Морозостійкість троянд та українські зими — вкривати чи ні?

У трояндарів, що не сезон, то гарячий. На разі пізня осінь, а у нас робота кипить: пригинаємо, вкриваємо, слідкуємо за погодою, сперечаємось на тему треба чи не треба вкривати троянди в наших умовах. Як завжди, запекло дискутують два табори, якщо не ворогуючи, то з прищуреними очима, киванням головою і  залізними аргументами. Щоб зрозуміти і дати собі відповідь на питання, потрібно чи не потрібно вкривати троянди на зиму, спробуємо розкласти по поличках поняття морозостійкості та здатність троянд переносити наші українські зими.

Морозостійкість троянд та українські зими — вкривати чи ні?

Морозостійкість троянд та українські зими — вкривати чи ні?

Якби автор, тобто я, не був переконаним представником одного з вище описаних таборів, можливо, риторика розповіді була б іншою. Але про інше та інакше напише прихильник опонентів. Я ж беру велетенський оберемок шпильок з дроту і — вперед! Зачепив снопик гілок троянди, пригнув, чик, в землю увігнав, і все – спить твоя киця на бочку до весни. Зиму ще ніхто не відміняв! Так, йдучи від кицюні до кицюні, весело, бігом (нічого ж не встигаєш), косишся на те вже дерево з колючками… Ні, це неможливо, хай стоїть, як я її завалю? Та ні, це не реально, он ніхто так не мучиться і все нормально…

І завалила, і вкрила – задоволення! А сильна яка, а молодець! А жінка – ніжна і тендітна, і руки в кров – треба таки розкошелитися на рукавиці зварювальника… Ну, це вже до весни – коли буду піднімать!)))

Захопилась – треба ж мені виговоритись! Та повернемось до безпристрасного діалогу… еее… монологу. Ознайомимося, так би мовити, з питанням без зайвих емоцій. Тільки факти, які впливають на морозостійкість троянд.

Карта зон морозостійкості USDA

Карта України щодо зон морозостійкості USDA

Зони морозостійкості і троянди

Територія України з півночі до півдня потрапляє в 3 основні зони морозостійкості – 5, 6 та 7. Кожна зона поділяється на підзону «а» — більш м’який клімат, і підзону «b» — більш суворий в межах однієї зони. На фото вище можна роздивитися, до якої зони відноситься ваша область, а тут — почитати, що це означає.

Отже, більша територія України належить до 5 і 6 зон морозостійкості з максимально низькою температурою в північних областях від -23 °С до -26 °С, а в центральних і на півдні від -17 °С до -23 °С. Поділ на зони є орієнтовним. Міські регіони, в основному, відрізняються від сільських. В межах однієї зони в них будуть різні мікроклімати. Наявність відкритих вітрів (крижані зимою, а влітку печуть), корегують не тільки здатність вистояти в морози, а і вижити в спеку.

Плюс, такі важливі фактори, як наявність поряд великих водойм, гір, схилів, поля, лісу і т. д., грають свою визначальну роль для клімату регіону в межах  однієї підзони/зони. Важливо також врахувати мікроклімат не тільки району, а ще і мікроклімат саме вашого подвір’я та саду. На це впливають такі фактори, як закритість чи відкритість простору всім чи ні вітрам (і яким), великі паркани, вітрозахисні посадки дерев, будівлі і т.д.

Для спрощення нашого життя селекціонери за результатами річних спостережень і експериментів привласнюють кожному сорту певну зону морозостійкості USDA. Вона показує критичні можливості, витривалість і здатність троянди переносити відповідні температурні значення вказаної зони без укриття. Сорт, який позначений зоною більшою, ніж ваша, буде, скоріше за все, потребувати для успішної зимівлі укриття. В голові тримаємо, що потреба може і не настати.

Показник цей додається в описах до сорту і позначається «USDA 5», наприклад. Існують спеціальні сорти, які виводяться для дуже суворого холодного клімату і мають морозостійкість USDA 2-4 – це канадські троянди, гібриди троянди ругози. Про такі сорти читайте в нашій статті Троянди, які не потребують укриття на зиму.

Більшість чайно-гібридних троянд відносяться до 6-7 зони, англійки здебільшого – до 5-6 (потрібно дивитися конкретно по кожному сорту). Але, що казати – кого це коли зупиняло!

Читайте також статтю Вікторії Кононенко А що, якщо тронди не вкривати?

Ідеальне укриття троянд на дугах, обтягнутих агроволокном. © Ольга Флорова

Ідеальне укриття троянд на дугах, обтягнутих агроволокном. © Ольга Флорова

Фактори, які впливають на морозостійкість троянд

Троянда – чагарник. А це означає, що умовою її успішного зростання і зимівлі є наявність в її резервах розгалудженого, міцного, здорового, «постійно діючого» скелету з декількох (у кожної і в різні періоди життя по-різному), в основному, 5-6-7 міцних гілок. Перші два-три сезони цвітіння від моменту посадки троянда нарощує масу. Наша допомога полягає у створенні сприятливих умов для цього наростання і подальшого успішного зростання. На це впливає наступне.

Правильна посадка. Місце щеплення заглиблюється на 3-5-10 см в залежності від групи троянди (мініатюрна/шраб/плетиста ), якості грунту (легкий/важкий) та регіону (північ//центр/південь) і різних поєднань всіх цих вихідних умов. До речі про теплі регіони, які відносяться (дивись вище на мапу) до 6 та 7 зони – південь України та наш любий Крим. Для цих зон ця перша умова вже є майже достатньою гарантією нормальної зимівлі і подальшого розвитку (якщо це, наприклад, доросла чайно-гібридна троянда).

Вік троянди. Молоді троянди завжди більш чутливі, ніж дорослі рослини, які вже глибоко вкорінені, мають зрілий скелет з достатньою для зростання кількістю пагонів. Тому особливого захисту і укриття можуть вимагати в перші 2-3 роки після посадки навіть ті троянди, які відносяться до нижчої зони морозостійкості, ніж ваша місцевість, не говорячи вже про більш вразливі – вищої зони.

Весняне обрізування троянди. Цей процес, як необхідна складова догляду за трояндами, теж відштовхується від групи, до якої належить троянда, але при цьому потрібно пам’ятати, що троянда – чагарник. Якщо вона низько обрізається кожного року в результаті не дуже успішної зимівлі чи з інших причин, її сили витрачаються на відновлення своєї маси і вже в порядку черги – на цвітіння.

Якщо дуже узагальнити, то троянди обрізаються на третину, якщо ви хочете, щоб вона залишалася такою, як в минулому році; якщо нижче – нижче, ще більш компактна – ще нижче. Але при цьому цвітіння затримається. Плюс, такі маніпуляції можна дозволити собі з дорослою трояндою. Молодій троянді – максимально комфортні стартові умови на початок кожного сезону, щоб одразу вона починати з того, що ви разом наростили.

Виткі троянди – окремий підхід, тим більше, якщо вони квітнуть один раз за сезон на минулорічних пагонах, тобто на всіх тих, що збереглися за зиму з минулого сезону. І навіть, якщо витка троянда квітне не один раз, її цвітіння може постраждати, якщо троянда обмерзне і втратить багато себе, або квіткові бруньки на її гілках пошкодяться, і вона зацвіте гірше. І навіть якщо вона зацвіла вперше, а друге і третє очікуване цвітіння так і не настає – однією з причин може бути невдала зимівля поруч з можливою нехваткою поживних речовин, підривом здоров’я чи неправильним підходом в догляді.

Важливо при весняному обрізуванні і формуванні ошатного куща обирати з зелених, здорових пагонів, а не формувати з того, що залишилось живим.

Правильна агротехніка дуже важлива для успішної зимівлі і хорошої морозостійкості троянд за будь-яких зимових умов, а вони у нас — то мороз, то відлига, то сніг, то нема, і так декілька разів на кожен з трьох місяців.

Від достатнього поливання в посуху, раціонального сезонного підживлення та передзимового вологозарядного поливання залежить здоров’я троянди протягом весняно-лятньо-осіннього сезону і її готовність протистояти всім зимовим передбачуваним і непередбачуваним катаклізмам, ранньому весняному сонцю при ще мерзлій землі.

Важливо відпустити в зиму троянду з визрілими пагонами. Для цього треба перестати вносити азотні добрива, перегній приблизно в середині літа. Перегодована троянда (добре, додам «азотом», хоча…) явно програє в морозостійкості, зокрема і в хорошому здоров’ї, а отже і зростанні, і квітуванні загалом.

Треба, щоб троянда для визріванря пагонів отримувала достатньо сонячних променів, як за день, так і за все літо.

Чи можуть троянди успішно зимувати без укриття?

Троянди можуть зимувати без укриття навіть на півночі України – факт і численні докази. Але… квіткові бруньки… За сильних морозів у троянди можуть вимерзнути гілки, які вона відновить, якщо місце щеплення залишиться невраженим. Але не обов’язково за сильних морозів обмерзають гілки. Частіше обмерзають квіткові бруньки на цих гілках, якщо вони не захищені.

Стабільного пишного цвітіння на таких трояндах чекати, звичайно, не варто. Також одною з причин обмерзання квіткових бруньок є утворення так званих сліпих пагонів, які не закінчуються квіткою, хоча вони на неї «запрограмовані».

Читайте також наш матеріал Як укривати троянди на зиму — поетапна інструкція.

Так троянди зимують на південніому сході України. Квітують пишно та регулярно. © Олена Усова

Так троянди зимують на південніому сході України. Квітують пишно та регулярно. © Олена Усова

Морозостійкість троянд і весна

Найбільш морозостійкими рослини (всі, не тільки троянди) є на початку зими і стають вони все менш морозостійкими з наближенням весни. Навіть дуже морозостійкі рослини, добре загартовані, на початку вегетативного сезону при розпусканні листя можуть бути пошкоджені навіть незначними заморозками. Найбільші втрати від зимових вітрів відбуваються в лютому та березні. В цих місяцях з’являється більше сонячних днів, коли рослини після морозної ночі нагріваються і не витримують різкого перепаду температур.

І тут на допомогу садівникам приходить геніальний винахід людства під  загальною назвою «агроволокно». Воно рятує нас і наші дорогоцінні троянди не тільки, а часто і не стільки, від морозів, як від сонця на заході зими–сході весни.

Яким буває агроволокно, читайте в нашій статті Все про агроволокно

Післямова

З розмови двох досвідчених трояндарів наостанок:

  • «Я знаю, що багато хто в наших широтах не вкриває троянди, адже вони не вимерзають. Вони витривалі і скоріше за все вийдуть з зими живими. Але я колись почала цікавитись способами укриття троянд саме через те, що мої завжди зимували добре невкритими, але були невеличкими, не дотягували до заявлених розмірів. Квіточки я, звичайно бачила, але це не було таким вражаючим цвітінням, як на деяких фото в Інтернеті. Коли ж спробувала вкривати і додала в раціон органіку — результат приємно вразив. Воно того варте!»,— Анна Шульженко, Київ.
  • Саме так, укриття задля ряснішого квітування!» – Лена Тур, Хорол, Полтавська обл.

І повторюся, що «рясніше квітування», крім укриття на зиму троянд, залежить і від правильної посадки, формування, поливання, підживлення… Тільки комплекс агротехнічних робіт дасть отримати від наших красунь дивіденди. Хто залишається з нами до кінця, готуйте агроволокно і потроху пригинайте троянди – зима на носі!

Вікторія Кононенко,

ЗЕЛЕНА САДИБА.