Квіткове шоу Челсі-2021 — огляд віртуальної виставки

Україно, чому нам цікава квіткова виставка в Челсі  – традиції зовсім іншої, зовсім відмінної від нас нації? Тому що ми — брокколі серед  капусти, грядочка — в городі, квітничок — в саду, ми — країна–складова світу. В нашому зеленосадибівському контексті — садівничого світу. А Челсі – це найбільша, найочікуваніша, найрезультативніша щорічна подія цього світу аж з 1862 року! Вагомо. Єднаємось зі світом, частино! Привнесемо і своє колись, неодмінно! Отже Челсі Шоу 2021 року – оглянемо, що відбувалось, і дізнаємось, що ще відбудеться.

Квіткове шоу Челсі-2021 — огляд віртуальної виставки

Квіткове шоу Челсі-2021 — огляд віртуальної виставки

Особливості проведення Челсі Шоу 2021 року

Садова виставка в Челсі за вже більше 100 років свого існування переносилась або скасовувалась всього декілька разів з вагомих причин: Перша та Друга Світова війна і післявоєнні кризові роки. Минулого 2020 року світ зіткнувся з новим випробовуванням і Шоу було відмінено, але не скасовано. Воно проводилось у віртуальному режимі з понеділка по п`ятницю, як зазвичай, з переможцями і номінаціями і ювелійними 10-річними званнями. Все це ми мали змогу спостерігати разом з усім світом на сайті Королівської садівничої організації RHS (Royal Horticultural Society). Що ми і робили і з великим задоволенням.

Про організацію, її мету, діяльність, і саму квіткову виставку в Челсі більш детальніше можна ознайомитися в нашій статті Квіткове шоу Челсі – історія, значення, сьогодення.

В 2021 році було прийняте складне, але стратегічне рішення: в травні провести віртуальне Челсі, а виставку дизайнерських садів перенести на вересень. До цього часу країна планує охопити щепленням проти коронавірусу якогомога більше людей, і відвідування виставки в реальному житті стане можливим і безпечним.

Читайте також нашу статтю Огляд першої осінньої квіткової виставки Челсі-2021.

Для учасників це зачіпає великий аспект змін і переформатувань: від вибору рослин до коригувань концепції. Але атмосфера, яка супроводжує все, що називається «Челсі», на піднесеному настрої приведе всіх учасників і глядачів до нових видів і відкриттів.

«Челсі 2021 об’єднує дві великі тенденції, що намітились за останні 18 місяців: підвищення інтересу до садівництва і збільшення попиту на покупки в Інтернеті. Ми пропонуємо вам нові ідеї та нові думки — відомі дизайнери, виробники рослин, відвідування садів знаменитостей і переможець категорій «Мій Челсі-сад». Восени ми плануємо фактичну виставку, що є досить інноваційним – нові схеми посадок, нові рослини. Також всі глядачі запрошуються здійснювати покупки через Інтернет – рослин і садового інвентаря, щоб все побачене можна було відтворити у своїх садах» — говорить президент RHS Кіт Від.

«Віртуальне Челсі 2020 року мало справжінй успіх. Замість 168 000 людей, які фактично відвідують виставку кожного року, у нас було понад 2 млн. віртуальних відвідувачів. І це чудово. Не дивлячись на те, що багато рослин, які планували продати учасники на виставці, не були продані на ній, вони були продані через Інтернет», — генеральний директор Квіткового Шоу «Челсі» С’ю Бігс.

Генеральний директор Квіткового Шоу «Челсі» С'ю Бігс.

Генеральний директор Квіткового Шоу «Челсі» С’ю Бігс.

Тиждень віртуального травневого Шоу 2021 року

На сайті  RHS в розділі Shows – Chelsea Flower Show можна проглянути все що відбувалось на тижні шоу. Відео і статті — для навчання, натхнання і єднання. А в цій статті — наш стислий огляд і результат двотижневого опрацювання воістину багатого, інформаційно насиченого і естетично поданого матеріалу.

1 день відзначився представленням знакової ініціативи Королівського садівничого товариства принцем Чарльзом (покровитилем садівничого життя Великобританії) з нагоди платинового ювілею королеви Великобританії в 2022 році. Вона запрошує людей з усієї Великобританії «Посадити дерево на ювілей» і створити «Зелений навіс королеви». У рамках проекту кожен округ Великобританії долучиться до створення мереж дерев, скверів, парків та лісових масивів на честь 70-річного служіння нації Її Величності.

2 день присвячено відкриттю і знайомству з черговим садом — п`ятим садом, яким опікується  RHS, і єдиним з них, що знаходиться на території міста. Після чотирьох років розбудови публіці предстає казковий сад у Солфорді — «Бріджвотер» (Bridgewater). Три громадські сади, лісова ігрова зона, водойми (Бріджвотер — сад на воді). Це справді надихаючий простір, який принесе користь району та громаді на довгі роки. Створений для жителів міста та його околиць сад  надає широкі можливості для навчання, зростання та добробуту населення з дошкільного віку.

Нижче трохи фото з саду «Бріджвотер» (Bridgewater):

3 день Челсі-2021 ознаменувався запуском нового проекту «Повернення» – Project Giving Back. Створений у відповідь на пандемію Covid-19, унікальний та щедрий проект дасть благодійним організаціям можливість створити повністю профінансований сад на виставці RHS Chelsea Flower Show в 2022, 2023 та 2024 роках.

4 день розчинився в кімнатних рослинах і в планах на вересеневе Челсі.

5 день — знайомство з розплідниками, які вперше взяли участь в RHS Chelsea у 2021 році. Їх переживання, приготування, ідеї і очікування від вересневого Челсі-2021.

Переможці «Мій Челсі Сад 2021»

Нова номінація «Мій Челсі сад» (My Chelsea Garden), як ніяка інша, підкреслила віртуальність виставки квітів Челсі RHS. Бо суть конкурсу — всі бажаючі (не тільки професійні, а й садівники-любителі) скидають фото своїх садів організаторам Челсі-2021 і розказують в двох абзацах, як їм сад допоміг пережити ізоляцію). В 2021 році «Мій Челсі сад» має переможців з наступних чотирьох категорій:

  • Задній сад,
  • Передній сад,
  • Альтернативний сад,
  • Громадський сад (окрема ділянка землі, оброблена колективно).

Кожен з переможців конкурсу отримує чотириденні квитки на відвідування вересневого Челсі-2021 та спеціальну нагороду RHS, що відзначає їхній сад.

Вибір суддів серед учасників конкурсу «Мій Челсі сад» припав на сад з категорії «Альтернативний сад» Джейд Мюррей з Лондона. Судді були настільки вражені її зусиллями під час пандемії, що вирішили присудити їй цю перемогу.

Під час першого локдауну, коли вдома було троє дітей-аутистів, Джейд відчула, що їй потрібно принести природу в приміщення. Вона почала робити свій кімнатний сад у вітальні, створюючи живу стіну з горщиками та рослинами, що висять у кошиках. По мірі зростання кімнатного саду Джейд помітила, що це дуже заспокійливо впливає на її дітей.

Сад у вітальні Джейд Мюррей з Лондона

Сад у вітальні Джейд Мюррей з Лондона

«Продукт року» 2021

Перше місце здобули океанські пластикові горщики (Ocean Plastic Pots) — горщики для рослин, виготовлені з мотузки, що використовується для рибацьких принад. Продукт, який підвищує обізнаність про проблему пластику в океані.

Усі товари цієї престижної категорії будуть продемонстровані на вересневій виставці. А ми проглянемо список найкращих товарів від Челсі Шоу в окремій статті. І хай це буде нашою маленькою традицією!

Океанський пластиковий горщик (Ocean Plastic Pots)

Океанський пластиковий горщик (Ocean Plastic Pots)

Читайте також нашу статтю «Садовий продукт року» Челсі-2020 — фіналісти та переможці.

Замість післямови: зустріч господаря саду і його архітектора

Побуваємо ще на гостині в саду Тревора Нельсона, ді-джея ББСі, через три роки після того, як цей сад брав участь в квітковому шоу Челсі. Запрошую підглянути зустріч емоційного господаря і спокійного, відзначеного нагородами ландшафтного дизайнера Метью Вілсона. Для мене особисто було цікаво дуже.

Хто розуміє англійську — скористайтеся можливістю подивитися в очі цих різних людей і зацінити класний сад в центрі міста (посилання на відео — тут). Хто не розуміє, або, як я — напів розуміє, вмикаємо субтитри і автоматичний переклад «українська». А тоді можна ще раз просто подивитися.

Далі — коротенька художня замальовка з цього саду, яка проливає світло на те, що для людей, втягнутих в орбіту садівництва, означає найвідомішие в світі Квіткове Шоу. 

Замовник: Я міська людина, жила в квартирі в стилі лофт, крутий такий… Пам’ятаю, мій продюсер сказав: «Не любиш садівництво? Питання часу…»

Дизайнер: Я пам’ятаю твоє замовлення — «я хочу насолоджуватися садом, не виходячи з будинку». (Сміється). Це важливо.

Замовник: Взимку я не збираюся туди виходити, замерзати там. Просто хочу дивитися на свій сад. І ще я люблю посидіти на сонці.

Дизайнер: Сад виріс за три роки, але дизайн є ключовим. Ви зробите помилки в догляді, і це можуть бути грубі помилки. Але, якщо ви зрозумієте одразу, як будете помилятись, ви матимете змогу насолоджуватися садом наступні 10-20 років.

Замовник: Сад – це емоційний зв’язок. Пережити ремонт в будинку допомагав мені саме сад, я бачив його через вікно і набирався терпіння. Сад — це дорожче, ніж будь-що в інтер’єрі.

Дизайнер: Ви не маєте бути супер-садівником, щоб принести щось в свій сад. Це прекрасно, що ви доповнюєте сад речами, що викликають у вас резонанс. Ви внесли кілька чудових доповнень.

Замовник: Думаю, що старіючи я буду більше займатися садівництвом)) Скажи, як ти це робиш? Як ти створюєш сади для таких, як я? Чекати, щоб тебе засудили на Челсі – це, мабуть, жахливо?

Дизайнер: Дуже напружена робота. Оцінка в короткий проміжок часу, очікування… А потім шоу просто починається, приїжджають люди. І все стає лише фоном, бо ви просто ТАМ. І кожен день виставки люди захоплюються тим, що ви створили…

Дорогі читачі! Найцікавіше Челсі-2021 попереду, і це буде справді щось особливе і незвичне. Виставкові сади RHS Челсі являють собою вершину садівничої майстерності. Дякуючи Інтернету, у всіх українців буде можливість оцінити демонстраційні дизайни, інноваційні матеріали та славетне цвітіння на піку досконалості. Долучайтеся!

Вікторія Кононенко

а матеріалами з офіційних джерел RHS).

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Наступна стаття
Чим підживити помідори?