Барбарис Тунберга — догляд, розмноження, посадка, сорти

Родина Барбарисових дуже велика, але, зазвичай, на ділянках використовують три наступних види: Барбарис звичайний, Барбарис оттавський і Барбарис Тунберга. Кожен гарний по своєму, але, мабуть, саме Барбарис Тунберга найбільш популярний в садових центрах і розплідниках. Ландшафтні дизайнери і садівники-аматори найчастіше вибирають саме його для використання в своїх садах, бо у жодного іншого барбарису немає такого розмаїття сортів. В цій публікації і поговоримо про кольорові форми та розмноження живцями цієї невибагливої, стійкої і разом з тим дуже декоративної рослини.

Барбарис Тунберга — догляд, розмноження, посадка, сорти

Барбарис Тунберга — догляд, розмноження, посадка, сорти

Зміст:

Переваги барбарису Тунберга перед іншими барбарисами

Цікаво, що в природі Барбарис Тунберга – це невеликий, близько 80 см, округлий кущ з тонкими пагонами і рідкими колючками – пройдеш і не помітиш. Але не восени. З похолоданням його листя стає яскравим і різнокольоровим, жовтим або червоним. Напевно, це і наштовхнуло селекціонерів на думку зробити таке кольорове листя постійним, протягом усього сезону. Вже з середини ХХ століття декоративні сорти барбарису Тунберга стали популярні в садах по всьому світу.

Крім своїх високих декоративних якостей, всі сорти барбарису Тунберга мають і інші переваги: ​​вони добре переносять посуху і високу температуру влітку, а взимку відмінно витримують наші морози. Склад грунту їм теж не особливо важливий, може рости на бідних, від кислих до слабо лужних. Спокійно переносить загазоване повітря великих мегаполісів, відмінно стрижеться і зажадає від вас мінімального догляду. До речі, вони і набагато стійкіші до борошнистої роси і іржі, тих хвороб, які псують інші барбариси і наші нерви.

Про інші види барбарису читайте  в статті «Барбарис у ландшафтному дизайні».

Від свого «дикого прабатька» декоративні сорти барбарису взяли невисокий, не більше 1 м, зріст. А від своїх «батьків»-селекціонерів отримали різні форми крони: куляста, розлога або колоновидна, і різне, причому яскраве, забарвлення листя – золотисте, пурпурове, зелене, з контрастною облямівкою або без, з плямами і розводами. Не забувайте, що осінь в ці фарби привносить ще й свої додаткові відтінки.

Барбарис Тунберга в поєднанні з хвойними

Барбарис Тунберга в поєднанні з хвойними

Посадка і догляд за барбарисом Тунберга

Звичайно, треба розуміти, що невибагливість цих барбарисів – це їх пристосування до різноманітних умов існування. Тобто вони можуть жити в різних умовах. Але якщо ви хочете отримати максимальний декоративний ефект від барбарисів Тунберга, висаджувати їх варто на добре освітлених сонячних місцях. Адже в тіні їх крона стане пухкою, пагони витягнутися, а листя і зовсім набуде звичайного зеленого кольору. Розведіть гілки і загляньте всередину куща з червоним кольором листя, внутрішні листочки, які отримують мало світла – зелені.

Ще однією важливою умовою є відсутність застою води біля коріння. Тому якщо ваша ділянка не може похвалитися добре дренованим, легким грунтом, варто під барбарисами його таким зробити. Викопайте посадкову яму рази в три глибше, ніж контейнер з рослиною (можна і ще більше), а на дно покладіть биту цеглу, дрібні камені або щебінь, добре підійде керамзит, шаром сантиметрів 20. Якщо грунт глинистий і важкий, яму копайте широку і наповнюйте сумішшю землі і розпушувача (пісок, нейтральний торф, вермикуліт). Освоївши в перші роки посадкову яму і зміцнівши, надалі Барбарис Тунберга зможе впоратися з усіма складнощами вашої ділянки.

І не поливайте його занадто часто, а тільки при тривалій посусі. Добрива теж вносьте рідко. Ранньою весною (по снігу) – комплексне мінеральне, а потім тільки компост або біогумус, внести і злегка перемішати в пристовбурових колах з землею. Але можна обійтися і без цього, Барбарис Тунберга добре себе почуває на бідних ґрунтах.

Про обрізку теж багато говорити не приходиться, як правило, всі сорти добре тримають форму самостійно, хіба що після зими потрібно вирізати сухі поламані гілочки або вкоротити явно зростаючий не туди пагін.

Барбарис Тунберга в дизайні ділянки

Привабливість Барбарису Тунберга ще й в тому, що його багато не буває. Це може бути і один яскравого кольору кущик для створення акценту, може бути група, підібрана за кольором або формою крони, а може бути і бордюр з цих рослин. До речі, як варіант зараз дуже популярний – прикрасити щільними подушками з кольорового барбарису штамби дерев, причому і декоративних, і плодових. Майте на увазі, що під зелені дерева краще висаджувати пурпурові сорти барбарису, а під червонолистні, навпаки, зелені або жовті сорти.

Такі групи, як і бордюри, звичайно, зажадають регулярної та правильної стрижки. У перший рік-два навесні просто вкорочують пагони на половину, викликаючи активне утворення нових пагонів. Кущик стає ширшим і щільнішим. Потім йому надають бажану форму.

Порада: живопліт з барбарису Тунберга краще стригти з боків, а верх залишати для вільного росту.

Живопліт з барбарису Тунберга

Живопліт з барбарису Тунберга

Розмноження  барбарису Тунберга живцями

Звичайно, створення бордюрів або обрамлення штамбів з барбарису Тунберга потребують великої кількості саджанців. Можна і купити, але можна спробувати виростити самостійно. Барбарис Тунберга добре і легко розмножується літніми живцями. І при такому способі розмноження збережуться всі сортові особливості рослини – саджанець буде мати такі ж забарвлення листя і форму крони, як і рослина-донор.

Мабуть, головна проблема при розмноженні живцями барбарису Тунберга, це розміри самого живця. Пагони дуже тонкі і, значить, запас поживних речовин в них невеликий. Саме ці поживні речовини дозволяють жити живцям, поки вони не відростили корінці. Тому важливо при укоріненні живців створити їм найбільш сприятливі умови.

Так як укорінення відбувається влітку і температура повітря вже висока, краще проводити цю операцію всередині будинку, де не так спекотно. Оптимальна температура + 23… + 25°С.

Вам знадобиться контейнер, бажано широкий і не глибокий (можна ящик). Його заповнюємо сумішшю землі і нейтрального торфу, приблизно в рівних пропорціях. Земля забезпечить живлення майбутнім корінцям (його багато не треба, і земля підійде звичайна, садова). А торф забезпечить пухкість, щоб майбутні корінці могли легко розростатися. До того ж така пухка суміш буде добре тримати і вологу, і повітря, які необхідні для розвитку коренів. Цю суміш потрібно зволожити, але помірно.

1. На кущі донора відрізаємо нові пагони цього року (не переживайте, кущу це на користь, він стане густішим).

barbaris-tunberga-11-1024x768-8457114

На кущі барбарису-донора відрізаємо нові пагони цього року

2. Кожен пагін ділимо на частини так, щоб була хоча б пара бруньок – нижня і верхня.

barbaris-tunberga-8-1024x768-7343572

Кожен пагін ділимо так, щоб було хоча б пару бруньок – нижня і верхня

3. З нижньої частини пагона акуратно гострим ножем зрізаємо всі листочки і колючки. На верхній частині листя залишаємо.

barbaris-tunberga-10-1024x768-9334558

Верхні листочки залишаємо, нижні – зрізаємо

4. Встромляємо живці в грунтову суміш.

barbaris-tunberga-12-1024x768-9118169

Встромляємо живці в землю

5. Зволожуємо з пульверизатора і накриваємо скляною банкою або обрізаної пластиковою пляшкою.

barbaris-tunberga-9-1024x768-9784615

Накриваємо скляною банкою або пластиковою пляшкою

6. Ставимо наш міні-парничок на світле підвіконня, але щоб не потрапляли прямі сонячні промені. Оптимально – підвіконня з північного боку будинку, влітку світла багато навіть на ньому.

Вкорінення займає приблизно 1-1,5 місяці. Все що вам потрібно, це періодично 1-2 рази на день відкривати парничок і обприскувати рослини з пульверизатора, підтримуючи постійну високу вологість. Але не поливайте, тільки обприскуйте!

Вкорінені влітку живці до осені варто розсадити в індивідуальні контейнери і залишити після опадання листя зимувати в холодному приміщенні (підвалі, веранді) при Т + 0… + 8°С. А вже навесні висаджувати у відкритий грунт, на постійне місце.

Про інші способі розмноження барбарису читайте в статті «Барбарис – як посадити та доглядати».

Детально про посадку вкорінених живців барбарису Тунберга на постійне місце дивіться у моєму відео.

Посадка вкорінених живців барбарису – відео

Популярні кольорові сорти барбарису Тунберга

Згадаймо найбільш популярні у садівників сорти:

  • Барбарис Тунберга “Admiration”. Кулястий, сягає 0,5 м у висоту і 0,7 м в ширину. Вважається таким, що повільно росте. Листя має темно-червоне забарвлення з тонкою жовтою облямівкою.
  • Барбарис Тунберга “Aurea”. Розкидистий, з лимонно-золотавим листям. Росте повільно. Висота і ширина близько 0,7 м.
  • Барбарис Тунберга “Bagatelle”. Компактний округлий, карликовий сорт до 40 см в діаметрі. Зростає повільно – по 3-5 см на рік. Колір листя від темно рожевого до багряного.
  • Барбарис Тунберга “Orange Dream”. Розлогий, листя помаранчевого кольору. Висота 0,8 м, ширина 1 м.
  • Барбарис Тунберга “Atropurpurea Nana”. Округлий, висотою до 0,6 м і шириною до 1 м. Листя темно бордове.
  • Барбарис Тунберга “Kobold”. Кулястий, висотою 0,4-0,5 м з смарагдово зеленим листям.

Красивих кольорових і веселих плям вам в саду!

Ігор Білевич,

спеціально для ЗЕЛЕНОЇ САДИБИ.