7 секретів вирощування троянд без «хімії»

Троянди не дарма називають королевами саду. Але таке високе звання вони отримали не тільки за досконалість і аромат свого цвіту, а й за непростий характер. Троянди вимагають догляду. І, як правило, без використання мінеральних добрив для їх яскравого вигляду і сучасних хімічних засобів для боротьби з хворобами і шкідниками, вирощування троянд не обходиться. Особливо, коли мова йде про десятки кущів. Але з точки зору органічного землеробства, це неправильно. Тим більше, що троянди можна використовувати в косметології, кулінарії і інших галузях, що вимагають «чистого» продукту. Як вирощувати троянди без «хімії», читайте в статті.

7 секретів вирощування троянд без «хімії»

7 секретів вирощування троянд без «хімії»

Чи знаєте ви, що:

  • З троянд варять варення, желе, сиропи, пироги, роблять чай та вино, іноді їх використовують у виготовленні розчинів для полоскання горла, ліків для шлунку тощо.
  • Пелюстки троянд їстівні, їх можна вживати у салатах або прикрашати страви. Але для цього важливо, щоб у догляді за квітами не використовувалася будь-яка хімія. Дивіться рецепти сиропу і лосьйону з пелюсток троянд на нашому сайті.
  • Трояндова вода освіжає та тонізує шкіру.
  • Гарячий настій з пелюсток троянд гарно очищає пори, ідеально підходить для жирної шкіри. Його легко зробити самому. Киньте у киплячу воду трохи пелюсток на кілька хвилин. Зніміть каструлю з вогню, нахиліться над нею на відстані близько 30 см і накрийте голову рушником. Має бути тепло, але не гаряче. Через 10 хвилин вмийтеся холодною водою та витріть обличчя.

1. Обирайте правильні троянди

Щоб ваші троянди приносили якомога менше клопоту, подбайте про це ще на стадії вибору рослин. Сьогодні на «зеленому» ринку величезний вибір цих красивих квітів, придбати можна на будь-який смак. Продумайте, як ваші троянди цвістимуть. Більшість сортів мають пишне цвітіння на початку літа, деякі цвітуть однією хвилею, інші цвітуть повторно… Але перше, на що потрібно звернути увагу, коли будете обирати свої троянди, це їх вибагливість. Точніше, невибагливість.

Обирайте троянди не лише за красою, а й за тим, скільки догляду вони вимагають і яку мають стікість до хвороб. Не завжди продавці на базарі розкажуть вам правду про свій товар, але, на щастя, сьогодні в Інтернеті можна знайти інформацію практично про любу группу, сорт чи гібрид троянд. Не полінуйтеся підійти до вибору троянд для саду розважливо. Це збереже вам купу часу в майбутньому, а головне – стане запорукою вирощування рослини без застосування хімічних засобів захисту.

В першу чергу, поцікавтеся, наскільки конкретна троянда піддатлива до грибкових захворювань, чи вигоряють її квіти на сонці, чи достатньо сильне її стебло, щоб витримати вагу бутона… Окреме питання – зимостійкість троянд. Більшість з них в умовах помірного клімату доводиться утеплювати на зиму. Бо навіть якщо не достатньо зимостійка троянда переживе сувору для себе зиму, вона може через це дуже ослабнути, і в результаті – хворітиме ціле літо.

Читайте наш матеріал Троянди, які не потребують укриття на зиму – 11 сортів з фото.

Варення з пелюсток троянд можна готувати тільки з необроблених хімією квітів

Варення з пелюсток троянд можна готувати тільки з необроблених хімією квітів

2. Правильне місце для троянд — надважливе для їх стійкості

Навіть дуже стійкі до хвороб сорти троянд (дякуючи селекціонерам), якщо ви їх посадите не туди, куди треба, будуть регулярно хворіти, а ви їх лікуватимете.

Трояндам потрібно хоча б 6 годин сонця щодня. Особливо важливе ранішнє сонце, адже воно просушує квіти, запобігаючи розвитку хвороб. Якщо сонячного проміння буде мало, троянди не загинуть одразу, але будуть хворіти, цвістимуть не так рясно і важко переживатимуть зиму.

Не насаджуйте кущі троянд дуже близько один до одного. Витримуйте відстань приблизно дві треті очікуваної висоти куща. Це забезпечить хорошу циркуляцію повітря та доступ сонячним променям.

Також трояндам необхідний родючий, добре дренований ґрунт. Якщо не забезпечити пухкий ґрунт, отримати гарні здорові кущі троянд не вдасться. Дуже добре мульчувати землю під трояндами. Мульча зведе до нуля боротьбу з бур’янами біля кущів і забезпечить пухкість грунту.

Що таке мульча і мульчування, читайте в нашому матеріалі Мульча – особливості застосування.

3. Полив троянд — краще рідше, але глибше

Старанно поливайте троянди не рідше двох разів на тиждень у суху літню погоду. Уникайте частих поливів невеликими порціями. Вони не проникнуть углиб коріння і можуть сприяти розвитку грибка. Восени і в прохолодну погоду влітку зменшуйте полив, але не дозволяйте ґрунту під трояндами повністю висихати.

Хоч троянди й люблять воду, будьте обережні, щоб не перелити їх. Важливо, щоб ґрунт був добре дренований, щоб вода не застоювалася. Зимою у вологій землі можуть загинути навіть дуже зимостійкі троянди.

Поливати троянди краще рідше, але глибше

Поливати троянди краще рідше, але глибше

4. Органічні підкормки для троянд

Щоб троянди пишно цвіли, потрібно їх підживлювати хоча б раз на два тижні, починаючи з травня і до серпня. Сучасний ринок дозволяє придбати спеціальні мінеральні добрива для троянд, які забезпечують рослини всім необхідним для краси і росту. Але можна обійтися і без них, віддаючи перевагу органічному підживленню.

Троянди можна підживити курячим послідом (водний розчин 1:20 настоюється тиждень, полив – під корінь) або коров’ячим гноєм (водний розчин 1:10 настоюється тиждень, полив – під корінь). Сьогодні концентровані органічні добрива можна купити чи не в кожному магазині для садівництва, то ж не проблема, якщо у вас нема корови чи курей.

Також для підживлення троянд можна викорситати залишки деяких продуктів. Наприклад, бананова шкірка є джерелом кальцію, сірки, магнію і фосфатів – добрив, які необхідні трояндам. Можна порізати дрібно бананові шкірки, залити їх водою (з розрахунку шкірка з 1-2 бананів на літр води), настояти два тижні, а потім використовувати цю воду для поливу.

Для збагачення ґрунту азотом, фосфором і калієм землю під трояндами радять удобрювати кавовою гущею. Для цього зібрану попередньо кавову гущу змішують з грунтом і викладають суміш під кущ. А ще простіше – візьміть за звичку (якщо любите каву) викидати її залишки після кавування під кущі троянд.

Для пишного цвіту троянд також можна розкладати використані пакетики з-під чаю під мульчу. Коли ви поливатимете квіти, поживні речовини з чаю переходитимуть у ґрунт, даючи поживу трояндам, які дуже люблять дубильні кислоти з чаю.

А, взагалі, найкраще добриво для троянд – компост. Використовуйте його при посадці і, як мульчу, навесні-влітку, і ваші троянди не знатимуть дефіциту ні в яких поживних речовинах.

Як зробити компост, читайте в нашому матеріалі Компост – основа органічного землеробства.

5. Захист троянд від хвороб і шкідників

Найбільш поширеною проблемою при вирощуванні троянд є поява темних плям на листі. Вони можуть свідчити про цілу низку хвороб. Зараз ми не будемо детально розглядати, чим хворіють троянди, а поверхнево зупинимося на симптомах, профілактиці і лікуванні.

Як тільки бачите появу темних плям на листі, одразу позбавтесь уражених ділянок. Після цього обробіть троянду розчином звичайної харчової соди. Для цього змішайте 3 чайних ложки соди і кілька крапель рідкого мила на 5 літрів води. Обприскайте весь кущ отриманою сумішшю. Повторюйте обробку кожні 4-5 днів, поки плями не перестануть з’являтися.

Хороший варіант профілактики проти чорних плям на листках троянди – поливати рослини раз в місяць слабким розчином марганцівки.

Для боротьби з найпоширенішим видом грибка – борошнистою росою – на трояндах використовують розчин марганцівки для обприскування (3 г на 10 літрів води). Проводять обробку куща два-три рази через кожні 5 днів.

Ще один спосіб боротьби з борошнистою росою – настій з часнику (50 г на 2 літри води). Залити подрібнений часник водою і настояти одну добу. Процідженим настоєм обприскувати кущі.

Окреме питання – шкідники троянд. Детально про боротьбу з ними читайте в матеріалі Шкідники троянд і методи боротьби з ними.

Серйозним ворогом троянд є попелиця (тля), потрібно звертати увагу, щоб ці шкідники не облюбували ваші квіти. Один з дієвих та природніх методів – привабити у садок сонечок, або, як їх у нас називають, божих корівок. Як це зробити, читайте в матеріалі Будиночок для корисних комах — екологічний метод боротьби з шкідниками.

Можна також навколо троянд посадити рослини, які відлякують попелицю: часник, петрушку, укроп, фенхель.

Також можна знімати цих шкідників вручну, або давити руками прямо на стеблах і листі. Це дуже ефективно на початкових стадіях боротьби. Головне не прогавити момент, поки тля дуже не розмножилася. Вона також легко змивається з листя водою, але тоді треба прибрати та замінити верхній шар землі під трояндами, куди змиється попелиця.

Для боротьби з цими шкідниками на початкових стадіях використовують також мильні розчини домашнього виготовлення. Наприклад, розводять 20 г господарського мила в 2-х літрах води та обприскують троянди увечері після заходу сонця.

Ефективна проти тлі і кока-кола. Купуєте літрову пляшку, додаєте туди дві столові ложки рідкого мила чи шампуню, вдягаєте на пляшку насадку від розприскувача і обробляєте кущі. Тлі не буде – перевірено!

Найбільш поширеною проблемою при вирощуванні троянд є поява темних плям на листі

Найбільш поширеною проблемою при вирощуванні троянд є поява темних плям на листі

6. Обрізайте троянди вчасно

По-перше, обрізайте більшість видів троянд на початку весни, щоб позбутися старих чи пошкоджених стебел.

Вибирайте правильний час для обрізки троянд. Оскільки квіти мають бути добре зволожені, краще робити це рано вранці або пізно ввечері, коли рослини не піддаються впливу спекотних сонячних променів.

По-друге, обов’язково обрізайте троянди на зиму. Зачекайте, поки з троянд опаде все листя, а самі стебла трошки посвітліють, щоб обрізати гілки. Робіть це, коли середня температура тримається біля -7°C уже 3-4 дні.

Можете не боятися відрізати забагато. Можна лишити висоту куща 20-30 см над землею, так він буде виглядати охайно. Видаліть усі хворі, слабкі або пошкоджені пагони. Різати завжди потрібно під кутом 45 градусів. Верхня брунька має «дивитися» назовні куща.

Троянди різних груп вимагають різних методів обрізки. Наприклад, плетючі троянди, які цвітуть на пагонах минулого року, на зиму не обрізають.

По-третє, якщо квітка відцвіла і починає в’янути, необхідно її обрізати. І не тому, що вона втратила естетичність, а тому, що вона забиратиме силу у куща на утворення насіння і плоду.

Робити це потрібно грамотно. Є три основні моменти, на які потрібно звернути увагу:

  1. обрізати лише трохи вище над бічним пагоном, де росте бічна брунька;
  2. пагін, над яким зрізаємо, має мати на собі 5 листочків;
  3. товщина стебла у місці зрізу  має бути приблизно як олівець, щоб воно мало достатньо сили витримати нові квіти.

Усі зрізи робіть під кутом 45 градусів, скошуючи їх униз до центру куща.

Перестаньте підрізати троянди хоча б за місяць до настання морозів, бо це може спричинити новий ріст пагонів. Морози ж можуть пошкодити молоді тканини, і весь кущ загине.

Як правильно обрізати квітку троянди, що відцвіла

Як правильно обрізати квітку троянди, що відцвіла

7. Підготовка до зимівлі троянд — запорука їх здоров’я

Перестаньте підживлювати свої квіти десь за 1,5-2 місяці до зимових морозів. Продовжуйте їх поливати у суху осінню погоду, але зменште кількість води удвічі, щоб рослини легко і без втрат перенесли зиму.

Не підрізайте троянди, як мінімум, за місяць до настання перших морозів.

Почистьте клумбу під трояндами, щоб ніякі хвороби чи грибок не перезимували у листі разом із трояндами.

Захистіть свої троянди від зимових холодів, застою води та пересихання ґрунту, зробивши горбик біля стебла з мульчі. Для мульчування можна використати природні або штучні матеріали. Наприклад, можна класти скошену висушену траву, солому, тирсу, щебінь, компост тощо. Лишіть кілька сантиметрів (3-4) між мульчею та стеблом.

Якщо ви знаєте, що сорт вразливий до морозів, утепліть кущ на зиму агроволокном, мішковиною чи іншим матеріалом, який пропускає повітря. Вкривають троянди при настанні стабільних протягом 3-4 днів мінусових температур (приблизно до -5°С). Пам’ятайте, під накриттям має бути сухо та достатня циркуляція повітря.

Галина Константинович,

ЗЕЛЕНА САДИБА.