Обрізка малини восени — звичайної і ремонтантної

Малина — один з найнадійніших плодових чагарників в садах більшості українців. Посухостійкий, витривалий до хвороб і шкідників, може рости на більшості ґрунтів без особливого клопоту. Але без обрізки хоча б раз на рік нормального врожаю малина вам ніколи не дасть. Так, в перші роки побалує ягодами на «поїсти». Але з кожним сезоном буде перетворюватись на все більш непрохідні хащі з поодинокими ягодами. А все тому, що пагони у малини «одноразового» плодоношення, точніше «односезонного». Тобто якщо цього року на якомусь пагоні були ягоди, він свою місію виконав і більше не подарує вам жодної ягідки. Ніколи. Це стосується і звичайної малини, і ремонтантної. Але малина кожного року не тільки дає врожай на одних пагонах, але і відрощує «з нуля» нові. Саме новачки будуть родити наступного року, а ті, які віддали врожай, вже практично мертві. Завдання садівника – їх видалити, щоб не заважали рости молодій порослі. Як і коли обрізати малину восени, звичайну і ремонтантну, розкажу в своїй статті.

Обрізка малини восени — звичайної і ремонтантної

Обрізка малини восени — звичайної і ремонтантної

Для новачків. Ремонтантна малина відрізняється від звичайної тим, що родить і на тих пагонах, які виросли минулого року, і на тих, які тільки почали рости весною цього. Обрізка ремонтантної малини дозволяє садівнику або отримувати «розтягнутий», стабільний, але помірний врожай малини приблизно з середини липня до глибокої осені, або радіти багатому «одноразовому» осінньому врожаю ягід. Як правило, останній варіант обирають фермери, що вирощують малину на продаж, в садибах полюбляють смакувати малиною якнайдовше.

Загальні правила обрізки малини

У який би час року і яку б малину ви не обрізали, є загальні правила обрізування цієї рослини. Вони допоможуть зробити процес максимально безпечним для культури та комфортним для садівника:

  • Обрізувати малину треба в сонячну погоду добре заточеним секатором.
  • Зріз повинен бути перпендикулярним землі, без «вітрил», коли стирчать вгору смужки кори.
  • При обрізуванні під корінь пеньків у малини не залишають, бо залишки стебла — це місце для розвитку патогенів і шкідників.
  • Всі частини малини, що залишилися після обрізки, бажано акуратно спалити, тим більше — при будь-якій підозрі на зараження шкідниками й хворобами. Використання колючих пагонів з будь-якою метою, наприклад, для компостування і теплих грядок, проблематично навіть при якісному подрібненні. А ось попіл з малини — дуже цінне добриво!
Якщо акуратно спалити зрізані стебла малини, можна отримати цінне добриво - попіл

Якщо акуратно спалити зрізані стебла малини, можна отримати цінне добриво – попіл

Обрізка звичайної малини

Для літньої малини процедуру обрізки не варто відкладати на потім, а тим більше — до глибокої осені. Ідеальна обрізка на зиму — та, яку провели відразу після плодоношення, тобто ще влітку. Вона позбавить кущі від усього зайвого і дозволить не витрачати сили на непотрібні пагони й загоєння ран. Але влітку не завжди і не всі встигають обрізати малину після плодоношення. Тож якщо обрізувати звичайну малину восени, то не затягувати. Краще — у вересні, а ще краще – на самому його початку.

Всі здерев’янілі дворічні пагони, з яких збирали ягоди цього сезону, вирізаємо без жалю. Молоді, сильні пагони, основу куща, яка і повинна готуватися до майбутнього року, потрібно обмежити розумною кількістю пагонів, здатних принести якісний урожай — максимум, 8-10 стебел, якщо малина сформована у формі куща. Для малини на шпалері кількість пагонів контролюють, в залежності від зручності їх прив’язування до конструкції (щоб всім вистачало світла).

Коли основа куща сформована, варто почати обмежувати поросль, вирізаючи всі нові паростки. Швидше за все, ці пагони не встигнуть визріти до зими й вимерзнуть. Але нічого страшного не станеться, якщо ви видалите їх весною.

Про інші складові догляду за малиною після плодоношення читайте в нашій статті Догляд за малиною восени і влітку.

Пагони малини, що відплодоносили, візуально дуже відрізняються від молодих - помилитися неможливо

Пагони малини, що відплодоносили, візуально дуже відрізняються від молодих — помилитися неможливо

Обрізка ремонтантної малини

У ремонтантної малини останні ягоди збирають пізно, тому обрізка після плодоношення фактично є обрізкою під зиму. Базове обрізування однакове для будь-якої малини — видаляють не тільки пагони, що родили в  цьому сезоні, а й всі пошкоджені, хворі, сухі стебла. При цьому проводять санітарну чистку якомога раніше після збору останніх ягід.

У ремонтантних сортів 4-6 сильних пагонів, що виросли в поточному сезоні, залишають на зиму тільки тоді, коли хочуть отримати дві слабші, розтягнуті хвилі врожаю, що дозволяють ласувати ягодами з середини літа до пізньої осені. Для більш рясного, нехай і одного врожаю всю надземну частину видаляють під зиму, в листопаді, не залишаючи навіть пеньків.

Читайте також нашу статтю Ремонтантна малина – особливості догляду на початку літа.

Як за допомогою обрізки збільшити урожай малини?

В червні-липні, коли малина родить і нарощує молоді пагони, як тільки останні виростуть до 80-120 см, треба вкоротити їх на 10-15 см. Це стимулює зростання з пазушних бруньок основного стебла бічних гілочок, які до осені виростуть приблизно до 30 см.

Весною наступного року, поки ще не прокинулися бруньки, необхідно знову підрізати пагони малини на 5 см, але тепер уже першого порядку (що ростуть від основного стебла). Це знову стимулює утворення бічних пагонів, але тепер уже другого порядку. При цьому родитиме малина і на пагонах першого, і на пагонах другого порядку, що і збільшує урожай вдвічі.

Основному стеблу дають відплодоносити і, не чекаючи закінчення вегетації, як тільки зняли останню ягоду, видаляють. Рання обрізка торішніх пагонів забезпечує нову поросль поживними елементами, збільшує освітленість і провітрюваність кущів, а значить — здоров’я малинника.

Читайте також нашу статтю про осінню обрізку плодового саду.

Натхнення!

ЗЕЛЕНА САДИБА.