Пуансетія — Різдвяна зірка у вашому домі

Пуансеттія, або Різдвяна зірка останнім часом є дуже популярною кімнатною рослиною під час новорічних свят. Прекрасні суцвіття червоних, рожевих, кремових, абрикосових «зірок» (в залежності від сорту) даруют святковий настрій і служать незамінним новорічним декором. Пуансетія може стати прикрасою святкового столу або грати навіть роль ялинки під час новорічних свят. З цією кімнатною рослиною можна створювати незабутні новорічні композиції. Обережно! Фото різдвяної зірки, які ви побачите в нашій статті, надихнуть вас почати прикрашати оселю до Нового року і, перше, що ви зробите – купите пуансетію!

Пуансетія — Різдвяна зірка у вашому домі

Пуансетія — Різдвяна зірка у вашому домі

Трохи про догляд за пуансетією

Пуансетія (Eupohorbia pulherrima) полюбить найсвітліші місця в вашому домі. Ви здивуєтеся, може, але прекрасний вазон різдвяна зірка – сукулент! Поливати її взимку (якраз під час цвітіння) треба дуже обережно, дозволяючи пересихати грунту майже повністю. Але тільки при температурі повітря приблизно до +20 градусів. Якщо пуансетія росте у вас при кімнатній температурі (+25 градусів), то поливати її доведеться частіше, адже і грунт пересихатиме скоріше.

Пуансетія любить оприскування теплою водою, але, в принципі, не дуже страждатиме і без них.

Квітучу пуансетію радять підживлювати раз в два тижні спеціальним добривом для квітучих кімнатних рослин зі збільшеним вмістом калію.

Чим прохолодніше буде в кімнаті, тим довше ваша пуансетія буде радувати вас своїми квітами (які, до речі, зовсім не є квітами, це пріквіткові листки рослини).

При хорошому догляді пуансетія, куплена в середині листопада, радуватиме вас своїм шикарним виглядом до середини лютого, а потім ви маєте обрати один з варіантів:

  • Зберегти пуансетію на наступний рік;
  • Викинути зів’ялий екземпляр і купити на наступні новорічні свята іншу різдвяну зірку.

Пуансетія може стати прикрасою святкового столу або грати навіть роль ялинки під час новорічних свят

Пуансетія може стати прикрасою святкового столу або грати навіть роль ялинки під час новорічних свят

Як зберегти пуансетію на наступний рік?

Коли бачите, що вигляд пуансетії вже далеко не такий, як на святкових фото, обрізайте її приблизно на 10-15 см і ставте в прохолодне темне місце. В квартирних умовах можна для її перетримки обрати темний куточок ванної кімнати. Поливи припиняють майже повністю (час від часу, раз на два тижні, можете оприскати водою кімнатної температури субстрат пуансетії або дуже обережно зволожити грунт з лійки).

Приблизно через два місяці (залежить від температури приміщення, в якому спить пуансетія) на ній почнуть прокидатися бруньки. Дістаєте її на світ Божий, ставите на сонячне місце (але перший тиждень пуансетія повинна звикнути до світла в не дуже освітленому місці), пересаджуєте в більший горщик (субстрат 1:1:1:1 – дернова земля, листяна, торф і пісок, або спеціальний грунт для сукулентів) і починаєте поливати. Скоро різдвяна зірка порадує вас своїм шикарним листям. І ви не пожалієте, що не викинули квітку після того, як вона відслужила роль новорічного декору.

Поливають влітку пуансетію щедро, але тільки, як підсохне верхній шар грунту. В особливо спекотні години притіняють від палючого сонця.

В кінці вересня пуансетію починають готувати до новорічного цвітіння – зменшують її світловий день до 12-14 годин. Для цього не менше, ніж на півдоби, роблять їй «темну» – накривають чорним поліетиленовим пакетом до шостої ранку з шостої вечора, наприклад.

В середині листопада-на початку грудня догляд за пуансетію повертається в звичайне русло. І до Нового року вона зацвіте не гірше, ніж в рік покупки!

Читайте також нашу статтю 6 кімнатних рослин, які яскраво цвітуть взимку.

Фото пуансетії без коментарів

Читайте також нашу статтю Новорічний декор своїми руками – 50 фото.

Пуансетія може стати прикрасою святкового столу або грати навіть роль ялинки під час новорічних свят

Дивіться цікаві ідеї новорічного декору в матеріалі 33 альтернативні ідеї новорічного декору, або Новий рік без ялинки.

Натхнення і  веселих свят!

ЗЕЛЕНА САДИБА.

Наступна стаття
Шніцель зі свинини