Вертикальні грядки – овочі «з неба»

Нещодавно “Зелена садиба” розповідала про варіанти вертикального озеленення присадибної  ділянки. Арки, альтанки, море квітів на клумбах-баштах і в підвісних кашпо… Одним словом, краса!  А чи ж можна так само висадити біля будинку зелень  чи помідорчики? – спитаєте  ви.  Ну, щоб одразу і краса і користь,  два в одному? Можна. І зараз я розкажу, як і з чого зробити вертикальні грядки.

Вертикальні грядки – овочі

Вертикальні грядки – овочі “з неба”

Між іншим, ландшафтні архітектори досить часто використовують як елемент дизайну, так званий, французький город. В ньому сектори із зелені та овочів мають правильну геометричну форму та обрамлені невисокою живою огорожею. «Французький» чи будь-який інший декоративний город — це справжня гордість господарів, бо і самим є чим помилуватися, і гостей здивувати. Але у кого ділянка невелика, той знає, як непросто вмістити всі свої забаганки на тих «нещасних» кількох сотках.

Хай так, та все ж наші садівники-городники знайдуть вихід з будь-яких ситуацій. Немає куди розвернутися вшир – будемо підійматися вгору! Вертикальні грядки можна облаштовувати по-різному, використовуючи для цього підручні засоби. В якості конструктивних елементів  для вертикальних грядок можуть несподівано виступити старі автопокришки, залізні бочки, обрізки пластикових труб чи пляшки з-під газованої води, керамічні та пластикові горщики, господарський інвентар та меблі, котрі вже відслужили свій вік.

При цьому вертикальні грядки можна організувати навіть не на городі чи подвір’ї, а просто на балконі міської квартири. Там зручно вирощувати різноманітну зелень та трави.

Вертикальні грядки - огірки в бочці

Вертикальні грядки – огірки в бочці

Вертикальні грядки — огірки в бочці

Багато хто чув про те, що огірки можна вирощувати в  бочці. А що для цього потрібно? Ну, по-перше, бочка місткістю 100-200 л. Можливо, в вашому господарстві знайдеться не одна така бочка, то буде нагода експериментувати ще й з кабачками, квасолею чи морквою. Ще з осені на дно бочки потрібно покласти дрібні рослинні рештки (траву, гілочки, сухі стебла), добре їх утрамбувати і присипати землею. Для кожної такої місткості знадобиться не менше трьох відер поживного компосту. Якщо навесні ґрунт просяде, то потрібно досипати ще, майже врівень з краями.

Огірки висаджують насінням чи з розсади, коли ґрунт вже достатньо прогріється. Якщо передбачаються заморозки, бочку накривають плівкою або агроволокном. Надалі огіркам потрібен звичайний догляд, полив і підживлення. Огіркові батоги можете спускати вниз, прищипуючи на кінцях, або ж підіймати на опори.

У бочці майже немає бур’янів, бо їм не має де рости. Ґрунт швидко прогрівається, а волога добре утримується, тому цілком реально дочекатися першого врожаю на кілька тижнів раніше. А через пару років з кожної бочки вийде до 200 кг відмінного перегною для удобрення того ж городу.

Високі грядки – просто і красиво

Високі грядки – просто і красиво

Високі грядки – просто і красиво

Про такі нехитрі конструкції ми вже трохи згадували в попередніх статтях. Оптимальна ширина високої грядки – 90-120 см, висота повинна бути зручною для роботи з рослинами. Стінки можна зробити з дерева, листів шиферу, змурувати з цегли або каменю. Наповнювати високі грядки компостом будемо так само як і в попередньому варіанті.

Щоб досягти більшої декоративності, слід підбирати рослини по висоті, кольору, одним словом – не боятися застосовувати свої приховані дизайнерські здібності 🙂  Не забуваймо, що така грядка може слугувати не тільки декоративним городом. Всього кілька легких рухів – і наш город  вже перетворюється на міні-тепличку! Тільки якщо ви плануєте накривати короб плівкою, то треба заздалегідь потурбуватися про кріплення для дуг. Високі грядки — основа городництва відомих практиків Курдюмова і Лядова.

 

Багатоярусні грядки – город для малих ділянок

Багатоярусні грядки – город для малих ділянок

Багатоярусні грядки – город для малих ділянок

Спробуйте влаштувати каркас-гірку для ящиків, де кожен наступний зміщений до центру на кілька сантиметрів. Верхні ящики будуть притіняти нижні, таким чином зберігаючи вологу і обмежуючи ріст бур’янів. Висаджені у вузькі щілини декоративні культури, зелень, кущі суниці завжди залишатимуться чистими, бо майже не стикатимуться з землею. Каркас можна виготовити в вигляді піраміди чи тунелю, або ж просто притулити до стіни. Такий варіант виглядає досить надійно і, думаю, що може прослужити вам не один рік.

Переваги багатоярусних грядок очевидні:

  • працювати біля таких грядок легко й зручно;
  • економія місця, і як ще один великий плюс – можна приховати негарну стіну чи паркан;
  • майже всі контейнери легко знімаються, тому їх можна переставляти місцями, а в разі необхідності (при загрозі заморозків, шквалів чи граду) навіть занести в приміщення чи під накриття;
  • менше бур’янів, тому рослини рідше вражатимуться грибковими інфекціями.

Про недоліки теж не варто забувати:

  • більшість варіантів вертикальних грядок розраховано на вирощування однорічних культур. Можете скільки завгодно милуватися фотографіями суничних пірамід із іноземних сайтів, але пам’ятайте, що нічим незахищені корені не витримають натиску наших морозів;
  • не всі городні культури рекомендується вирощувати таким способом. Піраміди, різного виду кишеньки, горщики більше підходять для вирощування зелені, цибульки, пряних культур, тобто рослин з не надто розгалуженою кореневою системою;
  • потрібен додатковий полив чи зрошування.

Врахуймо й те, що не всі викладені вище варіанти мають шанс на довге життя. Деякі матеріали ледве витримують один сезон, інші, такі як пластик чи спанбонд, з часом втрачають міцність, стають крихкими. Але хіба щось у нашому житті дається на віки?

Творіть, любіть життя, змінюйте світ на краще, не зважаючи ні на що. Бажаю натхнення, гарних ідей і щедрих урожаїв!

Наталка Волкова,

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить

Сохранить