Дівочий виноград у ландшафтному дизайні — 40 ідей з фото

Гармонійний декоративний сад складно уявити без деревовидних ліан. Одна з найпопулярніших, дівочий, або дикий виноград —  чарівне видовище та особлива прикраса саду восени. Саме цієї пори більшість сортів дикого винограду фарбується у червоні тони та тішить садівників до холодів. Головна перевага рослини — здатність видиратися на високі стіни, паркани та решітки. За допомогою дівочого винограду можна закрити балкон, терасу або веранду від сонця і опадів, задекорувати непривабливі будівлі. В цій статті ми покажемо 40 фото-ідей використання дівочого винограду на подвір’ї і розкажемо про сорти і види дівочого винограду, які не принесуть вам ніякого клопоту, бо абсолютно невибагливі і неагресивні.

Дикий виноград, фото

Дівочий виноград на подвір’ї — 40 ідей з фото

Використання дівочого винограду в дизайні саду

Взагалі, використання дівочого винограду в ландшафтному дизайні майже безмежне. Дикий виноград може відігравати навіть роль грунтопокривної рослини в саду. Про це читайте в статті 10 невибагливих грунтопокривних рослин, які створять в саду яскраві килими. Але найчастіше дикий виноград висаджують для:

 • декорування парканів, огорож, стін старих будівель та альтанок;
 • затінення балконів;
 • вертикального декорування стовбурів та опор;
 • прикриття фасадів кам’яних будівель від сонця;
 • формування зелених скульптур.

Переваги дівочого винограду

Дикий виноград як декоративна ліана має очевидні переваги:

 • декоративність більшу частину року (з весни до пізньої осені);
 • невимогливість до ґрунтів;
 • Зимостійкість та тіньовитривалість;
 • швидкій ріст зеленої маси;
 • захист фасадів будівель від перегріву та плісняви (рослина вбирає зі стін зайву вологу);
 • довговічність;
 • пластичність та легкість формування;
 • майже не пошкоджується шкідниками та грибними захворюваннями;
 • легко розмножується насінням та живцями;
 • ягоди дикого винограду неїстивні для людини, але дуже сподобаються пташкам, які зимують в саду.

Незважаючи на всі ці переваги дівочого винограду, багато садівників відмовляються від нього через його агресивність — дикий виноград може швидко вийти з під контролю і захопити ділянки, які для неї не планувалися.

Але на сьогоднішній день селекціонери вивели сорти дикого, або дівочого винограду п’ятилисточкового (Parthenocíssus quinquefolia), які відрізняються високою декоративністю, невибагливістю і абсолютною неагресивністю. Про них — далі.

Декоративні і неагресивні сорти і види дівочого винограду

Виноград п’ятилисточковий (Parthenocíssus quinquefolia) «Зорепад» (Star Showers) має незвичайне для дівочого винограду забарвлення, а довжина його пагонів навіть у зрілому віці не перевищує 8 метрів. Восени цей сорт не червоніє, а отримує приємні рожеві тони на приблизно в два рази менших листках, порівняно з видовою рослиною. Цей сорт ідеальний для невеликих ділянок, легко формується стрижкою.

Виноград п’ятилисточковий (Parthenocíssus quinquefolia) «Зорепад» (Star Showers)

Виноград п’ятилисточковий (Parthenocíssus quinquefolia) «Зорепад» (Star Showers) восени

Дикий виноград п’ятилисточковий (Parthenocíssus quinquefolia) «Червона стіна» (Red Wall) в деяких каталогах можна зустріти під назвою Troki. Навесні рослина має бронзове забарвлення листків, з настанням стабільного тепла вони стають темно-зеленими, а восени перефарбовуються на яскраво-червоні. Річний приріст цього сорту дикого винограду всього 1-2 метра, і навіть в поважному віці його пагони не будуть довшими за 7,5 метрів.

Дівочий виноград п’ятилисточковий (Parthenocíssus quinquefolia) «Червона стіна» (Red Wall)

Дівочий виноград п’ятилисточковий (Parthenocíssus quinquefolia) «Червона стіна» (Red Wall)

Дівочий виноград п’ятилисточковий (Parthenocíssus quinquefolia) «Жовта стіна» (Yellow Wall). Як видно з назви, головна його особливість – колір листків. Восени вони стають не багряно-червоними, а яскраво-жовтими. Влітку його забарвлення – темно-зелене, як і в більшості інших сортів. Максимальна довжина пагонів в поважному віці –14 метрів, але росте «Жовта стіна» порівняно повільно, то ж контролювати рослину можна дуже легко.

Дівочий виноград п’ятилисточковий (Parthenocíssus quinquefolia) «Жовта стіна» (Yellow Wall)

Дівочий виноград п’ятилисточковий (Parthenocíssus quinquefolia) «Жовта стіна» (Yellow Wall)

Дикий виноград Енгельмана (Parthenocissus Еngelmannii) відрізняється більшою тіньовитривалістю і деякими зовнішніми відмінностями від видового п’ятилисточкового винограду. Його листочки більш мініатюрні, а їх поверхня матова. Річний приріст – всього 1,5 м, максимальна довжина пагонів – 9 метрів.

Дівочий виноград Енгельмана (Parthenocissus Еngelmannii)

Дівочий виноград Енгельмана (Parthenocissus Еngelmannii)

Виноградний деревій, або Гущавий плазун (Parthenocissus inserta), здається, дуже схожий на свого родича — виноград п’ятилисточковий. Але це тільки на перший погляд. Його листки мають більш виражені зазубрини, а максимальна висота в зрілому віці часто не досягає і 5-ти метрів. То ж це ідеальний дівочий виноград для маленьких ділянок.

Виноградний деревій, або Гущавий плазун (Parthenocissus inserta)

Виноградний деревій, або Гущавий плазун (Parthenocissus inserta)

Дикий виноград Генрі (Parthenocissus Henryana) – рідкісна у нас рослина через свою, порівняно, низьку зимостійкість. При цьому його зовнішність, безумовно, варта уваги і деякого клопоту з укриттям на зиму в перші роки. Пагони у рослини темно-бурі, темно-зелене листя прикрашене центральними жилками срібного кольору, а з вивороту листочки мають пурпурові відтінки.

Дівочий виноград Генрі (Parthenocissus Henryana)

Дівочий виноград Генрі (Parthenocissus Henryana)

Читайте також нашу статтю Виноград Вічі — Чудо Світу у вашому саду.

Дикий виноград на подвір’ї — фото без коментарів

Натхнення! 

ЗЕЛЕНА САДИБА.