Осіннє викорінююче обприскування саду проти шкідників і хвороб

Приблизно до середини осені (з урахуванням регіону) в рослинах відбуваються істотні зміни – вони готуються до нелегкого зимового періоду. Кора потовщується, а бруньки повністю закриваються і стають невразливими для морозів. Разом з нашими улюбленими рослинами до зими готуються і наші недруги – хвороби і шкідники. Всю зиму вони проведуть в неактивному стані у вигляді спор, лялечок, відкладених яєць. А чому б нам, садівникам, не порушити їх безтурботний спокій і не дати їм шансу вижити, тим більше, що рослини перед зимою надійно захищені? Осінній перехід рослин в стан спокою дає нам можливість використовувати міцні розчини препаратів, якими не можна обприскувати дерева і чагарники в період вегетації (по листю).

Осіннє викорінююче обприскування саду проти шкідників і хвороб

Осіннє викорінююче обприскування саду проти шкідників і хвороб

Зміст:

Коли проводити осіннє викорінююче обприскування саду?

Так, багато хто проводить ранньовесняне обприскування по сплячим рослинам. Але часто весна настає занадто стрімко, багато рослин прокидаються раніше, і потрібний момент упущений. І вигнати себе обприскувати сад ранньою весною, по бруду, часом буває складно. Набагато простіше і з тим же ефектом обробити сад пізньої осені: рослини сплять, а погода, зазвичай, цілком комфортна для роботи.

Слід пам’ятати, що осіннє обприскування саду проводять при повністю опалому листі і плюсових температурах (оптимально +5 градусів). Обприскувати при мінусових температурах не варто.

В принципі, ранньовесняне і осіннє викорінююче обприскування саду від хвороб і шкідників це практично одне і те ж, і застосовувати можна ті ж самі препарати. Однак при виборі того чи іншого препарату уважно вивчіть інструкцію і зверніть увагу на те, за яких температур його рекомендується використовувати. Скажімо, деякі працюють при температурах вище +10 градусів, а для осіннього викорінюючого обприскування це не найоптимальніша температура.

Препарати для обприскування саду осінню

«Карбамід» (сечовина)

«Карбамід» (сечовина)

«Карбамід» (сечовина)

Відмінно зарекомендував себе «Карбамід» (сечовина). У правильних концентраціях він буквально спалює спори інфекцій і відкладені на корі яйця комах шкідників, будучи, по суті, і фунгіцидом, і інсектицидом. Головне правильно підібрати цю саму концентрацію. І тут все залежить від ступеня зараження вашого саду. Якщо в минулому сезоні ваш сад не захопила епідемія якихось хвороб, або нашестя комах шкідників, то його умовно можна вважати «чистим» і «Карбамід» застосовують в концентрації 200 – 300 грам на 10 л води (в стаканчику об’ємом 200 мл – 130 г). Якщо ж в саду були проблеми: парша, борошниста роса, попелиці та ін., то варто використовувати більш міцний розчин: 500, а то і 700 грамів на 10 л води.

Багато садівники знають, що «Карбамід» є відмінним азотним добривом, яке сприяє вегетації рослин. Дійсно, при ранньовесняному обприскуванні, крім фунгіцидної і інсектицидної дії, сечовина стимулює ріст рослин, але при обприскуванні пізньої осені (за низьких плюсових температур) ніякого зростання він вже не викличе, так що застосовуйте сміливо.

Залізний купорос

Залізний купорос

Залізний купорос

Ще один популярний засіб, що годиться для осіннього викорінюючого обприскування саду. Те ж саме: в «чистому», умовно не хворіючому саду роблять одну концентрацію – 200-300 грамів на 10 л води (в стаканчику об’ємом 200 мл – 180 грамів), якщо ж сад хворів, то 500 грамів на 10 л води. У старих посібниках з садівництва зустрічається і цифра в 800 грамів, але, мабуть, це перебір. А ось змішати для більшого ефекту «Карбамід» і залізний купорос цілком можна, причому в тих же концентраціях, зробивши так звану «бакову суміш». До речі за допомогою 3% розчину залізного купоросу можна провести ефективну боротьбу з лишайниками на стовбурах і гілках дерев, адже саме в їх пористій структурі часто і причому комфортно зимують збудники хвороб і комахи-шкідники.

Мідний купорос

Мідний купорос

Мідний купорос

Давно відомий і популярний серед садівників. Для осіннього викорінюючого обприскування саду його застосовують в концентрації 300 грамів на 10 л води (в стаканчику об’ємом 200 мл – 210 грамів). А якщо до мідного купоросу додати вапно, то вийде вже більше 100 років популярна у садівників всього світу бордоська суміш. Правда, варто обмовитися, що при її приготуванні потрібно дотримуватися певних правил. Для пізньоосіннього викорінюючого обприскування можна використовувати 3% розчин цього фунгіциду.

Особливості проведення осіннього викорінюючого обприскування саду

Можна застосовувати й інші, більш сучасні препарати для обробки саду восени, але, повторюся, деякі з них мають обмеження по температурі використання, будьте з цим уважні.

Є цікава група препаратів, що містять емульсії мінеральних масел (препарати 30-В і 30-Д). Після обробки ними на рослині утворюється плівка, яка не пропускає повітря. В результаті рослині не наноситься ніякої шкоди, екології, до речі, теж, а все хвороботворне і шкідливе, що зимує на рослині, просто задихається. Причому звикнути до такого неможливо, і препарат можна ефективно застосовувати з року в рік.

А ще пам’ятайте про те, що всі ці препарати – контактної дії, тобто ефективні при безпосередньому потраплянні на спори, яйця, або личинки. Тому дуже важливо дерева і чагарники під час таких обробок змочувати повністю, від верхівки до низу стовбура. Більше того, варто обробити і пристовбурові кола рослини. Адже якщо залишиться без уваги навіть невелика ділянка з зимуючими спорами, то навесні вони знову розлетяться по саду, а виживша личинка або яйцекладка дасть нові покоління шкідників.

Тому і використовувати бажано сучасні бензинові або електричні обприскувачі, здатні створювати невеликий туман з препаратів, що проникає в найдрібніші пори і тріщини кори. У деяких випадках можуть допомогти і спеціальні препарати-прилипачі, що забезпечують хороший контакт хімічної речовини і кори рослини.

Обов’язково видаляйте муміфіковані, ті, що ссохлися, плоди – це джерело майбутніх захворювань, та й опале листя теж, особливо якщо сад хворів або сильно пошкоджувався шкідниками. Спалювати такі рослинні залишки, мабуть, самий надійний вихід, але не найкращий з точки зору здоров’я. Зібране листя і засохлі плоди варто закопати в дальньому кутку саду, причому на великій глибині, або теж ретельно обприскати. Правда, майте на увазі, що не всі препарати корисні для грунту, його мікрофлори і живлення рослин.

Звичайно, добре б обійтися однією викорінюючою обробкою, але це навряд чи вдасться. Тому ранньою весною, до моменту, коли рослини прокинуться після зими, треба буде провести точно таку ж обробку і тими ж препаратами. Можна діяти за іншою схемою – восени провести викорінюючу обробку саду від зимуючих шкідників, а навесні вже побороти збудників захворювань рослин.

Ну, і не забувайте про дотримання техніки безпеки. Респіратор, гумові рукавички, спецодяг – необхідні атрибути будь-якої хімічної обробки саду. Не дозволяйте препаратам потрапляти в дихальні шляхи, на шкіру і слизові оболонки. Це небезпечно!

Більше про викорінюючі обприскування саду проти шкідників і хвороб восени дивіться у моєму відео.

Осіннє викорінююче обприскування саду – відео

Ігор Білевич,

спеціально для ЗЕЛЕНОЇ САДИБИ.

Tagged , , . Bookmark the permalink.