Дерен — який буває і як вирощувати

Дерен — густий чагарник з тонкими гілочками і яскравою червонуватою корою на них. Взимку дерени є справжньою окрасою саду. Та і навесні, і влітку є чим милуватися. Ніжне цвітіння, пишне листя, що восени розфарбовується у сліпучі відтінки, та щедрий врожай білих, блакитних чи рожево-червоних ягід роблять дерени універсальними і привабливими рослинами впродовж всього року. Який буває дерен та як його вирощувати, поговоримо в статті.

Дерен — який буває і як вирощувати

Дерен — який буває і як вирощувати

Види дерену

Рослини з роду Дерен родини Деренових (Cornaceae) – листопадні чагарники висотою від 50 см до більш як 4 м, з густою кроною, декоративною корою, чудовим вибором строкатих сортів, яскравим плодоношенням.

У декоративному садівництві популярні:

  • дерен-свирида (Cornus sanguinea) висотою до 4 м з дуже яскравим осіннім листям;
  • дерен, або кизил білий (Сornus alba) висотою до 3 м з тонкими, яскраво-червоними гілочками;
  • дерен блискучий (Cornus sericea) висотою до 2,5 м, здатний випускати поросль, з блакитними ягодами і жовтою корою;
  • рясно квітучий дерен коуса (Cornus kousa);
  • великоквітковий дерен квітучий (Cornus florida);
  • чарівний ґрунтопокривний дерен канадський (Cornus canadensis) висотою всього близько 20 см.

До деренів належить і цінний плодовий чагарник кизил звичайний (Cornus mas), що восени приносить щедрі врожаї різноманітних на смак і форму, насичено червоних ягід.

Умови, комфортні для деренів

Стійкі до сильного затінку, декоративні дерени – одні з найбільш пластичних чагарників. Вони чудово ростуть у напівтіні, але здатні витримати і яскраве сонечко, і нестачу світла. Врахуйте, що для плодового кизилу та всіх варієгатних сортів потрібні більш освітленні ділянки.

Дерени здатні рости майже в будь-якій землі, крім екстремально кислої, піщаної, з застоєм вологи. Ідеально для них підходять суглинки та супіщаники. Більшість деренів люблять нейтральну чи лужну реакцію, та для кожного сорту краще уточнювати потрібні йому характеристики рН.

Ці чагарники стійкі до забруднень, засолення, можуть використовуватися навіть біля доріг. Можуть дерени рости і на рівних ділянках, і на схилах.

Коли та як посадити дерен

Навесні дерени з відкритими коренями висаджують в короткий проміжок між прогріванням ґрунту та початком набухання бруньок, який дуже важко «зловити». Восени саджанці можна висаджувати після початку скидання листя. Контейнерні саджанці деренів за умови достатнього догляду можна висаджувати весь сезон.

Оптимальна дистанція між кущами дерена – від 50 см до 1 м в залежності від характеристик сорту та структури композиції.

Дерени висаджують у просторі посадкові лунки, глибиною від 60 до 80 см. Грунт покращуйте додаванням піску, торфу та 25-40% зрілого компосту або перегною. На дно посадкових ям насипте попіл (1 склянка) або суперфосфат (60 г). Для штамбових чи деревовидних деренів відразу встановіть кілок-опору.

Висаджуючи дерен, потрібно стежити за рівномірністю розправлення коренів (якщо вони відкриті) та заглибленням кореневої шийки – в ідеалі вона має лишитися на рівні ґрунту або заглибитися не більш як на 1-2 см після осідання землі. Висаджені дерени рясно полийте і обріжте саджанці, вкорочуючи всі пагони приблизно на третину.

Мульчування – найкращий спосіб прискорити приживання та зменшити догляд. Дерени можна мульчувати компостом, перегноєм і навіть пухкою землею.

Догляд за рослиною

Декоративні дерени легко справляються з посухою та спекою, можуть обійтися без поливів, але лише в дорослому віці (та й тоді для рясного плодоношення восени краще хоча б у найбільшу посуху, 2-3 рази за літо провести глибокий полив). Для молодих кущів та плодового кизилу потрібні частіші поливи у посуху, до 6 разів за сезон. Дерени поливайте ввечері, просочуючи ґрунт на глибину до пів метра.

Підживлюють дерени з другого року після висаджування, обираючи зручний варіант:

  • одне підживлення напровесні комплексними добривами (40 г на кущ) або органікою (пів відра);
  • два підживлення – напровесні азотними добривами (40 г міндобрив чи 1 л зелених добрив) і після початку бутонізації – попелом (1 склянка) чи калійно-фосфорними добривами (по 30 г на кущ).

Додаткове осіннє підживлення калійними добривами або попелом (15-20 г) допомагає кущам підготуватися до зимівлі.

Якщо ви підтримуєте мульчу навколо кущів, потреба в розпушенні ґрунту та прополюванні бур’янів буде мінімальною. Без мульчі землю потрібно регулярно розпушувати на глибину близько 8 см.

Регулярна обрізка – запорука компактності, щільності декоративних деренів та привабливості «низів». Після зимівлі обов’язково вирізайте пошкоджені, сухі гілочки, а формуйте – за бажанням. Обрізати дерени можна і злегка, і низько, контролюючи висоту, надаючи певну форму чи зберігаючи природність. Оптимальний час для обрізки декоративного дерена – початок весни, до старту вегетації. За бажанням дерени можна формувати в стіни, огорожі, топіарії та навіть штамби, проводячи стрижку 2-3 рази за сезон.

Кизил їстівний формують інакше: у рослин просто прочищають крону від гілочок, що ростуть всередину, поступово позбавляються найстаріших гілок та пошкоджень.

Дерени стійкі до хвороб та шкідників, хворіють лише в екстремальних умовах. При виявленні ознак борошнистої роси, плямистостей чи іржі варто одразу розпочати обробку фунгіцидами вузької дії. Якщо на кущі напали слимаки, гусінь, равлики, проведіть профілактичну обробку інсектицидами.

Зимівля деренів не вимагає жодних приготувань, адже більшість сортів і форм – зимостійкі. Завезені з тепліших країв чи теплолюбні сортові дерени окучують та захищають мішковиною лише в перші 2 роки.

Кизил звичайний (Cornus mas)

Кизил звичайний (Cornus mas) цвіте ранньою весною

Використання деренів в дизайні саду

Обираючи сорт чи форму не лише за забарвленням листя, а й за розмірами, можна підібрати дерен для будь-якої декоративної задачі. Ці універсальні декоративні чагарники підходять для всіх стилів ландшафтного дизайну.

Дерени можна вводити:

  • в групи чагарників та дерев;
  • для освітлення, підбивки, узлісь;
  • в живі огорожі та бордюри;
  • для створення скелетної основи, привабливої взимку;
  • для закріплення ґрунту, в тому числі на схилах;
  • для окраси газону;
  • у міксбордери та змішані квітники;
  • у озеленення водойм.

Дерени добре комбінуються як з іншими чагарниками та декоративними деревами (хвойні, барбариси, чубушник, спіреї, вейгели, бузок, троянди, самшит), так і з трав’янистими рослинами. Вони дуже цікаво поєднуються зі злаками, шавлією, хостами, геранями, гейхерами.

Червоні пагони дерена білого взимку

Червоні пагони дерена білого взимку

Розмноження деренів

Найпростіший спосіб отримати нові дерени – відділити поросль чи розділити потужні кущі на декілька поділок. Також у деренів добре вкорінюються відводки з сильних однорічних пагонів, у яких прищипнули верхівки.

Рослини без збереження особливостей сорту або для подальшого прищеплення сортових живців вирощують також з насіння. Воно вимагає 3-4 місяців стратифікації і посіву на глибину до 3 см. Сходи розвиваються дуже повільно, бояться прямого сонця, потребують тривалого дорощування.

Живці дерена нарізають лише з молодих пагонів на кущах не старше 6 років. Зелені живці з двома парами листочків відразу потрібно ставити у воду. Після обробки в стимуляторах живці вкорінюють у притрушеному піском ґрунті, в тепличних умовах.

Натхнення!

Тетяна Шумовська,

ЗЕЛЕНА САДИБА.