Більшість рослин ми посіяли або посадили навесні і, здається, в середині літа можна вже розслабитися. Але досвідчені городники знають, що липень — час посадки овочів для отримання пізнього врожаю і можливості більш тривалого його зберігання. Це стосується і картоплі. Ранній врожай картоплі вимагає швидкого прибирання, адже при підвищеній температурі бульби швидко старіють. Таку картоплю краще швидше використати, вона не підходить для тривалого зберігання. А ось другий врожай картоплі — саме те, що треба для зимового та весняного вживання.
Зміст:
Зумівши посадити вдруге картоплю, ви отримуєте одразу кілька виграшних моментів:
Для можливості вирощування другого врожаю картоплі слід враховувати свою кліматичну зону. Найбільш придатними для літньої посадки картоплі є регіони, в яких не менше 170 безморозних днів у році (ред. – тобто другий врожай картоплі можна вирощувати по всій території України).
Для нормального дозрівання картоплі достатньо нічної температури повітря +13 градусів.
Щоб картопля другої посадки швидше росла, її краще посадити у високі теплі грядки. Теплі грядки, крім усього іншого, допомагають захистити картоплю від неочікуваних нічних заморозків.
Для кращого збереження вологи у ґрунті його після підгортання картоплі покривають шаром соломи. Мульчування картоплі, висадженої у спекотні літні дні, захищає її також і від перегріву. Добре використовувати для мульчування мох, який до того ж збагачує ґрунт живильною мікрофлорою.
Для захисту картоплі від захворювань, і в першу чергу від фітофтори, посадковий матеріал можна обробити «Фітофторином».
Особлива увага при посадці картоплі у липні для отримання другого врожаю приділяється вибору сорту картоплі і питанню якості посадкового матеріалу. Слід обирати сорти картоплі стійкі до хвороб і з меншою кількістю вегетаційних днів. У супер скоростиглих сортів збір врожаю можна починати вже через 60-70 днів.
Такими сортами картоплі можуть бути:
Ось кілька голландських сортів, придатних для літньої посадки:
Посадковий матеріал для повторної (літньої) посадки картоплі можна вибрати з бульб торішнього врожаю. Якщо ж тривалість теплих днів дозволяє, можна дочекатися літньої стиглості картоплі і проростити зібрані бульби нового врожаю.
Перша посадка картоплі, в залежності від регіону, в цьому випадку проводиться в квітні-травні. На сусідній площі ділянки висаджують ранньостиглі культури, такі як зелень, редис, скоростиглі овочі. Після збору дозрілих ранніх овочів на їх місце приблизно наприкінці червня-в середині липня висаджують літню картоплю для другого врожаю.
Такий варіант підходить для прохолодного літа, щоб не чекати дозрівання картоплі, посадженої навесні. В цьому випадку картоплю прибирають з настанням перших заморозків, приблизно на початку жовтня.
Посадивши навесні дуже ранні сорти картоплі, до початку липня можна вже отримати перший врожай. Обережно вибравши великі бульби картоплі, дрібні залишають у землі. Засохле та пожовкле бадилля прибирають, залишаючи тільки зелене з бульбами. Бульби, які не виросли, присипають компостом та землею, а потім, зверху висаджують картоплю для нового врожаю.
Якщо з якоїсь причини першу картоплю доводиться садити пізніше за звичайний термін, або ця картопля пізнього строку дозрівання, то при її висадці потрібно витримати відстань між рядами близько 70 см.
У такому випадку для посадки літньої картоплі не доведеться чекати дозрівання першого врожаю. А для отримання другого врожаю картоплі на цій самій грядці на початку липня висаджують пророщені у червні бульби між рядами зростаючої картоплі.
Перед посадкою землю поливають так, щоб вона добре зволожилася на глибину до півметра. У спекотні літні дні ґрунт швидко висихає і посаджена картопля вимагає додаткового поливу.
Необхідно також вжити заходів щодо захисту молодого бадилля від фітофтори. Висока температура і вологість сприяють швидкому розвитку цього грибного захворювання. Ретельно відбираючи здоровий матеріал для посадки, дотримуючись сівозміни та підбираючи стійкі проти фітофтори сорти картоплі, можна її уникнути.
Якщо ж профілактичні заходи не допомогли, то вже на початковій стадії зараження картоплю слід обробити від фітофтори будь-яким біофунгіцидом або використати народні засоби проти фітофтори.
Умови для гарного врожаю картоплі літньої посадки:
Пізню картоплю другого врожаю за теплої погоди збирають в жовтні або навіть на початку листопада. Ранні заморозки ще не сильні і не зашкодять врожаю, можливо тільки трошки його зменшать.
При ранніх заморозках картоплю можна захистити, покриваючи плівкою або флісовою тканиною.
Читайте також нашу статтю Коли копати картоплю?
Дорогі читачі! Якщо у вас ще не було досвіду посадки картоплі влітку для отримання другого врожаю, обов’язково спробуйте. При правильному догляді ви отримаєте додатковий врожай та забезпечите себе своєю картоплею на цілий рік.
Тетяна Омельянюк,