Спірея японська — різнокольоровий чагарник для вашого саду

Іноді, спостерігаючи за деякими рослинами протягом вегетаційного періоду, не можеш зрозуміти, коли вони тобі більше подобаються — навесні, влітку чи восени? Ось і спірея японська з числа таких рослин. Її вигляд постійно змінюється. І хоча я вибрав для написання цієї статті момент, коли вона зацвітає, все ж не впевнений, що маю рацію. Навесні і восени її листя грає неймовірними фарбами та відтінками. Але, крім краси, це ще й дуже невибагливий чагарник.

spireya-yaponska-01-1024x684-6759532

Спірея японська — різнокольоровий чагарник для вашого саду

Зміст:

Опис чагарника

З назви зрозуміло, що цей вид спіреї прийшов до нас з Японії, а якщо точніше — з гірських районів Японії та Китаю. Слово «спірея» в перекладі з латині означає «вигин» або «спіраль».

На відміну від широко поширеної в наших садах і парках спіреї Вангутта (яку, чесно кажучи, я не дуже люблю через короткий період її декоративності), японську спірею ще не так часто використовують наші садівники. Але варто вам посадити один саджанець, і буквально через рік ви ловите себе на думці, що хочете мати багато таких самих «веселих» кущиків.

Спірея японська (Spiraea japonica) — це листопадний і цілком компактний чагарник, максимальна висота якого не більше одного метра. На скелетних гілках розташовані тонкі звивисті пагони, що цілком виправдовує її назву «вигин». На цих пагонах ранньою весною виростають листочки — продовгуваті з зубчиками.

Весняний колір листя — це перша в сезоні, яскрава та помітна перевага японської спіреї. Завдяки роботі селекціонерів, цей колір буває дуже різним, від жовтого до пурпурного і бурого, з різними відтінками та переливами, причому навіть на одному кущі.

Вже наприкінці травня, як правило, забарвлення листя стає більш рівномірним, зеленим або жовтим, в залежності від сорту. Але, влітку, в гру вступає новий учасник — квіти. Цвітуть японські спіреї, і це їх відмінна риса, рожевими дрібними квіточками, зібраними в щитки діаметром 5-6 см.

До речі, бджоли спірею люблять, тож можна вважати її медоносом. Цвіте вона дуже рясно на молодих пагонах поточного сезону, чому цей вид і називають спіреєю літньоквітучою, на відміну від весняноквітучих. А восени, знову настає час зміни кольору листя. Так, навіть взимку при правильній стрижці і формуванні японські спіреї прикрашають сад.

spireya-yaponska-02-1024x768-5407592

Цвітуть японські спіреї рожевими дрібними квіточками, зібраними в щитки діаметром 5-6 см

Читайте також наш матеріал «6 причин вирощувати будлею черговолисту».

Розмноження спіреї японської

Відразу виникає питання, де взяти? У садових центрах і розплідниках вибір великий, але до безперечних плюсів спіреї японської варто додати її унікальну здатність вкорінюватися. Причому в будь-який час року (але ви ж розумієте, що не в люті морози 🙂 ).

Ось і я колись відщипнув пару гілочок від кущиків, які мені сподобалися, і вже через три роки не можу намилуватися на пишні кущі, які постійно змінюють свій колір. А вони ще й різних сортів виявилися.

Вкорінювати дуже просто — навесні, влітку, восени відщепніть від донора гілочку і вставте в затінку в землю, накрийте банкою (восени накривати не потрібно) і не забувайте поливати. Через пару місяців у таких живців з’являться корінці (в осінніх — навесні). Можете трохи підростити і, викопавши, пересадити в контейнер або спеціальну школку, гарненько утепливши на зиму.

Є й простіший спосіб. Через те, що нижні гілки куща практично лежать на землі, достатньо трохи розпушити під ними землю, а самі гілки притиснути зверху. Я, наприклад, кладу колоду. При поливах в цих місцях довго тримається волога, гілочки ростуть і при цьому утворюють своє коріння. Навесні зробили, восени відкопали готові саджанці.

Я б сказав, розмножується спірея із задоволенням!

spireya-yaponska-03-1024x697-3050457

Якщо нижні гілочки спіреї японської притиснути до землі колодою, дуже скоро вони пустять коріння

Посадка спіреї японської

Як і всі спіреї, японська віддає перевагу сонячним, добре освітленим місцям і багатому, з гарним дренажем, ґрунту. Але не у всіх садівників така можливість є. Тому, на мій погляд, найголовніше — це сонце, і щоб не було застою води.

У мене вона прекрасно росте на бідному, піщаному ґрунті і без всяких добрив. Та й з поливами буває «не густо». Звичайно, це все для дорослого (трирічного) куща. З маленькими саджанцями слід перший рік повозитися: і поливати часто, і удобрити можна. Навесні — азотним добривом для гарного росту, а восени — фосфорно-калійним для гарної зимівлі.

Спірея японська напрочуд життєлюбна рослина і при посадці навесні або восени добре приживається до морозів. З морозами у неї теж все в порядку, я маю на увазі, що всі сорти, які пропонують садові центри і розсадники, цілком підходять для нашого клімату. Максимум, що може статися, це підмерзнуть кінчики пагонів. Не поспішайте навесні обрізати, дочекайтеся моменту, коли почнуть трохи набухати бруньки, ось тоді і стане зрозуміло, що різати, а що залишити.

Читайте також наш матеріал «Пухироплiдник калинолистий — яскравий та швидко зростаючий».

Особливості обрізки кущів

Перші два роки спірею японську сильно стригти не варто, лише видаляють відмерлі гілочки і відцвілі суцвіття (якщо насіння не потрібне). А ось з третього року кущ можна і навіть потрібно правильно стригти та формувати.

Нагадаю, спірея японська цвіте на пагонах поточного сезону, а отже, стригти її потрібно восени або ранньою весною. Я вважаю за краще робити це відразу після цвітіння, одночасно забираючи непотрібні суцвіття, які зав’яли, і надаючи чагарнику чіткішу форму.

Можна восени ще трохи попрацювати ножицями, щоб і взимку рослина виглядала охайно. Періодично, приблизно раз в 4 роки, уважно оглядайте кущики та омолоджуйте рослини, повністю видаляючи старі (чотирирічні і старше) гілки.

Властивість спіреї японської добре переносити стрижку і швидко відновлювати пагони можна використовувати, створюючи з неї топіарні форми в саду. Правда, її здатність швидко відростати, змусить вас часто брати в руки садові ножиці та підтримувати потрібну чітку форму. Тому для себе (я — лінивий садівник), я вибрав якийсь проміжний варіант — стрижу, але не сильно. Мені важливо, щоб кущ не виходив за межі дозволеного, а чіткий силует гарний тільки взимку.

spireya-yaponska-04-1024x683-5879721

З третього року кущ спіреї японської можна і навіть потрібно правильно стригти та формувати

Читайте також нашу статтю Спіреї — які бувають і як вирощувати?

Спірея японська в дизайні саду

І ось тут спірея японська подарувала мені сюрприз. За три роки кущики з живців так добре розрослися і всім своїм виглядом показують, що їм все подобається, що вирішив я істотно збільшити їх кількість. Перейти від поодиноко висаджених рослин до створення високого бордюру (або низького живоплоту), адже розмножити її просто.

Думаю, виглядати це буде приголомшливо — у мене один сорт з лимонно-жовтим листям, а інший на жовтих листках має червонуваті кінчики. Це і декоративність круглий рік, і невибагливість, відмінне поєднання з іншими мешканцями саду, з тими, хто буде рости за таким бордюром. Головне завдання — не переборщити з різнобарвністю.

Про сорти сьогодні писати не буду, це потрібно бачити своїми очима, і якщо ви приїдете в розплідник або садовий центр, обов’язково поцікавтеся, як змінюється колір листя протягом сезону і чи змінюється він. Це допоможе прийняти правильне дизайнерське рішення.

А можна, як я, придивитися протягом сезону за змінами у вподобаному кущику і просто відрізати від нього невелику гілочку для вкорінення.

Кольорові рослини — це завжди несподівано та ефектно!

Ігор Білевич,

Ботанічка.