Обрізка дерев для початківців — види і терміни, схеми і фото

Навіть досвідчені садівники завжди відчувають особливе хвилювання, коли діло доходить до питання сезонної обрізки дерев. Кожна рослина — справжній скарб, і варто взяти до рук інструменти, як здається, що один необережний рух, неправильний чи несвоєчасний зріз може погубити роки догляду і всі надії на врожай. Та страшного в обрізці плодових дерев нічого немає. Як і складного. Цей процес підкоряється дуже простим нормам і правилам. І якщо пам’ятати про принцип, запозичений в шевців — «сім раз відмір, а потім вже ріж» — вдасться все зробити без помилок з першого разу.

Обрізка дерева, секатор, руки - фото

Обрізка дерев для початківців — види і терміни, схеми і фото

Чому обрізка дерев так необхідна?

Без обрізки дерев, особливо плодових, зовсім у власному садку обійтися не вдастся. Це невід’ємна складова навіть не повноцінного чи ідеального, а елементарного догляду за деревами, які без обрізки не можуть нормально розвиватися. Вона однаково важлива і для декоративних видів, і для тих дерев, що приносять урожай. Обрізка виконує не одну чи дві, а цілий ряд ключових для розвитку дерев функцій:

 • дозволяє сформувати і підтримувати крону, за бажанням — стримувати ріст та наділяти дерево більш акуратними контурами;
 • попереджає загущення, захаращення дерева мілкими гілками-дзигами та інші проблеми в розвитку дерева, забезпечує рівномірний доступ всіх пагонів до повітря та світла, попереджає причини, які роблять дерево вразливим до шкідників та хвороб;
 • продовжує життя дерева, дозволяє вчасно його омолоджувати, оновлювати;
 • підвищує та забезпечує стабільну урожайність та якість плодів;
 • зменшує ризики розщеп, пошкоджень, втрати стійкості, загибелі дерева під час буревію, під снігом і т.п.

Одним словом, саме обрізка підтримує дерево здоровим, контролює його розвиток та забезпечує розкриття як декоративного, так і врожайного потенціалу виду.

Види обрізки, про які варто знати кожному

Такі поширені терміни, як «весняна обрізка» та «осіння обрізка» — це не більше, ніж періоди, під час яких можна проводити роботи. Ці назви обрізок дерев не вказують на ключові їх особливості. Спочатку потрібно чітко сформулювати ціль, мету, призначення обрізки, і тоді очевидними стануть і терміни, доречні для роботи з деревами.

До базових видів обрізки належать:

 • санітарна обрізка, чи чистка дерев;
 • формуюча обрізка;
 • омолоджуюча обрізка;
 • термінова, чи екстрена обрізка дерева.

У кожного виду обрізки є свої особливості. Найскладніший з них — формування, що вимагає оцінки перспективи розвитку дерева та аналізу росту гілок. Та починається все зі значно простішої чистки.

Санітарна обрізка

Це обов’язкове для всіх дерев чищення від усього зайвого, пошкодженого та непотрібного. Під час щорічної чистки видаляють:

 • зламані чи хворі гілки;
 • слабкі, тонкі пагони;
 • гілки, що ростуть всередину крони, накладаються одна на одну або ростуть вертикально — їх визначають за напрямом росту до центру, а не назовні, або, якщо так зручніше, за кутом, під яким вони ростуть — гострим, менше 40°;
 • дзиги (жируючі, непродуктивні, неплодоносні);
 • засохлі гілочки.

Таку обрізку завжди проводять після зимівлі та до розпускання бруньок, напровесні, орієнтовно — в березні чи на початку квітня.

Пошкоджені гілочки потрібно обрізати до здорової тканини, над першою сильною брунькою, решту — повністю.

Читайте також, як побороти моніліоз в саду.

Санітарна обрізка дерева - схема

Санітарна обрізка для всіх дерев – це чищення від усього зайвого, пошкодженого та непотрібного

Формуюча обрізка дерев

По суті, це декоративна чи естетична обрізка, та у плодових дерев вона направлена не на красу, а на створення такої крони, яка забезпечить гарне плодоношення на довгі роки. Формуючи дерево, у нього утворюють сильні скелетні гілки першого, другого та третього порядку, надають загальних контурів, обмежують висоту. Формування можна проводити після санітарної обрізки ранньою весною або залишити на пізню осінь, що дещо ризикованіше. Головне — проводити її тоді, коли рослина «спить», а не під час сокоруху.

Без досвіду оцінити те, як в подальшому буде розвиватися рослина, непросто. Та потрібно бути сміливим і пам’ятати, що кращий врожай приносить дерево з кроною, що розвивається рівномірно, збалансовано, де кожна гілка отримує достатньо світла та «дихає». Для гарної основи потрібні правильні гілки, що спрямовані трошки вгору — не зовсім горизонтальні, а розташовані під кутом 45-65°. Оцінювати кут нескладно. Поставте долонею прямий кут до стовбура чи гілки попереднього порядку, уявіть бісектрису: якщо гілка залишається в нижній половині, це і є правильний кут.

Дерева формують ярусно (2-3 скелетні гілки на одному рівні, 2-4 яруси на дерево), розріджено-ярусно, безярусно (одна гілка на один рівень), кущовидно чи вазовидно — без центрального провідника, з 4-5 гілками на одному рівні. Ярусний варіант формування — універсальний, надійний і найпростіший.

Для кожного дерева є свої схеми, варіанти, нюанси. Та іноді всі ці нюанси лише плутають. На обрізку можна і треба дивитися простіше: ваше завдання — через 3-5 років отримати рівномірно розвинуте дерево з 6-8 (максимум до 12) скелетними гілками, що правильно розташовані і не заважають одна одній. І таку висоту і розміри, які гарантують зручність роботи з деревом, в тому числі для збору врожаю.

То де різати?

Якщо ви хочете правильно сформувати молоде дерево, почніть з простого: визначте висоту бажаного штамбу на висоті від 50 см до 1,5 м, стандарт — 70-80 см. Переконайтеся, що над цим місцем залишається щонайменше 4-5 бруньок і обріжте центральний провідник (якщо можете визначити, ріжте над брунькою, розташованою з протилежного до місця прищепи боку).

Якщо вже є розгалуження, формуйте скелетні гілки відразу, якщо ні — почекайте наступного року, коли вони відростуть. Залиште на приблизній висоті штамбу 2-3 скелетні гілки, що розподілені рівномірно в різні боки, розташовані під ідеальним кутом, вкоротіть їх до половини довжини. З першим ярусом в наступні два роки знадобляться ще дві обрізки: з гілок другого порядку теж залиште лише 2-3 (першу — не ближче 40-60 см до стовбуру), також обріжте їх від половини до третини — і ваша скелетна основа першого рівня готова.

Поки формуєте другий та третій порядок першого ярусу, потрібно почати обрізати наступні рівні. Через 50-60 см вище по стовбуру залиште на центральному провіднику 2-3 гілки, що ростимуть між гілками першого ярусу. Їх вкорочують трішки коротше, ніж на попередньому рівні. А наступного року залишають з бічних пагонів також 2 або 3 гілки — скелеті гілки другого порядку.

Якщо висота дерева дозволяє, ще через 40-45 см вище формують третій ярус — 1-2 вкорочені гілки, над якими і обрізають верхівку, обмежуючи розвиток дерева у висоту.

Все, що вам потрібно — обирати кожного разу найсильнішу гілку, що росте під кутом 45-65°, уникати конкуренції, близькості гілок, придивлятися до росту і «слухати» дерево. Яруси можна «закладати»:

 • розріджено, з меншою кількістю гілок через 20-30 см,
 • створити один нижній ярус з 4-5 гілок, що потім утворять своєрідну чашу
 • або просто формувати крону з розташованих почергово в різні боки, в 10-15 см одна від одної 6-7 скелетних гілок.

«Базові» гілки вкорочують тим сильніше, чим вони слабкіші, на ¼-½ довжини, перевіряють направленість, кути, загальний малюнок крони перед кожним зрізом.

Якщо є доросле запущене дерево, у ньому поступово, на протязі декількох років, обрізують зайві гілки та вкорочують решту, доки не отримають добре освітлену рівномірно розвинену крону.

Після того, як основа дерева утворена або відновлена, обрізування зводиться до вкорочування гілочок для стимуляції росту нових пагонів, обмеження довжини гілок, росту дерева вгору. Всі однорічні гілки вкорочують до бруньки, багаторічні — до відгалуження, щоб стимулювати ріст квітучих, плодоносних гілок або перенаправити розвиток в потрібну площу. Разом з санітарною обрізкою, проріджуванням це дозволяє підтримувати крону повітре- та світлопроникною.

Омолодження

Це особливий вид обрізки дерев, найчастіше — кардинальної, спрямований на тотальну заміну більшої частини гілок та переформування. Застосовується до занедбаних, дуже старих, понівечених дерев. Проводять омолодження напровесні.

Омолоджують зазвичай дерева старше 18 років, для плодових видів — старше 15 років чи при втраті урожайності. Базовий варіант омолодження — обрізати всі гілки без винятку рівно на ⅔. Якщо дерево запущене, загущене, доведеться з гілок обрати 2-4 для першого ярусу, безжально видаляючи інші або зрізати стовбур навскіс на висоті бажаного штамбу, створюючи крону заново з нового приросту.

Спилювання гілки дерева

Омолоджуюча обрізка спрямована на тотальну заміну більшої частини гілок та переформування

Вчасна обрізка дозволяє захистити плодові дерева від появи грибів-паразитів.

Екстрена обрізка

Це всі ситуації, коли обрізку доводиться проводити незаплановано, щоб врятувати дерево. Сильне ураження шкідниками чи хворобами, травми, розщепа внаслідок негоди вимагають робіт відразу, не чекаючи вдалого часу, до здорових тканин з ретельною обробкою ран.

До термінової обрізки належать і ситуації, якщо дерево активно нарощує зелень і є ризик втрати врожаю, крона занадто густа. Прищипування гілочок, видалення дзиг, обмеження росту молодих пагонів дозволяє перенаправити сили на визрівання плодів. А у декоративних видів — стимулювати галуження.

Коли і як обрізати плодові дерева?

Щоб не заплутатися в тому, коли, що і як різати, варто вести щоденник або хоча б мати базовий план для щорічної обрізки. Запишіть всі дерева на ділянці та ті види обрізки, які їм необхідні, в таблицю чи на картках, сплануйте порядок проведення робіт чи простий перелік завдань, заведіть журнал, щоб відстежувати та аналізувати частоту і результати обрізки. Декілька хвилин на планування варті економії годин розгубленого оглядання садку «на місці». Щоб зіставити ідеальний графік обрізки, достатньо запам’ятати декілька принципів:

 • чим раніше цвіте дерево, тим раніше його потрібно обрізати;
 • насіннєві плодові дерева обрізають до кісточкових;
 • декоративні види обрізають після плодових;
 • чим сильніша обрізка потрібна дереву, тим вище в графіку робіт воно повинне стояти.

Не забудьте продумати логістику, пересування по ділянці. Адже у більшості випадків для обрізки доведеться переносити драбини. Починайте з дальніх від будинку дерев і рухайтесь у бік тих, що ростуть біля дому або місця зберігання інструментів та інвентарю.

Читайте також нашу статтю Тонкощі осінньої обрізки — що різати, коли і навіщо.

Терміни та календар обрізок

Оскільки дерева завжди обрізають до початку та після завершення вегетації, підходящий для обрізки час буває лише наприкінці зими, від сильного морозу і доки не почнеться сокорух (березень-квітень), або наприкінці осені, коли відбудеться листопад і прийде холод (кінець жовтня-листопад). Обрізку можна проводити в сухі, ясні дні, за температури не нижче -5°С. При значному досвіді продовжувати різати дерева можна навіть взимку.

Орієнтовний календар обрізок дерев, що дозволяє не забути, коли і що різати:

 • Кінець зими, доки не набухнуть бруньки — безжально вирізаємо все хворе, пошкоджене, зламане, загущуюче, неправильно зростаюче, а потім формуємо дерева.
 • Літо — обрізаємо, лише якщо щось надламалося, прищеплюємо чи видаляємо зайві молоді пагони для зменшення загущення, стимуляції плодоношення, зупинку розвитку небажаних гілок.
 • Осінь — нічого не чіпаємо, доки не прийде справжній холод, бо будь-яка обрізка може за повернення тепла стимулювати ріст, а з листопада чистимо крону від пошкоджених гілок, за бажанням — омолоджуємо або формуємо.
 • Зима — плануємо, обрізаємо зламані гілочки під час візиту в садок.

Як не помилитися при обрізці дерев?

Необхідність оцінки стану гілки та дерева загалом — важлива передумова правильної обрізки. До того, як просто вирізати гілку, огляньте її, зрозумійте, як вона росте, де є наплив в основі, як розташовані бруньки.

Обрізку дерева завжди проводять над брунькою або до відгалуження, що направлені назовні, а не всередину крони. Зріз проводять від бруньки вниз під кутом в 45°, так, щоб верхній та нижній край були на рівні верхнього та нижнього краю бруньки. Ні занадто глибокий зріз, ні «пеньок» недопустимі. При зрізанні гілок повністю потрібен зріз «на кільце» — без пенька або заглиблення, врівень з напливом у основі гілки. Якщо відразу різати важко, гілку спочатку вкорочують, а потім зрізають повністю.

Обробка всіх ран на деревах обов’язкова незалежно від пори року, розміру зрізу чи віку рослини. Її проводять садовим варом, ретельно покриваючи всі оголені тканини. Перед замазуванням краще продезінфікувати зрізи слабким розчином марганцівки, бордоської суміші, сульфату міді. Найпростіший варіант — купити готовий препарат у будь-якому магазині для садівника. Домашні аналоги — пластилін, віск, суміш з глини, фарби краще залишити до тих часів, коли ви станете достатньо впевненими у власних знаннях.

Правильний зріз гілки - над брунькою

Зріз проводять від бруньки вниз під кутом в 45°, так, щоб верхній та нижній край були на рівні верхнього та нижнього краю бруньки

Інструменти для обрізки дерев — не такі вже й різноманітні

Виробники щороку вигадують все нові моделі, та базовий перелік тих помічників, за допомогою яких можна провести обрізку дерев на ділянці, незмінний. Для роботи з деревами потрібно придбати:

 • секатор для дрібних гілок (до 1 см, чим простіша модель, тим менший діаметр вона «подужає»);
 • гілкоріз для товстих гілок (від 5 мм до 3-4 см у найсучасніших гілкорізів з нахрапом);
 • пилку для зрізання найтовщих частин — гілок та стовбурів товщиною від 4 см.

Головне в інструментах для обрізки дерев — надійність, довговічність, якість матеріалів та зручність. Почати краще з середнього за вартістю сегменту, простих, надійних інструментів з гарантією та ергономічними ручками, базових універсальних моделей від найбільш популярних виробників. А вже з досвідом шукати те, що більше до вподоби саме вам.

Хороший інструмент — той, який залишає рівні, чисті зрізи. Весь інструмент потрібно тримати в чистоті, доглянутим та загостреним. Після кожної роботи, кожного дерева леза потрібно дезінфікувати (наприклад, спиртом), щоб не розносити по садку хвороби.

В статті використані схеми з сайту Ботанічка.

ЗЕЛЕНА САДИБА.