Оксана Дивисенко – засновниця, головний редактор і постійний автор «Зеленої садиби». Щиро переконана, що життя за містом прекрасне, але поки з родиною веде «подвійне життя»: в мальовничому волинському селі і у звичайній міській квартирі. Щиро ділиться з читачами своїм досвідом створення красивого саду і затишного буття.

Моніліоз – захворювання не тільки абрикоса, а й інших кісточкових: вишні, черешні, сливи, персика тощо. Більше того, минулого року я лишилася без половини врожаю яблук, частина яких просто згнила на гілках. Тобто насіннєві плодові дерева також вражаються моніліозом. Через прохолодні і дощові весни, які «радують» садівників в багатьох регіонах України останніми роками, ця хвороба катастрофічно поширилася нашими садками. І сьогодні, якщо не використовувати для обробок саду навесні хімічні препарати (і не один раз), я вважаю, побороти моніліоз в саду нереально. Як і чим обробити абрикос і інші кісточкові дерева навесні з профілактичною і лікувальною метою від моніліозу, розкажу в статті.

Обприскування саду навесні

Моніліоз — чим обробити абрикос навесні?

Минулого року я намагалася використовувати в саду тільки біологічні препарати і бордоську суміш і лишилася зовсім без абрикосів і слив. Вишні вродили «тільки для себе», хоча попередні роки кілька відер я могла презентувати родичам чи знайомим, бо теж були вражені моніліозом. Ну і добра половина яблук, я вже писала, згнила на гілках. Про моніліоз яблунь читайте в нашій окремій статті.

Обрізка перед оприскуванням саду обов’язкова!

Про обрізку саду у нас теж є чудова стаття, в цій я просто зазначу: якщо ваш абрикос був вражений моніліозом минулого року, без кардинальної його обрізки побороти проблему одним обприскуванням ви не зможете.

Вирізати всі уражені гілки потрібно було ще минулого сезону до здорової деревини, але якщо ви цього не зробили, доведеться обрізати все хворе, сухе, пошкоджене зараз – перед першою весняною обробкою саду. Вона, до речі, може бути і не весняною, а зимовою.

Так, я, наприклад, планую обробляти сад вже на наступні вихідні — 17-18 лютого. Вже два тижні у нас на Волині стійкий плюс з дощами. Прогноз погоди дає надію, що в суботу дощу не буде, треба встигнути використати це «віконце», поки дерева не прокинулися.

Але повернімося до обрізки. Обрізаючи хворе дерево, вирізайте ще й ті гілки, які ростуть всередину і загущують крону. Не жалійте! Чим вільніше рухатиметься повітря всередині крони дерева, тим більше шансів, що моніліоз «не причепиться».

Але головне, для чого потрібна обрізка, дерево має бути настільки компактним, щоб, обприскуючи його, ви змогли покрити лікувальним розчином абсолютно всі гілочки та стовбур. Сухого місця не має лишитися!

А як обприскати абрикос висотою 5 метрів, щоб обробити його весь – до останньої гілочки? Ніяк. Принаймні, на звичайних присадибних ділянках з акумуляторним оприскувачем я не бачу такої можливості. Тому не жалійте.

Взагалі, формувати дерева в саду треба поступово – з року в рік – щоб стримувати висоту і ширину його крони в розмірах, які зручні для обробки дерева і збору врожаю. Якщо ви не обприскуєте абрикос весь повністю – ви проводите обробку «для галочки» і тим лише шкодите довкіллю, але ніяк не забезпечуєте себе врожаєм.

Кардинальна обрізка – це завжди стрес для дерева, але найкращий період для неї саме на початку вегетації. Вважається, що безпечно можна обрізати до третини гілок дерева за раз. Після обрізки абрикос швидко пускає молоду поросль, більшу частину якої треба виламувати руками впродовж теплого сезону, поки гілочки не здерев’яніли.

Обприскування саду і погодні умови

Перша обробка дерев проти моніліозу та багатьох інших грибних хвороб і шкідників проводиться достатньо сильними препаратами, які можуть спалити бруньки, що вже ожили і розкрилися. Тому треба встигнути її провести, поки дерево спить, а бруньки захищені.

Коли приходить ця пора? В різні роки – по-різному. На Волині, я вважаю, вже точно можна. Середньодобова температура вище рекомендованого мінімуму +4 градуси. Важливо, щоб не менше.

Увага! Я НЕ проводила осіннє викорінююче обприскування саду, бо погода і наїзди на дачу восени тільки на вихідні не дали мені такої можливості. Тому я обов’язково зроблю перше весняне обприскування саду по ще сплячим брунькам достатньо сильними препаратами. Якщо восени після закінчення вегетації ви оприскували свої плодові дерева, першу весняну обробку саду по сплячих бруньках можна пропустити.

Основна проблема у виборі часу для проведення профілактичних обробок – погода. Якщо ви живете біля саду – простіше. Ловіть будь-яке «вікно» безвітряної і сухої погоди.

Ідеально, щоб після обприскування не було дощу добу. Тоді, стверджують агрономи, ефективність обприскування 100% (за дотримання всіх інших параметрів). Якщо дощ пройшов через 3-4 години, ефективність обробки зменшується на 30-40 відсотків. Якщо через годину – на 50-70% (джерело).

Використання сучасних препаратів-прилипачів (наприклад, «Ліпосам») може значно підвищити ефективність обприскувань від моніліозу і інших хвороб саду у випадку дощу, що випадає в перші години після обробки.

Вітер – не менша проблема для обприскування дерев від хвороб і шкідників, ніж опади. Вітер навіть 2-3 м/с змінює траєкторію крапель розчину, простіше кажучи, розносить його навкруги, обділяючи дерева.

Але зловити весною безвітряний день ще важче, ніж сухий. Агрономи не рекомендують проводити обприскування під час вітру понад 4 м/с, бо його ефективність дуже низька. Ви просто псуєте довкілля і заспокоюєте себе, що ведете боротьбу за врожай.

Скільки разів обробляти дерева від моніліозу?

Одразу зазначу, що 4 основні обробки саду весною від хвороб і шкідників для вже хворих на моніліоз дерев — це далеко не ідеальна схема.

Бо при моніліозі вважаються найголовнішими обробки абрикоса по рожевому бутону (коли набубнявіли квіткові бруньки), під час цвітіння (не беріться за голову, є безпечні препарати) і одразу після цвітіння – коли ще навіть не всі квітки осипалися. В період цвітіння і одразу після нього дерева найбільш вразливі до моніліозу, особливо, якщо стоїть волога погода.

Використовувати буду, так звані, бакові суміші (два препарати змішуються в одному обприскувачі – один від хвороб, інший від шкідників), так кількість обробок зменшується вдвічі.

Якщо ви думаєте, що обприскувати сад від шкідників, якщо абрикос хворіє на моніліоз, не варто, помиляєтеся. Шкідники переносять цей патоген, тож поширюючись по саду, поширюють і моніліоз.

Моніліоз абрикоса

Ознаки моніліозу абрикоса в період цвітіння © Jack Kelly Clark

Моя схема обробки дерев від моніліозу цього року

Увага! Обираючи препарат для першої і наступних обробок обов’язково звертайте увагу на температури, при яких він діє, згідно з інструкцією виробника.

Перше обприскування для всіх плодових дерев однакове

Як я вже писала, збираюся, якщо погода дозволить, обробити сад вже 17-18 лютого. Нагадаю, середня добова температура повітря має бути не менше +4 градуси. Перше ранньовесняне обприскування – по сплячих бруньках.

Для нього я цього року використаю препарат «Біошок» (мідьвмісний фунгіцид від хвороб) і інсекто-акарицид (проти комах-шкідників і кліщів) Препарат 30 (В) (можна використати замість нього Препарат 30 (Д)).

Препарат 30 (В) —  не фітотоксичний і екологічно безпечний. На відміну від інших інсектицидів не має нервово-паралітичної і отруйної дії на шкідників, а порушує водний і повітряний баланс личинок і яєць, що призводить до їх загибелі. Ще одна важлива особливість препарату 30 В — він працює ще й як прилипач, бо це липка масляна емульсія. То ж використання прилипача в цьому випадку вже не потрібне.

Захист рослин інсекто-акарицидом при ранньовесняній обробці проводиться 4% розчином препарату (40 мл на 10 літрів води) до розпуску бруньок, при температурі приблизно +5…+7 градусів.

Замість фунгіциду «Біошок» можна використати інший мідьвмісний препарат, наприклад «Медян-екстра», або «Хорус». Якщо використовувати для першого обприскування саду бордоську суміш 3%, змішувати її з іншими препаратами НЕ можна. Бордоську суміш треба використовувати окремо!

Правила і послідовність розведення і змішування препаратів «Біошок» і «30 (В)» покроково:

  • Розводимо «30 (В)» в маточному розчині (1 л) в окремій посудині.
  • Розводимо «Біошок» в маточному розчині (1 л) в окремій посудині.
  • Розводимо маточний розчин «Біошоку» в робочій концентрації (1 л маточного розчину вливаємо в 8 літрів чистої води).
  • В уже готовий розчин «Біошоку» додаємо маточний розчин 30 (В) (1 л).
  • У нас виходить 10 літрів готового розчину для першого профілактичного обприскування саду. Використовуємо його протягом 2 годин.

Увага! Препарат 30 (В) – мінерально-масляна емульсія. Якщо його першим залити в розчин, він не дасть однорідно розчинитися іншому препарату бакової суміші.

Важливо дотримуватися рекомендованих виробником витрат розчину на одне дерево: 5 літрів на доросле, 2 л – на молоде. Обприскуємо не тільки крону, а й стовбур (миємо його добряче) і пристовбурове коло.

Препарати для першого весняного обприскування від моніліозу

Препарати для першого весняного обприскування від моніліозу

Друге обприскування для абрикоса і інших кісточкових

Друге обприскування для абрикоса і інших кісточкових від моніліозу проводиться в так звану фазу рожевого бутона (до розпускання), коли квіткові бруньки вже набубнявіли, але ще не відкрилися. Я використовуватиму бакову суміш «Хорус» у концентрації 3 г на 10 л води і «Актара» (1,4 г на 10 л). Норма витрат 1,5 – 4 літри розчину на дерево, залежно від розмірів крони.

Третя обробка — найголовніша — під час цвітіння абрикоса

Ця обробка мені дуже «муляла», бо, а як же бджоли? Але, виявляється, в останні роки з’явилися  фунгіциди, які відносно безпечні для бджіл. Так, наприклад, «Сігнум» дозволено використовувати під час цвітіння, але не тільки. Безпечними вважаються ще й фунгіциди «Терсел» і «Делан».

Щодо інсектицидів, то безпечними для бджіл називають «Маврік», «Біскайя», «Золон», «Каліпсо», «Кораген».

Але при цьому обприскувати сади під час цвітіння навіть безпечними препаратами можна тільки рано вранці, або ввечері, коли бджоли масово не літають.

Агрономи рекомендують провести під час цвітіння абрикоса дві обробки саме «Сігнум» з інтервалом 12-14 днів — по початку цвітіння і вкінці. Поки ще не вирішила, чи оброблятиму під час цвітіння свої абрикоси двічі. Буду дивитися по погоді.

Інсектициди, навіть умовно безпечні, в цей період все-таки не буду використовувати.

Четверте обприскування абрикоса від моніліозу – одразу після цвітіння

Використовуватиму «Скор» (2 мл/10 л) і «Хорус» (3 г/10 л) в баковій суміші разом з інсектицидом  Енжіо (3,6 мл/10 л). Крім того, в цю суміш додам біостимулятор від того ж виробника, «Сингента», «Ізабіон».

Дорогі читачі! В цій статті я намагалася, в першу чергу, для себе зрозуміти, що мені робити з моїми абрикосами, щоб влітку поласувати їх плодами. Але буду дуже рада, якщо мої поради допоможуть і вашому саду. Можливо, цих чотирьох обробок буде і недостатньо. Але при вищих температурах, які зазвичай встановлюються після цвітіння, вже можна буде використовувати для обприскування біопрепарати. Але це вже окрема історія)

Здорових і врожайних нам всім садів!

Оксана Дивисенко,

ЗЕЛЕНА САДИБА.