Життєрадісний флокс волотистий може зачарувати будь-кого. Навіть безіменні сорти-старожили і видові рослини, що випадково з’являються у саду зі стихійних ринків або внаслідок взаємообміну, сповна розкривають всю романтичність цього класичного багаторічника. Але завдяки зусиллям селекціонерів сучасні флокси можуть похвалитися вибором найрізноманітніших сортів. Яскраві гібридні сорти флокса волотистого захоплюють розміром суцвіть, небаченими барвами і деталями будови квітів. Серед них є такі оригінали, які можуть стати найяскравішим акцентом літніх квітників.
Сучасний вибір сортів флокса волотистого — це різні розміри, більш або менш масивні суцвіття, несхожі забарвлення і формі квітів. Але будь-які флокси волотисті будуть виглядати у саду, як яскраві плями. Сучасні флокси представлені, в основному, гібридними сортами. Складна селекція, яку проводять і в напрямку міжсортового схрещування, і в міжвидовій гібридизації, зробила флокси волотисті надзвичайно пишноквітними та різноманітними.
Щоб не помилитися в виборі й придбати для свого саду ідеальний сорт флокса, варто оцінювати їх по головним ознакам і базовій класифікації сортів:
Вибирати є з чого, адже флокси знайдуться і для переднього плану чи бордюру, і для одиночної партії, і для будь-якої групи чи квітника.
Більшість сучасних сортів флокса волотистого – ніжні, пастельні, акварельні і дивовижно романтичні. Та є серед них і такі різновиди, які неможливо забути чрез їх оригінальність.
Читайте також нашу статтю Флокс волотистий — яскравий і невибагливий у правильному місці.
Холодне, насичено-фіолетове забарвлення великих квіток цього пірамідального сорту ніби наповнює композиції прохолодою. Невелике бузкове коло в центрі анітрохи не змінює однотонного ефекту. А ось смарагдові, холодно-зелені, вузькі ланцетні листя в густих кущиках його лише підсилюють.
Флокс волотистий «Аметист» (Amethyst) дуже адаптивний і зимостійкий вид флоксів, який боїться лише сонця. При висоті кущів в 80-90 см при ретельному догляді може «вимахати» до 1,5 м. Квітне до середини осені.
Флокс «Помаранчева досконалість» (Orange Perfection) — найбільш помаранчевий з усіх існуючих флоксів. Зблизька він видає секрет кольору: це лососевий відтінок теплого світло-червоного, який все-одно око сприймає, майже, як гарячий помаранчевий. Насиченість відтінків робить цей флокс настільки звабливим, що його варто висаджувати в якості унікального акценту. Акрилові, сліпучі квіти з хвилястими пелюстками зібрані в щільні щитки суцвіть на фоні яскравої зелені.
Це пізній, середньорослий сорт, який, в залежності від освітлення, може обмежитися 60 см або витягнутися до 80 см. На яскравому сонці відтінки втрачаються, стають майже середньо-рожевими.
Флокс волотистий «Зоряний вогонь» (Starfire) — унікальний темно-червоний флокс, єдиний не схильний до вигорання і зміни інтенсивності кольору по мірі відцвітання. Розгалужені китиці суцвіть дуже масивні. Відтінки червоного більше характерні для монарди — глибокі, насиченні, холодні, але не приглушені. Великі, до 4 см в діаметрі, квіти здаются ще благороднішими на фоні темно-фіолетових пагонів.
Стандартні розміри — 80 см висоти. Пагони розташовані щільно, листя дуже темне. Цей червоний король завершує цвітіння ще в кінці серпня, але завдяки яскравості кольору незабутній. Тим більше, що він — один з найменш вибагливих сучасних сортів.
«Свірлі Бірлі» (Swirley Birly) — найбільш барвистий і екстравагантний сорт флоксів волотистих з акварельним забарвленням. Гігантські квітки (5 см в діаметрі) з яйцевидними пелюстками та «паперовою» текстурою здаються розмальованими художником. На білосніжному тлі від центру розпливаються сліпучі малиново-льодяникові рожеві плями, ніби стікаючи до краю пелюсток. А між ними ніжними розмивами розходиться холодний неоново-фіолетовий колір. Контраст малинової і фіолетової акварелі на білих квітах, майже фіолетове забарвлення квітконосів та темні бутони роблять сорт невимовно прекрасним.
Це високий, як мінімум, метровий флкос з тонким ароматом. Суцвіття видовжені, чудово підходять для зрізки. Сонцестійкий сорт, вимагає лише помірного поливу.
Повірити в чистоту ультрамариново-синього забарвлення квітів у конічних суцвіттях сорту «Блю Бой» (Blue Boy) просто неможливо. Настільки насиченим ультрамариново-синім можуть похизуватися тільки дельфініуми. Акварельні деталі у вигляді пурпурових розмивів здалека непомітно, але зблизька вони чарують складністю переходів. І чим більше старіє квітка, тим більше у ній відтінків. Сірувата, темна зелень якнайкраще підкреслює всю імпозантність цього унікального сорту.
При висоті біля 80 см цей флокс здається дуже компактним. Він вимогливий до родючості грунту, і тим синіший, чим яскравіше освітлення. Дуже зимостійкий сорт, але боїться протягів.
Не так багато сортів можуть похвалитися непласкими вінчиками. Забігаючи один на одного, майже трикутні пелюстки сорту «Ореол» (Aureole) утворюють цікаву чашевидну квітку. Ніжний світло-лимонний колір бутонів зберігається на кінчиках пелюсток, а в центрі поступово збільшується яскрава малинова пляма. Завряди конусовидній формі суцвіть і унікальній щільности розташування бутонів сорт здається ще екстравагантнішим.
Це середньорослий, 60-70 см висотою сорт, що, зазвичай, цвіте аж до кінця вересня. Дуже вимогливий до вологості грунту і надчутливий до прямого сонця.
Читайте також нашу статтю Садова класика гладіолуси — зберігання, посадка, умови і догляд.
Сорт «Чисті почуття» (Pure Feelings) — мабуть, найвідоміший флокс волотистий з «неправильним» цвітінням. Його сліпуче насичено-зелене листя підкреслює розгалужені пишні китиці чудернацьких суцвіть. Біло-салатові пелюстки вузькі, екстравагантно перекручені, з неочікуваним пурпуровим кольором зворотного боку. Дрібні квіти розташовані так щільно, що суцвіття більше 20 см в діаметрі здаються пухкими.
Це надзвичайно морозостійкий, невимогливий до грунту, здатний рости на повному сонці сорт для незвичних акцентів. Від особливо притягує увагу на фоні хвойних рослин.
Холодний мятно-салатовий відтінок нерівномірних плям по краю пелюсток проявляється у сортів флокса волотистого «Коктейль Щербет» (Sherbet Cocktail) і «Щербет суміш» (Sherbet Blend) неоднорідно, та незвичність забарвлення компенсує цей недолік. Основний фіалково-бузковий тон квіток з чорничними нюансами здається (завдяки цим плямам) майже штучним. Доки Sherbet Cocktail красується більш темними відтінками, у Sherbet Blend проступають вершково-рожеві барви. Це улюблені флокси метеликів.
Сорта серіїї «Щербет» (Sherbet) — одні з кращих щільноквіткових компактних флоксів для переднього плану. Вони зберігають декоративність і в напівтіні, повніше розкриваючи кольори, і на сонці, невибагливі до грунту. Кущі висотою до 75 см майже такі ж у ширину. Зів’ялі квіти потрібно зрізати.
За ефектом «голчатості» та пухнастості гігантських суцвіть «Сліпий лев» (Blind Lion) може затьмарити будь якого конкурента. А палітра робить його приголомшливим. Неймовірно красивий темно-червоний, майже чорний відтінок вузьких, перекручених, загострених пелюсток у складних китицях з майже колосковими вузькими відгалуженнями перетворює цвітіння цого флоксу в незабутнє видовище. Суцвіття високо піднімається на кущами, ніби належить злаковим, а внизу його відтінює дивовижно щільна подушка з великого ланцетного темного зелено-червонуватого листя. Навіть пагони у сорту майже чорні.
Це один з найнижчих сортів флокса волотистого, всього до 40 см, у якого суцвіття домінують над зеленню. Вимагає поливу, але відмінно росте при будь-якому освітленні.
Флокс волотистий «Бутонік» (Butonic) — рідкісний сорт, світло-пурпурові, акварельні квіти якого не розкриваются. Дивовижно щільні шапковидні китиці суцвіть з бутончиків майже повністю ховають під собою яскраві холодні ланцетні листки. Цей сорт дивує здатністю цвісти довше 8 тижнів. Суцвіття настільки масивні, що на квітнику важко розпізнати їх приналежність до флоксів.
Висота кущів унікального флоксу — до 70 см. Він швидко й агресивно розростається, досить зимостійкий, але вимагає регулярного поливу.
Дорогі читачі! Обираючи ці та інші сортові флокси, варто пам’ятати, що увага до особливостей та стану рослини — головна запорука успіху. Звертати увагу варто не лише на яскравість цвітіння. Уточнивши, до яких умов (особливо освітлення) звикла рослина, який їй потрібен догляд, чи акліматизована вона до вашого регіону і чи є ризики втрати сорту в перші зими, можно попередити багато помилок. Якою б універсальною рослиною флокс волотистий не здавався, варто сприймати кожен сорт, як особливу рослину зі своїми звичками.
Тетяна Шумовська,
ЗЕЛЕНА САДИБА.