Не укривні троянди канадської селекції в Україні — найнадійніші сорти

Розгляд на перший погляд не надто популярних сортів троянд канадської селекції є цілком природнім наслідком осінніх клопотів щодо укриття і бажанням мінімізувати їх (або і зовсім уникнути). У великому розмаїтті сучасних троянд канадки, зазвичай, не впадають в око, хоч про не укривні троянди і мріє кожен садівник.  Якісь холодні, суворі пані з неприступним характером – обходиш собі стороною і летиш в обійми до запашних мальовничих, буйних англійок чи витончених француженок. Та рано чи пізно зупиняєшся, розглядаєш і врешті запрошуєш кудись на задвірки — ну, добре, можна одненьку… Але аскетичні канадські пані в умовах благодатного українського клімату, на родючих щедрих грунтах і в турботливих  руках наших трояндарів до невпізнаваності перетворюються на рум`яних, розніжених панянок і сяють аж до Канади. Там, мабуть, і не здогадуються про весь потенціал їхньої краси. Ми покажемо і розкажемо!

Неукривні троянди канадської селекції в Україні

Неукривні троянди канадської селекції в Україні — найнадійніші сорти

Читайте також нашу статтю Канадські троянди — ідеальні для практичного, легкого у догляді саду.

Не укривні тронди канадської селекції, за відгуками українських трояндарів

Вибираючи канадські сорти, ми розраховуємо на морозостійкість без додаткових клопотів з укриттям, відмінне здоров’я і безперервне цвітіння. Досліджуючи канадські троянди і їх поведінку в наших садах, маємо  зведену інформацію по цій групі, яка, звичайно, з подальшим досвідом (особливо, власним) може додаватися.

Не всі не укривні троянди канадської селекції не хворіють і не так запаморочливо рясно цвітуть, як ми від них очікуємо. З усього переліку і можливих варіянтів в цій статті ми розкажемо про найбільш стійкі і найбільш декоративні сорти троянд канадської селекції. Тобто про такі, які за сприятливих умов відповідатимуть нашим вимогам до їх здоров’я, морозостійкості і цвітіння. Перелічені сорти — не далека захмарність, всі вони продаються в українських розплідниках.

1. Троянда «Аделейд Худлесс»

Троянда «Аделейд Худлесс» (Adelaide Hoodless, Marshall, Канада, 1972) — паркова не укривна троянда з яскравими червоними, чашоподібними, напівмахровими ківтами, цвітіння рясне, безперервне. Кущ сильнорослий з високими гнучкими пагонами, висотою 150-185 см, шириною 160 см, 4 зона USDA. Про зони морозостійкості читайте в нашій статті.

Троянда «Аделейд Худлесс» (Adelaide Hoodless)

Троянда «Аделейд Худлесс» (Adelaide Hoodless, Marshall, Канада, 1972)

2. Троянда «Александр Маккензі»

Не укривна троянда «Александр Маккензі» (Alexander MacKenzie, Svejda, 1985) — бутони полунично-червоні у формі тюльпанів, розкриваються в ароматні, махрові, чашоподібні квітки класичної форми. Цвітіння рясне протягом сезону. Кущ сильнорослий, висотою 150-250 см, розмір куща 150-215, 3 зона USDA.

Троянда «Александр Маккензі» (Alexander MacKenzie, Svejda, 1985)

3. Троянда «Джон Кебот»

Троянда «Джон Кебот» (John Cabot, Dr. Felicitas Svejda, Канада, 1978) — перша троянда серії Explorer. Надійність, сила, тривалість цвітіння і стійкість до хвороб — це вона. Пурпурово-рожеві, акуратні, симетричні, махрові квіти (6-7 см) розпускаються в китицях по 10 трояндочок, з’являються хвилями протягом сезону до самих морозів. Кущ дугоподібний, висотою 150-250 см. Сорт прекрасно розмножується живцюванням.

Троянда «Джон Кебот» (John Cabot)

Троянда «Джон Кебот» (John Cabot, Dr. Felicitas Svejda, Канада, 1978)

4. Троянда «Джон Девіс»

Не укривна троянда «Джон Девіс» (John Davis, Dr. Felicitas Svejda, Канада, 1984) — найулюбленіша канадка усього світу. В Україні теж. Якщо хто і наважився на канадки, то першим входить в сад «Джон Девіс». Як істинний першовідкривач і безстрашний романтичний мореплавець, на честь якого названа троянда. Без квітів не буває. Без всякого укриття витримує зиму до -30 °C. На дощ не реагує, спеку переносить стійко. Формує густий, великий і гнучкий кущ (до 215 см у висоту), тому може вирощуватися і як плетиста троянда, і як шраб. У всіх відношеннях прекрасний вибір для парадного місця біля будинку, живоплоту або альтанки.

Олена Бондаренко: Троянда «Джон Девіс» в мене посаджена на повному сонці — вона на нього не реагує! Цим літом за сімейними обставинами була змушена декілька разів залишати троянди і це припадало на саму спеку. Трояндам не діставалось ні краплі води, так що вимушена «недбалість», добре, що часткова, з мого боку була їй забезпечена. Я їм сказала: терпіть, любі мої! І вони терпіли!”

Троянда «Джон Девіс» (John Davis)

Любов Клюба: «Троянді «Джон Девіс» 4 роки. За цей період жодної обробки по цьому кущі не проводилось — не було потреби, на ньому навіть тлі не було, можливо, тому, що росте окремо. Має дві виражені хвилі квітування.»

5. Троянда «Джордж Ванкувер»

Троянда «Джордж Ванкувер» (George Vancouver, Ogilvie, Sveja, 1983) — дивовижні, немов підсвічені квіти, насичені, яскраві кольори від червоних до темно-малинових. Схожа на відомий сорт «Чамплей», але більш яскрава та ароматна. Кущ широкий 90-120 см висотою, 3 зона USDA.

Троянда «Джордж Ванкувер» (George Vancouver, Ogilvie, Sveja, 1983)

Троянда «Джордж Ванкувер» (George Vancouver, Ogilvie, Sveja, 1983)

6. Троянда «Моден Сентеніел»

Троянда «Моден Сентеніел» (Morden Centennial, Marshall, Канада, 1972) — цей сорт присвячений сторіччю міста Морден, заснованого в 1882 році. Рожеві, чашоподібні, махрові квіти з легким ароматом. Цвітіння рясне, протягом сезону у великих суцвіттях по 5-15 шт. Кущ сильнорослий, висотою 150-175 см, ширина – 100 см. Стійкість до захворювань дуже висока, дуже морозостійкий сорт — 3 зона USDA.

Троянда «Моден Сентеніел» (Morden Centennial)

Троянда «Моден Сентеніел» (Morden Centennial)

7. Троянда «Мартін Фробішер»

Троянда «Мартін Фробішер» (Martin Frobisher, Dr. Felicitas Svejda Канада, 1961) — дуже щедра, стійка і чарівна троянда. Красива квітка, світло-рожева з фіолетовими тінями і жовтими тичинками, чашоподібна, напівмахрова має приємний аромат. Цвітіння дуже рясне до пізньої осені. Кущ потужний, практично без шипів, молоді пагони червоно-коричневі, висотою 150-180 см, шириною 120 см, 2 зона USDA.

Троянда «Мартін Фробішер» (Martin Frobisher)

Троянда «Мартін Фробішер» (Martin Frobisher)

8. Троянда «Моден Блаш»

Троянда «Моден Блаш» (Morden Blush, Collicutt & Marshall, Канада, 1976) — це рожеві квітки-перли з темними тінями в центрі і кремово-білими краями, махрові, з безліччю дрібних вигнутих пелюсток. Вони довго тримають форму, з’являються в кистях, мають приємний ніжний аромат. Цвітіння дуже рясне, тривале, повторне. Дуже щедра і стійка троянда. Кущ сильнорослий, густий, висотою 75-120 см, ширина 50 см, 3 зона USDA

Троянда «Моден Блаш» (Morden Blush)

Троянда «Моден Блаш» (Morden Blush)

9. Троянда «Моден Файеглоу»

Троянда «Моден Файеглоу» (Morden Fireglow, Collicutt & Marshall, 1989) — квітка яскрава, червоно-помаранчева, чашоподібна, махрова, має легкий аромат. Цвітіння дуже рясне, тривале протягом сезону, в суцвіттях по 5-10 квіток. Кущ потужний, сильнорослий з міцними пагонами, висотою 100-120 см, шириною 90 см. Лист зелений, середній, матовий.

Троянда «Моден Файеглоу» (Morden Fireglow)

Троянда «Моден Файеглоу» (Morden Fireglow)

10. Троянда «Моден Санрайз»

Троянда «Моден Санрайз» (Morden Sunrise, Davidson & Collicutt Канада, 1991). «Це троянда, яка вибивається з усієї лінійки канадок. Вона особлива і така щедра. Вона не думає, коли їй цвісти — вона просто цвіте,» — так відгукується про цей сорт Наталія Загороднюк, власниця величезної колекції канадських (і не тільки) троянд. Сорт чудово підходить для посадок вільної форми. Красиві жовті квіти з’являються протягом усього літа. Кущ потужний, сильнорослий з міцними пагонами, висотою 70-80 см, шириною 70 см. Квітки ароматні, жовто-оранжеві або жовті. У холодну погоду проявляються рожеві відтінки. 3 зона USDA

Троянда «Моден Санрайз» (Morden Sunrise)

Троянда «Моден Санрайз» (Morden Sunrise)

11. Троянда «Моден Сентеніел»

Троянда «Моден Сентеніел» (Morden Centennial, Marshall, Канада, 1972) — квітка рожева, чашоподібна, махрова, має легкий аромат. Цвітіння рясне, протягом сезону у великих суцвіттях по 5-15 шт. Кущ сильнорослий, висотою 150-175 см, 100 см. 3 зона USDA.

Троянда «Моден Сентеніел» (Morden Centennial)

Троянда «Моден Сентеніел» (Morden Centennial)

12. Троянда «Прейрі Джой»

Троянда «Прейрі Джой» (Prairie Joy, Henry H. Marshall Канада, 1977). Рожеві квіти в міру розкриття стають перламутровими. На одному кущі можуть зявлятися як напівмахрові, так і густо махрові квіти з легким ароматом. Цвітіння рясне протягом сезону. Кущ густий, висотою 100-150 см, шириною 150 см, 3 зона USDA.

Троянда «Прэйри Джой» (Prairie Joy)

Троянда «Прейрі Джой» (Prairie Joy)

13. Троянда «Хенрі Келсі»

Троянда «Хенрі Келсі» (Henry Kelsey) — найвища троянда серії Explorer. Квіти малиново-червоні з золотими тичинками, у формі пласких чаш, напівмахрові, мають специфічний аромат з пряними нотками. Цвітіння рясне, хвилями протягом сезону. Кущ сильнорослий, висотою 150-300 см, шириною 130 см. Тіньовитривалий сорт, 2 зона USDA.

Читайте також нашу статтю Про троянду зморшкувату, або троянду ругозу і її гібриди

Троянда «Хенри Келси» (Henry Kelsey)

Троянда «Хенрі Келсі» (Henry Kelsey)

14. Троянда «Хенрі Хадсон»

Не укривна троянда «Хенрі Хадсон» (Henry Hudson, Dr. Felicitas Svejda, Канада, 1966) має білі чашоподібні квіти з насиченим ароматом гвоздики. Цвітіння дуже рясне, безперервне. Кущ потужний, висотою 60-120 см, шириною 100 см. Ідеально підходить для живоплоту і куртин. 2 зона USDA.

Троянда «Хенри Хадсон» (Henry Hudson)

Троянда «Хенрі Хадсон» (Henry Hudson)

Поради українських трояндарів щодо вирощування канадок

Канадске походження нам обіцяє послаблений режим в догляді. Але демократичність у підході до вирощування не позбавляє дотримання елементарного мінімуму в агротехніці. Отже, пам`ятаємо про:

  • переваги осінньої посадки. А ще краще — пізньоосінньї посадки, приблизно з другої половини жовтня і поки копається земля. Осіння посадка і зимівля додає троянді рік життя — так кажуть досвідчені трояндарі.
  • регулярні підживлення. Невибагливим до грунту та умов зростання для більш пишного цвітіння канадкам не завадять основні сезонні підживлення. При цьому важливо пам’ятати, що більше хворіють перегодовані троянди, а хворі рослини переносить зиму гірше і віддача їх в наступному сезоні відповідно зменшується. І так — по колу.
  • поливання в спеку молодих рослин, мульчування, сонячні місця (хоча деякі сорти канадок досить тіневитривалі) — запорука здоров’я рослин і, як наслідок, пишного цвітіння і отримання від них задоволення у вирощуванні.
  • санітарне весняне обрізування та видалення відцвілих квітів влітку. З вересня можна спробувати квіти не видаляти і почекати визрівання шипшинок — якщо вони виявляться декоративними — сезон цвітіння, рахуйте, продовжено.

Читайте також нашу статтю Троянди, які дарують розкішні шипшини — красу саду в міжсезоння.

  • укриття на зиму молодих екземплярів неукривних в принципі троянд. В рік посадки достатньо нагорнути землю на кущ якомога вище, в наступні роки зайвим обгортання землею теж не буде. Тим троянда витриваліша, чим вона доросліша, чим краще розвинена її коренева система. Канадки дуже добре почуваються на власному корінні, схильні до переходу на нього, добре живцюються. Це закладена якість — так вони надійніше переносять зиму, оскільки шанси на відновлення після невдалої зимівлі у випадку повного вимерзання в суровому кліматі збільшуються — троянда зможе відновитися з бруньок на корінні.
Канадська троянда «Чамплейн»

Любов Клюба: “Троянді «Чамплейн» 3 роки. Схильна до борошнистої роси. Має до 4 хвиль квітування, цвіте аж до морозів. Цьогоріч 5 грудня нарізала квітів у вазу.”

Дорогі читачі! Спираючись на досвід досвідчених трояндарів, в цій статті можна підглянути сорти, з яких можна почати, які не підведуть і, дійсно, відповідатитумь нашим очікуванням. У мене ще з осені посаджено два «Джона Девіса», щоб не нудно їм було. Хочу «Джона Кабота», «Мартіна Фробішера», «Джорджа Ванкувера» і «Морден Блаш» – щоб зовсім весело! Канадкам в Україні неодмінно бути!

Вікторія Кононенко,

ЗЕЛЕНА САДИБА.