Листя дуба — чим корисне і як використовувати?

Ой на горі два дубки… Що  вам спадає на думку при погляді на цих велетнів та красенів серед дерев? Впевнена, всі, хто часто в дитинстві хворів на ангіну (а так раніше називали будь-яке запалення горла) одразу згадає-відчує терпкий та приємний смак відвару кори дуба, яким батьки примушували полоскати горло. Подорослішавши, ми почали додавати дуб до міцних напоїв, консервацій та гамселити себе віниками з дубового листя у лазнях. Досить обмежене використання як для такої прадавньої та без сумніву корисної рослини. Про неї можна сміливо стверджувати — лікарська. В цій статті піде мова про листя дуба і його лікарські властивості.

Листя дуба

Листя дуба. © Katy Wrathall

Всі частини дуба, включаючи плоди, кору та листя, мають широкий спектр лікувальних властивостей. Але я вважаю, що слід окремо уважно розглянути саме використання листя дуба з лікарською метою, як більш доступної для збирання сировини (без шкоди для дерева).

Листя яких дубів має лікарські властивості

Старий, а подекуди старший за тисячоліття, знайомий дуб (Quercus) налічує понад 400 природних видів, що ростуть у помірних та тропічних широтах Північної півкулі.

Це дерево тисячоліттями робило життя людини комфортнішим, надаючи цінну деревину для обігріву, будівництва та створення приладь, годувало своїми плодами як людей, так і дичину, на яку вони полювали, лікувало хвороби.

Не даремно так багато народів вважають дуб священним деревом. Листя практично всіх видів дуба мають схожий склад, відмінності — незначні та неактуальні, тож акцентуватися на окремому виді я не буду.

Лише нагадаю, що склад рослини та вміст в ній тих чи інших корисних речовин напряму залежить від якості ґрунту та екологічного стану місцини, де він росте.

Читайте також про лікувальні властивості листя, пагонів і бруньок смородини у матеріалі за посиланням.

Як збирати листя дуба з лікарською метою

Почну я саме зі збирання. Молоде, але вже сформоване листя є нашою ціллю. Правила загальні: зібрали та поклали на тканину у темному сухому та провітрюваному місці сушитися.

Як тільки хвостик у листочків стає ламким, сировина готова для пакування у темне скло або картон та зберігання у сухому, прохолодному місці не більше одного року.

Таку сировину, до речі, дуже добре додавати до консервації, бо саме молоді листки зберігають аромат та корисні речовини, на відміну від вигорілих на сонці старших листків.

Лікарські властивості листя дуба

Тут слід зауважити, що поки вчені сперечаються відносно безпеки «вживання дуба», старий довідник стверджує, що завелика кількість танінів може викликати аномальне збільшення печінки, у чому ваш доповідач мала змогу переконатися на власному досвіді, випадково проковтнувши міцний відвар для полоскання горла. Тож дозування має значення.

Дубове листя містить кверцитин, флавоноїд, відомий своїми антиоксидантними, гепатопротекторними та протизапальними властивостями. У парі з наявними у складі листя та кори дубу елаговою та галовою кислотами здатен нейтралізувати вільні радикали, підтримуючи загальне здоров’я клітин організму та запобігаючи дегенеративним захворюванням, викликаним окисним стресом (рак, цукровий діабет, ревматоїдний артрит, хвороба Паркінсона та хвороба Альцгеймера).

Також лист дуба вміщує ванілінову та кумарову кислоти, присутність яких у інших частинах дерева від нульової до дуже незначної. Окрім побавити вас приємним ароматом, ці сполуки здатні підтримати здоров’я мозку та покращити пам’ять, заспокоїти та зменшити ризик утворення пухлин.

Завдяки великому вмісту фенольних сполук, дубове листя у вигляді екстрактів (водних, спиртових тощо) має потужний антибіотичний потенціал та здатен пригнічувати ріст чималої кількості стійких до синтетичних антибіотиків патогенів.

У підсумку маємо такий перелік профілактичних та лікувальних дій, які може надати людині листя дуба:

  • протизапальна;
  • антибактеріальна;
  • гепатопротекторна;
  • гастропротекторна;
  • протидіабетична;
  • антиоксидантна;
  • протипухлинна.

Також деякі джерела стверджують, що дуб має глистогінну дію.

Традиційно його віками використовували для лікування гонореї, гастриту, астми, лихоманки, хвороби Паркінсона, а також геморою, варикозного розширення вен, діареї, виразки шлунка, поверхневих травм, грибкових уражень шкіри.

Ванночками та спринцюваннями лікували жіночі проблеми: маткові кровотечі, трихомоніаз, ураження слизової грибами роду кандида, запалення невизначеної етіології, при ерозіях застосовували тампони, просякнуті відваром дубового листя та кори.

Впевнена, що читачі можуть в коментарях додати ще декілька хвороб, які традиційно у їхньому регіоні лікують відварами кори або листя дуба.

листя дуба, фото

Дубове листя. © Tom from Pixabay

Медичні рецепти використання листя дуба

Прохання повідомляти лікарю про свої наміри використовувати так звані народні методи лікування та враховувати обмеження (у перерахунку на суху сировину) — не більше 3 грамів на день.

Спиртова настоянка, яка допомагає при кишкових розладах

Слоїк наповнити свіжим порізаним листям по плечики, не дуже щільно. Залити 70% водно-спиртовим розчином так, щоб він трохи перекрив сировину, щільно закрити кришкою та поставити у прохолодне (17-20 градусів) та темне місце на 14-30 діб, не забуваючи час від часу струшувати вміст.

Готову настоянку відцідити, добре віджати жмих та перелити у пляшку з темного скла. Приймати не більше 20 крапель розчинених у 200 мл теплої кип’яченої води вранці та ввечері перед їдою.

Призначають при хронічному дисбактеріозі, що супроводжується проносом, полегшення стану стає відчутним після 2-3 днів приймання.

Курс може бути тривалим (при наявних позитивних змінах у перший тиждень), але потребує контролю вашого лікаря.

Водний настій з листя дуба

Водний настій (чай) для загального зміцнення та профілактики готується так: 3 г сухих подрібнених листків (це приблизно 3-4 цілих) залити 0.5 літром окропу, накрити термозберігаючим рушником (або робити це у термосі) та настоювати протягом 1-2 годин. Відцідити та пити невеликими порціями впродовж дня.

Вважається, що такий напій здатен подолати синдром хронічної втоми та відновити сили організму після хвороб.

Відвар листя дуба

Відвар готується у тих самих пропорціях, але після заливання окропом треба потримати на водяній бані близько 20-30 хвилин.

Увага! Профілактично настій (чай) можна вживати пів року поспіль, відвар — не більше тижня (зазвичай 3-4 дні).

Листя дуба для зовнішнього застосування

Для зовнішнього застосування (полоскання, спринцювання та ванн) дозу сухої сировини збільшують — до 10 грамів на 100 мл окропу. Курс та кратність процедур залежить від недуги.

Так при запаленнях горла та стоматитах полоскання проводять 6 разів на день до зникнення симптомів та ще 3 дні після.

Хочу окремо приділити увагу ваннам з відварами дубового листя, кори або інших частин рослини. Їх призначають при захворюваннях шкіри, варикозних розширеннях судин та як загальнозміцнюючі  ароматичні процедури.

Звісно, косметичний та релаксаційний ефект залежить від типу шкіри та особистих вподобань, але спробувати дуже раджу – дуб реально насичує позитивними енергіями та життєвою силою.

Протипоказання до використання листя дуба

З неприємного: препарати з дубового листя, кори та плодів мають свої протипоказання, особливо при внутрішньому вживанні. Не можна їх приймати дітям та вагітним, заборонено одночасний прийом з препаратами заліза та цинку, з великою обережністю слід віднестися до вживання препаратів на основі листя дуба алергікам.

Про вплив танінів на печінку я вже згадувала, тож якщо ви маєте проблеми з цим органом, обов’язково проконсультуйтеся зі своїм лікарем.

Оскільки дуб має заспокійливу дію, його не слід вживати перед тим, як сісти за кермо або працювати з механізмами, що потребують посиленої уваги.

Дорогі читачі! Ми успадкували ліси, в яких дуб є чи не найпоширенішим з дерев. Чи шанобливо ми ставимося до цього могутнього дерева, чи зберегли тисячолітні дуби, які  пам’ятають наших далеких предків? Майже ні, одиниці. Зараз ми самі переживаємо видатні історичні події. То чому б не «відмітити» їх дубовими алеями у містах та селах, не передати нащадкам на тисячі років наперед цю могутню, корисну, насичену позитивом та величчю рослину у спадок?

Читайте також наші статті:

Сили, позитивного настрою та довголіття вам!

Оля Юхимівна,

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Використані джерела:

  • ncbi.nlm.nih.gov
  • webmd.com
  • sciencedirect.com
  • pharmencyclopedia.com.ua та інші.