Без огірків я не уявляю свій город. Ранні огірочки ми дуже чекаємо, їх неможливо навіть порівнювати з огірками, купленими в супермаркетах. Тому намагаємося обійтися своїм врожаєм. Звичайно, в осінньо-зимовий період своїх свіжих огірків я ніде не візьму, у мене немає теплиці, що обігрівається. Але тут виручають заготовки, зроблені влітку. До вибору сортів огірка я ставлюся дуже відповідально. Намагаюся їх підібрати так, щоб врожай дозрівав якомога раніше, а плодоношення тривало до самих холодів. Щороку я саджу кілька перевірених сортів і гібридів та, обов’язково, пробую нові. У цій статті розповім про гібриди огірків, які мене порадували у минулому сезоні.
Зміст:
Селекціонери постійно виводять нові чудові сорти та гібриди, головними показниками яких є не тільки смак, але й врожайність, невибагливість, тривалість плодоношення. Сучасні гібриди не гірчать, не переростають. Тому я не пропускаю новинки, намагаюся експериментальним шляхом підібрати кращі огірки для моїх умов.
При виборі сортів огірків я, чесно кажучи, віддаю перевагу універсальним, які можна використовувати і для салатів, і для консервування. Врожай для заготовок я розподіляю за розміром: дрібні гарні огірочки — в маринад та на засолювання, більші і нерівні — для свіжих та консервованих салатів.
Останнім часом нам особливо полюбились не мариновані, а саме солоні огірки, без оцту. Цього року я вперше зробила заготовки способом «огірки в огірках». Рецепт дуже сподобався— невеликі огірочки прошаровуються натертими на терці огірками, без розсолу. Дуже вдалий рецепт — огірки смачні, використовуються й хороші товарні огірочки, й перерослі, а на приготування таких огірків йде зовсім небагато часу.
Частину огірків я вирощую в полікарбонатній теплиці — туди я намагаюся посадити самі ранні огірки і ті, які відрізняються подовженим плодоношенням. Ще я вирощую огірки у відкритому ґрунті і в, так званих, тимчасових укриттях під нетканим матеріалом.
Опис огірків, які мені в цьому році сподобалися, я почну з тепличних.
Гібрид скоростиглий, пучковий, до 8 зав’язей у вузлі. У цьому гібриді закладена висока врожайність. Зав’язей було багато, вони розвивалися до самих холодів. В цілому, за сезон ми зібрали хороший урожай цих огірків.
Зеленці 8-12 см, овально-циліндричної форми. Вони щільні, соковиті, без пустот, з невеликою кількістю насіння. Шкірочка цих огірків досить щільна, завдяки чому вони добре переносять транспортування.
Гібрид універсального використання, огірки можна їсти у свіжому вигляді, можна робити різні заготовки. Нам сподобалося, що, в порівнянні з іншими сортами і гібридами, ці огірки зберігаються досить довго, близько двох тижнів, не втрачаючи свіжості.
Давно чула про цей гібрид тільки дуже хороші відгуки. В цьому році я вирішила його спробувати посадити і подивитися, чи такий він хороший насправді. Цей гібрид можна саджати як у відкритий ґрунт, так і в теплицю. Я посадила в теплицю, щоб якомога раніше отримати врожай.
За описом, огірки починають плодоносити на 38-39 день після сходів. Дійсно, плодоношення почалося нарівні з іншими ультраранніми сортами. Гібрид пучковий, огірки хрусткі, ароматні, завдовжки близько 10 см. Якщо збирати овочі малесенькими, то збір огірочків довжиною 3-5 см потрібно проводити щодня.
Врожайність гібрида не найвища, є набагато врожайніші. Але смак — відмінний! Як свіжих огірків, так і консервованих. Гібрид плодоносив до самих холодів, при цьому показав стійкість до хвороб. Огірків ми вдосталь наїлися у свіжому вигляді і наробили багато заготовок: солінь, маринадів і різних салатів з огірками на зиму.
Цікава особливість цього гібриду — в заготовках колір огірочків залишиється яскраво-зеленим. Заготовки виявилися дуже вдалими, огірки в них хрусткі, смачні і гарні.
Цим гібридом ми залишилися дуже задоволені, так що будемо і на наступний рік його саджати.
Гібрид ранній, у мене в теплиці почав плодоносити приблизно через 38-40 днів після посіву. Ідеальний варіант для тих садівників, хто вважає за краще збирати мініатюрні огірочки, так звані, пікулі.
Плоди дуже маленькі, акуратні, як раз для маринування. Заготовки вийшли дуже гарні. Огірки в заготовках — смачні, хрусткі.
Характерно, що ці огірки при перезріванні не жовтіють, що дуже важливо, коли немає можливості часто збирати урожай. Цей гібрид відноситься до пучкових, в одному вузлі формується від 7 до 10 зав’язей. Урожайність досить висока, за описом — до 11кг з квадратного метра. Під час вирощування гібрид показав стійкість до хвороб.
Цей гібрид мені дуже сподобався. Огірок дуже врожайний — вразив великою кількістю зав’язей. За описом, врожайність гібрида на рівні 25-28 кг з квадратного метра. Я не зважувала, але огірків було дуже багато. У теплиці плодоношення тривало до самої глибокої осені.
Використання огірків універсальне: у свіжому вигляді і для заготовок. Гібрид за термінами дозрівання середньостиглий, до моменту масового дозрівання огірків ми стали більшу частину врожаю пускати на заготовки. Консервація з цих огірків вийшла смачна, хрустка, без пустот.
Крім універсальності використання, сподобалося, що рослини середньорослі. Це значно полегшує їх формування та догляд. Цей гібрид свою назву виправдав, обов’язково буду ще його садити.
Під укриття з нетканого матеріалу я саджаю сорти та гібриди огірків невибагливі, стійкі дохвороб. А ще рослини повинні бути середньорослі, їх дуже зручно формувати в умовах невеликої висоти укриттів.
За описом, ранній гібрид (40 днів). Дійсно, врожай він почав віддавати одним з перших. Огірочки невеликі, циліндричної форми, горбків небагато. Гібрид пучковий, в кожному вузлі зав’язувалося по 2-3 зеленця. Довжина огірків 7-9 см. Огірки щільні, хрусткі, дуже смачні. Ми їх їли у свіжому вигляді, використовували для консервування. Для заготовок огірочки ми збирали невеликі, так звані, пікулі, вони чудові для соління та маринування. Заготовки з ними вийшли дуже смачні і гарні.
Рослини були компактні, бічні пагони — невеликі, що значно полегшувало догляд за рослинами. Врожай огірків — хороший, зібрали багато, до того ж цей гібрид плодоносив до самих холодів.
Сподобалася стійкість рослин до хвороб. Коли в кінці літа на багатьох сортах з’явилися ознаки захворювань, ці рослини залишалися зеленими і здоровими.
Поєднання смакових характеристик, врожайності і невибагливості гібрида мені дуже сподобалася, буду садити його і на наступний рік.
Дуже ранній гібрид (37-43 дні від сходів до збору врожаю). За описом — середньорослий, стійкий до хвороб. Тому теж посадила під покривний матеріал.
Огірочки невеликі, всього 7-8 см, вирівняні з бурими пухирцями. Дуже смачні, солодкі, хрусткі. Сподобалися й у свіжому вигляді, й в заготовках. Дуже гарне вийшло асорті з помідорами чері і цими огірочками. Ще ці огірки чудові саме для засолювання (без оцту), а не маринування. Солоні виявилися дуже смачні — хрусткі, ароматні.
Гібрид дуже врожайний, я не зважувала, але за описом — до 17 кг огірків з одного квадратного метра. Віддача врожаю швидка, дружна. Для тривалого плодоношення цей гібрид не підійде.
Цей гібрид бджолозапильний, з частковою партенокарпією, тобто він плодоносить навіть при відсутності комах-запилювачів. Рослини середньорослі, їх можна вирощувати у відкритому ґрунті і, в так званих, тимчасових укриттях під плівкою або іншим покривним матеріалом.
Огірки дозрівали довжиною сантиметрів 10, гібрид з букетним закладенням зав’язі (по 2 зав’язі у вузлі). Плоди зелені з білими смужками і великими горбками.
Огірки хрусткі, соковиті, смачні. Вони гарні в консервуванні, темне зелене забарвлення не зникає при тепловій обробці. Але все ж для заготовок ми їх використовували мало. Як всі бджолозапильні, ці огірки такі ароматні і смачні, що ми їх просто їли у свіжому вигляді.
Плодоношення було тривалим і рівномірним весь сезон. Хворобами рослини не вразились. Тож, гібрид хороший, буду саджати ще.
У відкритому ґрунті врожайність огірків, звичайно, нижча, але все-таки вони набагато смачніші тепличних. Тому кілька огірків я обов’язково саджу у відкритому ґрунті.
Середньоранній бджолозапильний гібрид. Був виведений досить давно і славиться врожайністю і смаковими якостями. Я його посадила у відкритий ґрунт на шпалеру, без всякого укриття. У плодоношення вступив приблизно днів через 45 після сходів.
Огірки дуже сподобалися. Смак і аромат у них чудовий. Плоди дрібнобугорчаті, щільні, невеликого розміру, насіння мало. Огірки не переростають і не жовтіють, вони всі акуратні, як на підбір — рівні. Такі огірки ідеальні для маринування та засолювання. Заготовки вийшли відмінної якості, смачні, хрусткі і без пустот.
Гібрид врожайний, пучкового типу. У кожному вузлі формувалося по 2-3 огірочка. Врожай ми збирали досить довго, до холодів. Тому, однозначно, саджати ці огірки буду ще.
У відритий ґрунт я також посадила огірок «Чебоксарец F1». За описом, це дуже невибагливий гібрид: холодостійкий, тіньовитривалий, стійкий до хвороб і перепадів температур.
Ці огірки я вирішила посадити новим для себе способом — «по-селянськи». З краю грядки у мене був складений частково перепрілий компост. Його я накрила старим покривним матеріалом. У центрі прорізала 2 отвори і посадила в них розсаду. Рослини я не формувала, батоги направляла в різні боки, щоб вони не переплуталися.
Врожай зібрала чудовий. І спосіб сподобався — огіркам, крім поливу, не потрібен ніякий догляд. І сорт чудовий, невибагливий, стійкий до хвороб. Ближче до осені, коли під покривним матеріалом на деяких огірках стали проявлятися ознаки захворювань, листя цього гібрида були без ознак хвороби.
Читайте також нашу статтю Найкращі сорти огірків для відкритого ґрунту.
Катерина Гаврилова,