Роботи в саду і на городі в листопаді

Останній осінній місяць… Саме час наводити порядок в саду і готувати його до найскладнішого періоду в житті рослин. Від того, як ретельно і продумано ви все зробите, залежить урожай, зовнішній вигляд і здоров’я (а часом і виживання) ваших зелених вихованців в майбутньому році. Тому варто почати з санітарно-профілактичних заходів.

sadovi-roboti-v-listopadi-01-1024x687-1315461

Роботи в саду і на городі в листопаді

Зміст:

Що робити у листопаді в саду?

Очищуємо кору дерев

Якщо у вас у садку є старі дерева, як правило, у них груба кора, яка відшаровується, та ще й вкрита якоюсь незрозумілою рослинністю (це лишайники). Знайте, що саме тут полюбляє зимувати багато видів комах-шкідників і спори збудників захворювань. Беремо металеву щітку або циклю, та акуратно, намагаючись не пошкодити живі тканини, все старе і відмерле, вже не потрібне дереву, зчищаємо. Заодно прибираємо й лишайники. Від них власне шкоди ніякої, але в їх пористій структурі, як раз й ховаються на зиму наші «вороги». Не забудьте під деревом розстелити тканину або поліетилен та зібрати все, що відпадає. Спаліть це відразу.

Проводимо санітарну обрізку

Можна провести санітарну обрізку дерев і чагарників, видаляючи засохлі, старі та хворі гілки. У північних регіонах основну обрізку краще залишити на весну, тоді буде зрозуміло, що постраждало від морозів. А в південних областях можна сміливо обрізати, адже погода ще комфортна, та й роботи навесні буде багато. Перед зимою не забудьте видалити кореневу поросль біля основи тих культур, які її утворюють: слива, вишня, яблуня, бузок і ін.

Вологозарядні поливи — обов’язковий захід

Всі дерева та чагарники перед настанням морозів, але не занадто рано, слід ретельно та глибоко полити. Це, так званий, вологозарядний полив, і він повинен уберегти рослини від зимового осушення. Глибина поливу залежить від конкретної культури, але коренева система повинна бути просякнута водою із запасом.

Профілактичне обприскування саду проти шкідників

Проведіть осіннє викорінююче обприскування. Саме зараз дерева невразливі для міцних концентрацій хімічних препаратів, але ці препарати згубні для зимуючих шкідників та спор хвороб. Про те, як це робити правильно і якими препаратами, ми докладно писали в статті «Осіннє викорінююче обприскування саду проти шкідників і хвороб».

Захищаємо молоді саджанці

Якщо ж ви навесні або восени висаджували молоді саджанці з ніжною корою, варто вже в кінці осені подбати про їхнє здоров’я. Вони страждають від двох чинників: морозобоїни та гризуни. Причому обидва ці варіанти трапляються в кінці зими-на початку весни. Морозобоїни – через те, що сонце вже добре нагріває темну кору, а нічні морози її різко охолоджують. Ну, а гризуни в цей період відчувають нестачу харчування і кора молодих дерев, часом, єдина доступна їм страва. Щоб спати взимку спокійно, в кінці осені обмотайте штамби або по-старому руберойдом (обов’язково з прошарком), або хвойним гіллям, а краще, простіше й ефективніше – спеціальними садовими бинтами багаторазового використання або нарізаним на смуги білим агроволокном.

Робимо прикоп для «не влаштованих» саджанців

Осінь — відмінний час для покупки саджанців плодових та декоративних культур. Але часто так буває, що часу на посадку не вистачає або погода різко зіпсувалася. Або інша ситуація — підвернулися хороші саджанці, а посадкові місця для дерев ще не готові, та й ви не вирішили куди їх садити. Залиште цю роботу на весну, дайте собі час подумати та вирішити, а саджанцям обладнайте комфортну зимівлю — зробіть прикоп.

Робити його просто: найкращим місцем для прикопу буде грядка уздовж південної стіни якоїсь споруди, будинку чи сараю. Далі необхідно викопати траншею, в яку й будуть укладатися придбані саджанці. Така траншея викопується в напрямку із заходу на схід шириною й глибиною 50 см. Північну стінку канавки роблять вертикальною, а південну — пологою (приблизно під кутом в 45 градусів).

У саджанців обривають все листя  та повністю занурюють у воду на кілька годин, щоб кора та деревина просочилися водою. Потім рослини укладають в підготовлену канавку на відстані 20 см один від одного так, щоб коріння дивилися на північ, а крони — на південь та засипають пухким й, разом з тим, живильним грунтом, залишаючи на поверхні кінці гілок. Так вони й зимують. А ранньою весною ви їх посадите в заздалегідь приготовані за всіма правилами ями. Більш докладно про правильне облаштування прикопу ми розповімо найближчим часом.

Готуємо посадкові ями для майбутнього сезону

До речі, якщо згадали про правила, то посадкові ями варто готувати заздалегідь. Краще за півроку до посадки, щоб в ній відбулися всі фізичні (усадка) та хімічні (розчинення добрив) процеси. Тому якщо плануєте навесні купувати та висаджувати саджанці, то ями готуйте вже в листопаді.

Готуємо виноград до зими

Практично у всіх регіонах України вирощують виноград, але, на жаль, в більшості випадків не обійтися без зимового укриття. У листопаді, дочекавшись повного опадання листя, кущі обрізають, заразом, якщо потрібно, заготовлюючи живці. Після обрізки проводять профілактичне обприскування, скажімо, 5% розчином залізного купоросу і тільки потім вкривають. Лози пов’язують в пучки, укладають на землю та присипають ґрунтом товщиною в 10 см. Для зручності весняних робіт кущ можна спочатку прикрити поліпропіленовими мішками (без п/е вставки, дихаючими), а потім засипати ґрунтом. Розкривати їх навесні буде простіше.

Готуємо хвойні рослини до зимівлі

Особливої ​​турботи в кінці осені, перед зимівлею, зажадають хвойні рослини. Ялівці та туї з чіткою формою: кулястою, пірамідальною або колоновидною, варто обв’язати мотузкою по колу, притягуючи гілки до стовбура. При сильних снігопадах, особливо якщо сніг мокрий та важкий, неприв’язані гілки можуть зламатися або деформуватися, надовго порушивши чіткий силует рослини. У деяких випадках знадобиться й захист від ранньовесняних сонячних опіків. Для цього підійде обертання крони мішковиною, гофрокартоном (недовговічний) або застосування спеціальних, що продаються в садових магазинах, чохлів. Тільки не використовуйте для цього агроволокно — воно акумулює тепло, а взимку це хвойним рослинам зовсім не потрібно.

Проводимо підзимний посів насіння плодових та декоративних рослин

Листопад — це час заготівлі насіння багатьох рослин. Якщо ви цікавитеся та любите вирощувати рослини з насіння, то, напевно, знаєте, що багато хто з них для проростання вимагає тривалої, до 6 місяців, стратифікації — обробки холодом й вологою. Тому багато насіння висівають вже перед зимою у відкритий ґрунт — дуб, каштан, яблуня, барбарис, сосна, магнолія та багато іншого. Не пропустіть потрібний момент.

Вкриваємо теплолюбні рослини

Вже в листопаді в більшості регіонів України проходять перші заморозки, температура опускається до нуля. Час утеплювати свої теплолюбні рослини. І хоча вони й переживуть невеликі морози, але обрізати та пригнути їх до землі для укриття варто при плюсових температурах. При мінусових – гілки можна легко зламати. Через те, що каркаси та матеріали ми приготували ще в жовтні, сам процес не буде складним.

sadovi-roboti-v-listopadi-05-1024x682-4235756

У листопаді час утеплювати свої теплолюбні рослини

Що робити у листопаді на городі та квітнику?

Підзимний посів овочів та квітів

Хороший весняний урожай зелені дають посіви, які роблять пізньої осені. Насіння «кинуті» в землю перед зимою проходять природні процеси: загартовування зимовими морозами, а навесні – рясне зволоження. До того ж ми отримуємо величезну економію весняного часу, коли робіт дуже багато. З настанням осінніх холодів, але поки земля ще не замерзла, на грядці варто зробити канавки для насіння та запастися сухою землею або навіть піском.

Які овочі та зелень можна посіяти на зиму, читайте в нашому матеріалі «Що посадити під зиму? 20+ культур для підзимних посівів»

Вже коли земля промерзне на глибину декількох сантиметрів, сіють насіння та засипають заготовленим сухим, розсипчастим ґрунтом або піском. Поливати підзимні посіви не потрібно. Зверху на зиму варто засипати опалим листям та притиснути обрізаними гілками. Що варто сіяти? Салат, редис, шпинат, зелень, буряк, моркву і навіть томати. Спробуйте! Будете з весняним врожаєм раніше, особливо якщо навесні цю грядку накриєте парником.

Як правильно сіяти квіти під зиму читайте в нашому матеріалі «Як правильно посіяти квіти під зиму

Заготовлюємо ґрунт для майбутньої розсади

Якщо вже згадали про весну, то листопад, до морозів, відмінний час заготовляти компоненти ґрунтової суміші для майбутньої розсади. Якщо, звичайно, ви все готуєте самі, а не користуєтеся покупними. Під час довгої зими всі ці матеріали можна не поспішаючи продезінфікувати.

Закриваємо компост на зиму

Якщо ви робите компост, то на зиму його варто «закрити»: як верхній шар укладають землю, торф або тирсу, і зверху (від опадів) закривають п/е плівкою, шифером, дошками, старим лінолеумом, загалом, матеріалом, який не пропускає вологу.

Наводимо порядок у дворі, сараї, проводимо інвентаризацію

Ну і нарешті, наводячи порядок в саду, не забудьте й про супутні речі. Наведіть порядок у сараї, помийте та складіть контейнери від рослин, почистьте і, якщо потрібно, змастіть інструменти та пристосування, якими користувалися весь сезон. Що потрібно полагодьте та нагостріть — навесні буде не до цього!

Після того, як закінчите з обприскуванням, проведіть повну інвентаризацію препаратів. Прострочені або зі строком придатності, що закінчується, викидайте, а ті, яких мало, додайте в список зимових покупок «на наступний сезон». До речі є препарати, які потрібно зберігати при певній температурі, переконайтеся, що ви зберігаєте їх правильно.

Пам’ятайте і про те, що улюблені зимові свята не за горами, і якщо ви любите проводити їх на вулиці, то й територія повинна бути очищена від сміття, а дрова для мангалу заготовлені та правильно зберігатися.

Відео про садово-городні роботи у листопаді

Більше про садово-городні роботи у листопаді дивіться у моєму відео.

Гарного вам завершення сезону!

Ігор Білевич,

спеціально для ЗЕЛЕНОЇ САДИБИ.