Гармонійний декоративний сад складно уявити без деревовидних ліан. Одна з найпопулярніших, дівочий, або дикий виноград — чарівне видовище та особлива прикраса саду восени. Саме цієї пори більшість сортів дикого винограду фарбується у червоні тони та тішить садівників до холодів. Головна перевага рослини — здатність видиратися на високі стіни, паркани та решітки. За допомогою дівочого винограду можна закрити балкон, терасу або веранду від сонця і опадів, задекорувати непривабливі будівлі. В цій статті ми покажемо 40 фото-ідей використання дівочого винограду на подвір’ї і розкажемо про сорти і види дівочого винограду, які не принесуть вам ніякого клопоту, бо абсолютно невибагливі і неагресивні.
Взагалі, використання дівочого винограду в ландшафтному дизайні майже безмежне. Дикий виноград може відігравати навіть роль грунтопокривної рослини в саду. Про це читайте в статті 10 невибагливих грунтопокривних рослин, які створять в саду яскраві килими. Але найчастіше дикий виноград висаджують для:
Дикий виноград як декоративна ліана має очевидні переваги:
Незважаючи на всі ці переваги дівочого винограду, багато садівників відмовляються від нього через його агресивність — дикий виноград може швидко вийти з під контролю і захопити ділянки, які для неї не планувалися.
Але на сьогоднішній день селекціонери вивели сорти дикого, або дівочого винограду п’ятилисточкового (Parthenocíssus quinquefolia), які відрізняються високою декоративністю, невибагливістю і абсолютною неагресивністю. Про них — далі.
Виноград п’ятилисточковий (Parthenocíssus quinquefolia) «Зорепад» (Star Showers) має незвичайне для дівочого винограду забарвлення, а довжина його пагонів навіть у зрілому віці не перевищує 8 метрів. Восени цей сорт не червоніє, а отримує приємні рожеві тони на приблизно в два рази менших листках, порівняно з видовою рослиною. Цей сорт ідеальний для невеликих ділянок, легко формується стрижкою.
Дикий виноград п’ятилисточковий (Parthenocíssus quinquefolia) «Червона стіна» (Red Wall) в деяких каталогах можна зустріти під назвою Troki. Навесні рослина має бронзове забарвлення листків, з настанням стабільного тепла вони стають темно-зеленими, а восени перефарбовуються на яскраво-червоні. Річний приріст цього сорту дикого винограду всього 1-2 метра, і навіть в поважному віці його пагони не будуть довшими за 7,5 метрів.
Дівочий виноград п’ятилисточковий (Parthenocíssus quinquefolia) «Жовта стіна» (Yellow Wall). Як видно з назви, головна його особливість – колір листків. Восени вони стають не багряно-червоними, а яскраво-жовтими. Влітку його забарвлення – темно-зелене, як і в більшості інших сортів. Максимальна довжина пагонів в поважному віці –14 метрів, але росте «Жовта стіна» порівняно повільно, то ж контролювати рослину можна дуже легко.
Дикий виноград Енгельмана (Parthenocissus Еngelmannii) відрізняється більшою тіньовитривалістю і деякими зовнішніми відмінностями від видового п’ятилисточкового винограду. Його листочки більш мініатюрні, а їх поверхня матова. Річний приріст – всього 1,5 м, максимальна довжина пагонів – 9 метрів.
Виноградний деревій, або Гущавий плазун (Parthenocissus inserta), здається, дуже схожий на свого родича — виноград п’ятилисточковий. Але це тільки на перший погляд. Його листки мають більш виражені зазубрини, а максимальна висота в зрілому віці часто не досягає і 5-ти метрів. То ж це ідеальний дівочий виноград для маленьких ділянок.
Дикий виноград Генрі (Parthenocissus Henryana) – рідкісна у нас рослина через свою, порівняно, низьку зимостійкість. При цьому його зовнішність, безумовно, варта уваги і деякого клопоту з укриттям на зиму в перші роки. Пагони у рослини темно-бурі, темно-зелене листя прикрашене центральними жилками срібного кольору, а з вивороту листочки мають пурпурові відтінки.
Читайте також нашу статтю Виноград Вічі — Чудо Світу у вашому саду.
Натхнення!
ЗЕЛЕНА САДИБА.