Не так давно ми писали про дівочий виноград Вічі, який вважається ідеальною рослиною для експрес-озеленення, бо вже в перший сезон може створити живу огорожу на вашій ділянці. Але, виявляється, що дівочий виноград зовсім не рекордсмен у швидкості зростання. Ліани горець Бальджуанський і горець Ауберта можуть за сезон нарощувати зелену масу довжиною від 1,5 до 15 метрів! А ще вони дуже пишні і довгий час вкриті білосніжними квітами. Про те, як вирощувати ліану горець в саду для вертикального озеленення, розкажемо у цій статті.
Перш ніж зупинитися детально на ліанах, варто відзначити що горець — рослина, яка має дуже багато видів. І її головна особливість в тому, що ці види помітно різняться між собою. Є горець однорічний і багаторічний, високорослий, низькорослий і зовсім мініатюрний, чагарник, грунтопокривний… Різні види різняться за розміром, формою листя, кольором квітів, але всі вони відносяться до однієї рослини сімейства гречаних.
Та в цій статті ми детально зупинимося лише на таких видах гірчака (так в народі ще називають цю рослину), як горець Бальджуанський та горець Ауберта.
Жива огорожа з цієї багаторічної ліани може наростити вже за перший сезон 12-15 метрів пишної зелені. То ж вона просто незамінна для вертикального озеленення. Цвіте горець Бальджуанський невеликими білими квітами, зібраними у суцвіття, з липня до перших морозів. Зі зменшенням температури повітря колір квітів набуває рожевого відтінку. Листя ліани має темно-зелене забарвлення. З віком пагони рослини дерев’яніють.
Горець бальджуанський дуже полюбляє стрижку. Йому може надати привабливої декоративної форми навіть новачок в цій справі. А головне, можна не боятися його зіпсувати, бо цей горець дуже швидко нарощує зелень.
Любить вологу. Ідеальна ліана для напівтіні або місць, де сонце встає чи заходить. Прямі сонячні полудневі промені негативно впливають на темпи росту рослини та тривалість її цвіту.
Ліана горець Бальджуанский морози переносить легко до -20 градусів. А ось при суворіших температурах може вимерзати без укриття. Але тільки її наземна частина. Навесні корінь горця дасть нову поросль, щоб вже до кінця літа знову задекорувати своєю зеленню старий непривабливий паркан, альтанку, стіну будинку тощо.
Горець Ауберта – рідний брат Бальджуанського. Однак він має свої відмінності. По-перше, росте не так швидко – всього 1,5 метрів за сезон. По-друге, його листя навесні має червонуватий відтінок, але з часом стає насиченим темно-зеленим. Квіти — також дрібні білі, зібрані у суцвіття, але розташовані на кінцях пагонів. Взимку теж може вимерзати, щоб воскреснути з кореня з приходом весняного тепла.
Розмножують ліани, з яких можна створити живу огорожу за один сезон, насінням або живцями. Влітку для цього можна брати зелені верхні пагони, осінню – задерев’янілі. Довжина живців – 20-30 см.
Для розмноження насінням, його попередньо треба потримати в холодильнику приблизно два місяці. Це необхідний для пророщення період стратифікації. Сіяти можна навесні у відкритий грунт, а восени – на розсаду.
Важливо, щоб місце, де росте ліана горець, було добре дренованим. Ця рослина має право називатися невибагливою, але єдине, що вона погано переносить – тривалу посуху, як і гортензія. Тому краще не садити її там, де волога швидко випаровується (відкриті південні місця) і, звичайно, мульчувати місце посадки. Тоді можна буде горець поливати не так часто. Щоб зменшити частоту поливів, можна також використати агрогідрогель.
Спеціально обрізати горець Бальджуанський, як і Ауберта, непотрібно. Однак без обрізки він ростиме дуже хаотично (у різні боки) і занадто інтенсивно. Обрізка допоможе створити дійсно красиву живу огорожу. Але такий варіант вертикального озеленення вимагає достатньо міцної опори.
Більше про горець плетистий і інші швидкорослі ліани дивіться у наступному відео.
Натхнення!
ЗЕЛЕНА САДИБА.