Нітроамофоска та особливості її використання

Серед мінеральних добрив немає більш популярного, ніж легендарна нітроамофоска. Ця назва знайома будь-якому садівнику. Базове, універсальне, обов’язкове добриво — як тільки нітроамофоску не називають. Та від цього не стає менш важливим чітко дотримуватися правил її внесення. Чи принесе нітроамофоска рослинам користь і чи допоможе досягти бажаного врожаю, залежить від способу та доцільності її використання. Нітроамофоска, як і будь-яке добриво — лише засіб досягнення цілі, а не гарантія успіху чи його універсальний рецепт.

Нітроамофоска рожева, фото

Нітроамофоска — як і для чого використовувати?

Що таке нітроамофоска?

Те, що нітроамофоска — це своєрідний універсальний концентрат всього, що необхідно будь-якій рослині, знає навіть садівник-новачок. Та що насправді ховається за цією назвою?

Нітроамофоска — повне комплексне мінеральне добриво, що одночасно містить всі три базові макроелементи — азот, фосфор і калій (NPK). Це висококонцентроване добриво з невеликою кількістю баластних сполук і часткою активних речовин як мінімум у 45-48%. Концентрація та співвідношення речовин у добриві залежить від марки. Фактично, у кожного виробника — своя нітроамофоска. Стандартні суміші — з рівною пропорцією NPK 16:16:16 (по 16% кожного елементу), 15:15:15, 21:21:21. Але є нітроамофоска і з іншим співвідношенням макроелементів, що більше відповідають конкретному типу ґрунту (наприклад, для чорноземів збільшують частку калію).

Назви нітроамофоски та нітроамофосу так схожі, що більшість садівників вважає їх синонімами. Та насправді це два різних добрива: нітроамофос — сполука азоту та фосфору без калію, неповне добриво. І властивості у нього інші.

Нітроамофоска вирізняється однорідністю і фізіологічною нейтральністю. Це дрібно-гранульоване добриво рожево-сіруватого кольору, що рівномірно розподіляється, не фіксується в ґрунті. Всі сполуки — водорозчинні та легкодоступні рослинам (навіть фосфор міститься у трьох рухомих формах). І в кожній гранулі одночасно присутні всі три елементи, що підвищує їх доступність для рослин. Нітроамофоска значно переважає за практичними показниками і доступністю речовин будь-які тукові (змішані) добрива.

Концентрованість, універсальність роблять нітроамофоску економним, доступним для кожного варіантом добрива «на всі випадки», що можна застосовувати:

  • на всіх типах ґрунту;
  • в будь-яких регіонах — від спекотного півдня до найпівнічніших регіонів Україні;
  • для всіх рослин — і декоративних, і тих, що приносять плоди;
  • при різному рівні зволоження (нітроамофоска «працює» навіть в сухій землі).

Тож не дивно, що в Україні саме нітроамофоска є найбільш популярним добривом серед садівників.

Серед доступних і простих повних добрив чимало видів схожі на нітроамофоску і за складом, і за назвою. Це аналоги чи альтернативні варіанти, що відрізняються лише за формою окремих елементів або наявністю одного додаткового компоненту. Так, у нітрофоску додають магній, а азот замінюють на швидко зникаючі нітратні форми. В азофосці є ще й сірка. А в амофоску додають і магній, і сіру.

Нітроамофоска в пакеті

Нітроамофоска — це дрібно-гранульоване добриво рожево-сіруватого кольору

Переваги та недоліки нітроамофоски як добрива

Можливість застосування цього виду добрив для всіх рослин пов’язана з дуже широким спектром впливу. За допомогою нітроамофоски досягають основної мети — комплексного підживлення, одночасного задоволення потреб в азоті, калії та фосфорі, необхідних для нормального розвитку рослин.

Нітроамофоска дозволяє вирішувати декілька задач:

  • компенсує нестачу поживних речовин у ґрунті;
  • підвищує на 30-70% врожайність;
  • покращує якість плодів;
  • забезпечує нормальний розвиток і кореневища, і надземних частин;
  • зменшує схильність до загнивання;
  • підвищує міцність стебел;
  • покращує стійкість до несприятливих факторів, в тому числі заморозків, сонячних опіків, контрастних температур;
  • зміцнює імунітет рослини, підвищує стійкість до ураження хворобами та шкідниками.

Та всі ці впливи нітроамофоска проявляє комплексно, одночасно, за її допомогою не можна вирішити лише якусь конкретну задачу, наприклад, захистити рослини від вилягання чи кореневої гнилі.  І при застосуванні потрібно враховувати всі ці впливи також в комплексі.

При виправданому використанні без надлишків нітроамофоска є одним з найбільш екологічних видів комплексних мінеральних добрив. Її навіть дозволяють використовувати при вирощуванні овочів та фруктів для дитячого харчування.

Якими б вагомими не здавалися переваги нітроамофоски, вона все одно залишається мінеральним добривом, несумісним з принципами органічного садівництва. Навіть легкодоступна рухома формула речовин нітроамофоски все одно викликає накопичення в ґрунті нітратів.

Для такого зручного і надійного добрива, у нітроамофоски дуже обмежений термін придатності — всього пів року.

Нітроамофоска з часом «накопичує» і вибухо-, і пожежонебезпечність. Її потрібно зберігати в приміщеннях з вогнетривкою конструкцією (бетон, цегла) і окремо від інших добрив, в прохолодних температурах (до +30°C) та при низькій вологості повітря. При її використанні потрібно захищати шкіру та органи дихання, але це не більш ніж стандартні засоби індивідуального захисту для міндобрив.

Читайте також нашу статтю про інші мінеральні добрива, а також про основне азотне добриво – селітру аміачну.

Коли використовувати нітроамофоску?

Нітроамофоска — добриво, що може застосовуватися впродовж всього сезону для основних підживлень, але не більше як двічі (для будь-якої культури, в тому числі овочів) і переважно у першій половині вегетації рослин:

  • під посіви;
  • при висаджуванні розсади і саджанців;
  • як базове підживлення багаторічних рослин весною;
  • для додаткових малоконцетрованих підживлень влітку та восени на бідній землі;
  • для підвищення стійкості чи врожайності;
  • для додаткового підживлення томатів та інших овочів у момент початку зав’язування плодів (при умові вибору марок з підвищеним вмістом калію).

На важкому глинистому ґрунті нітроамофоску доцільніше застосовувати під час осінньої обробки ґрунту, а на дуже легких — під час весняних робіт.

Пожовклі рослини часнику на грядці

Озимому часнику явно не вистачало поживних речовин. Після оприскування по листу розчином нітроамофоски подальше пожовтіння припинилося

Методи внесення нітроамофоски

Найбільшу ефективність нітроамофоска проявляє при внесенні при посіві чи посадці та при прикореневому підживленні. Вносять добриво на глибину в 8-10 см, закриваючи ґрунтом так, щоб виключити контакт з коренями — в рівчаки, стрічки, борони. Бажано комбінувати внесення добрив з подальшим рясним поливом, особливо в спеку.

Під час активної вегетації рослин нітроамофоску можна використовувати, розчиняючи в теплій воді — для рідких підживлень, коли необхідна швидка дія, є ознаки нестачі всіх макроелементів одночасно.

Застосовують це добриво і для позакореневих підживлень декоративних, ягідних, овочевих культур. Таке підживлення можна проводити лише ввечері або в хмарні дні.

Читайте також нашу статтю Хімічні засоби захисту рослин — шпаргалка по пестицидах.

Скільки нітроамофоски вносити?

Немає універсальної формули, яка б завжди «працювала». На застосування добрив впливає все — від стану і типу ґрунту до віку і розміру рослин. З нітроамофоскою потрібна точність, адже при зниженні концентрації вона не виконує свої функції, а при підвищеній — призводить до «згорання» молодих рослин, погіршення якості врожаю та швидкого накопичення нітратів.

Для покращення ґрунту вносять 40-45 г нітроамофоски на кожен м² (для теплиці — вдвічі менше).

Орієнтовні норми застосування нітроамофоски для рослин:

  • для невеличких рослин — розсади, суниці, полуниці, однорічних квітів, кімнатних культур – 10-15 г на 1 м² і на відро води.
  • для трав’янистих багаторічників – 30-40 г нітроамофоски на м²;
  • для ліан, у тому числі плодоносних – 20-25 г на рослину;
  • для декоративних чагарників – 40-50 г на кущ;
  • для ягідних чагарників, в тому числі смородини й малини – 30-40 г на кущ;
  • для дорослих плодових дерев – 70-90 г;
  • для картоплі та коренеплодів – 20 г на м²;
  • для інших овочів – 25-30 г добрива на м².

Впродовж літа та осені нітроамофоску вносять, розчиняючи в воді 1-2 ст.л добрива на відро води (на 1 м², кущ, дерево або на 20 кущів томатів і інших овочів). Таку ж пропорцію використовують і для позакореневих підживлень.

Полив дощуванням, фото

Підживлення нітроамофоскою вегетуючих рослин треба супроводжувати рясним поливом

Вказівки виробника важливіші за загальні рекомендації

Перше правило, яке потрібно пам’ятати завжди — перед тим, як використовувати нітроамофоску, прочитайте уважно всі вказівки її виробника. Навіть якщо ви застосовували це добриво десятки років та тисячі разів, пам’ятайте, що у кожного виробника добриво хоч трішки, але особливе, інструкції розробляють після тривалих досліджень і вони обов’язкові для виконання. Уважно вивчайте інформацію:

  • про рослини, для яких виробник рекомендує застосовувати своє добриво;
  • рекомендовані терміни внесення нітроамофоски;
  • точні вказівки щодо дозування добрив і як їх відкоригувати за окремими параметрами;
  • засоби індивідуального захисту;
  • форму внесення, що підходять для тієї нітроамофоски, яку ви будете застосовувати;
  • застереження та попередження, які надає виробник.

Якщо вказівки виробника відрізняються від загальних правил використання нітроамофоски, завжди обирайте інструкцію. Адже ніхто не знає властивості кожного конкретного добрива краще, ніж його виробник.

Тетяна Шумовська,

ЗЕЛЕНА САДИБА.