10 правил успішного вирощування розсади томатів у квартирі

Розсада помідорів часто не вдається навіть у бувалих городників. У когось уся розсада виростає витягнутою і слабкою, у когось — раптово починає падати і поступово гине. Річ у тому, що у квартирі важко підтримувати ідеальні умови для вирощування розсади. Сіянцям будь-яких рослин, у тому числі і томатів, потрібно забезпечити багато світла, достатню вологість, оптимальну температуру та підживлення. Про важливі моменти, які потрібно знати і дотримуватися при вирощуванні розсади томатів, і піде мова далі в статті.

10-pravil-uspishnogo-viroshhuvannya-rozsadi-tomativ-u-kvartiri-01-1024x683-5634993

10 правил успішного вирощування розсади томатів у квартирі

1. Розсада помідорів не любить занадто раннього посіву

Найчастіше недосвідчені дачники не можуть правильно визначити дату посіву, вони поспішають, прагнучи отримати ранній врожай. Занадто рано посіяна розсада в умовах квартири переростає, витягується, а після висадки в ґрунт — довго хворіє. Тому від таких рослин важко отримати ранній та гідний врожай. Швидше починають плодоносити рослини, посаджені в більш пізні та сприятливі терміни.

Терміни посіву насіння дуже відрізняються в залежності від регіону проживання, кліматичних умов конкретної місцевості. Також дуже важливо знати, де будуть посаджені надалі томати — в теплиці чи у відкритому ґрунті. Важливий і такий момент — чи буде у вас можливість укрити висаджені рослини в разі повернення холодів, або ви не можете часто приїжджати на свою ділянку. В останньому випадку краще не поспішати.

Найпростіший спосіб розрахунку дати посіву насіння на розсаду помідорів наступний. Від приблизної дати висадки рослин в теплицю або відкритий ґрунт відрахувати у зворотному порядку рекомендований термін вирощування розсади і час на проростання насіння (для томатів — десь один тиждень).

Термін вирощування розсади — це довідкові дані, розроблені на основі багаторічної практики. Для пізньостиглих сортів і гібридів оптимальним вважається термін в 70 днів на стадії вирощування розсади, середньостиглих — 55-60 днів, ранньостиглих сортів — 45-55 днів.

Орієнтовні терміни висадки визначаються практично на основі багаторічного проведення висадки в даній місцевості. Але, звичайно ж, з поправкою на погодні умови конкретного часу ці терміни можуть дуже відрізнятися за роками.

При дотриманні інших умов вирощування, вчасно посіяна розсада помідорів — міцна, здорова, надалі добре приживається та розвивається.

2. Не нехтуйте підготовкою ґрунту

Збудник захворювання рослин «гниль кореневої шийки розсади», або просто «чорна ніжка» завжди присутній в ґрунті. Тому, щоб уникнути загибелі молодих рослин від цього захворювання, обов’язково проведіть знезараження ґрунту.

Не потрібно мучитися з протравленням ґрунтової суміші в духовці або проморожуванням її на балконі. Зараз існують сучасні препарати, наприклад, «Фітоспорин». Він може використовуватися як для обробки ґрунту, так і для протруювання насіння (але тільки за інструкцією). Це не хімічний, а біопрепарат, що важливо для противників використання «хімії» при вирощуванні рослин.

10-pravil-uspishnogo-viroshhuvannya-rozsadi-tomativ-u-kvartiri-02-1024x576-2020268

Щоб уникнути загибелі розсади томатів від чорної ніжки, обов’язково проведіть знезараження ґрунту

3. Обробіть насіння перед посівом розсади помідорів

Не всі садівники-любителі знають, що багато збудників захворювань зберігається і в насінні. А захворювань томатів існує досить багато. Тому дуже важливо провести обробку насіння томатів для профілактики виникнення різних захворювань.

Найпростіший і найчастіше використовуваний спосіб обробки насіння — протруювання в 1% -ому розчині «марганцівки» (розчин насичено рожевого кольору). Обробку проводять протягом 20-30 хвилин. Після чого насіння обов’язково промивають чистою водою.

Детально про приготування правильного розчину марганцівки читайте в статті «Марганцівка для здоров’я рослин — надійна і незамінна»

4. Висівайте насіння томатів правильно

Насіння висівають за схемою: 4-5 см відстань між рядками і 1-2 см — між рослинами. Глибина посіву насіння ан розсаду помідорів близько 1 см. Якщо його посіяти глибше, то сходи можуть бути нерівномірними. Дотримуйтесь відстані між насінням при посіві. Якщо насіння посіяти занадто часто, то надалі сіянці будуть заважати один одному розвиватися, а надмірна густота рослин може спровокувати розвиток «чорної ніжки».

Найзручніше зробити розмітку за допомогою лінійки, а потім акуратно пінцетом висівати насіння.

5. Дотримуйтесь температурного режиму

Розсада помідорів проростає при температурі не менше +22… +25 °С. При розміщенні ємностей з розсадою потрібно обов’язково враховувати, що навіть в теплій квартирі з хорошими вікнами безпосередньо на підвіконні, особливо ближче до скла, температура набагато нижча. Якщо ємності з посівами розмістити в подібні умови, то насіння просто не зійде. Потрібно або утеплити підвіконня, або приставити до вікна поруч з батареєю опалення якусь тумбочку, столик і т. д., де і розмістити розсаду.

Якщо ви ще недосвідчений городник, то покладіть поруч з посівними контейнерами звичайний термометр. Тоді вам буде простіше контролювати температурний режим, тому що загибель зародка насінини може бути як через надто низьку, так і високу температуру.

При появі сходів для посилення росту кореневої системи температуру знижують до +12 … + 15 °С приблизно на 4-7 днів. Коли молода розсада трохи зміцніє, температуру починають підтримувати на рівні +18 … + 22 °C вдень, +14 … + 16 °C вночі. При вищих температурах розсада помідорів може почати витягуватися.

На сучасних вікнах регулювати температуру досить просто, можна встановити режим мікропровітрювання, який забезпечить приплив повітря, не створюючи протягів.

10-pravil-uspishnogo-viroshhuvannya-rozsadi-tomativ-u-kvartiri-03-1024x651-3182509

Навіть у теплій квартирі на підвіконні, особливо ближче до скла, температура набагато нижча

6. У разі раннього посіву сходи потрібно досвічувати

Томати — рослини світлолюбні, для нормально розвитку їм обов’язково потрібно багато світла. Тому, по-перше, дуже важливо визначитися з кількістю розсади, яку ви зможете розмістити на підвіконнях або спеціальних пристроях. Всі рослини повинні бути добре забезпечені світлом під час вирощування.

По-друге, при ранньому посіві розсаду помідорів потрібно досвічувати. Для цього можна використовувати спеціальні фітолампи. Але ці лампи досить дорогі, багато городників замість них використовують звичайні лампи денного світла.

Для повноцінного розвитку розсаді томатів потрібен світловий день не менше 11-13 годин на добу. При ранньому посіві розсаду, зазвичай, досвічують по 2-3 години вранці і ввечері, як тільки з’явиться більшість сходів. Якщо ви з якихось причин запізнилися з посівом, спробуйте створити для розсади світловий день близько 16 годин на добу, тоді її зростання буде більш інтенсивним.

Крім ламп, щоб поліпшити режим освітлення розсади, можна використовувати екрани з фольги, розміщені безпосередньо перед розсадою.

Читайте також нашу статтю Розсада помідорів від посіву до висадки в грунт — питання і відповіді.

7. Поливайте потроху

Ґрунт в ємностях для посіву повинен бути вологим, але не занадто перезволоженим, інакше насіння згниє. Сходи краще не поливати, а обприскувати з пульверизатора, підтримуючи ґрунт у вологому стані.

Розсада помідорів люить теплу воду для поливу. Якщо вода водопровідна, то їй потрібно дати відстоятися, щоб випарувався хлор. Не можна поливати сіянці на ніч, тільки вдень. Сходи при надлишку вологи і в холодному ґрунті можуть загинути від «чорної ніжки». Простіше кажучи, це захворювання розвивається в сирому та холодному ґрунті.

Обрати кращі сорти томатів допоможе наша стаття «10 сортів томатів, які я рекомендую посадити»

8. Вчасно робіть пікіровку

Якщо ви вирощуєте розсаду томатів не в окремих стаканчиках, а в загальній ємності, її потрібно буде розпікірувати. Це потрібно, щоб рослини в міру зростання нормально розвивалися і не відчували браку в освітленні, волозі та елементах живлення. У тісних умовах рослини не зможуть сформувати потужну кореневу систему, що надалі позначиться на розвитку рослин, а, отже, і на врожаї.

У книгах по садівництву, зазвичай, рекомендується приступати до пікіровки, коли у рослин з’явиться два справжніх листочки. Деякі садівники зі стажем радять приступати до пікіровки при появі чотирьох справжніх листочків. В цей час рослини вже досить зміцніли і краще перенесуть процедуру пересадки.

Ще одна порада від досвідчених дачників — при пікіровці на дно стаканчика помістити 2-3 гранули суперфосфату. Томати дуже чутливі до цього елементу живлення. У міру зростання розсади гранули суперфосфату будуть потроху розчинятися і використовуватися рослинами.

При пікіровці рослини по одному акуратно розсаджуються в стаканчики і присипаються шаром ґрунту до рівня перших листочків.

Щодо прищіпування 1/3 частини кореня думки розділилися. Одні садівники радять не травмувати кореневу систему, інші вважають, що прищіпування необхідне для утворення розгалуженої кореневої системи.

Після процедури пікіровки рослини ніколи не виставляються відразу на вікно. Кореневій системі потрібно дати можливість прижитися. Для цього рослину потрібно залишити на пару днів в прохолоді. Їх можна накрити шматком поліетиленової плівки, укривного матеріалу, а під укриття побризкати водою з пульверизатора. В таких умовах розсаді буде легше перенести процес пересадки.

Поки рослини приживаються, підживлювати їх добривами не рекомендується, інакше можливі опіки кореневої системи. Зазвичай, до підживлення приступають через 10-14 днів після пікіровки.

10-pravil-uspishnogo-viroshhuvannya-rozsadi-tomativ-u-kvartiri-04-1024x868-7321034

Без вчасно проведеної пікіровки сіянці томатів не зможуть нормально розвиватися

9. Чим підживити розсаду помідорів?

Без підживлення хорошу розсаду томатів виростити важко, але іноді садівники перегодовують свої рослини. Якщо ви посадили насіння в якісний ґрунт, то до моменту пікіровки розсади добрива можна й не використовувати. Надалі (через 10-14 днів після пікіровки) розсаду можна підживлювати будь-яким комплексним добривом для розсади, у продажу їх зараз дуже багато.

Підживлення проводять через кожні 10 днів. Ні в якому разі не можна збільшувати концентрацію добрив, щоб не обпекти кореневу систему. При внесенні добрив спочатку трохи зволожте шар ґрунту, а потім вносьте добрива.

Розсада помідорів, посаджена в бідний або занадто кислий ґрунт, може відчувати брак елементів живлення. Про це можна судити за зовнішнім виглядом рослин — вони погано розвиваються.

Якщо листя розсади томатів підняте вгору, їх краї закручуються всередину, а прожилки фіолетові — то це ознака нестачі фосфору. Ці симптоми можуть бути і при дуже низькій температурі, і освітленості. Чим підживити розсаду помідорів в цьому випадку? Якщо з умовами все в порядку, то рослини потребують добрив, що містять фосфор.

При нестачі калію у листових пластинок спостерігається засихання країв. Азотне голодування супроводжується зміною кольору листя — воно стає блідим, з жовтим відтінком, а прожилки листа червоніють. Найчастіше недолік елементів живлення відчуває «перетримана» розсада, якій вже не вистачає обсягу ґрунту для вирощування.

Детально про те, чим підживити розсаду помідорів, читайте в нашій статті «5 ефективних варіантів підживлення розсади».

10. Загартовуйте розсаду перед висадкою в ґрунт

Умови вирощування розсади у квартирі дуже сильно відрізняються від подальших умов зростання томатів в ґрунті. Навіть найневибагливіші сорти, вирощені в приміщенні, будуть занадто ніжними. Тому, щоб розсада швидко прижилася і пішла в ріст на новому місці, її потрібно обов’язково поступово привчати до майбутніх умов.

Процес загартовування, зазвичай, починається приблизно за 10 днів до висадки і полягає в поступовій зміні умов. Для цього температуру утримання томатів в нічний час поступово опускають до +12… + 14 °С.

Розсаду можна загартовувати на балконі, так рослини будуть звикати до зміни температури і освітленості. Для цього їх виносять на балкон, поступово збільшуючи час її утримання в нових умовах. Одночасно зі зниженням температури скорочують кількість поливів розсади. Поступово привчена до нових умов розсада швидше перенесе стресові умови від пересадки і рушить в зростання.

Читайте також нашу статтю Чого витягується розсада?

Дорогі читачі! Як бачите, головні умови вирощування розсади томатів не є чимось дуже складним. Потрібно лише їх засвоїти і тоді цей процес не буде здаватися таким важким та обтяжливим.

Катерина Гаврилова,

Ботанічка.