Цибуля-шніт, або трибулька — їстивна і корисна красуня

Цибуля шніт — найніжніша рослина з підродини Цибулевих. Трибулька — частіше називають її в Україні. В кулінарії використовується для доповнення свіжих салатів, перших і других страв, соусів. Ця морозостійка багаторічна цибуля стане справжньою прикрасою вашої аптекарської грядки та довгі роки даруватиме смачну і корисну зелень. Як посіяти, виростити й доглядати за шніт-цибулею на підвіконні й у відкритому ґрунті, розкажемо в статті.

Цибуля шніт

Шніт, або цибуля-трибулька на підвіконні і в саду

Цибуля-трибулька — вирощування з насіння

Цибулю-трибульку легко виростити з насіння, висіяного ранньою весною у вологий ґрунт. Посійте купку з 7-10 насінин на глибину приблизно 0,5 см, притиснувши землю до насіння. Це майбутня «подушка» шніт-цибулі. Якщо висіваєте трибульку в рядок, то групи насінин сійте, зберігаючи дистанцію приблизно у 25 см. Тримайте грядку рівномірно вологою. Насіння проростає приблизно через 14-21 день після посіву.

Насіння також можна посіяти в приміщенні наприкінці зими, щоб висадити в сад ранньою весною розсадою. За 6-8 тижнів до середньої дати останніх заморозків у вашому регіоні посійте від 7 до 10 насінин на глибину 0,5 см в окремі контейнери з сумішшю для розсади чи універсальним ґрунтом. Насінню потрібне хороше джерело світла, щоб прорости, тому помістіть горщик на сонячне вікно або під фітолампу та підтримуйте ґрунт рівномірно вологим. Висаджуйте розсаду на підготовлену грядку, коли сіянці досягнуть 5-8 см у висоту.

Посадка поділки цибулі шніт

Звичайно, навесні можна придбати на базарі чи в садових центрах саджанці шніт-цибулі, які продавець отримав, поділивши дорослий кущик. Це оптимальний шлях ласувати шніт-цибулею вже в цьому ж сезоні.

Щоб посадити поділку, викопайте лунку за розмірами кореневої грудки рослини та помістіть трибульку в яму на тому ж рівні заглиблення коренів, як вона росла до переселення. Добре поливайте рослину, тримайте ґрунт вологим, але не мокрим, поки вона не приживеться.

Шніт-цибуля на підвіконні

Шніт-цибуля також добре росте на підвіконні чи у відкритому ґрунті в контейнерах. Виберіть для трибульки поживний пухкий ґрунт і горщик з хорошим дренажем. Посійте насіння, або висадіть поділку і також підтримуйте ґрунт вологим, але не мокрим. Шніт-цибуля на підвіконні потребує достатньої кількості світла, тому поставте горщик на вікно, яке пропускає, мінімум, 6-8 годин сонячного світла, або помістіть цибулю-шніт під штучне освітлення.

Цибуля шніт на підвіконні в горщику

Цибулю шніт можна успішно вирощувати в горщику на підвіконні

Як доглядати за шніт-цибулею в саду

Доросла цибуля шніт – досить безпроблемна рослина. Поки вона має хороший ґрунт, достатньо води й місця та достатньо (але не надто) сонця, вона піклується про себе сама.

Проблеми, які можуть виникнути в поганих умовах вирощування, це павутинні кліщі і трипси, що вражають листя, та личинки цибулевої мухи, які пошкоджують коріння. Використовувати для боротьби із шкідниками на цибулі-шніт краще біологічні інсектициди. У випадку з застосуванням хімії, споживати зелень трибульки не можна довгий час, поки вона не оновиться повністю після процедури (не менше місяця).

Наліт сірих плям на листі зазвичай свідчить про борошнисту росу. Жовті або коричневі плями можуть говорити про гниття рослини зсередини. Видалення хворих цибулин запобігає поширенню проблем на решту рослин. Щоб запобігти надмірній скупченості, розділяйте сформовані «подушки» шніт-цибулі кожні три-чотири роки навесні.

Цибуля-шніт відносно стійка до посухи, але пожовтіння листя може свідчити про те, що вона не отримує достатньо води. Жовте або поникле листя також може вказувати на надлишок вологи або сонця.

Чого жовтіє листя цибулі, читайте  в нашій статті.

Шніт-цибуля – користь і використання

Високий вміст цукрів, вітамінів (В, С, K, Е, А), мінеральних солей, амінокислот і особливо фітонцидів заслужили для трибульки славу дуже корисної для здоров’я рослини. В її зелені багато вуглеводів, білків, жирів, мікроелементів, в тому числі селену, цинку і марганцю.

Цибуля шніт:

  • Збуджує апетит;
  • Покращує моторику кишківника;
  • Позитивно впливає на діяльність нирок, жовчного міхура, серцево-судинної системи;
  • Використовується для профілактики застуди і паразитозу.

Всі частини рослини їстівні, з ніжним цибулевим смаком. На кухні шніт-цибуля є однією з найбільш універсальних приправ. Використовуйте листя і квіти цибулі-шніт в салатах, готуйте з цибулі масло, олію або оцет, використовуйте її для м’яса, риби та овочів.

Ви можете зібрати молоде листя шніт-цибулі, щойно воно досягне належного розміру, просто обрізавши його ножицями. Шніт-цибуля – це зелень, що зрізається і з’являється знову, тому зрізання листя стимулює новий ріст.

Свіжозрізану цибулю можна зберігати в холодильнику, загорнувши в паперовий рушник і помістивши в поліетиленовий пакет. Три-чотири дні вона буде як свіжа.

Шніт-цибулю можна заморозити для більш тривалого зберігання. Розкладіть листя на тацю чи дерев’яну дощечку і поставте в морозилку. Заморожену цибулю зберігайте в герметичному поліетиленовому пакеті або контейнері. Ви також можете покласти нарізану цибулю у форму для льоду, додати трохи води в кожен кубик і заморозити. Зберігайте заморожені кубики в герметичному пакеті, поки не будете готові їх використати.

Цибулю також можна сушити на повітрі. Вимийте свіжозрізану зелень і дайте їй висохнути на паперовому рушнику, потім туго зав’яжіть нитки навколо пучків нарізаної цибулі та повісьте їх у теплому сухому місці. Це може зайняти кілька днів, вони висохнуть, коли стануть хрусткими та ламкими. Зберігайте висушену цибулю в герметичній скляній чи металевій банці.

Цибуля трибулька

Цибуля трибулька прикрасить будь-яку клумбу

Найкращі партнери для цибулі-трибульки в саду

Шніт-цибуля добре росте поряд з іншими луками. Також із шніт-цибулею добре ростуть морква і помідори. Кажуть, що трибулька, посаджена навколо яблуні, запобігає яблуневій парші. Ця рослина додає у ґрунт поживні речовини, які приносять користь полуниці, салату та іншим садовим рослинам і, звичайно, пряним травам, які вимагають тих самих умов вирощування.

Не садіть шніт-цибулю поруч зі спаржею, квасолею, горохом або шпинатом, оскільки це може загальмувати ріст цих овочів.

В дизайні саду трибульку можна використовувати і в групових, і в сольних посадках. З неї можна створити чудові бордюри чи обрамлення переднього краю квітників, доріжок. Вона відверне увагу від пожовклого листя тюльпанів і інших весняних цибулинних на початку літа, коли ті вже відцвіли.

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.