Як допомогти рослинам пережити потоп?

Мудрі люди кажуть, що природа завжди бере своє, і якщо зима була безсніжною, то весна і літо будуть дуже багатими на дощі. А відповідно і на підтоплення городів. Є в мене грядки на дачі, які після сніжної зими обов’язково опиняються під водою. Я з тим нічого не роблю, просто висаджую туди рослини пізніше. Грунт у нас піщаний, то ж такого, щоб вода стояла там влітку, на моїй пам’яті ще не було. Але цього року все не так, як завжди. Зима без снігу, як і не зима. Весна теж підвела — травень був холодний, наче березень. А літо, яке тільки почалося, поливає такими дощами, що мої грядки ще не стоять в воді, але я вже готуюся до цього. Там у мене батат і гарбузи. Буду рятувати. Разом і вам розкажу, що робити, якщо ділянку затопило.

Як допомогти рослинам пережити потоп?

Як допомогти рослинам пережити потоп?

Бачила вчора в новинах сюжет з Чехії — кілька сіл в результаті урагану затопило так, що люди змушені залишати свої домівки, рятуючись від великої води. Звичайно, при такому варіанті розвитку подій говорити про порятунок рослин — дурниця. Треба рятувати людей і майно.

Але, сподіваюся, нас така біда мине. А таке підтоплення, коли грядки перетворюються на болотце, щороку трапляється в тих чи інших регіонах. Що робити? Як рятувати рослини?

Одразу зазначу, що під час паводку рослини гинуть не від води, а від нестачі кисню. Якщо рослина опинилася під товщею води, кисень не може проникнути до її коренів, і вона (в прямому значенні цього слова) задихається. Звичайно, шанси рослини на виживання тим більші, чим менше вона перебуває під водою.

Простіше кажучи, якщо вас зненацька затопило (грунт не був перезволожений, але вночі влив такий дощ, що на ранок буквально весь город «поплив» — земля опинилася під шаром води) нічого страшного з вашими рослинами не станеться, якщо вода до вечора піде в землю, і встановиться суха погода. (Мова йде про дорослі рослини, бо насіння посіяне в землю напередодні такої зливи може зійти з часом десь на городі у сусіда 🙂 ). Але якщо дощова погода триматиметься кілька днів, тобто земля на ділянці буде, в кращому випадку, болотом, в гіршому — взагалі під водою, то це вже проблема. І не всі ваші рослини зможуть з нею впоратися без вашої допомоги.

Що ви можете зробити? Треба постаратися відвести воду хоча б локально від особливо цінних екземплярів та рослин, що дуже сильно бояться перезволоження. Як мінімум, у вас є п’ять варіантів, як це зробити.

1. Вирити рівчак по периметру квітника чи грядки

Звичайно, такий прийом не висушить грунт, але гарантовано підвищить шанси ваших рослин на виживання, бо, принаймні, стояча в калюжах на грунті вода зійде в рівчаки. При цьому дуже добре було б залізним прутом зробити глибокі проколи навколо кореневої системи окремих рослин, щоб полегшити їм дихання. Тільки обережно з прутом, не пошкодьте корені  потопаючих!

2. Викопати особливо цінні рослини

У випадку з рослинами, які не переносять застою води, тільки таким чином ви можете їх врятувати від паводку. Трав’янисті багаторічники, молоді саджанці декоративних і плодових кущів і дерев слід викопати, максимально зберігаючи земляну грудку, і помістити тимчасово в якісь відра-тазики.

Так рослини зможуть «пересидіти» потоп, після чого ви зможете їх знову висадити на звичне місце. Цей маневр, звичайно, їм на користь не піде, але більшість рослин (особливо молодих) так можна врятувати. Деякі рослини важко переживають пересадку, і, можливо, таку екстренну якраз і не переживуть. То ж зважте всі за і проти. Якщо рослина дуже боїться перезволоження, я думаю, краще ризикнути і перетримати її у відрі, ніж гарантовано втратити.

Якщо ділянку затопило, треба постаратися відвести воду хоча б локально від особливо цінних екземплярів та рослин, що дуже сильно бояться перезволоження

Якщо ділянку затопило, треба постаратися відвести воду хоча б локально від особливо цінних екземплярів та рослин, що дуже сильно бояться перезволоження

3. Викопати яму

Мова йде про тимчасову водойму на ділянці. Копати важку, надмірно насичену вологою землю — не дуже приємна і легка робота, але чого тільки не зробить садівник заради спасіння своїх підопічних.

Копати яму треба там, де росте мінімальна кількість рослин, або їх якоюсь частиною доведеться пожертвувати. Закони фізики такі, що вода грунтовими капілярами тече туди, де найнижче місце на ділянці, в нашому випадку — у вириту яму. При цьому в інших частинах грунт автоматично стане хоч трохи, але сухішим.

4. Розпушити землю біля рослин і замульчувати

Це можна робити вже тоді, коли вода зійшла, але грунт ще занадто вологий. Сапкою чи плоскорізом пройдіться по пристовбуровим колам всіх молодих саджанців, декоративно-листяних рослин, багаторічних і однорічних квітів, декоративних і плодових кущів і дерев. Після чого замульчуйте їх сухим торфом нейтральної реакції чи іншою органічною мульчою.

Для чого це робити? Для того, щоб земля після сходу води не покрилася сухою і твердою кіркою, яка так само не даватиме дихати вашим рослинам, як і вода. Особливо це актуално для суглинків.

Читайте також Чому я вирощую груші лише на айвових підщепах.

5. Використати антистресові препарати

Мова йде не про антидепресанти для садівників, а про засоби для реанімації рослин. «Єпін-екстра», «Циркон», «НВ-101», «Імуноцитофіт» і інші — це препарати, що допоможуть впоратися рослинам з наслідками перезволоження. Крім того, не завадить обробити своїх підопічних проти грибних захворювань. Не секрет, що саме у вологому середовищі вони найбільш небезпечні (особливо для малини, полуниці, винограду).

yak-dopomogti-roslinam-04-1024x683-2234100

На ризикованих щодо підтоплення ділянках квітники і грядки краще робити високими чи хоча б трохи піднятими над землею

Профілактика на ділянках з високим ризиком підтоплення

Сподіваюся, поради щодо того, як врятувати рослини від потопу, не знадобляться нам ні цього року, ні в наступні сезони. Але, якщо не дай Бог, то тепер знатимемо, що робити. До речі, якщо ваша ділянка розташована в низині, і кожної весни ви спостерігаєте стоячу воду, то краще грати на випередження і звести шкоду від затоплення до мінімуму ще до того, як воно можливо відбудеться:

  • квітники і грядки робити високими чи хоча б трохи піднятими над землею;
  • щоб захистити грунт від розмивання на квітниках, використовуйте бордюрні стрічки чи декоративні низькі оградки, які виглядають дуже мило;
  • вибираючи декортивні дерева для саду, віддайте перевагу таким, які стійкі до затоплення (верба, береза, ялина звичайна, бузок, вільха і т.д.);
  • у випадку з плодовими деревами, які не виносять застій води (груша, абрикос, шовковиця) садіть їх на насипні пагорби висотою приблизно в метр. Зауважте, що малозимостійкі сорти при такій посадці  можуть вимерзати зимою;
  • нормально почуваються на ділянках з високим рівнем грунтових вод ліщина, волоський горіх, вишня, алича. А також карликові яблуні, груші і сливи на айвових прищепах.

Теплого нам і лагідного літа без зайвої води!

Надя Сусідка,

ЗЕЛЕНА САДИБА.