Кропива — рецепти страв для зміцнення організму

Кропива задовольняє багато потреб у вітамінах та макроелементах, до того ж за кількістю білка (35,3%) вона може посперечатися з бобовими культурами. За вмістом корисних речовин з кропивою можуть зрівнятися хіба що синтетичні (а значить, складні у засвоєнні організмом) мультивітаміни. Для вживання у вигляді салатів, для борщу, пиріжкової начинки тощо найкраще підходить листя або пагони молодої кропиви, яка є чи не найпершою зеленню на столі після зими. Зійшов сніг, трохи пригріло сонечко — маєте собі поживну та багату білками зелену підмогу виснаженому організму. Що приготувати з кропиви? В статті порадимо вам 7 рецептів з кропивою — це прості, смачні й дуже корисні страви.

Кропива - рецепти

7 рецептів страв з кропивою для здоров’я

Користь кропиви

Молода кропива — природний концентрат:

  • вітамінів (А, В, С, Е, K);
  • мікро- і макроелементів (залізо, магній, мідь, кальцій, кремній, селен);
  • фітонутрієнтів, зокрема, флавоноїдів, які запобігають хворобам серця;
  • фітонцидів і органічних кислот.

Вона підвищує опір організму і зміцнює імунітет, сприяє обміну речовин, виведенню шлаків і токсинів. Завдяки вмісту вітаміну K кропива сприяє гарному згортанню крові, має протизапальну дію і допомагає при внутрішніх кровотечах.

Хлорофіл, що містяться у великій кількості в листі, запускає обмінні процеси в організмі й допомагає йому протистояти онкологічним захворюванням. Кропива нормалізує рівень цукру в крові.

Як відомо, кропиву активно використовують в косметології й фармацевтиці. Але найбільшу користь від кропиви ми можемо отримати, додаючи її у свій раціон в тому чи іншому вигляді.

Важливо! Кропива підвищує рівень гемоглобіну крові, чим може викликати її в’язкість. Тож обережними щодо вживання кропиви слід бути людям з тромбофлебітами та іншими захворюваннями судин та серця, що супроводжуються утворенням тромбів.

1. Зелений борщ з кропивою

Зелений борщ з кропивою — це справжній зелений борщ. Його можна варити як на м’ясному, так і овочевому бульйоні. За основу можна взяти цей рецепт зеленого борщу, але використати не тільки щавель, а й свіжу молоду кропиву — наполовину.

2. Смажена кропива

Ще кропиву смажать, для цього використовують молоді пагони. Їх миють, підсушують рушником, січуть та тушкують у рослинній олії або вершковому маслі впродовж 10 хвилин з додаванням спецій та солі на власний смак.

3. Суп-пюре з кропиви

Корисним і смачним буде суп-пюре з кропиви (можна також додати шпинат). Рецепт такий: кропиву розварюють до мʼякості, поклавши у підсолений окріп (приблизно 250 г кропиви на 1 літр). Окремо підсмажують 4 столових ложки борошна на 50-60 г вершкового масла (звісно, можна використовувати й рослинні олії).

Потім борошно з маслом заварюють отриманим відваром (до густоти сметани), відварену ж кропиву подрібнюють за допомогою блендера або перекручують у мʼясорубці (перетирають через сито), з’єднують всі інгредієнти та проварюють на малому вогні ще 10 хвилин. Крем-суп з кропиви готовий до вживання. На свій смак можна додавати сир, грінки, горіхи тощо.

4. Начинки з кропивою

Всім відомі пиріжки з рисом, зеленню та яйцем, пиріжки з пшоном або гречкою, хіба ні? Так от до будь-яких з цих начинок пасуватиме зелень кропиви. Для додавання у начинку її готують за простим рецептом: відварюють у підсоленому окропі, перетирають або січуть та змішують з основною начинкою. Так само можна робити гречаники, картопляники та подібні страви з кропивою.

5. Салат зі свіжої кропиви

Тут фантазії є де розгулятися, тож єдиним спільним правилом буде підготовка кропиви до додавання у салат: молоде листя або пагони слід вимити та ошпарити окропом, щоб прибрати «жала» рослинки.

Читайте також про лікарські властивості кропиви та використання кропиви в господарстві.

6. Кропива на зиму — найпростіший рецепт

Хоч найбільшу користь, звичайно, принесе свіжа кропива, її консервують у вигляді салатів з щавлем або шпинатом та квасять. Бо ж де її взяти взимку?

Цей напівфабрикат з кропиви можна використовувати в холодну пору року для приготування салатів, борщу, багатьох інших страв, де можна використати свіже листя кропиви.

Вам знадобиться:

  • стерильна пів літрова банка,
  • чиста вода,
  • молоде листя кропиви.

Зауважте, солі не треба!

Листя кропиви добре миють та нарізають, заливають окропом у співвідношенні 1 частина води на 3 частини кропиви, кипʼятять впродовж 5 хвилин. Отриману масу закладають у заздалегідь простерилізовані банки, прикривають кришками та стерилізують протягом 30 хвилин (0,5 літра, більший обʼєм потребує довшої стерилізації).

Далі — закатати, укутати до повного охолодження. Зберігати при температурі не вище 25 градусів у темному місці. Термін придатності 1 рік.

Варіанти вмісту: 2 частини шпинату+1 частина кропиви.

Як солити щавель на зиму, читайте в нашій статті.

7. Рецепт квашеної кропиви

Щоб зробити квашену кропиву, потрібно на 500 г кропиви 20 г харчової кам’яної солі. Миємо та підсушуємо на рушнику кропиву. Нарізаємо її шматочками та переминаємо з сіллю (використовуйте гумові рукавички, бо обпече руки), залишаємо десь на 15-20 хвилин та повторюємо процедуру переминання (це потрібно, щоб кропива пустила сік).

Потім перекладаємо отриману масу або у слоїк, або у пластиковий контейнер (вибір за вами, але я б рекомендувала скло), щільно, щоб сік вкрив листя. Не герметично прикриваємо та залишаємо при кімнатній температурі. Не забувайте кожен день перемішувати. Залежно від температури у приміщенні вона буде готова за 3-4 дні — стане темно або буро-зеленою та матиме виразний запах кропиви.

Також кропиву квасять з додаванням моркви, журавлини, яблук, прянощів тощо, під гнітом впродовж 14 діб.

Смачного!

Оля Юхимівна,

ЗЕЛЕНА САДИБА.