Щороку квіткове шоу Челсі (RHS Chelsea Flower Show), яке проводиться британським Королівським товариством садівників з 1862 року, збирає найталановитіших ландшафтних дизайнерів, щоб продемонструвати останні тренди та інновації у світі садівництва. 2024 рік не став винятком. Цьогорічна виставка проходила з 21 по 25 травня і порадувала відвідувачів не лише неймовірними садами, але й акцентувала увагу на важливі теми. Про що було квіткове шоу Челсі 2024, які основні ідеї втілили дизайнери, та які тренди відмітили оглядачі шоу, розповімо у цьому матеріалі.
Перше, що привертає увагу під час ознайомлення з репортажами та оглядами виставки, це різноманіття. Сади демонстрували дуже різні настрої, історичний час, історії та естетику. Такий простір варіантів дозволив кожному знайти щось своє та надихнутись. Далі — про найцікавіше, що ми для себе відмітили.
Що таке Квіткове шоу Челсі ми детально розглядали у матеріалі за посиланням.
Екологічність більше не є «темою» садів Челсі. Відповідальний підхід до дизайну саду вже став невіддільною частиною всього процесу.
З року в рік Королівське садівниче товариство приділяє все більше уваги екологічним садовим практикам, і цього року всі сади були перевірені щодо впливу на навколишнє середовище — кожен сад мав свій перелік ключових екологічних «досягнень». До того ж вперше всі сади мають бути надалі перенесені або екологічно «використані» після шоу.
Дизайнери продемонстрували, що можна створювати естетично привабливі сади, які одночасно будуть приваблювати дику природу, сприяти біорізноманіттю та зменшувати викиди вуглецю, не йдучи при цьому на компроміси.
Особисті враження української садівниці про Челсі-2024 читайте в статті за посиланям.
Зважаючи на те, що Європа переживає все вологіші зими та спекотніші літні періоди, садівники зосереджуються на тому, щоб створювати сади, які будуть більш «підготовленими» до цих перепадів та подальших змін клімату.
Дизайнери не відмовляються від екзотики і на виставці була представлена, зокрема, велика кількість рослин родом з Африки. Але, як відмітила оглядачка сайту Ideal Home: «Одну фразу повторювали майже всі садові дизайнери, з якими я спілкувалась, «рослини, які не потребують догляду». Цього року все було про місцеві рослини, які не вимагають догляду, які вже адаптувалися до погоди та навколишнього середовища Великобританії.»
В комбінації з використанням місцевих матеріалів, це може зменшити і вплив транспорту на навколишнє середовище та підтримати локальний бізнес.
Дизайнери підіймали тему затоплень — це проблема значної частини Північної Європи. Для боротьби із ними пропонувались, зокрема, зосереджені насадження, що уповільнюють потік води. Дизайнери закликають також збирати воду для подальшого використання. Приклади на виставці показали, що неестетичні водозбірники — не єдиний спосіб збереження води. Замість цього, у багатьох садах почесне місце займали водні резервуари та невеликі водосховища.
Дизайнер Том Мессі (Tom Massey), один з творців саду «Водна допомога» (Water Aid garden) пропонує на наших власних ділянках перенаправити водостічний стояк із зливу в резервуар для води (не забудьте при цьому додати переливну трубу), щоб не витрачати цей дорогоцінний ресурс. Або взагалі позбутися водостічного стояка та встановити на його місце ланцюжок для дощу – давню японську техніку для направлення води з жолоба на квіткові клумби.
Цей напрямок сприяє збереженню біорізноманіття і заохочує більш природний підхід до садівництва. Такий підхід вимагає меншого використання хімікатів, є більш «розслабленим» і узгоджує практики садівництва з природними процесами.
Не чекайте поки польові квіти (тепер ми їх більше не називаємо бур’янами!) з’являться на вашій ділянці разом із кульбабами, активно плануйте їх посадку.
Дослідження компанії Kent Wildflower Seeds показує, що деякі види польових квітів можуть активно покращувати ґрунт, діяти як жива мульча для його захисту або приваблювати на ваші овочеві ділянки дуже важливих комах-хижаків, які знищують комах-шкідників.
До цього можна додати й схожий тренд, який продовжується з тогорічного шоу, а саме «хаотичне садівництво», який кидає виклик жорстким правилам та чітким лініям традиційного ландшафтного дизайну. Цей тренд полягає у створенні барвистих та вільних просторів, які максимально використовують природну красу рослин.
Помітними на цьогорічному заході були лісові сади. Такі сади імітують екосистему лісу — суміш багаторічних рослин від низькорослих ґрунтопокривників і кущів до ліан і дерев.
Кожен вид рослин в них приносить користь іншим — це означає, що вони, ймовірно, будуть довговічнішими за інші види садів.
Використання тільки багаторічних рослин також означає, що ці сади вимагатимуть менше догляду, а, отже, будуть менш шкідливі для навколишнього середовища.
Крім того, лісові сади мають позитивний вплив на людину. Дизайнер Ула Марія (Ula Maria) при створенні свого саду, використовувала ідею ‘shinrin yoku’, що можна перекласти з японського як «прогулянка Лісового Купання». Це коротке по часу відвідування лісу, яке має заспокійливий і позитивний нейропсихологічний ефект.
На прикладі лісових садів (але не тільки) значну увагу цього року дизайнери приділили впливу садів на ментальне та фізичне здоров’я.
Багато з них досліджували зв’язок між людьми та природою, підкреслюючи цілющий вплив перебування на свіжому повітрі.
Саме тому вони створили сади з рослин, які діють на весь спектр почуттів (за допомогою ароматів, текстур, візуальної привабливості…), з зонами для сидіння, приємними кольорами та водними об’єктами.
Цього року дизайнери садів Челсі також підкреслили важливість вирощування харчових культур, які мають лікувальні властивості для нашого організму. Так, наприклад, «Мікробіомний сад» зосередився на їстівних рослинах, які цілюще впливають на мікробіом кишківника людини: люпині жовтому (Lupinus luteus) та гірчаку зміїному (Persicaria bistorta).
Читайте також яку користь приносять птахи нашим садам у матеріалі за посиланням.
Ще одна з популярних тем Челсі 2024 — вирощування їстівних рослин для себе, що зумовлено бажанням сучасних людей знати походження своєї їжі.
Такі прості практики як вирощування салату на підвіконні можуть бути доступними навіть для тих, хто має обмежений простір.
У сучасному садівництві часто немає місця окремій зоні для вирощування їжі, тому багато садівників комбінують їстівні рослини з квітами. Цьогорічний Челсі продемонстрував, що сучасні овочеві сади можуть бути такими ж красивими, як і квіткові клумби.
Також можна було побачити продовження тренду ‘Edimentals’, або едіментали — це рослини, які є і декоративними, і їстівними. Їх можна вирощувати одночасно як елементи ландшафтного дизайну, що прикрашають сад, а також джерело їжі, що дарує свіжі та поживні продукти.
На виставці був представлений широкий спектр палітри кольорів. Часто вони були розслабленими та спокійними, з великою кількістю зеленого листя поряд з прохолодними блакитними, ліловими та вершковими відтінками.
Одночасно з цим були помітними неонові акценти і використовувались сміливі кольорові комбінації: рожевий із помаранчевим, синій з жовтим.
У відеорепортажі від BBC окремо наголосили на домінуванні фіолетового кольору, адже він був масово представлений в садах та виставкових стендах у різноманітті своїх відтінків: від світлого до насиченого. А от на сайті House and Garden оглядачка помітила багато помаранчевого — кольору, який був популярний в дизайні інтер’єру протягом останніх років.
Такі протилежні настрої заохочують нас зосередитися на рослинах, які приносять нам радість, а не дотримуватися однієї конкретної палітри.
В різних кольорових схемах при цьому можна було помітити використання кольорових блоків, коли дизайнери об’єднували рослини однакових відтінків разом для максимального візуального ефекту.
Вигини та округлі форми стають все більш популярними в ландшафтному дизайні. Вони допомагають пом’якшити жорсткі лінії та створити більш природний та затишний простір.
В маленьких просторах можна використовувати звивисті доріжки та обрамлення клумб, щоб візуально розширити простір. Це своєрідна оптична ілюзія та відволікання уваги, що змушує вас «заблукати» думками, поки ви ходите стежками.
Здається, цього року ландшафтні дизайнери були особливо захоплені створенням садів, які відображають шлях трансформації, і характерною рисою таких просторів були порталоподібні структури у вигляді арки або кола. Такий, зокрема, можна було побачити у саду, присвяченому серіалу «Бріджертони».
Дерева завжди були одним з ключових елементів квіткового шоу Челсі, але цього року справжнім хітом стали мініатюрні ліси.
Невеликі деревця були розставлені по всьому шоу, навіть у категорії садів для маленьких контейнерів та балконів.
Високі дерева створюють навіс для посадки нижнього ярусу, а стійкі до кліматичних змін дерева підкреслюють важливість створення адаптивних насаджень.
В саду WaterAid, наприклад, були підсвічені дивовижні властивості вільхи. Вона може виживати, будучи зануреною у воду, а її коріння, що поглинає азот, здатне нейтралізувати токсичні важкі метали і допомагає відновлювати забруднені ґрунти.
І не дарма рослиною року було назване саме дерево — слива (Prunus) ‘Starlight’.
Серед безлічі квітів особливо виділялись цього року іриси. Ці квіти були представлені у різноманітних відтінках і були вищими за більшість інших квітів. Їх демонстрували різними способами – у бордюрах, кашпо і навіть у контейнерах та балконах.
Ключовою причиною популярності ірисів є їх універсальність. Ці квіти мають широкий вибір кольорів, форм і розмірів, що робить їх придатними для різних стилів саду. Від ніжних і пастельних до сміливих і яскравих, ви можете знайти іриси, які підійдуть саме вашому саду.
Іриси не просто привабливі, вони досить витривалі та можуть витримувати різноманітні умови: від півтіні до повного сонця.
Єдине застереження — перед покупкою та посадкою ознайомтесь з інформацією про обрані сорти. Хоча багато з них стійкі до посухи, інші, зокрема японські сорти, потребують багато вологи для повноцінного цвітіння.
Слід відзначити і мох, який цього року можна було побачити на багатьох стендах Челсі. Він стає все більш популярним доповненням до садів, оскільки не потребує багато догляду і може допомогти зберегти вологу в ґрунті.
Мохи не тільки вражають своєю красою та складністю, але й мають безліч корисних властивостей.
І навіть такі рослини можуть відповідати колірній тематиці – в багатьох лісових садах використовувались іржаво-помаранчеві та зелені види.
Це хороша ідея і для свого саду – додавати новим поверхням старого нальоту, створюючи належні умови для росту таких рослин, як мох.
Оскільки основний напрямок шоу – екологічність, то й освітлення використовувалось дуже делікатне: були розміщені непомітні, сховані серед листя, точкові світильники, які створювали м’яке світло та додавали потрібні акценти.
Основна рекомендація від Королівського садівничого товариства полягає в тому, щоб не освітлювати свій сад крім випадків, де освітлення необхідно для безпеки.
Використовуйте на доріжках та сходинках слабке, м’яке та ненав’язливе освітлення. Цього буде достатньо.
Дизайнери уважно підійшли до вибору матеріалів. Компост без торфу, мінімальне використання хімікатів, відсутність пластику та місцева деревина були ключевими факторами багатьох дизайнів саду.
Деревина з’являлася скрізь і була майстерно перероблена спеціалістами у меблі, масштабні конструкції, дубові лави з повалених дерев тощо.
Одною з найефектніших споруд у виставкових садах була пергола-водозбирач із кортенівської сталі. Цей матеріал зустрічався і серед інших елементів у оформленні, і серед садового декору у продажі.
Багато елементів дизайну були зроблені не з нуля, а з використанням вторинних матеріалів або залишків. Наприклад, можна було помітити доріжки, створені із залишків цегли, а також габіони, які були заповнені міксом відходів різноманітних матеріалів з інших виставкових садів.
Тренди квіткового шоу Челсі 2024 року свідчать про те, що садівництво стає все більш різноманітним, інноваційним та екологічним. Сподіваємось, ви знайдете серед них те, що підійде і для вашого саду.
Інформація та фото взяті з ресурсів rhs.org.uk (якщо на фото не вказане інше джерело)
Інші джерела: countryliving.com, idealhome.co.uk, houseandgarden.co.uk, відеорепортажі bbc.co.uk
Натхнення!
ЗЕЛЕНА САДИБА.