Тонкощі осінньої обрізки — що різати, коли і навіщо

З настанням осені закінчуються літні клопоти садівників — все вирощено, законсервовано, заморожено, сфотографовано та викладено в Інстаграм. Час наводити порядок. Саме осінні роботи в саду так люблять більшість садівників — гарячий сезон залишився в минулому, а шелест опадаючого листя викликає почуття спокою і рівноваги. А тим часом роботи в саду все ще багато, зокрема — чекає осіння обрізка дерев і чагарників, плодових і декоративних. Про обрізку садових культур восени і піде мова в цій статті.

Тонкощі осінньої обрізки — що різати, коли і навіщо

Тонкощі осінньої обрізки — що різати, коли і навіщо

Зміст:

Яка буває обрізка?

Грамотна обрізка дерев та чагарників має велике значення для профілактики захворювань, підтримання імунітету, гарного росту та плодоношення, збереження здоров’я і привабливого зовнішнього вигляду рослин. У районах з суворими сніжними зимами цей захід просто необхідний для успішної зимівлі багатьох дерев і кущів.

При осінній обрізці в саду головним є правило — починати її потрібно після листопаду, коли у рослин настає період спокою і зупиняється сокорух. А завершити необхідно до настання морозів. Всі процедури — випилювання або обрізка секатором проводяться у суху погоду, чистими та гострими інструментами.

Існує кілька видів обрізки, і у кожної з них свої цілі і завдання, та й виконуються вони в різний час. Тому важливо розуміти — що різати, коли і навіщо? Адже неграмотна обрізка принесе більше шкоди, ніж користі. Для початку розберемося з термінами.

Санітарна обрізка

Санітарна обрізка проводиться і навесні, і восени. При цьому видаляються всі зламані, засохлі або пошкоджені хворобами пагони. Особливу увагу варто звернути на гілки з різними потовщеннями, так званими, галлами. У них зимують личинки галиці — небезпечного шкідника плодово-ягідних культур. Такі гілки потрібно зрізати та спалити.

Санітарна обрізка необхідна всім без винятку деревам та чагарникам.

Проріджувальна обрізка

Проріджувальна обрізка переслідує відразу кілька цілей. Видалення зайвих пагонів полегшує плодове дерево або чагарник. Плоди на незагущеній рослині добре провітрюються та освітлюються сонцем, а отже, мають велику масу та привабливий зовнішній вигляд. Крім цього, загущення сприяє появі різних хвороб та шкідників, а обробляти такі посадки досить важко.

Велике значення має проріджувальна обрізка і для вдалої зимівлі рослин. Велика кількість гілок затримує сніг і при сильних снігопадах в кронах часто утворюються справжні замети. На морозі пагони втрачають еластичність та часто ламаються. Тому при підготовці до зими необхідно видалити зайві пагони, особливо що ростуть усередину крони, і вовчки — молоді вертикально зростаючі пагони.

Формуюча обрізка

Формуюча обрізка застосовується з раннього віку саджанця і спрямована на правильне формування куща або крони дерева. Основне завдання такої обрізки — стимулювання найбільш потужних пагонів до зростання та плодоношення. Попутно видаляються зовсім або укорочуються гілки, що ростуть в небажаному напрямку.

В результаті такої обрізки всі частини рослини рівномірно отримують поживні речовини та сонячне світло, і, як наслідок, правильно сформована рослина легко справляється з хворобами та шкідниками, добре зимує, а влітку радує рясним, якісним врожаєм.

Омолоджуюча обрізка

Омолоджуюча обрізка — звільнення дерева або чагарника від старих гілок. В результаті такої обрізки з’являється місце для росту молодих пагонів, що сприяє збільшенню врожаю, омолодженню та продовженню життя рослини.

При видаленні гілок секатором або ножівкою на рослинах залишаються рани, іноді досить великі. Багато садівників допускають серйозну помилку, намагаючись якомога швидше замазати зріз садовим варом. Поспішати з цим не варто. Свіжий зріз необхідно обробити мідним купоросом, дати поверхні підсохнути протягом 1-2 годин і лише потім нанести тонкий шар садового вару.

Тонкощі осінньої обрізки плодових дерев

У регіонах з холодними, часто непередбачуваними зимами небажано проводити осінню обрізку яблунь та груш. Під час зимових морозів в місцях зрізів гілок кора може вимерзнути, а деревина висушитися. Сильно обрізане дерево від затяжних морозів може просто загинути.

Тому восени плодовим деревам проводять санітарну обрізку, а при необхідності проріджують, щоб в кроні не затримувався сніг. Всі інші маніпуляції залишають на весну. Особливо це стосується молодих саджанців — їх обрізають тільки навесні.

У регіонах з м’яким кліматом, де взимку температура повітря не опускається нижче 5 °С можна проводити всі види обрізки плодових дерев не тільки навесні або восени, а й взимку.

Все вищесказане стосується і кісточкових культур. Вишні, черешні, сливи, персики та абрикоси краще обрізати ранньою весною, а восени видалити лише сухе та поламане гілля та прикореневу поросль, яка служить зимовим притулком для деяких комах-шкідників.

Читайте також нашу статтю Обрізка дерев для початківців — види і терміни, схеми і фото.

Осіння обрізка ягідних кущів

Ягідні чагарники за період вегетації та плодоношення витрачають досить багато сил. Щоб допомогти їм підготуватися до нового сезону і продовжити життя, необхідно восени приділити їм особливу увагу. Підживлення після плодоношення, боротьба з хворобами і шкідниками, розпушування та своєчасний полив — дуже важливі заходи по догляду за ягідними чагарниками, але осіння обрізка є обов’язковим елементом агротехніки для цих культур.

Багато плодових чагарників навесні прокидаються досить рано і можна просто не встигнути провести їм необхідну обрізку навесні. Тому, крім санітарної, ягідникам проводять і проріджувальну, а, при необхідності, і омолоджуючу обрізку восени.

При осінній обрізці ягідних чагарників необхідно дотримуватися кількох правил:

  • Не вкорочувати пагони — краще це зробити навесні.
  • Вирізати старі або засохлі гілки необхідно якомога ближче до землі.
  • При нарізці гілок не залишати пеньків, а робити зріз «на кільце».
  • Вирізати усі невизрівші пагони, оскільки сильні морози вони не витримають і можуть нашкодити зимостійкості чагарника.
  • При омолоджувальній обрізці стежити, щоб кількість вирізаних пагонів не перевищувала кількість залишених.

Особливості обрізки малини

Улюблена усіма малина — перший претендент на осінню обрізку. І тут навіть не треба чекати листопада. Річ у тому, що плодоношення у цієї культури відбувається на дворічних пагонах, які в наступному році врожаю вже не дадуть. Тому вирізати їх бажано відразу після збору ягід.

Тоді молоді пагони отримають більше повітря та сонця вже в цьому році, а отже, краще визріють та зможуть підготуватися до зимівлі і подальшого рясного плодоношення. Пагони, які відплодоносили, легко відрізнити від молодих —  вони мають коричневе забарвлення та легко ламаються.

Ремонтантні сорти малини обрізають після листопаду повністю, під корінь. Навесні підуть у ріст молоді пагони, на яких згодом з’являться ягоди. Ремонтантна малина, на відміну від звичайної, плодоносить на однорічних пагонах.

Особливості обрізки жимолості

Жимолость однією з перших радує нас своїм урожаєм, тому осіння обрізка їй просто необхідна. До того ж з віком цей кущ сильно розростається, покриваючись величезною кількістю гілок.

При обрізанні жимолості потрібно видалити всі пагони, що лежать на землі, та поросль, а сам кущ прорідити, вирізавши усі слабкі або просто зайві пагони. Решту гілок не вкорочувати, оскільки основне плодоношення цієї культури припадає на потужні річні пагони.

Особливості обрізки смородини

Пагони чорної смородини знижують врожайність у віці 4-5 років, тому, починаючи з цього віку, необхідно видаляти старі гілки, даючи можливість молодим паросткам визріти та набратися сил.

Червона та біла смородина здатні радувати гарним урожаєм трохи довше чорної, однак починаючи з 6-7 річного віку, і у цих сортів необхідно вирізати старі пагони. Робити це найкраще восени.

Особливості обрізки агрусу

Плодоношення агрусу починається у віці 2-х-3-х років і до 6-7 річного віку кущ радує дружною віддачею плодів. Приблизно з цього віку починається старіння куща.

Проводячи осінню обрізку, необхідно щорічно видаляти старі гілки і жируючі пагони, що не дають ягід. Для агрусу обрізка має дуже велике значення — запущений кущ починає хворіти та перестає плодоносити.

Особливості осінньої обрізки плодових ліан

Плодові ліани давно вже перестали бути рідкістю в наших садах. Сьогодні садівники успішно вирощують виноград, лимонник та актинідію. Усі ці культури відрізняються сильним сокорухом навесні, тому обрізають їх тільки в осінній період. Санітарну обрізку при цьому поєднують з формуючою та розріджувальною.

Детально про формуючу обрізку винограду читайте в статті «Формування винограду в регіонах з морозними зимами».

Обрізка декоративних чагарників восени

Осіння обрізка декоративних чагарників безпосередньо залежить від часу їх цвітіння. І якщо санітарна обрізка проводиться восени усім без винятку чагарникам, то формуюча (з укорочуванням пагонів) не зашкодить лише культурам, які квітнуть на пагонах поточного року.

Щоб не помилитися, потрібно запам’ятати, що восени можна стригти тільки чагарники, цвітіння яких припадає на середину літа, наприклад:

  • деякі види спіреї (квітучої влітку);
  • гортензія волотиста;
  • гортензія деревоподібна;
  • будлея Давида;
  • горобинник;
  • перстач гусячий та багато інших.

Я перерахувала декоративні чагарники, які найбільш часто зустрічаються з тих, що цвітуть на пагонах поточного року. Але насправді їх список значно більший. Якщо у вас ростуть декоративні чагарники, які ви не знаєте, як правильно і коли обрізати — восени краще обмежитися санітарною обрізкою, а основну стрижку провести після цвітіння.

Особливості обрізки кущів троянд

Більшість троянд зимують під укриттям, тому осіння обрізка для них просто необхідна. Обрізку проводять в середині осені у суху ясну погоду. Спочатку видаляють усі гілки, що ростуть усередину куща, пошкоджені, слабкі і невизрівші пагони. У щеплених сортів видаляють усю прикореневу поросль.

Існує кілька способів обрізки троянд — з сильним укорочуванням гілок, середнім та слабким. Найчастіше садівники застосовують другий спосіб, зрізуючи пагони над п’ятою або шостою брунькою. Важливий нюанс — брунька повинна знаходитися зовні, в іншому випадку новий пагон буде рости всередину куща.

Троянди, що плетуться, восени не варто сильно укорочувати, досить провести санітарну обрізку і видалити квіти та бутони.

Дорогі читачі! Осіння обрізка дерев та чагарників — необхідний етап по догляду за рослинами. Правильно зроблена обрізка з дотриманням строків сприяє доброму розвитку, збереженню імунітету, підвищенню врожайності та доглянутості зовнішнього вигляду рослин. Тому не ігноруйте цей захід в тих випадках, коли він необхідний.

Галина Мар’їна,

Ботанічка.