Дівочий виноград цінується багатьма садівниками за свою високу декоративність та невибагливість у догляді. А ще дикий виноград дуже швидко росте і навіть в перший сезон може створити живу огорожу чи помітну зелену ширму біля стіни будинку або альтанки. В цій статті розкажемо про найбільш декоративну форму дівочого винограду – Вічі, або Віча (в різних джерелах по-різному перекладається його назва). Він користується великою популярністю у професійних ландшафтних дизайнерів, бо має дуже красиве листя і за формою, і за кольором. Та що там ландшафтні дизайнери! В деяких джерелах можна прочитати, що саме трикінчастий виноград Вічі був основою Висячих Садів Семіраміди, а це одне з офіційних 7 чудес світу! Правда, на сьогодні достеменно не відомо, що ці сади реально існували. Але в те, що виноград Вічі міг би рости у ньому, легко віриться, настільки він красивий.
Зміст:
Виноград Вічі – найбільш розповсюджена садова форма трикінчастого дівочого винограду (Parthenocissus tricuspidata). Ця ліана не може похвалитися красивими квітами чи смачними плодами, але її гладке щільне листя має дуже цікаву форму, яка дещо нагадує листя плюща. Влітку воно темно-зелене, восени повільно стає помаранчевим, з часом набуваючи багряно червоних відтінків. Як і будь-який дівочий виноград, Вічі – також листопадна рослина, але з морозами його декоративність не втрачається, просто набуває іншої тональності — витончені задерев’янілі пагони ліани по-своєму прекрасні у зимовому саду.
В ландшафтному дизайні плющевидний виноград Вічі, в першу чергу, використовується для вертикального озеленення. Ним прикрашають:
Завдяки гіллястим вусикам ця цупка ліана може видертися практично на будь-яку опору. Пагони дівочого винограду Вічі закріплюються на поверхні за допомогою присосок, кінці яких трохи надуті. Доторкнувшись до твердої поверхні, вони виділяють своєрідний клей, що міцно приклеює ліану до будь-якої опори. При цьому дикий виноград Вічі в перші роки практично не потребує ніякого підв’язування, використання сітки чи дроту. Але з часом, набираючи зелену масу, він стає занадто важким для своїх присосок, то ж краще організувати йому якусь страховку.
Якщо посадити Вічі в контейнер і поставити його на рівень вище грунту, він буде рости, як ампельна рослина, пускаючи пишні пагони донизу. Виноград Вічі прекрасно почувається в контейнерному саду, бо його корені не заглиблюються занадто в грунт.
Ще один варіант використання трикінчастого винограду в ландшафтному дизайні – вирощування його в якості грунтопокривної рослини. В цьому випадку плющевидний виноград розростається густим килимом висотою 25 см на ширину три метри. Через такий декоративний газон практично неможливо пробитися ніяким бур’янам.
Та все ж краще знайти йому постійне місце в саду. Тим більше, що Вічі, як і весь дівочий виноград, дуже невибагливий до якості ґрунту. А ще він прекрасно росте і на сонці, і в напівтіні, і, що робить його ще більш бажаним – у повній тіні. То ж знайти для нього підходяще місце можна у кожному саду. Але врахуйте, що найбільш декоративний він все-таки на сонці.
Виноград Вічі часто можна зустріти і у містах, особливо європейських. Буває, він заплітає собою весь фасад будинку до третього, а то й четвертого поверху. Вічі виноград не боїться пилюки, диму і автомобільних вихлопних газів, то ж, теоретично, нормально почуватиметься навіть вздовж автостради.
Зрозуміло, що вирощування дівочого винограду дуже просте, бо ж багато хто вважає такі ліани бур’янами! Не дивно, бо ж це дикий виноград. А у нас все, що дике, все – бур’ян 🙂 .
Після посадки молодих саджанців їх потрібно регулярно поливати, а ось дорослий виноград Вічі витривалий до посухи. В перший рік після висадки його бажано кілька разів підгодувати азотними добривами задля більш інтенсивного росту. Дорослий дівочий виноград додаткового підживлення не потребує, але воно йому і не нашкодить.
Єдиний, мабуть, мінус трикінчастого винограду (особливо, молодого), в малосніжну зиму він може вимерзати без укриття. То ж про це доведеться потурбуватися додатково. Але навіть якщо дикий виноград і вимерзає в безсніжну і морозну зиму (нижче -15 градусів), як правило, навесні швидко відновлюється.
Через це досвідчені садівники радять висаджувати дикий виноград Вічі навесні, а не восени. Саджанці, посаджені осінню, можуть погано вкорінитися до морозів і замерзнути.
Трикінчастий виноград Вічі розмножується наступними способами:
Кожен з цих способів розмноження винограду Вічі має свої плюси і мінуси, але всі вони однаково прості, навіть перший. Розмноження насінням можна використовувати і для створення живих огорож.
Зернятка, які дістають зі зрілих плодів винограду, висівають одразу осінню у відкритий ґрунт на глибину приблизно 7 мм. Можна висівати цей виноград і навесні, але тоді насіння обов’язково потрібно піддати стратифікації на 2-3 місяці (покласти в холодильник, де температура +3 – +5 градусів).
Навесні насінини проростають і, якщо їх регулярно удобрювати азотною органікою (раз на два тижні) і з такою ж регулярністю поливати, до осені вони зміцніють і під укриттям з успіхом зможуть пережити зиму. Якщо вас цікавить тема вертикального озеленення, зокрема створення живих огорож, цікаво буде прочитати про горець. Ця ліана – рекордсмен з росту, за один сезон може досягнути 15 метрів у довжину.
Натхнення!
ЗЕЛЕНА САДИБА.
Сохранить