • Фузаріозу;
  • Несправжньої борошнистої роси;
  • Іржі тощо.

Профілактично від хвороб рекомендується проливати грядки з цибулею:

  • слабким розчином марганцівки,
  • біофунгіцидами «Мікосан», «Фітоспорин»,
  • настоєм попелу (1 склянка на відро води),
  • розчином молочної сироватки (1 л) з йодом (10 крапель) у відрі води.

Якщо цибуля жовтіє, викопайте кілька цибулин і уважно огляньте. Є ознаки загнивання цибулин? Краще одразу викинути всі пошкоджені рослини і обробити візуально здорові для збереження врожаю біо- чи хімічними фунгіцидами (наприклад, «Ридоміл-голд», «Квадріс»). Уважно вивчайте інструкцію і витримуйте період до збору врожаю!

Читайте також нашу статтю про багаторічну цибулю шніт, яку у нас називають цибуля трибулька.

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.