Logo

Мінеральні добрива — лікбез для початківців

Здається, з кожним роком асортимент добрив росте в геометричній прогресії. І більшість сучасних добрив — мінеральні. Це «найточніший» інструмент, що дозволяє забезпечити рослини всім необхідним. Використання міндобрив науково точне й обгрунтоване. Вони не завжди потрібні й виправдані, та все ж це найпростіші у застосуванні добрива. І дуже різноманітні. Якщо немає досвіду і хоча б базових знань, легко заплутатися у тому, що саме варто обрати для свого саду. Для вільного плавання в морі сучасних мінеральних добрив ми підготували для вас зручний лікбез.

Мінеральні добрива — лікбез для початківців

Мінеральні добрива — лікбез для початківців

Добрива потрібні… коли потрібні

Коли і чим підживити рослини, щоб вони гарно цвіли або принесли добрий урожай — питання, що виникає у кожного садівника. Рослинам завжди хочеться хоча б чимось, та допомогти. І допомагають найчастіше добривами, які можуть бути як благом, так і шкодою.

Мінеральні дбрива — це добуті хімічним шляхом, «штучні» добрива, один з трьох різновидів добрив для саду та городу (є ще бактеріальні та органічні засоби).

Мінеральні добрива зовсім не обов’язкові до застосування. Вони повинні компенсувати рослині те, чого не вистачає в грунті, надати в доступній формі потрібні елементи. Якщо земля родюча, багата на гумус, її щедро «заправили» органікою, мікробіота активна, міндобрива взагалі не потрібні. Їх вносять, коли ресурсів недостатньо, земля давно не покращувалася, не компенсувалося її виснаження та експлуатація, є ознаки того, що рослинам не вистачає поживи. Чим довше рослина залишається на одному місці, чим менше грунт відновлюють, тим більшу роль грають додаткові підживлення.

Міндобрива — не чарівний засіб, панацея, гарантія чи секрет успіху. Це всього лише інструмент, який можна застосовувати, а можна і ні, причому не обов’язково з гіршим результатом. Як і будь-який інший засіб догляду за рослинами, їх застосовують тоді, коли у тому є потреба, винятково за призначенням та враховуючи всі їх недоліки.

По-перше, потрібно запам’ятати, що краса цвітіння і врожайність аж ніяк не напряму пов’язані з живленням. Часто доводиться чути, що все завдяки добривам. Насправді, все завдяки природі, якій можна трішки допомогти добривами. Жодне мінеральне добриво не замінить природних ресурсів ґрунту, не компенсує проблеми в агротехніці.

По-друге, мінеральні добрива — це висококонцентровані, наділені ретельно вивченими властивостями речовини. Результати численних дослідів — секрет їх безпечного застосування.

По-третє, міндобрива — лише додаткова «опція», засіб задовольнити потреби в конкретних макро- та мікроелементах. Це не чудодійні засоби, а саме точний інструмент, засіб вирішення проблем і досягнення цілі.

Знаєте елементи — знаєте добрива

Всі мінеральні добрива — це набір хімічних елементів, а точніше, сполук, що їх містять. Щоб не заплутатися в самих добривах, варто запам’ятати, знати і розрізняти їх складові.

Макроелементи — основа живлення для будь-якої рослини. Це три елементи, які необхідні для нормального росту, розвитку, цвітіння, плодоношення, імунітету. Азот, фосфор та калій — трійця, функції якої варто вивчити:

 • азот (N) — основний «будівельний матеріал», що відповідає за ріст, розвиток всіх зелених частин рослини;
 • калій (K) — ключовий для імунітету, стійкості до шкідників, хвороб та погоди, цвітіння та плодоношення елемент;
 • фосфор (P) — макроелемент, необхідний для формування бруньок, бутонів, плодів, а також для розвитку всіх підземних та «коричневих» частин рослини, в тому числі стовбура та гілок.

Крім макроелементів, рослинам потрібні, хоч і в значно меншій кількості, мікроелементи. Залізо, магній, марганець, бор, мідь, кальцій, молібден, кобальт і ін. — все це базові мікроелементи, що забезпечують важливі процеси життєдіяльності.

У мінеральні добрива додають інші сполуки, що покращують ріст на різних стадіях і підсилюють здатність рослин витримувати несприятливі фактори. Ферменти, екстракти, стимулятори, біоактивні речовини також відіграють свою роль у досягненні цілей. Вони необов’язкові, але й не зайві.

Мінеральні добрива не завжди потрібні й виправдані, та все ж це найпростіші у застосуванні добрива і дуже різноманітні

Мінеральні добрива не завжди потрібні й виправдані, та все ж це найпростіші у застосуванні добрива і дуже різноманітні

Які мінеральні добрива потрібні рослинам на різних фахах розвитку?

Замість якогось секретного рецепту успіху завжди враховуйте стан самих рослин. Щоб зрозуміти, чим підживлювати, треба знати фазу розвитку рослини:

 • для сходів, проростаючого насіння найважливіший фосфор;
 • на початку вегетації для активного росту потрібен азот, а для формування сильної кореневої системи — кальцій;
 • під час бутонізації та цвітіння, а тим більше плодоношення дуже потрібен калій, хоча й без азоту в цей період рослина не може;
 • наприкінці вегетації під час підготовки до зими ключове значення мають фосфор та калій.

Для активного нарощування листя й пагонів в першій половині вегетації ключову роль грають азотні добрива, а ось для другої половини сезону, як і для вкорінення, визрівання, підвищення стійкості — фосфорно-калійні.

Завжди потрібно враховувати і стан самих рослин. Адже у нестачі кожного конкретного елементу є свої ознаки:

 • Азотне голодування позначається на темпах росту та розгалуженні, листках, які знебарвлюються, стають мілкими, жовтіють, опадають молодими, погано дозріваючих плодах.
 • Дефіцит фосфору проявляється в завуженній формі листя, бронзовому нальоті, затримці цвітіння, недорозвинених коренях.
 • Дефіцит калію легко впізнати за блакитним відблиском тьмяного листя, карликовості, тонким слабким пагонам. А на нестачу кальцію вказує закручене білувате листя та відмирання верхівок пагонів.

Читайте також нашу статтю Чим підживити рослини восени?

Різновиди мінеральних добрив

Кількість добрив на ринку перевершує будь-яку уяву. Але їх доволі легко систематизувати, якщо знати, на що орієнтуватися. Головне, розрізняти 4 основні, базові категорії міндобрив:

 1. Прості добрива — препарати, що містять у різній формі один з трьох базових макроелементів — азот, фосфор чи калій.
 2. Комплексні або системні добрива — препарати, що обов’язково містять 2 або 3 макроелементи, з додаванням чи без мікроелементів та інших речовин, потрібних для розвитку окремих рослин, в тому числі ферментів, вітамінів, гормонів і т.п.
 3. Мікродобрива — препарати, що задовольняють потреби лише у мікроелементах: одному окремому, декількох чи відразу всіх, іноді з додатками у вигляді ферментів, екстрактів, вітамінів.

Просто про прості добрива

Всього три види простих добрив дозволяють легко виокремити їх серед асортименту.

Азотні добрива забезпечують нормальний ріст всіх частин рослини, легко вимиваються з грунту. Небезпека азотних добрив полягає в надлишковому та невчасному використанні. Саме ці добрива «спалюють» рослини, утворюють нітрати, приводять до їх накопичення в плодах. А якщо азот вносять у другій половині вегетації, призводять до активного росту замість підготовки до зими. В результаті рослини гинуть навіть від незначних морозів.

Вони представлені:

 • висококонцентрованою сечовиною;
 • легко розчинною, швидкодіючою аміачною селітрою;
 • здатним зберігатися в грунті навіть при внесенні з осені сульфатом амонію.

Фосфорні добрива, забезпечуючи ресурси для повноцінного росту та плодоношення, дозволяють внести в грунт елемент, який в ньому у вільній, доступній формі відсутній:

 • класичний і незамінний суперфосфат, що погано розчиняється в воді та чудово розсівається по грунту, легко засвоюється рослинами;
 • концентрований та агресивний подвійний суперфосфат;
 • фосфоритне борошно.

Ці добрива вивільняються повільно, їх передозування зазвичай не помітне, а ось нестача — дуже чуттєва.

Калійні добрива потрібні для дорослих рослин, цвітіння, плодоношення, роблять доступний наявний в грунті в малодоступних формах елемент:

 • призначений лише для осінньої обробки землі хлористий калій;
 • незамінний для врожаю овочів та ягід сірчанокислий калій;
 • калійна сіль;
 • сульфат калію.
Комплексне мінеральне добриво - просте рішення проблем

Комплексне мінеральне добриво – просте рішення проблем

Комплексні добрива — найзручніше рішення проблем

Такі добрива недаремно вважаються найкращими для тих, хто поки що не має достатнього досвіду в застосуванні препаратів на своїй ділянці чи хоче зекономити час, зусилля та уникнути помилок. Це готові до використання суміші, що надають рослині відразу все необхідне.

Класичні комплексні добрива — повні або неповні базові суміші:

 • нітрофоска з рівним поєднанням макроелементів є повним комплексним добривом для овочів, кущів, дерев, що вноситься на початку вегетації;
 • нітроамофоска до трьох базових макроелементів «додає» ще й сірку, що дозволяє підвищити стійкість та врожайність рослин;
 • плодово-ягідна суміш спеціально призначена для улюблених врожайних видів, містить підвищену дозу фосфору та калію і понижену, але ефективну форму азоту;
 • амофоска — добриво з азоту і фосфору, що в основному застосовується для покращення вкорінення, підвищення стійкості рослин;
 • діамофоска — комплексне добриво з підвищеним вмістом калію та фосфору, для плодоносних та квітучих рослин, підвищення стійкості;
 • калійна селітра — калійно-азотне добриво для покращення врожайності, смакових та декоративних якостей, незамінне для квітів.

У кожного виробника добрив є більш сучасні, універсальні за призначенням повні добрива, в яких поєднуються макроелементи в більш доступних формах.

Складні комплексні добрива, як правило, більш «вузькоспеціалізовані» — призначені для окремих рослин і їх груп, окремих фаз розвитку. Такі добрива легко розрізнити за назваии — «Для квітів», «Для троянд», «Для газону», «Для помідорів», «Для огірків», «Для полуниці» і т.д. Є добрива для листяних та квітучих рослин, всіх овочів чи всіх ягід. А також весняні, літні та осінні суміші, готові до використання в конкретний сезон. Такі добрива не просто легше купити, вони гарантовано підходять для конкретної рослини і задачі, тому і є найнадійнішим вибором.

Мікродобрива та як їх застосовують

Добрива, що містять один окремий мікроелемент або цілу групу мікроелементів переважно в хелатній, доступній для засвоєння рослиною формі, називаються мікродобривами. Комплексні мікродобрива застосовують для позакореневого підживлення в період активної вегетації, найчастіше — на самому початку та в фазі найактивнішого росту.

Добрива з одним-двома елементами застосовують, коли є ознаки їх нестачі чи проблеми в розвитку. Дізнатися, чого саме не вистачає рослині, можна за листям, плодами, цвітінням, ростом — індивідуально для кожного виду. Так, борні мікродобрива застосовують для стимуляції на початку росту, молібденові — для оптимізації розщеплення азоту та підвищення врожайності, мідні — для підвищення стійкості і т.д.

Краще менше, ніж більше - правило, якого слід дотримуватися, використовуючи будь-які мінеральні добрива

Краще менше, ніж більше – правило, якого слід дотримуватися, використовуючи будь-які мінеральні добрива

Інструкція — кращий друг садівника

Все, що необхідно знати про спосіб та терміни застосування мінеральних добрив, розповідає інструкція. І не варто шукати рекомендацій деінде: властивості кожного окремого препарату найкраще вивчені саме його виробником. І якщо ігнорувати вказівки, нічого доброго не вийде. Окрім дозування, термінів, видів рослин, способу внесення, в інструкції завжди є ще два надважливих пункти — норми безпеки й засоби індивідуального захисту, які потрібно вивчати не менш ретельно.

Загальні правила і заборони, про які не варто забувати

Окрім того, що мінеральні добрива варто застосовувати тільки відповідно до їх призначення, потрібно завжди дотримуватися рекомендованих виробником дозувань. Щоб ніколи не перевищити допустиму норму внесення добрив та не «переборщити», достатньо чітко виконувати вказівки інструкції, а ще краще — використовувати міндобрива в трішки нижчому дозуванні.

Гранично допустима концентрація на квадратний метр грунту — 30 г азотних, 25 г фосфатних, 20 г калійних добрив. Зазвичай рослинам достатньо максимум 2-3 підживлення за сезон, середня сукупна кількість повного міндобрива для кущів, дерев чи на квадратний метр насаджень повинна складати 70-80 г на рік.

Ніколи не варто ігнорувати правила зберігання добрив. Їх потрібно розташувати в щільно закритій тарі окремо від харчових продуктів, в місцях, недоступних від тварин та дітей. Для роботи з добривами обов’язково потрібно одягати засоби захисту.