Портулак — відомий широко поширений у всьому світі бур’ян, що має ряд якостей, за які його дружно ненавидять всі городники. Одна з них — невикорінення. Портулак настільки життєстійкий, що навіть одна насінина може стати початком захоплення ділянки цим бур’яном. Щоб вивести портулак з городу та саду, потрібні терпіння, знання та чіткість виконання заходів по його знищенню. У цій статті розглянемо найпростіші та ефективні методи знищення портулаку на ділянці.

Бур'ян порутлак

Як перемогти бур’ян портулак?

Зміст:

Який буває портулак?

Портулак — рід рослин сімейства Портулакові, який об’єднує приблизно 100 видів однорічних трав’янистих рослин, значна частина яких належить до сукулентів. У цій статті, з усього розмаїття видів, нас цікавить портулак городній (Portulaca oleracea), як один з найпоширеніших бур’янів.

Великі куртини портулака займають береги річок, відкриті вологі ділянки з супіщаними ґрунтами, швидко поширюються по городах, полях, на прибудинкових територіях.

Стебла портулака, довжиною 10-40 см, м’ясисті, гладкі, округло циліндричної форми, всередині можуть бути порожніми. Колір стебел — червонувато коричневий. Переплітаючись, вони формують багатоветвисту рослину, що стелиться.

Листя зеленого кольору з восковим нальотом та характерною широкою листовою пластиною, розташовані супротивно (верхні) та спірально (нижні).

Квітки портулаку сидячі, дрібні, поодинокі, двостатеві, знаходяться в пазухах листків або розгалуженнях стебел. Пелюстки віночка тільки жовті, різної інтенсивності забарвлення, блискучі. Цвітіння тривале та охоплює період з червня по серпень.

Плід портулаку — багатонасіннева коробочка, округла або трохи подовжена. При дозріванні насіння в ньому з’являється поперечна тріщина, крізь яку насіння розсіюється по ґрунту. Плоди дозрівають в серпні-вересні. Всі надземні частини портулаку мають добре виражений кислий смак.

Особливості портулаку городнього, які зробили його одним з найбільш злісних бур’янів:

  • Один кущ портулаку, який розрісся, здатний за сезон сформувати до 3-х млн. життєздатного насіння, яке зберігає схожість до 40 років (не дивлячись на мініатюрні розміри);
  • Недозріле насіння зрізаного портулаку проходить дозарювання в коробочках, залишених на полі, а на наступний рік дає дружні сходи;
  • Всі вегетативні частини портулаку мають високу здатність до вкорінення, утворюючи на зламах листя, стебел, вузлів, повітряне коріння (особливо, якщо ділянка поливна та постійно волога), заглиблюючись останніми в ґрунт;
  • Зрізання на рівні ґрунту дорослих екземплярів провокує ріст сплячих бруньок (як з пошкодженої маси надземних органів, так і тих, що залишилися на глибині 2-х-3-х см).

Якщо ви почнете їсти портулак, про його користь ми теж розкажемо в цій статті, то вам його ще й не вистачатиме! Перевірено! Читайте нашу статтю Портулак — реабілітація. Як і для чого їсти?

Цвітіння портулаку городнього тривале та охоплює період з червня по серпень

Цвітіння портулаку городнього тривале та охоплює період з червня по серпень

Способи знищення портулаку городнього

Запам’ятайте! Всі роботи по знищенню портулаку необхідно проводити до його цвітіння. Обсіменена рослина (навіть із зеленим, напівзізрівшим насінням) встигне сформувати цього ж року кілька наступних поколінь, що відсуне позбавлення від бур’яну на невизначено довгий період.

Ефективними методами знищення портулаку є агротехнічні прийоми, що враховують біологічні особливості бур’яну.

Провокаційні поливи

У регіонах з теплою тривалою осінню після збирання врожаю та очищення поля від рослинних залишків ділянку вирівнюють граблями та поливають. Якщо город невеликий, то ефективніше полити його теплою (підігрітою) водою.

Насіння портулаку, що знаходиться в 1-3-х см шарі швидко та дружно (за 5-7 днів) зійде. Насіння, що залягає на більшій глибині, не сходить, але знаходиться в життєздатному стані до 40 років.

Ниткоподібні сходи портулаку, які з’явилися, відразу ж перекопують з обертанням пласта. Перекопування на глибину половини або цілого багнета лопати знищить все життєздатне насіння, яке залишилося незійшовшим у верхньому 3-х см шарі ґрунту, та живі сходи.

Навесні за 12-15 днів до посіву/посадки городніх культур, цей прийом потрібно повторити. Полити ділянку теплою водою, сходи, що з’явилися, знову перекопати з обертанням пласта, але можна дрібніше — на глибину 10-15 см.

Зауважте! Щоб знищити портулак необхідно ЦІЛІ рослини закопати глибше. Навіть маленький шматочок листа або стебла, що залишився на поверхні ґрунту, забезпечить зростання нової рослини, яка протягом 25-30 днів сформує до 40 тисяч життєздатного насіння.

Тому знищення портулаку розпушуванням сапкою або культивацією на 3-5 см в глибину ефекту не дасть. Навпаки, буде сприяти ще більшому розмноженню бур’яна.

Сходи портулаку, які з'явилися через кілька днів після провокаційних поливів, перекопують з обертанням пласта

Сходи портулаку, які з’явилися через кілька днів після провокаційних поливів, перекопують з обертанням пласта

Використання чорної плівки

Якщо портулак тільки почав заселяти ділянку, хороший ефект дає застосування світлозахисної плівки, якою вкривають ділянку на тривалий період часу. Її можна застосовувати весь літній період, вивівши з обігу засмічену портулаком ділянку, або використовувати плівкове укриття після культур, які рано прибирають (редис, салати, цибулю на зелень та ін.).

Мульчування ґрунту

У період вегетації городніх культур ефективно проти портулаку використовувати мульчування ґрунту після посадки, поливу. Шар мульчі повинен бути не менше 5-6 см і при необхідності нарощуватися до потрібної висоти.

Одноразове мульчування тонким шаром не дасть очікуваного ефекту. Високе мульчування (шаром 5-7-10 см) можна використовувати після осінньої підготовки ґрунту та навесні під висадку розсади. У вигляді мульчі використовують тирсу (не хвойних порід, вони збільшують кислотність ґрунту, яку не переносить більшість городніх культур), солому, сіно, верховий торф та ін.

Механічне знищення

Цей спосіб ефективний, коли портулак тільки почав заселення ділянки (зростає окремими кущиками). При вологому ґрунті вручну слід вирвати до цвітіння з коренем всі рослини портулаку, намагаючись не пошкодити надземну частину. Зібрати всі відламані вегетативні частини рослин (половинки листа, окремі частини стебел і т. д.). Бур’яни винести за межі ділянки і глибоко закопати або спалити.

Механічне знищення портулаку ефективне тільки на початкових етапах його появи на ділянці

Механічне знищення портулаку ефективне тільки на початкових етапах його появи на ділянці

Сидерати

В останні роки для знищення портулаку (та й ряду інших бур’янів) використовують осінній або весняний посів сидератів. Для знищення портулаку ефективний посів суміші гірчиці з ріпаком з подальшим закопуванням цих рослин. Застосування сидерації ділянки не тільки знищить бур’яни, але додатково оздоровить ґрунт та збагатить його органікою.

Читайте більше про сидерати у нашому матеріалі «Сидерати – що і для чого?»

Гербіциди

У домашніх умовах краще використовувати вищеописані методи знищення бур’яну. При своєчасному та ретельному проведенні агроприйомів, можна очистити ділянку від портулаку без застосування отрутохімікатів (гербіцидів). Останні, звичайно, звільнять ділянку не тільки від портулаку, а й від багатьох інших видів бур’янів.

Однак, як стверджують досвідчені городники, застосування гербіцидів саме для знищення портулаку малоефективне. Восковий наліт на листках та стеблах цих рослин оберігає їх від впливу хімічних речовин.

Якщо ви все ж вирішили використовувати на дачній ділянці отрутохімікати, то краще застосовувати гербіциди, що володіють здатністю знищувати зелені бур’яни під час їх вегетації. До таких препаратів належать «Ураган» та «Торнадо».

Оброблені розчином (при дрібному розпилюванні) рослини гинуть протягом 2-х-3-х тижнів. У ґрунті ці гербіциди швидко розкладаються і не накопичуються. Шкоди навколишньому середовищу (при застосуванні згідно з рекомендаціями) вони не приносять.

Читайте також наші матеріали «Бур’яни – боротися чи уживатися?»

Портулак в кулінарії та медицині

Багато дачників не знають, що портулак городній цілком їстівний і використовується в кулінарії для приготування гострих салатів, приправ до м’ясних страв, супів, пюре. Цю рослину маринують та солять.

І якщо використання в кулінарії портулаку — на любителя, то у нього є ще одне застосування. У народній медицині портулак городній вважається лікувальним засобом від багатьох захворювань ще з часів Гіппократа.

Його молоде листя та стебла містять легкозасвоювані білки, вуглеводи (глюкоза, фруктоза, сахароза, мальтоза та ін.), великий перелік макроелементів, в тому числі життєво необхідних — кальцій, магній, натрій та калій, а також мікроелементи, включаючи: мідь, нікель, марганець, цинк, залізо.

У великих кількостях в надземних частинах рослин портулаку городнього містяться вітаміни групи А, В, К, РР, Е, каротин, аскорбінова та нікотинова кислоти, інші корисні органічні сполуки. У насінні — жирні олії (олеїнова, лінолева, пальмітинова і ін.).

Такий багатий склад корисних речовин сприяє поліпшенню здоров’я при захворюваннях печінки, нирок, дизентерії, авітамінозі і цинзі, жіночих захворюваннях сечостатевої системи. Використовують портулак як ранозагоювальний та жарознижувальний, проносний, протизапальний, протимікробний та протиглисний засіб.

Тож, якщо портулак все ніяк не виводиться на вашій ділянці, можливо, варто звернути на нього увагу з іншої точки зору? Адже абсолютно непотрібною цю рослину назвати ніяк не можна.

Валентина Майдурова,

Ботанічка.