Коли і як садити часник весною

Озимий восени та ярий навесні, часник завжди є однією з головних культур для посадок на наших грядках. Здавалося б, щойно прогріється й підсохне ґрунт — можна сміливо садити часник. Та не все так просто. Щоб ярий часник порадував врожаєм та тривалим зберіганням, для нього потрібно обрати дійсно правильний час. І гарненько підготувати місце. Про те, коли садити часник весною та про деякі секрети його посадки, читайте в нашій статті.

Посадка часнику весною, фото

Коли садити часник весною. © theguardian.com

Ярий часник — м’який на смак та стійкий до хвороб. Хоч його голівки з розташованими спірально, в декілька рядів мілкими зубчиками з озимими в розмірі не зрівняються, зате й зберігатися можуть ледь не 1,5 року. Заради тривалого зберігання та смаку, що надає особливої пікантності традиційним стравам, ярий часник і вирощують.

Який часник садять весною

Ярий часник вирощують лише з зубчиків. Обирати варто найкращі — великі або середні, непошкоджені, тверденько-соковиті зубчики з повноцінних головок, які мають не менше 5 зубців.

А ось сорт часнику можна підібрати за своїми вподобаннями. Ярий часник пропонує вибір ранніх, середніх та пізніх сортів. Якщо хочете уникнути неприємних сюрпризів зі стрілкуванням, обирайте середньостиглі сорти, що добре зарекомендували себе в останні роки — «Алейський», «Гуллівер», «Вікторіо».

Озимий часник навесні саджати небажано, він утворює деформовані, дрібнозубчасті головки навіть за умови зберігання в холоді протягом зими. Не дасть результату і в’ялий часник, що випустив ростки в коморі. Такі головки згодяться хіба на зелень. Для гарного врожаю обирайте якісний посадковий матеріал ярих сортів.

Коли садити часник весною — раніше чи пізніше?

Зрозуміти, коли садити часник навесні найпростіше за температурою ґрунту. Це найнадійніший показник, який підкаже оптимальний час і закладе основу гарного врожаю.

Для посадки ярого часнику ґрунт повинен прогрітися до +5°C. Гарно вкорінюватися часник зможе, доки температура не перевищить +10°C тепла. Саме тому пізні посадки навесні не вітаються: якщо посадити зубчики на грядки з більш прогрітою землею, ви отримаєте слабкі, дрібні, погано розвинуті рослини та цибулини.

Оптимальні температури ґрунту зазвичай спостерігаються на початку чи в середині квітня. Та в останні роки перевіряти температуру можна вже з кінця березня. Зручно орієнтуватися на свято Благовіщення: за народними прикметами, перевіреними десятилітньою практикою, потрібні температури встановлюються якраз за лічені дні після Благовіщення.

Читайте також нашу статтю Як зберігати часник до наступного врожаю?

Як підготувати часник до посадки навесні

Здавалося, достатньо відібрати найкращі зубчики часнику та розсортувати їх за розміром — і можна висаджувати. Та щоб врожай ярого часнику приємно здивував розміром голівок, влаштуйте йому своєрідну стратифікацію. Заздалегідь, хоча б за тиждень, а в ідеалі — за місяць до орієнтовної посадки покладіть часник на охолодження в холодильник.

Напередодні посадки охолоджений часник потрібно дістати з холоду та прогріти до кімнатної температури. Дуже гарно стимулює вкорінення прогрівання часнику протягом 8-12 годин на батареї чи в теплій воді з температурою близько +40°C.

Якщо у вас є час, то можете спробувати і проростити часник: за 2-3 доби розкладіть зубчики на вологій тканині на пророщування (за тим же принципом, що і звичайне насіння). Але зазвичай є сенс гратися з пророщуванням лише, коли з посадкою трішки припізнилися.

Не забудьте перед посадкою протравити часник, щоб запобігти поширенню хвороб. Пів години в слабкому розчині марганцівки чи іншого системного фунгіциду достатньо.

Зубчики саджають цілими, не знімаючи і тим більше не надрізаючи лусочки.

Де садити ярий часник весною

Для весняних посадок часнику підготуйте сонячні грядки, бажано ще з осені, або хоча б за місяць до посадки. Ярий часник не надто добре росте на вітряних ділянках, тому краще продумати достатній захист від протягів принаймні з північної сторони.

Грунт для часнику підійде і супіщаний, і суглинок. Головне, щоб він добре пропускав повітря та воду, не було ризику перезволоження та закисання. Якщо земля щільна, краще закласти дренаж або хоча б підмішати в ґрунт пісок та компост.

Грядку перекопуйте глибоко, від 30 см, вносьте зрілу, добре ферментовану органіку. На «середній» землі достатньо на квадратний метр заробити пів відра компосту чи перегною, на дуже бідній знадобиться до 1 відра зрілої органіки. Якщо ви використовуєте мінеральні добрива, можете додати ще й 10-15 г комплексної суміші (на м²).

Прихильники органічного вирощування овочів можуть сміливо замінити міндобрива на кісткове борошно чи попіл (склянка). За можливості пролийте грядку біопрепаратами, що допоможуть відновити родючість та характеристики ґрунту. Можна висівати під ярий часник восени чи напровесні сидерати.

Не забудьте і про правила сівозміни. Навесні часник добре росте після бобових, зернових, огірків та їх родичів, капусти, всіх пряних трав (але при цьому краще уникати прямого сусідства з нутом, квасолею, горохом, капустою).

Ярий часник, як і будь-який інший, не висаджують після моркви, картоплі, цибулі та інших видів часнику протягом 3-4 років.

Посадка часнику весною

Правильно розташовуйте зубчики часнику при посадці. © oldworldgardenfarms.com

Як садити часник навесні

Грядку перед посадкою потрібно розпушити та ретельно розрівняти, ще раз перевіривши, чи не залишилось коренів бур’янів чи каміння. Як профілактику від шкідників, можна спробувати народний «прийом» — пролити грядки слабким розчином солі (3 столові ложки на відро теплої води). Або просто повторно використати біопрепарати з корисними бактеріями.

У самому висадженні зубчиків немає нічого складного:

  1. Зробіть неглибокі, до 4 см рядки з міжряддями у 20-30 см. Ярий часник не любить заглиблення: його садять так, щоб шар ґрунту над верхівкою був не більшим за 2 см.
  2. Часник розкладайте через кожні 8 см для середніх та 12 см для великих зубчиків. Якщо плануєте ласувати молодим часником і прорідити грядки, то розташовуйте зубчики густіше.
  3. Слідкуйте за тим, щоб не висадити часник «догори ногами» і не вдавлюйте зубчики у ґрунт, щоб не пошкодити зародки коренів.
  4. Загорніть грядки з часником, покрийте мульчею чи хоча б притрусіть піском, рясно полийте. І ні в якому разі не закривайте грядку плівкою, адже сходи часнику стійкі до заморозків, але не до випрівання.

Перших паростків на грядках з ярим часником можна чекати приблизно за 2 тижні, а якщо пощастить з погодою — то й раніше. Як тільки сходи стануть масовими, обережно розпушіть ґрунт в міжряддях. Захищайте ярий часник від посух: при нестачі опадів, поливайте грядку 1 раз на тиждень.

Тетяна Шумовська,

ЗЕЛЕНА САДИБА.