Квіти сучасних клематисів дивують деталями, відтінками і формою. І гігантські, і дрібні, клематиси все одно здаються дивовижним шедевром природи. Рідкісні блакитні й бузкові кольори, акварельні переливи, яскраві обрамлення по краю чи «павучки» в центрі — обирати є з чого. Через складнощі ретельного догляду, без якого не добитися яскравого цвітіння в повну силу, сортові ломиноси для багатьох залишаються рослиною-мрією. Та варто хоч раз побачити їх в саду, як вони назавжди полонять серце. Читайте нашу статтю і обирайте собі клематис, фото якого сподобається найбільше.
Клематиси відрізняються один від одного більше, ніж здається. Групи розкішних сортів різняться за цвітінням та обрізкою, палітрою і навіть формою куща. Вибір доведеться робити між кущовими чи в’юнкими сортами не лише по розміру квітки. Адже ранні і середньоранні гібриди зимують краще пізніх сортів, а клематиси, що зацвітають на молодих стеблах, не вимагають такого догляду, як ті, що квітнуть на торішніх пагонах.
Та все ж обирати ломиніс краще серцем. Серед них є дивовижні екзотичні сорти, які зачарують і неочікуваною формою, і яскравим забарвленням, і красою ліній. У сучасних гібридних клематисів важко зустріти нецікаве цвітіння. Якщо ви любите незвичайні рослини, варто придивитися до таких оригінальних ломиносів ближче.
Читайте також:
Клематис «Вадаз Прімроуз» (Wada’s Primrose), що належить до другої групи обрізки — найбільш строгий з усіх сортів ломиноса, що пропонує протиставити крикливим формам благородну чистоту. Темне невелике листя на пагонах довжиною до 2,5 м підкреслює бездоганну форму пласких квіток. Витягнуті, майже ланцетні, з рівним краєм без хвилястостей, дивовижно білі пелюстки прикрашені світло-кремовим мазком і формують ідеально симетричну квітку — рідкісну для клематисів. Акуратний яскраво-жовтий павучок лише підкреслює цю ніжну чарівність.
Цей сорт клематису прославився двома хвилями цвітіння, що тривають по 2-3 місяці з короткою перервою в середині літа. Він абсолютно невибагливий і найбільш стійкий.
Клематис «Блю Лайт» (Blue Light), друга група обрізки, має квіти з холодним забарвленням, які виглядають так, ніби на звичайний клематис хтось поклав блакитні квітки жоржини. Ефект анемоновидності у величезних квіток лише підкреслює гра акварельних переходів від майже білого до темного синьо-фіолетового кольору з невловимими нюансами зелених і блакитних барв. А діаметр до 15 см робить густо махровий центр напрочуд масивним.
Яскравий колір листя і світлі пагони дозволяють цьому клематису виділятися на будь-якому фоні навіть здалеку. Це один з найбільш швидкорослих сортів, що цвіте, зазвичай, двічі на рік. Довжина пагонів до 2 м.
Клематис «Пьорпл Плена Елеганс» (Purple Plena Elegans, або Purpurea Plena Elegans), третя група обрізки, при діаметрі квіток всього до 8-10 см дивує ефектом квітучого водограю. Квіти розпускаються на пагонах у разючій кількості. Це один з найбільш оригінальних густомахрових сортів клематису з великими хвилястими пелюстками у екстравагантних кулькоподібних, ніби зім’ятих, квітках. Рідкісні відтінки темного вишнево-малинового кольору вимагають уважного підбору місця, адже оцінити всю гру барв можна лише на світлому фоні. Не до кінця розкритий центр з більш світлим бузковим забарвленням здається незвично строгим конусом на фоні яскравого хаосу.
Це один з кращих сортів для оформлення огорож і легких опор, який створює дивовижно елегантні силуети. Довжина стебел — до 2,5 м.
Клематис «Мері Роуз» (Mary Rose), третя група обрізки, здатен піднятися до 3 метрів. На молодих пагонах цього унікального сорту не до кінця розпускаються невеликі й майже магічні махрові квітки. Пелюстки здаються потовщеними, м’ясистими. Сорт полюбляють за гру сріблясто-сизих відтінків тьмяно-фіолетового кольору, який лише де-не-де підсилюється до яскравого аметисту.
Благородне цвітіння не заважає цьому клематису справляти враження справжнього гіганта. Смарагдове листя і пониклі суцвіття якнайкраще підходять для тоннелей та арок — споглядання знизу вгору.
«Розалін» (Rosalyn), третя група обрізки — один з дивовижних «химерних» сортів ломиносу фіолетового з надзвичайно рясним цвітінням. Довгі, незвично закручені пелюстки з сильно загостреним краєм нагадують пір’я екзотичних птахів. Та здивування цей сорт викликає ще задовго до цвітіння, адже його різьблені, тричі розсічені, сріблясто-сіруваті листки так вирізняються на фоні інших сортів.
Більш теплий червонувато-пурпуровий колір зверху пелюстки поєднується з приглушеним і холодним з нижньої сторони, але загалом цей сорт видається одним з найбільш темних і насичених малиново-акрилових різновидів. Це дуже розлогий ломиніс, у якого двометрова висота кущів практично дорівнює діаметру.
Ломиніс «Ольга» (Olgae), третя група обрізки — унікальний грунтопокривний клематис з висотою до 60 см, що не в’ється, а формує розлогі чагарники. Недовгі пагони дозволяють висаджувати сорт де завгодно. Це дрібноквітковий, рясно квітучий все літо клематис.
Та все ж найбільше у сорті приваблюють дзвониковидні квіти. Поникаючи, вони ніби дивляться рівно вниз, дивуючи яскравістю при скромному розмірі всього до 5 см в довжину. Загострені пелюстки підкреслюють елегантну форму і насичений блакитно-фіолетовий відтінок. А пухнасті плоди — приємний осінній бонус.
«Грін Пешн» (Green Passion), друга група обрізки — найбільш зелений сорт клематисів, і не лише тому, що його листя забарвлене у сліпучі відтінки трав’янистого кольору. Адже майже ті самі барви характерні і для квіток, що лише з плином часу стають світлішими. Густомахрові, з загостреними пелюстками, вони більше схожі на жоржини, ніж на звичні гігантські квіти ломиносів. При діаметрі до 15 см ефект гармонії кольорів вражає.
Щоб оцінити незвичний сорт варто використовувати його поблизу зон відпочинку або будинку. Потужні пагони витягуються до 3 м. Цей ломиніс потребує укриття на зиму та якісного поливу.
«Юкіокосі» (Yukiokoshi), друга група обрізки — ломиніс, здатний змінювати забарвлення. Він недаремно вважається чарівливо-східним. Пелюстки у махрових квітках нерівномірно розфарбовані тендітними зеленими мазками. Але всю дивовижну екстравагантність квітці надають зовсім не акварельні переходи, а звужена основа пелюсток, що додає колесоподібного ефекту і контрасту махровому краю з майже прозорою центральною частиною. Лише прикрашає квітку й оригінальний павучок в центрі. А незвично світле листя гармонічно підкреслює палітру.
Це компактний клематис висотою до 2,5 м, з поступово вицвітаючими в білий невеликими, але дуже незвичними квітами.
Ломиніс «Пінк Пешн» (Pink Passion), друга група обрізки — акварельний, мінливий, густомахровий, контрастний і живописний сорт з надзвичайно тривалим цвітінням, від якого важко відірвати погляд. Напівсферичні, з широкими пелюстками, майже помпонні квітки постійно змінюють колір і пропонують сотні варіацій забарвлення на одній і тій же рослині. Від кремових і майже жовтих до насичених рожевих і блідо-рожевих відтінків — барви непередбачувано розподіляються по пелюстках, немов би в хаотичному танці. Холодне смарагдове листя лише підкреслює витончену гру кольорів.
Цей сорт клематису чудово підійде навіть для контейнерів. При висоті пагонів до 1,5 м він добре контролюється і дуже ошатний.
Клематис «Прінцес Кейт» (Princess Kate) третьої групи обрізки — один з чарівно-оманливих сортів, до яких треба придивитися. Квіти більше схожі на лілії чи тюльпани — і по формі, і за ефектом розкішних щільних текстур. Елегантні трубчасті квіти з відгорнутими, ланцетно-овальними пелюстками дивують ніжним рожевим кольором з акварельним темним мазком посередині. І тим неочікуваніше видається вишнево-малиновий павучок у вузькому горлі та такі ж насичені контрастні смуги у трикутних плямах ззовні квітки. Ніжність сперечається у «Princess Kate» зі строгістю.
Це один з найкомпактніших сортів клематисів. При довжині гілочок до 1,5 м чудово виглядає навіть в контейнерах. Тюльпановидний гібрид може рясно цвісти з червня до вересня.
Дорогі читачі! Зробити вибір між роскішними сортами клематисів нелегко — занадто яскраві деталі заважають звернути увагу на головні характеристики. Головне правило підбору — вивчення зимостійкості та вимогливості. Перед тим, як обирати собі сорт для саду, варто уважно вивчити його з практичної точки зору. А потім продумати, який клематис якнайкраще впишеться в дизайн саду. У кожного сорту є свої «козирі» — одні більше підходять для декору арок, інші — щоб витися по стінкам альтанки, а треті прикрасять фасад будинку чи загорожу.
Тетяна Шумовська,
ЗЕЛЕНА САДИБА.